infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Umiejętności medyczne opiekunek seniorów w Niemczech – czy są wymagane?

czwartek Lipiec 18, 2019

Każdy z nas ma w rodzinie seniorów, którzy w określonym zakresie potrzebują pomocy.

Zwykle polega ona głównie na regularnej pomocy w robieniu zakupów czy też na sprzątaniu domu. Podobnie jest w przypadku opiekunek osób starszych, które wyjeżdżają do pracy w Niemczech. Jednak opiekunki do Niemiec jadą również opiekować się osobami w ciężkim stanie zdrowotnym. Czy zatem powinny one posiadać umiejętności medyczne? Jeśli tak, to w jakim zakresie?

Opieka nad ciężko chorym seniorem w Niemczech

Opiekunki, które znajdują zatrudnienie w Niemczech na własną rękę, muszą spełniać wymagania stawiane im przez pracodawców. Jeżeli są to osoby indywidualne, np. rodzina seniora, często umiejętności medyczne nie są wymogiem formalnym. Jednak zwykle opiekunki do Niemiec jadą jako pracownice firm zatrudniających opiekunki. Profesjonalny pracodawca wymaga, aby pracownicy posiadali umiejętności niezbędne do pełnienia swoich funkcji. Dlatego też, wyjeżdżając do opieki nad seniorem w ciężkim stanie zdrowotnym, opiekunka musi posiadać pewną wiedzę medyczną oraz odpowiednie umiejętności.

Oczywiście opiekunki nie muszą mieć skończonych studiów medycznych. Niemniej jednak w pierwszej kolejności do pracy przyjmowane są osoby z doświadczeniem w opiece nad seniorami. Warto również wspomnieć o kursach organizowanych przez firmy zatrudniające opiekunki – w ramach przygotowania do pracy, kandydatki mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach prowadzonych przez profesjonalistów. Najczęściej wiedzę kandydatkom przekazują pielęgniarki z wieloletnim doświadczeniem. Ukończenie szkolenia wystarcza, aby rozpocząć pracę w opiece nad seniorem z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Należy to jasno podkreślić, że opiekunka jadąca do Niemiec nie ma za zadanie leczyć pacjenta. Powinna jednak potrafić profesjonalnie wykonywać czynności pielęgnacyjne. W zakresie jej obowiązków może być na przykład dopilnowanie, aby podopieczny zażywał odpowiednie leki, dlatego opiekunka musi być w stanie je rozróżniać. Ponadto, powinna dostosować dietę do potrzeb seniora oraz opiekować się nim w sposób, który nie spowoduje pogorszenia stanu zdrowia. Przykładowo, w przypadku opieki nad seniorem z poważnymi zmianami reumatoidalnymi, opiekunka nie powinna nakłaniać podopiecznego do nadmiernej aktywności fizycznej. Nie znając specyfiki tej choroby, opiekunka mając jak najlepsze chęci, mogłaby zaszkodzić seniorowi np. poprzez zbyt intensywne spacery.

Zaburzenia psychiczne osób starszych

Problemy zdrowotne seniorów nie dotyczą tylko ciała, ale również mózgu. Ze względu na zmiany w mózgu, pojawiają się zaburzenia, takie jak choroba Alzheimera. Opieka nad osobami starszymi dotkniętymi tymi schorzeniami wymaga szczególnego zaangażowania, wiedzy i doświadczenia. Opiekunki, które do Niemiec jadą właśnie po to, aby zajmować się seniorami z wymienionymi problemami, powinny zaznajomić się ze specyfiką zaburzeń. Zadaniem opiekunki jest angażowanie podopiecznego w aktywności, które hamują postępowanie choroby. Niezbędne jest zatem podstawowe przeszkolenie w tym zakresie.

Z pewnością opieka nad chorym seniorem w Niemczech staje się prostsza z pomocą profesjonalnego pracodawcy. W przypadku problemów, opiekunka może w każdej chwili zwrócić się do swojego koordynatora z pytaniem czy też prośbą o pomoc. Koordynatorzy to osoby przeszkolone w zakresie tego, jak zachowywać się w poszczególnych sytuacjach, również tych najbardziej zaskakujących. Najlepsze na rynku firmy wspierają opiekunki także w zakresie doradztwa pielęgniarek i psychologów.

Partnerem artykułu jest ATERIMA MED  - agencja wysyłająca opiekunki do Niemiec z gwarancją zatrudnienia na umowę.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
18.0
°C
51
%
10
km/h
0.0
mm
20
%
Nadchodzące wydarzenia: