infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Mirosław Piesak Człowiekiem bez barier

środa Grudzień 8, 2021

Mirosław Piesak, wielokrotny mistrz paraolimpijski poruszający się na wózku, obecnie walczący o prawo do godnego życia mieszkańców domów pomocy społecznej, został Człowiekiem bez barier 2021.

Gala finałowa 19. edycji konkursu „Człowiek bez barier” odbyła się 3 grudnia w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Podczas Gali przyznano także: Nagrodę Specjalną, Nagrodę Publiczności, Nagrodę dla Osobowości Internetowej oraz nagrody dla zwycięzców I Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Laur paraolimpijski”. Tytuł „Człowiek bez barier” to jedna z najważniejszych nagród środowiska osób z niepełnosprawnościami. Celem konkursu, realizowanego już od 19 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, jest przedstawienie światu tych osób z niepełnosprawnościami, których zaangażowanie i postawa społeczna motywują innych do przełamywania własnych barier. Tegorocznym Człowiekiem bez barier został Mirosław Piesak - sportowiec, mistrz świata i Europy, paraolimpijczyk, instruktor i propagator aktywnej rehabilitacji, społecznik promujący sport osób z niepełnosprawnościami. Ma 63 lata i mieszka w Bydgoszczy. Jury konkursu „Człowiek bez barier” wyróżniło tegoroczną Nagrodą Specjalną Krzysztofa Głombowicza - dziennikarza, korespondenta i komentatora sportowego. Krzysztof Głombowicz wielokrotnie komentował turnieje koszykówki na wózkach organizowane w Koninie przez KSS MUSATNG. Podczas Gali w Zamku Królewskim wręczono też statuetki zwycięzcom dwóch plebiscytów, przeprowadzonych na portalu Niepelnosprawni.pl. W plebiscycie pierwszym, na Osobowość Internetową oddano prawie 7 tysięcy głosów, a jego zwyciężczynią jest Reneta Orłowska - pedagożka, nauczycielka akademicka, pracownica socjalna, edukatorka, działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami, kobiet i seksualności, autorka bloga zaniczka.pl. 

W drugim plebiscycie, w którym oddano ponad 17 tysięcy głosów, użytkownicy portalu Niepelnosprawni.pl przyznawali swoją Nagrodę Publiczności. W tym toku wyróżniono nią Paulę Rakowską. Uczestniczka II 0sezonu programu „Down the Road”, wolontariuszka w schronisku dla zwierząt oraz promotorka zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną zdobyła w głosowaniu 4756 głosów. Ogólnopolski Konkurs Poezji „Laur Paraolimpijski“ jako jedyny w Polsce nagradza utwory poetyckie, których motywem jest sport osób z niepełnosprawnościami. Zwycięzcą 1. edycji konkursu Laur Paraolipijski został Jerzy Fryckowski a nagrodzono go za trzy sonety poświęcone paraolimpijczykom z Tokio.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
2.2
°C
89
%
15
km/h
0.0
mm
0
cm
100
%