infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Ułatwienia w zakresie składania zeznań podatkowych – Urzędach Skarbowych wprowadzono wiele nowości

środa Styczeń 30, 2019

Od 15 lutego zostanie uruchomiona usługa „Twój e-PIT” dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej - mówi Violetta Olas, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Koninie.

W tym roku nie trzeba już samemu wypełniać zeznania podatkowego    PIT-37 i PIT-38. Od 15 lutego na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów będzie znajdowało się sporządzone przez Krajową Administrację Skarbową nasze zeznanie podatkowe. Wystarczy zalogować się i skorzystać z usługi    „Twój e-PIT”. Jeśli wszystkie zawarte informacje będą zgodne i nie zechcemy nic zmienić, to wystarczy takie zeznanie zatwierdzić i wysłać. Będzie też istniała możliwość zweryfikowania i naniesienia zmian w sporządzonym zeznaniu takich jak: zmiana formy opodatkowania na wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci, wskazanie nr KRS wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, której chcemy przekazać  1 % podatku należnego. Można także dokonać odliczenia przekazanej darowizny, poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne oraz z tytułu użytkowania sieci Internet. W zeznaniu będzie można także nanieść zmiany rachunku bankowego oraz adresu zamieszkania.

Jeśli nie chcemy skorzystać z usługi „Twój e-PIT”, to wystarczyć kliknąć odrzuć zeznanie  Należy wtedy złożyć zeznanie podatkowe poprzez e-deklaracje lub w wersji papierowej. Osoby, które do 30 kwietnia ,, nic nie zrobią” – czyli nie skorzystają z usługi  „Twój e-PIT”, ani nie złożą zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym, automatycznie będą miały zaakceptowane zeznanie podatkowe, co będzie równoznaczne ze złożeniem zeznania rocznego przez podatnika. To spore ułatwienie dla tych, którzy nie mają żadnych odliczeń – mówi Naczelnik Violetta Olas.

Niewątpliwym plusem dla podatnika jest to, że zwrot nadpłaty wynikający z  zeznania podatkowego złożonego elektronicznie będzie dokonany w terminie do 45 dni. Dłużej trzeba będzie poczekać, jeśli PIT złożony zostanie w formie papierowej, nawet do 3 miesięcy.

Do skorzystania z usługi Twój e-PIT wystarczy internet i przeglądarka. Po wybraniu serwisu www.podatki.gov.pl wybieramy usługę Twój e-PIT. Zdajemy sobie sprawę, że wśród podatników są ludzie starsi oraz tacy, którzy nie mają Internetu. W Urzędzie Skarbowym w Koninie znajdują się przygotowane dwa stanowiska komputerowe dla podatników, z możliwością skorzystania wejścia na platformę Twój e-PIT. My zawsze chętnie pomożemy. Będą do tego wyznaczone osoby. Chcemy w ten sposób zachęcić klientów do elektronicznego składania zeznań podatkowych. Mogą przyjść do urzędu, gdzie pracownik, jeśli będzie taka potrzeba, pomoże zalogować się na portal i nanieść zmiany. 15 lutego ruszymy pełną parą i czeka nas sporo pracy. Dla urzędników też jest to nowość i ogromne wyzwanie.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
17.8
°C
60
%
12
km/h
0.0
mm
100
%
Nadchodzące wydarzenia:

Brak wydarzeń