infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Tour De France 2022: kto może zagrozić Tadejowi Pogacarowi?

czwartek Czerwiec 23, 2022

Tadej Pogacar z UAE Team Emirates zdobył żółtą koszulkę w kolejnych latach, a dwukrotny obrońca tytułu jest faworytem do wygrania Tour de France w 2022 roku po kursie -165.

Ale czy ktoś może rzucić wyzwanie słoweńskiemu mistrzowi i odebrać mu miejsce na podium Tour de France w 2022 roku? Bukmacherzy typują tu głównie trzech zawodników, są to Primoz Roglic (kurs oscylujący w okolicach 3.50), Jonas Vingegaard (kurs 6.50) i były mistrz Geraint Thomas (kurs 26.00) mają na to chrapkę..

W zeszłym roku Roglic miał dwie poważne kraksy na początku wyścigu i odpadł z wyścigu w 2021 roku. Teraz nie może się doczekać, by założyć upragnioną żółtą koszulkę i jest chętnie typowanym zwycięzcą z solidnym kursem na swoje pierwsze zwycięstwo w Tour de France. Przekonamy się o tym wkrótce, bowiem tegoroczny start będzie miał miejsce w Kopenhadze, w Danii, a pierwszy etap zaplanowano na 1 lipca. 24 lipca peleton wjedzie do Paryża na ostatni etap. Większość bukmacherów przyjmuje już zakłady na Tour De France, czas więc wytypować kolejnych predendentów do tronu.

Bernal wraca do zdrowia po wypadku

Egan Bernal zapisał się na kartach historii zwyciężając w sezonie 2019. Zawodnik z drużyny Ineos Grenadiers został najmłodszym kolarzem, który wygrał Tour de France od czasów II wojny światowej, a także zapisał się w historii jako pierwszy mistrz z Kolumbii. Nie udało mu się obronić tytułu, gdy zrezygnował z udziału w Tour de France w 2020 roku z powodu kontuzji pleców. Bernal zrezygnował z udziału w Tour de France w 2021 roku, aby skupić się na wygraniu kolejnego wyścigu Grand Tour. Ryzyko się opłaciło i Bernal wygrał Giro D'Italia w 2021 roku. Teraz stara się zostać najmłodszym kolarzem, który zdobędzie potrójną koronę, a na drodze do tego celu stoi mu tylko Vuelta (czyli Tour of Spain).

Bernal ma przed sobą ciężką walkę o powrót do dawnej formy. Pod koniec stycznia, podczas treningu w Kolumbii, uległ niemal śmiertelnemu wypadkowi. Uderzył w tył autobusu i przeszedł wiele operacji, by naprawić złamany kręg. Miał również przebite płuco i połamane żebra, nie wspominając o złamaniu kości udowej i rzepki.

"Ściganie się jest jeszcze odległym marzeniem" - powiedział Bernal. "Zwycięstwo lub udział w wyścigu nie mieści mi się w głowie. Nie ma jeszcze pewnej daty. Trudno przewidzieć, kiedy będę mógł wrócić".

Twardy jak skała Bernal wraca jednak do treningów niecałe cztery miesiące po wypadku. Ineos nie podał konkretnego terminu powrotu, ale zasugerował, że Bernal może zacząć się ścigać już w lipcu. Czy to oznacza, że podejmie heroiczny wysiłek w wyścigu Vuelta, który rozpocznie się pod koniec sierpnia i potrwa do początku września w Hiszpanii?

Jonas Vingegaard i inni zawodnicy

Kursy na Bernala wynoszą w chwili pisania tego tekstu około 50.00, ale pamiętajmy, że ten kolarz nie ma na razie nawet zagwarantowanego miejsca w składzie Ineos. Zamiast tego wielu typerów wybiera jednego z kolegów Bernala z drużyny Ineos, Gerainta Thomasa (kurs w okolicach 25.00), który wygrał Tour de France w 2018 roku.

Richard Carapaz - wicemistrz Giro d'Italia - powiedział niedawno, że nie weźmie udziału w tegorocznym Tour de France. W zeszłym roku zajął trzecie miejsce, ale zanim ponownie sięgnie po żółtą koszulkę, poczeka do 2024 roku.Z kolei W 2022 Tour Team Jumbo-Visma ma dwóch silnych kolarzy, którzy będą próbowali odebrać Pogacarowi koszulkę: weterana Roglica i wschodzącą gwiazdę Jonasa Vingegaarda.

Jonas Vingegaard zasłynął w Tour 2022, kiedy zajął drugie miejsce w Paryżu. Były rybak ma przed sobą trudne zadanie pokonania Pogacara. Nie chce także zepsuć sobie relacji z kolega z drużyny Roglica. W zeszłym roku Vingegaard miał być pomocnikiem Roglica i Jumbo-Vismy, ale po tym, jak Roglic zrezygnował z udziału w wyścigu w 2021 roku, Vingegaard stał się głównym pretendentem do wygranej w wyścigu.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
30.3
°C
39
%
8
km/h
0.0
mm
7
%
Nadchodzące wydarzenia:

Brak wydarzeń