infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Rozpoczął się sezon na „pożary traw”

środa Luty 20, 2019

Wystarczyło kilka dni słonecznych i Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie od 16 do 19 lutego br.  na terenie miasta i powiatu konińskiego odnotowało 9 pożarów traw. W większości przypadków prawdopodobną przyczyną ich powstania były podpalenia.

W roku 2017 na terenie całego kraju odnotowano 38 634 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło ok. 30 % wszystkich pożarów w Polsce. W wyniku tych zdarzeń w roku 2017 śmierć poniosły 2 osoby, natomiast od roku 2011 w pożarach tych zginęło 61 osób.  Wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków może doprowadzić do pożaru pobliskiego lasu, domów
i budynków gospodarczych. Zagrożone jest zdrowie, a nawet życie ludzkie, w tym także podpalacza. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie budynki lub lasy. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dorobek całego życia. Przypominamy, że wypalanie traw jest zabronione. Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tysięcy złotych, a w przypadkach kiedy, zagrożone jest mienie lub życie – od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej. Zdarzenia te angażują również wiele służb ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

W ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej „STOP pożarom traw!”, Komenda Miejska PSP w Koninie apeluje do mieszkańców miasta Konina i powiatu konińskiego o niewypalanie suchych traw i pozostałości roślinnych, gdyż może to doprowadzić do nieszczęśliwego zdarzenia.

Tekst: kpt. Sebastian Andrzejewski

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
25.0
°C
51
%
13
km/h
0.0
mm
6
%
Nadchodzące wydarzenia:

Brak wydarzeń