infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

STOP MARNOWANIU ŻYWNOŚCI

środa Luty 20, 2019

W Polsce marnuje się blisko 9 mln ton żywności, co sytuuje nasz kraj na 5 miejscu wśród państw marnujących jedzenie w całej UE.

W krajach zachodnich skala marnowania żywności jest większa wśród konsumentów, natomiast w Polsce badania wskazują na branżę spożywczą jako główne źródło marnowania. Konferencja promująca Plan Działań w ramach projektu EcoWaste4Food odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Celem spotkania było przede wszystkim zaprezentowanie planowanych działań pilotażowych dotyczących walki z marnotrawstwem żywności, które będą realizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z podmiotami wspierającymi. Samorząd Województwa Wielkopolskiego, chcąc być pionierem w walce z tym zjawiskiem, realizuje projekt EcoWaste4Food mający na celu poszukiwanie rozwiązania podstawowego problemu marnotrawienia żywności. Szczególnie zależy nam na zwróceniu uwagi mieszkańców naszego regionu na skalę problemu a także walkę z nim - mówił gospodarz konferencji, wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Działania będą kompleksowe – skierowane zarówno do konsumentów, jak i przedsiębiorców. Jednym z zadań będzie edukacja skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Planowane są również zajęcia specjalistyczne dla studentów wielkopolskich uczelni. Propozycje Samorządu zostaną także skierowane do przedsiębiorców, którzy będą mieli możliwość pozyskania voucherów, czyli wsparcia finansowego na innowacyjne rozwiązania ograniczające marnowanie żywności i podniesienie konkurencyjności swojej firmy. W Planie Działań przewidziano również wsparcie dla lokalnych organizacji pozarządowych. Planowane środki, jakie Samorząd Województwa Wielkopolskiego zamierza przeznaczyć z budżetu na realizację dwuletniego Planu Działań wynosi blisko 430 tysięcy złotych.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
17.8
°C
60
%
14
km/h
0.0
mm
98
%
Nadchodzące wydarzenia:

Brak wydarzeń