infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Pierwsze w Koninie oddziały innowacyjne w szkole SP 9

wtorek Styczeń 29, 2019

W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 od września uczniowie mogą uczyć się w oddziałach innowacyjnych w klasie pierwszej i czwartej.

Szkoła, która od wielu lat uznawana jest w rejonie za lidera integracji (oddziały integracyjne i specjalne),  teraz zmierza w stronę innowacyjności. Sam pomysł otwarcia oddziałów innowacyjnych zrodził się po okresie intensywnych szkoleń odbywanych przez dyrekcję i nauczycieli, którzy chcieliby wyjść ze schematu szkoły pruskiej. Zespół przygotowujący innowacje odwiedzał szkoły słynące ze stosowania sprawdzonych metod zwiększających wpływ uczniów na procesy dydaktyczne. Mowa tu m. in. o inspirowaniu się planem daltońskim czy ideą „Budzącej się Szkoły”, a także szkołami demokratycznymi, które można znaleźć również na mapie Polski. W ubiegłym roku dyrektor  szkoły  pani Dorota Silska podjęła także współpracę z przedszkolem daltońskim w Koninie: „Akademia Junior”.

W klasach innowacyjnych naczelną zasadą jest: „Uczyć się” a nie być uczonym, więc nie ma czasu na nudę.   Nawet ci najmłodsi biorą sprawy w swoje ręce: stawiają sobie cele i wyzwania, planują pracę i stają się odpowiedzialni za swoich rówieśników podczas wykonywania zadań.  Starsi samodzielnie szukają potrzebnych informacji, przygotowują prezentacje, własne pomoce dydaktyczne, wcielają w rolę liderów, przygotowują projekty - czyli rozwijają tak ważne w dzisiejszym świecie kompetencje miękkie. Ocenianie w klasach opiera się głównie na ocenie kształtującej (informacji zwrotnej) oraz punktowej.  W planie lekcji uczniowie klasy czwartej mają dwa dodatkowe przedmioty: zajęcia szachowe – w ramach wspomagania myślenia matematycznego - oraz zajęcia rozwoju osobistego.

Pierwsze efekty pracy w oddziałach innowacyjnych już widać – dzieci lubią swoją szkołę i naukę, nie traktują jej jako przykrego obowiązku, lecz przestrzeń do wyzwań. Rodzice i nauczyciele też są zadowoleni z pierwszych widocznych efektów pracy. Samodzielność oraz umiejętność planowania uczniów klasy pierwszej  już zaskoczyła nawet samych twórców innowacji.

Poza klasami innowacyjnymi w szkole w ogóle zmienia się kultura nauczania – coraz częściej sięga się po metody angażujące ucznia i wdrażające go do samodzielności, a od trzech lat jest realizowanych około 20 innowacji rocznie podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Dyrektor szkoły wspólnie z nauczycielami nieustannie pracuje nad modyfikowaniem przedmiotowych zasad oceniania - tak, aby uwzględniały one potrzebę indywidualizacji a sam proces oceniania nie utrudniał nauki i nie kojarzył się ze stresem.  Dyrekcja podkreśla jednak, że proces zmiany w tak dużej placówce może odbywać się jedynie metodą małych, ale zarazem odważnych kroków, gdzie gotowi do tego liderzy będą się doskonalić i dzielić dobrymi praktykami z innymi.

Oddziały innowacyjne w szkole publicznej są czymś zupełnie nowym, takie wyzwania dotąd zwykle podejmowano tylko w szkołach prywatnych.  Zainteresowani rodzice już dopytują, czy w przyszłym roku szkolnym również pojawi się tak oferta.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
6.7
°C
74
%
19
km/h
0.0
mm
0
cm
3
%