infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Kontrakty terminowe – czyli podstawy spekulacji

środa Kwiecień 21, 2021

Kontrakty terminowe, nazywane również futures, to instrumenty pochodne, poprzez które nie nabywasz konkretnego aktywa, ale ekspozycję na wahania jego ceny. Są więc idealnym narzędziem do spekulowania na zmianach cen, pozwalając również inwestować z dźwignią. Na co uważać, zabierając się za inwestowanie na futures?

Uważaj na dźwignie!

Jedną z najważniejszych właściwości kontraktów terminowych są dźwignie finansowe, pozwalające na szybkie zwielokrotnienie osiąganych zysków. Aby zostać stroną kontraktu, wystarczy wnieść depozyt zabezpieczający i otworzyć pozycję, której wartość będzie wielokrotnie wyższa niż zabezpieczenie. Dzięki temu nie potrzebujesz pełnej kwoty, by nabyć instrument bazowy, co pozwala Ci inwestować na większą skalę. Jest to co prawda ogromna szansa na wysokie zyski, ale równocześnie spore ryzyko. Zdecydowanie łatwiej bowiem o stratę, a nawet zamknięcie pozycji na "zero" albo nawet w zakresie wartości ujemnych. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy instrument poruszył się odwrotnie do zajętej pozycji, a gracz nie zabezpieczył się np. stop lossem, a zmiana po zwielokrotnieniu o wysokość dźwigni przekracza 100%. Taka sytuacja praktycznie nigdy nie występuje w przypadku nabycia instrumentu bazowego, dlatego kontrakty futures to zdecydowanie większe ryzyko. Oczywiście łatwiej również o duże wzrosty - np. w przypadku dźwigni x10 już 10% ruch cenowy wystarcza do podwojenia kapitału. Na kontraktach futures możesz spekulować zarówno przy wzrostach, jak i spadkach (więcej informacji tutaj).

Uważaj na emocje!

Podczas grania na kontraktach terminowych, zwłaszcza z dużą dźwignią, bardzo łatwo ulec emocjom. W końcu obserwowane zmiany na wykresie przekładają się na duże sumy ubywające lub przybywające na Twoim koncie. Wielu początkujących graczy widząc straty, panikuje i zbyt wcześnie zamyka pozycję. Nierzadko widząc zyski, robią dokładnie tak samo - pod wpływem euforii zamykają pozycję zdecydowanie zbyt wcześnie, nie odbierając dużej części zysku. Taka strategia to prosta droga do utraty kapitału bez większych sukcesów, a w rezultacie również do zniechęcenia i porzucenia rynku finansowego. Innym powszechnym zagrożeniem jest nadmierna pewność siebie, pojawiająca się zwłaszcza po kilku udanych zagraniach, kiedy uczestnikowi rynku wydaje się, że już wie wszystko i jest nieomylny. W takich sytuacjach zaczyna ryzykować coraz więcej - zwiększając dźwignię, dokładając kapitału i zapominając o stop lossach.

Nauka skutecznego wykorzystywania kontraktów terminowych zajmuje trochę czasu. Jest to jednak czas dobrze zainwestowany - najlepsi na tym rynku potrafią zarabiać naprawdę pokaźne sumy.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
6.1
°C
87
%
21
km/h
0.0
mm
0
cm
24
%
Nadchodzące wydarzenia: