infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Władysław Miśkiewicz – niepowszedni Polak niepospolitych czasów

czwartek Styczeń 13, 2022

Jedną z najstarszych oraz najważniejszych profesji świata jest zawód nauczyciela.

Nauczycielem tak naprawdę nie musi być wykształcony pedagog, lecz każdy człowiek, wnoszący w naszym życiu nowe wartości oraz umiejętności. Dla Jana Nepomucena Godlewskiego - wybitnego lekarza, społecznika i patrioty, był nim jego  wuj - rotmistrz Władysław Miśkiewicz, bohater zwycięskiej bitwy pod Bieniszewem. 

Władysław Miśkiewicz urodził się w 1822 roku we wsi Baszyny pod Środą Wielkopolską. Był synem Nepomucena Miśkiewicza i Anieli Miśkiewicz z domu Orzechowskiej. Mając 26 lat wziął udział w powstaniu Mierosławskiego w 1848 r., a po jego upadku udał się na emigrację do Francji. W latach 1849-1853 był legionistą w Legii Cudzoziemskiej w Algierze, a od roku 1853 do 1854 r.  służył w legionie Michała Czajkowskiego (Sadyka Paszy) podczas wojny krymskiej. Po kilkuletnim pobycie na emigracji Miśkiewicz powrócił do kraju. 

Ciężkie wojenne doświadczenia nie powstrzymały go do wzięcia udziału w Powstaniu Styczniowym. W roku 1863 służył pod dowództwem Edmunda Taczanowskiego oraz Kazimierza Mielęckiego. W dniu 1 marca 1863 r. pod Bieniszewem, rotmistrz Władysław Miśkiewicz poprowadził polską jazdę przeciw piechocie moskiewskiej, wygrywając tę bitwę. Był również uczestnikiem późniejszych bitew: pod Dobrosołowem (2 marca 1863 r.), Olszowym Młynem (22 marca 1863 r.), Pyzdrami (17 kwietnia 1863 r.) i Sieradzem (19 września 1863 r.), podczas której został ciężko ranny. Pod koniec Powstania został awansowany do stopnia majora. Warto wspomnieć o tym, że uczestnikami Powstania Styczniowego byli również jego bracia: porucznicy Ignacy i Józef. Łącznikiem w Powstaniu Styczniowym był także Józef Godlewski, mąż Antoniny, siostry Władysława Miśkiewicza, a ojciec dra Nepomucena Godlewskiego z Cząstkowa.

Po klęsce powstania Władysław Miśkiewicz nie uczestniczył w żadnych działaniach zbrojnych. Po narodzinach siostrzeńca Jana Nepomucena, syna Józefa i Antoniny, aktywnie włączył się w jego patriotyczne wychowanie, co okazało się mieć znaczący wpływ na przyszłą aktywność młodego Godlewskiego. 

Władysław Miśkiewicz zmarł bezdzietnie w 1885 r. w Gromadzicach pod Wieluniem. Spoczął na cmentarzu w Czarnożyłach na terenie dzisiejszego powiatu wieluńskiego.

pastedGraphic.png

Trzej bracia Miśkiewiczowie; kolejno od lewej: Józef, Władysław i Ignacy (1863 r.).

pastedGraphic_1.png

Władysław Miśkiewicz w stroju tureckim (najprawdopodobniej pierwsza połowa lat 50 XIX wieku). Autor  nieznany. Fotografię rysunku wykonał prof. hab. Zygmunt Vetulani w lutym 2021 roku. 

Łukasz Rewers

Źródła:

- Odręczna notatka sporządzona przez Jana Nepomucena Godlewskiego na odwrocie zdjęcia braci Miśkiewiczów;

- Wspomnienia Marii Vetulani z domu Godlewskiej (córki doktora Nepomucena Godlewskiego) z 23 września 1987 roku, udostępnione przez jej syna – prof. dr hab. Zygmunta Vetulaniego;

- Ilustracje wykorzystane do tego artykułu pochodzą z archiwum rodzinnego prof. hab. Zygmunta Vetulaniego; 

- Jerzy Łojko, Paweł Markowski, Tomasz Woźniak, Bitwa pod Bieniszewem [online] https://powiat.konin.pl/bitwa-pod-bieniszewem [dostęp: 21.08.2021];

- Zieliński Stanisław, Bitwy i potyczki 1863-1864; na podstawie materyałów drukowanych i rękopiśmiennych Muzeum Narodowego w Rapperswilu, Kraków 1913, s. 192-194, 196-197, 212. 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
2.2
°C
82
%
17
km/h
0.0
mm
0
cm
100
%