infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Kto zdecyduje o zdrowiu młodych?

wtorek Styczeń 29, 2019

To nie lekarz rodzinny powinien orzekać o zdolności do uprawiania sportu - sprzeciwiają się lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

To na lekarza podstawowej opieki zdrowotnej spadnie obowiązek wystawiania zaświadczeń o zdolności do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież do 21. roku życia oraz przez zawodników między 21. a 23. rokiem życia. To nie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej powinni orzekać o zdolności do uprawiania sportu. Ocena stanu zdrowia młodych sportowców wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej, którą posiadają wyłącznie lekarze medycyny sportowej,   a w przypadku osób niepełnosprawnych lekarze rehabilitacji medycznej - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ. Negatywną opinię w tej sprawie świadczeniodawcy PPOZ przekazali Ministrowi Zdrowia.

Zgodnie z założeniami nowego, konsultowanego projektu - lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł wystawić skierowanie do lekarza medycyny sportowej (rehabilitacji leczniczej) jedynie jeśli stwierdzi, że zakres badań konieczny do dokonania prawidłowej oceny stanu zdrowia i możliwości bezpiecznego uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym wykracza poza zakres podstawowej opieki zdrowotnej lub jeśli będzie to niezbędne do prawidłowej oceny stanu zdrowia i możliwości bezpiecznego uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym.

Biorąc pod uwagę ryzyko dla pacjenta oraz odpowiedzialność prawną, jaka wiązać się może z wystawieniem takiego zaświadczenia, PPOZ, kategorycznie odmawia i  będzie rekomendować lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej rutynowe wystawianie skierowań do specjalistów medycyny sportowej - podkreśla Bożena Janicka.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
17.8
°C
59
%
11
km/h
0.0
mm
100
%
Nadchodzące wydarzenia:

Brak wydarzeń