infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Program „Czyste powietrze”. Jak wygląda dofinansowanie na pompę ciepła i fotowoltaikę?

wtorek Czerwiec 8, 2021

Nie od dziś wiadomo, że coraz bardziej popularne na naszym rodzimym rynku są pompy ciepła oraz wszelkiego rodzaju zastosowania paneli słonecznych, ale czy na pewno jest do najlepsza opcja? Warto sprawdzić dostępne możliwości oraz zdecydować, która będzie dla nas najodpowiedniejsza.

Sprzęt, który umożliwia nam ekologiczne zastosowania Kiedy budujemy dom warto zainteresować się niezwykle polecanym elementem - pompy ciepła. Pompa ciepła dzieli się na dwa typy - jest to split oraz monoblok, który według wielu stanowi najlepsze rozwiązanie. Jeżeli zwrócimy uwagę na to, co oferuje nam rynek, urządzenie typu split nie jest dużej wielkości, a jednocześnie można je skutecznie zakamuflować w pobliżu domu. Sama konstrukcja nie jest wyjątkowo skomplikowana, istnieją dwa wyjścia - wewnętrzne oraz zewnętrzne, zawierające wszystkie podzespoły wywołujące hałas, na przykład wentylator, sprężarkę lub zawór rozprężny. Monoblok jest opcją droższą, zazwyczaj jest to urządzenie stojące o niecodziennym designie, który może stanowić oryginalną część wystroju naszego podwórka, jest to najlepsza opcja ze względu na wydajność. Opinia ludzi używających pompy ciepła monoblok jest bardzo dobra, gdyż najważniejszym argumentem, który stanowi o sukcesie tego produktu jest to, że są niezależni od firm zewnętrznych.

Dlaczego warto?

Kiedy zastanawiamy się nad plusami pompy, rozwiązanie jest proste - przede wszystkim plusem jest własna energia i niezależność. Dodatkowo jeśli postanowimy skorzystać z dofinansowania, których jest coraz więcej za pośrednictwem Unii Europejskiej przy wkładzie własnym kilku tysięcy przez maksymalnie trzy czy cztery lata możemy spłacać urządzenia, które dają nam niezależność. Ale co dalej? Własne niezależne źródło energii, które będzie pracować na nasze potrzeby, nic nie tracąc, bo nawet przy sprzedaży domu ceny wartość posiadłości wzbogaconej w energię odnawialną podnoszą się o dość sporą kwotę. Czy coś na tym tracimy? Zdecydowanie nic, dlatego warto poważnie się nad tym zastanowić.

Programy wspierające

Osoby fizyczne mogą ubiegać się o dofinansowanie na montaż lub też zakup urządzeń. Opcja wymiany starego kotła grzewczego na nowoczesne rozwiązanie również wchodzi w grę, nie trzeba spełniać żadnych skomplikowanych warunków. Firmy zajmujące się energią odnawialną, do każdego klienta podchodzą indywidualnie oraz pomagają w otrzymaniu dodatkowych pieniędzy na rozwój naszego domu.

Sposób działania

Zanim wybierzemy pompę ciepła, warto dowiedzieć się o specyfice urządzenia a przede wszystkim funkcjonowaniu. Powietrze dostaje się do urządzenia, który podgrzewane jest poprzez sprężarkę. Odpowiada ono także za przedostanie się energii do naszego domu. Następnie energia trafia do systemu grzewczego i dalej rozprzestrzenia się po naszych podłogach czy grzejnikach.

Urządzenia NIBE oraz Viessmann

Urządzenia wyżej wymienionych marek są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na rynku, które działają od wielu lat i cieszą się ogromną popularnością oraz przewyższają  swoich konkurentów. Sam w sobie sprzęt jest wykonany z najlepszych materiałów. Obydwie marki są na dokładnie tym samym poziomie, tak samo jak ich sprzęt. Zalety tych marek to z pewnością wysoka klasa energetyczna A++, niskie koszty eksploatacyjne, maksymalna temperatura na zasilaniu to od 50° C do 60° C, a przy zewnętrznych warunkach do -20° C, łatwy i szybki montaż (tak naprawdę można zrobić to samemu), cicha praca niebędąca w żaden sposób uciążliwa, ogrzewanie i chłodzenie w jednym urządzeniu, tekstowy wyświetlacz LCD, sterowanie aplikacją mobilną, czy też możliwość zasilania urządzenia przez energie dostarczaną z paneli słonecznych. Jeżeli więc zastanawiasz się nad taką inwestycją, warto podjąć ją już dziś i cieszyć się efektowym działaniem.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
29.6
°C
53
%
6
km/h
0.0
mm
37
%
Nadchodzące wydarzenia: