infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Jak sprzedać dom obciążony kredytem hipotecznym?

poniedziałek Maj 27, 2019

Sprzedaż domu z kredytem hipotecznym nie musi być bardzo trudna, nie musi też wiązać się z wielkimi dodatkowymi kosztami. By zapobiec złym sytuacjom, ważne by sprzedaż mieszkania z hipoteką przeprowadzić z zachowaniem określonych procedur.

Oczywiście najlepiej jest, jeśli sprzedajemy coś, co jest w 100-procentach nasze, jednak nie zawsze mamy szansę sprzedać dom dopiero wówczas, kiedy stajemy się jego właścicielami. Jeśli więc nadal jesteśmy w sytuacji, kiedy to my jesteśmy prawnymi właścicielami nieruchomości,a bank zabezpieczył część swojej własności wpisem w księdze wieczystej, nadal możemy spokojnie sprzedać swój obciążony hipoteką dom.Jak zatem sprzedać taką nieruchomość i zrobić to sprawnie oraz zgodnie z prawem?

Procedury sprzedaży nieruchomości z hipoteką – krok po kroku

Zanim zorganizujemy wszystkie proceduralne kroki celem sprzedaży domu obciążonego hipoteką,powinniśmy dokładnie opracować kolejność działań, a powinny one wyglądać tak:

  • Weryfikacja zasad sprzedaży domu z hipoteką w banku
  • Publikacja ogłoszenia
  • Wizyta banku (promesa)
  • Umowa wstępna z kupującym i wizyta u notariusza
  • Wizyta z banku i zgoda na zwolnienie z hipoteki

 

Jak widać wizyta w banku będzie koniecznai to nie jeden raz. Ważne, by wiedzieć dokładnie czego możemy się spodziewać i wiedzieć mniej więcej jakich formalności przed sprzedażą będzie trzeba dokonać.

Na samym początku warto dowiedzieć się chociażby na stronie banku, gdzie mamy kredyt hipoteczny,jak wygląda procedura występowania o zaświadczenie o wysokości salda kredytu. Nie od razu trzeba składać jakiekolwiek wnioski – na to będzie czas później.

Na początek naszym obowiązkiem jest poinformowanie banku o zamiarach związanych ze sprzedażąi można na spokojnie publikować ogłoszenie. Ważne, by od początku nie ukrywać przed przyszłym nabywcą istnienia kredytu. Dla niektórych istnienie hipoteki przy domu może być zaletą, zyskują wówczas bowiem pełną dokumentację dotyczącą domu, potwierdzoną przez tak pewną instytucję jak bank. Daje to m.in.pewność o wysokości kredytu i terminie jego spłaty,co ważne nabywca zyskuje też pewność co do obecnej wartości nieruchomości, bo bank będzie musiał dokonać wyceny tego, co ma stanowić dla niego zabezpieczenie. Na początek kupujący będzie chciał tylko zobaczyć zaświadczenie o kwocie, jaka z kredytu pozostała do spłaty. W takim zaświadczeniu znajdą się też informacje o danych kredytobiorcy, dacie udzielenia kredytu, wysokości finansowania, aktualnym saldzie i numerze rachunku technicznego.

Wcześniejsza spłata i promesa bankowa

Jeśli wcześniej tego nie sprawdzaliśmy, powinniśmy jeszcze przed sprzedażą, zorientować się jakie są możliwości wcześniejszej spłaty kredytu. kolejnym krokiem będzie uzyskania od banku promesy,czyli zapewnienia banku, że zaraz po otrzymaniu przelewu od kupca domu, wyda zgodę na wykreślenie swojego zapisu z księgi wieczystej. Pamiętajmy, że promesa jest ważna 30 dni –w tym czasie powinniśmy spisać umowę przedwstępną,do której nie potrzeba obecności notariusza.

Znacznie łatwiejsza będzie sytuacja, jeśli kupujący zechce za nasz dom zapłacić gotówką, trudniej i na pewno dłużej będziemy finalizować transakcję, jeśli nabywca musi złożyć do swojego banku wniosek o kredyt hipoteczny. Jednak w tej drugiej sytuacji także nie powinno być problemów, jeśli postaramy się, by wszystkie etapy zamknąć w określonych terminach. Ważne jest przede wszystkim to, że podstawą zaciągnięcia kredytu przez nabywcę domu będzie kopia aktu notarialnego,który sporządzimy u notariusza.

Wizyta u notariusza i formalności

Finalizację transakcjipoprzedza wizyta u notariusza i spisanie umowy o sprzedaży w formie aktu notarialnego. Gdy jako kupujący otrzymamy przelew na określoną kwotę sprzedaży domu, trzeba się do banku zgłosić po zaświadczenie dotyczące uregulowania zadłużenia i zgody na wykreślenie hipoteki banku.Nawet jeśli wydaje nam się, że formalności jest sporo, tak naprawdę wiele pomoże nam w finalizacji transakcji bank, notariusz lub pośrednik z biura nieruchomości ABA. Ważne, by trzymać się terminów i postępować zgodnie ze wskazówkami.

 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
9.3
°C
89
%
6
km/h
0.0
mm
0
cm
3
%
Nadchodzące wydarzenia: