infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Sezon szczepień czas zacząć

piątek Wrzesień 13, 2019

Sezon szczepień przeciwko grypie został oficjalnie zainaugurowany podczas Debaty Ekspertów Flu Forum - Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. PPOZ od wielu lat jest partnerem Flu Forum i aktywnie włącza się w akcje skierowane do społeczeństwa. W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy  organizuje bezpłatne szczepienia dla osób z tzw. „grup ryzyka” oraz prowadzi kampanie edukacyjne wśród pacjentów, przypominając o korzyściach wynikających ze szczepień. Czas na szczepienia przeciwko grypie właśnie się rozpoczął! Profilaktyka to najlepsza metoda zapobieganiu chorobie oraz jej ciężkim powikłaniom. W tym roku na rynku ma pojawić się nowa szczepionka przeciw grypie dla dzieci, podawana donosowo. Rozszerzone będą również wskazania innych szczepionek przeciw grypie. Już dziś powinniśmy pomyśleć o tym, żeby zabezpieczyć się przed nadchodzącym sezonem- radzi Bożena Janicka. Oczekujemy działań ponadresortowych, rządowych, gwarantujących szczepienia bezpłatne dzieciom do 6. roku życia w kalendarzu szczepień obowiązkowych, podobnie jak bezpłatną szczepionkę dla Polaków powyżej 65. roku życia. To się po prostu opłaca - podkreślała Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ przypominają.

Wirus może przyczynić się do ciężkiego uszkodzenia serca, płuc, czy nerek. Szczególnie niebezpieczny jest dla pacjentów z przewlekłymi chorobami, starszych, z obniżoną odpornością, w tym dzieci. Powikłania mogą doprowadzić do zgonu. Profilaktyka i szczepienia to najlepsza ochrona. Już po siedmiu dniach od podania szczepionki organizm wytwarza przeciwciała. Wprawdzie są to przeciwciała w początkowej fazie, jednak dają dużą szansę na to, że nawet jeśli zachorujemy, to objawy będą zdecydowanie lżejsze, a co najważniejsze unikniemy powikłań.

 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
13.9
°C
73
%
19
km/h
0.0
mm
0
%
Nadchodzące wydarzenia: