infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie umowy OC?

czwartek Lipiec 15, 2021

Umowa ubezpieczeniowa zawierana jest zasadniczo na 12 miesięcy i - jeśli nie zostanie wypowiedziana w odpowiednim momencie - będzie automatycznie przedłużona.

Jeśli chcesz tego uniknąć i wykupić polisę OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, należy poinformować o tym dotychczasowego ubezpieczyciela. Sprawdź, co musi zawierać umowa ubezpieczeniowa, aby została uznana za skuteczną.

Wszelkie kwestie związane z ubezpieczeniem OC komunikacyjnym reguluje ustawa reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. I właśnie tam zawarte są przepisy dotyczące możliwości złożenia wypowiedzenia OC przez właściciela ubezpieczonego pojazdu.

Kto może złożyć wypowiedzenie umowy OC?

Kierowca może złożyć wypowiedzenie OC wyłącznie w kilku konkretnych przypadkach.

 • Umowa zawarta na 12 miesięcy dobiega końca

Jeśli umowa zawarta na okres roku dobiega końca, a ty nie chcesz kontynuować jej u tego samego ubezpieczyciela, możesz ją wypowiedzieć. Jak dobrze wypowiedzieć umowę OC, aby była ona uznana za ważną? W tym przypadku liczy się moment dostarczenia dokumentów do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ważne jest, aby wniosek dotarł do firmy ubezpieczeniowej nie później niż 1 dzień przed wygaśnięciem umowy. W przeciwnym razie umowa zostanie przedłużona na kolejne 12 miesięcy na warunkach zaproponowanych przez ubezpieczyciela.

 • Umowa przedłużona automatycznie

Jeżeli doszło do automatycznego przedłużenia umowy, np. z powodu złożenia wypowiedzenia po terminie, istnieje możliwość jej zerwania. Można tego dokonać w dowolnym momencie, jednak trzeba liczyć się z tym, że firma ubezpieczeniowa potrąci kwotę o ten okres, w którym ubezpieczenie obowiązywało.

 • Umowa zawarta na odległość

Umowę ubezpieczeniową można zawrzeć nie tylko w stacjonarnym oddziale, ale również za pośrednictwem Internetu. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu taka umowa przestanie odpowiadać ubezpieczającemu, można ją wypowiedzieć. Właściciel auta ma na to 30 dni, licząc od dnia zawarcia umowy.

 • Umowa przeniesiona na nowego właściciela auta

Często zdarza się, że nowy właściciel kupuje używane auto z ważną polisą OC. Takie ubezpieczenie również można wypowiedzieć w dowolnym momencie, poprzez złożenie stosownego wniosku. I w tym przypadku ubezpieczyciel ma prawo do potrącenia kosztów adekwatnie do tego, jak długo pojazd był ubezpieczony.

Jak dobrze wypowiedzieć umowę OC? Liczy się prawidłowy wniosek

Podstawą skutecznego wypowiedzenia umowy OC jest prawidłowo złożony wniosek. Zgodnie z przepisami, musi mieć formę pisemną i zawierać kilka konkretnych informacji. Zalicza się do nich:

 • datę i miejsce sporządzenia wniosku
 • dane osobowe właściciela auta
 • dane adresowe właściciela pojazdu
 • numer rejestracyjny i markę samochodu
 • pełną nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego
 • numer ubezpieczenia OC
 • podpis odręczny.

Warto także dodać informację o podstawie prawnej – po to, aby żadna ze stron nie miała wątpliwości co do zasadności złożenia wypowiedzenia umowy OC.

Należy podkreślić, że nie istnieje żaden konkretny wzór wypowiedzenia umowy OC. Aby ułatwić sobie zadanie, można skorzystać z tzw. generatora wypowiedzenia OC, który pozwala na złożenie rezygnacji z polisy aż w 22 towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki temu narzędziu swój wniosek można przygotować w zaledwie kilka minut, a to wszystko z gwarancją poprawności dokumentu. Taki wniosek należy potem tylko wydrukować i podpisać własnoręcznie, a następnie wysłać na adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wypowiedziałeś umowę OC? Musisz mieć ważną polisę

Jeśli wypowiadasz umowę OC, musisz pamiętać o wykupieniu kolejnego ubezpieczenia samochodu – tak, aby zachować ciągłość. Dlaczego to ważne? Choćby jednodniowa przerwa w ochronie ubezpieczeniowej może skutkować nałożeniem kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Jeżeli nie wiesz, gdzie wykupić polisę, warto skorzystać z porównywarkowego serwisu ubezpieczeniowego. Dostępny tam kalkulator online pozwoli znaleźć atrakcyjne ubezpieczenie OC – tańsze nawet o 50% w porównaniu do najdroższej oferty.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
20.3
°C
46
%
22
km/h
0.0
mm
77
%
Nadchodzące wydarzenia:

Brak wydarzeń