infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu

środa Kwiecień 3, 2019

W kwietniu na całym świecie obchodzony jest Dzień Autyzmu. Międzynarodowe święto ma na celu podniesienie wiedzy i świadomości na temat schorzenia oraz uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby osób z autyzmem.

Bądźmy niebiescy przez cały kwiecień - zachęca Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Symbolicznym znakiem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem jest kolor niebieski. 2 kwietnia wiele instytucji na całym świecie zmienia oświetlenia na kolor na niebieski, organizowane są akcje społeczne, a niebieski kolor przypomina o tym, że są wśród nas osoby, które mają swój zamknięty świat.

Czym jest autyzm? To zaburzenie na poziomie neurologicznym, jednak mimo iż w Polsce występuje u jednego na 300 dzieci, to świadomość na ten temat jest w społeczeństwie ciągle zbyt niska. Co więcej - ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata (obok raka, cukrzycy i AIDS). Lekarze PPOZ podkreślają, że w skutecznej terapii konieczna jest wczesna diagnoza. Apelujemy do rodziców, żeby nie ignorowali symptomów. Pierwsze objawy można zauważyć już przed trzecim rokiem życia. Widać je na poziomie emocjonalnym, a dziecko nie rozwija się prawidłowo. W późniejszym etapie życia osobom z autyzmem potrzebne jest zrozumienie. Spróbujmy dotrzeć do świata, w którym się znalazły. Okażmy im wsparcie, a przez cały kwiecień poszerzajmy swoją wiedzę na temat autyzmu i dzielmy się nią z innymi - apeluje Bożena Janicka.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
18.3
°C
60
%
20
km/h
0.0
mm
32
%
Nadchodzące wydarzenia: