infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • pt
  19
  Lis
  2021

  Spotkanie autorskie z Robertem Ryszawą "Między wierszami"

  19:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

  Robert Ryszawa pochodzi z Konina. Jego życiorys to dowód na to, że po 40-tce odkrywa się na nowo znaczenie własnej egzystencji. W czasach szkolnych należał do klubu szczypiornistów, następnie ukończył studia z marketingu i zarządzania oraz prowadził własny biznes. Odkrył też zamiłowanie do pszczelarstwa. Rok 2020 dał mu przewrót życiowy, otworzył na sztukę, skłonił do powrotu do pisania wierszy. Poprzez jogę i pracę z ciałem przyszło wyciszenie, które pozwoliło Robertowi zmienić nawyki, odkryć możliwości pracy nad sobą. Wraz ze zmianą przyszli wartościowi i cierpliwi ludzie, a Robert wypieka własny chleb.

  Poezja Roberta Ryszawy jest utrzymana w postromantycznym tonie i staje się pretekstem do afirmacji esencjonalnej kobiecości. Autor poszukuje w tych relacjach z jednej strony elementu dopełniającego, z drugiej stara się odkryć, co różnicuje mężczyzn i kobiety. Można podejrzewać, że w zależności od perspektywy czytelnik odnajdzie nieświadomą akceptację patriarchalnych kodów, które ustawiają kobietę w roli muzy, gdzie, jak odgaduję, jest możliwa harmonijna koegzystencja płci, na przyjętych kulturowo zasadach. Jednak może się zdarzyć też tak, że inni znajdą tam krypto przedstawienia społeczno-kulturowej formy opresji, kiedy muza będąca natchnieniem poety, może zostać sprowadzona do roli przedmiotu męskiego pożądania. Dopóki bohaterkom podmiotu lirycznego udaje się tej kreacji unikać czytelnik wciągnięty jest w grę nierozstrzygalności, w której waloryzowanie tego, co męskie i kobiece rozgrywa się na trzecim piętrze iluzji.
  Robert Brzęcki

  Męskie spojrzenie na miłość. Autor używa słów z ich największą mocą, przyprawiając je emocjami, jak znakomitą potrawę. W tej poezji odnajdziesz uczucia, które wywołały kiedyś w Tobie euforię, szczęście, ból, strach. Podczas czytania – wszystkie wyjdą z zakamarków Twojego serca, abyś docenił ich ważność.
  Ezo Oneir - wydawca

  Spotkanie z Robertem Ryszawą poprowadzi Małgorzata Siemianowska.

  Małgorzata Siemianowska – Kobieta Treściująca, która żadnej wizji (ani formy) się nie boi.
  W Fabryce Treści tworzy teksty dodające magii biznesowi i życiu jej Klientów. Realizuje projekty dla kobiet: tworzy platformę szkoleniową, poprzez którą będzie uczyła przedsiębiorczynie, jak magicznie pisać o działaniach biznesowych; spotkania dla piszących – również poezję oraz kręgi słuchania.
  Autorka debiutanckiego tomiku „Dziewczyna z Północy”, którego bohaterka - kobieta poszukująca - postanawia wynurzyć się głębi nieświadomości, by płynąć z prądem ku magicznemu życiu.
  Małgorzata uwielbia pisanie ekspresywne, ludzkie historie, zanurzanie w jeziorze oraz być w nieustannym rozwoju.
  Ceni w ludziach: szczerość, wrażliwość, mądrość życiową i konsekwencję.

  Podczas spotkania wystąpi Stanisław Koziarski z akompaniamentem na gitarze.

Konin
21.3
°C
66
%
12
km/h
0.0
mm
80
%