infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Urodziny Urbanowskiej

środa Maj 15, 2019

Zlot Zosiek, film „Gucio Zaczarowany”, tort i potańcówka z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną - tak w Koninie uczcimy 170.urodziny Zofii Urbanowskiej. Impreza rozpocznie się 19 maja o godz. 14.30 na bulwarze nadwarciańskim.

Rok 2019 jest Konińskim Rokiem Zofii Urbanowskiej, 1 stycznia obchodziliśmy 80. rocznicę śmierci pisarki, a 15 maja przypada 170. rocznica jej urodzin. Zofia Urbanowska urodziła się w Kowalewku (gmina Rzgów), dzieciństwo spędziła w konińskim Laskówcu, a od początku XX wieku mieszkała w dworku, w którym dziś mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Była jedną z najpopularniejszych powieściopisarek przełomu XIX i XX wieku. „Tysiąc pięćset dwanaście jest Zosiek w mieście właśnie, ale ten rok w garści trzyma… Ta jedyna!” to hasło przyświeca obchodom Konińskiego Roku Zofii Urbanowskiej, a jego głównym punktem są obchody urodzin pisarki. 19 maja na bulwarze nadwarciańskim będzie się działo. Impreza wystartuje o godz. 14.30. Jak na urodziny przystało nie zabraknie tortu.

Specjalny program artystyczny przygotowuje Muzyczna Grupa Agharta działająca przy Konińskim Domu Kultury.  Zespół zaprezentuje między innymi dwie piosenki napisane dla Zofii Urbanowskie: ,,Dla Pani Zosi”  i ,,Taki czas”, która nawiązuje do rodzinnego Konina oraz zainteresowań pisarki, czyli jej ukochanych Tatr. Fundacja Podaj dalej im. doktora Piotra Janaszka przygotowała występ na motywach opowiadania Zofii Urbanowskiej „Janosik”. W ramach akcji „Bitwa na rymy” wystąpi znany z programu Mam Talent DJ Moc z córką Michaliną, a popis taneczny da Grzegorz Ambroziak „RYBA”.

Podczas niedzielnych urodzin pisarki nie zabraknie potańcówki. Do tańca przygrywać będzie Kapela z Kopyta, a później na scenie pojawi się gwiazda wieczoru Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Podczas niedzielnej imprezy wszystkie Zosie, Zośki, Zosieńki i Zofie zapraszamy na zlot. Panie i dziewczynki o tym imieniu otrzymają specjalną przypinkę. A o 18.25 Zofie zaproszone zostaną do wspólnego zdjęcia. Wszystko po to, by upamiętnić spotkanie. Warto dodać, że w samym tylko Koninie zarejestrowanych jest 1512 kobiet o tym imieniu.

Urodziny Zofii Urbanowskiej to impreza rodzinna. Będą atrakcje dla dzieci takie jak Festiwal Baniek, dmuchańce, animacje czy malowanie buziek. Na stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można kupić najnowszą pozycję dotyczącą Zofii Urbanowskiej, książkę Barbary Kosmowskiej „Na służbie u Kopciuszka. Biografia i twórczość Zofii Urbanowskiej”, do której wstęp napisała Joanna Papuzińska.

W dworku Zofii Urbanowskiej, czyli obecnym Urzędzie Stanu Cywilnego wyświetlona zostanie bajka na motywach książki „Gucio Zaczarowany”.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
16.1
°C
61
%
25
km/h
0.0
mm
33
%
Nadchodzące wydarzenia: