infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Laserowe usuwanie tatuażu

piątek Marzec 22, 2019

Potrzeba atrakcyjności towarzyszyła ludziom od zawsze. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni od wieków wkładali wiele wysiłku w przyozdabianie ciała na różne sposoby. Tatuaż stał się jedną z powszechnych formą modyfikacji ludzkiego ciała. Kiedyś uznawany za przejaw buntu. Dziś, postrzegany jako wyraz własnego charakteru..

Z powodu tak dużej dostępności usług na rynku, rysunek na ciele stał się źródłem nieprzemyślanych decyzji. Obok tatuaży w postaci często kolorowego rysunku, możemy rozróżnić jeszcze inną opcję tatuażu,  jakim jest makijaż permanentny. Na szczęście w dobie dzisiejszych możliwości pozbycie się problemu stało się bardziej osiągalne.

Laserowe usuwanie tatuażu - obok metody chirurgicznej - jest obecnie uważane za najskuteczniejszy zabieg umożliwiający usunięcie niechcianego rysunku z ciała.

Do usuwania tatuażu najczęściej wykorzystywany jest laser Q-Switch, który powoli zastępuje inne zabiegi usuwania tatuażu. Nowoczesne lasery Q-Switch posiadają zwykle kilka długości fal, które wnikają w skórę na różne głębokości i są wychwytywane przez różne barwniki. Wiązka lasera o długości 1064 nm pozwala na usuwanie pigmentu czarnego, brązowego i ciemnoniebieskiego. Natomiast krótsza fala absorbowana jest przez pigmenty czerwone, fioletowe i pomarańczowe. Dzięki Q-Switch laserowe usuwanie tatuażu stało się także bardziej bezpieczne. Ten model ma bardzo krótki czas czas trwania impulsu i nie powoduje uszkodzenia tkanek otaczających tatuaż.

Mechanizm usuwania tatuażu jest ściśle związany z techniką wykonywania samego tatuażu. A na czym polega?

Podczas wstrzykiwania pigmentu, w skórze tworzy się stan zapalny, wokół którego poprzez obronę swoistą organizmu wytwarzane są tkanki, które okalają cząsteczki pigmentu. Poprzez brak dostępu i zbyt dużą wielkość, wyspecjalizowane komórki zwane makrofagami nie są w stanie usunąć pigmentu z ustroju. W trakcie wykonywania zabiegu usuwania tatuażu światło lasera dociera do cząsteczki niszcząc tkankę otaczającą barwnik oraz rozbija go na mniejsze części. Dzięki temu makrofagi są w stanie usunąć pigment z organizmu.

Chociaż laserowe usuwanie tatuaży uważane jest za najbardziej efektywną i nowoczesną metodę, nie możemy stwierdzić 100% skuteczności. Pozostaje jeszcze bowiem kwestia barwy tatuażu i sposobu jego wykonania. Laserowo nie usuniemy barwnika żółtego, pomarańczowego, zielonego i białego. Usuwanie takich kolorów ma sens wtedy, gdy usuwamy je pod tak zwany cover up. Problematycznymi do usunięcia są tatuaże wykonane amatorsko, często tuszem z długopisów.

Zabieg laserowego usuwania tatuażu nie wymaga znieczulenia. Najczęściej obszar poddany zabiegowi jest chłodzony za pomocą zimnego okładu. W przypadku osób, które posiadają niski próg bólu można zastosować krem znieczulający.

Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegu oprócz oczywistego  ciąży i okresu laktacji są: zaburzenia krzepliwości krwi, świeża opalenizna, skłonność do keloidów (przyrosłych blizn), zażywanie leków oraz ziół fotouczulających oraz przyjmowanie leków z grupy retinoidów.

Efekty możemy zaobserwować już po pierwszym zabiegu, natomiast zwykle potrzeba kilku sesji po to ,aby osiągnąć zadowalający efekt. Dodatkowo odstęp między zabiegami powinien wynosić minimum 4 tygodnie, tak więc jest to proces długi i żmudny. Dla tych z osób, które jednak pragną pozbyć się tatuażu, ponieważ nie spełnia ich oczekiwań lub jest przeszkodą w zdobyciu pracy, nie stanowi to przeszkody.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
9.3
°C
89
%
6
km/h
0.0
mm
0
cm
3
%
Nadchodzące wydarzenia: