infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Karta EKUZ i ubezpieczenie a ubezpieczenie turystyczne – co lepiej wybrać?

wtorek Czerwiec 8, 2021

W tym tekście rozwiążemy dla Ciebie problem, przed którym staje wiele osób, wybierających się poza granice Polski. Dowiedz się, co jest bardziej przydatne podczas zagranicznego wyjazdu - karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne.

Zasada działania

EKUZ

Karta EKUZ działa na zasadzie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. W ramach programu uzyskasz pomoc w publicznych placówkach zdrowia w takim samym stopniu jak obywatele kraju Twojego pobytu. Sprawdź, jak wyrobić kartę EKUZ w Koninie: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-koninie/.

Polisa turystyczna

Polisa turystyczna oferuje, oprócz pokrycia kosztów leczenia, kilka innych funkcjonalności. W ramach polisy uzyskasz:

 • pokrycie kosztów leczenia w prywatnych placówkach,
 • OC,
 • NNW,
 • ochronę bagażu,
 • rekompensatę za opóźniony lub odwołany lot,
 • ratownictwo,
 • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży.

Zasięg

EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Posiadaczowi karty przysługuje darmowe leczenie w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Polisa turystyczna

Polisa turystyczna obowiązuje na całym świecie. Tak naprawdę to od Ciebie zależy, gdzie będziesz mógł skorzystać z ubezpieczenia. Pamiętaj, że im bardziej egzotyczny kierunek obierasz, tym wyższa może być składka.

Ograniczenia

EKUZ

Karta EKUZ ma pewne ograniczenia, które sprawiają, że nie jest tak korzystna, jak polisa turystyczna. Najważniejsze ograniczenia to brak finansowania:

 • planowanych oraz niestanowiących konieczności zabiegów,
 • transportu do kraju,
 • transportu zwłok,
 • ratownictwa,
 • rekompensaty za opóźniony lub odwołany lot,
 • ubezpieczenia OC.

Dowiedz się więcej o karcie EKUZ na: https://ekuz.com.pl/.

Polisa turystyczna

Podczas podpisywania umowy, możesz swobodnie kształtować zakres ochrony, jaki gwarantować będzie Twoje ubezpieczenie. Towarzystwa są stosunkowo elastyczne i chętnie idą na ugody. Musisz jednak wiedzieć, że poszerzony zakres ochrony wiąże się z wyższym kosztem składki.

Co wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie korzystniejszym rozwiązaniem, to szala przechyla się raczej na stronę polisy turystycznej. W przypadku, jednak gdy zależy Ci na naprawdę kompleksowej ochronie, powinieneś rozważyć zarówno wyrobienie karty EKUZ, jak i wykupienie polisy turystycznej. Z takim pakietem zostaniesz otoczony parasolem ochronnym, który zminimalizuje finansowe konsekwencje niektórych zdarzeń oraz zapewni Ci odpowiednią opiekę medyczną.

Podsumowanie

Jak widzisz, ciężko jest odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Każde rozwiązanie ma bowiem swoje plusy i minusy. Najważniejsze jednak jest to, byś nie zaniedbał tematu bezpieczeństwa i jeszcze przed spakowaniem walizek zapewnił sobie odpowiednią ochronę.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
13.6
°C
66
%
37
km/h
0.0
mm
100
%
Nadchodzące wydarzenia: