infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • pt
  19
  Lis
  2021

  "Niebezpieczne zabawy" - zobacz niezwykłe malarstwo Henryka Cześnika

  18:00CKiS DK Oskard

  Henryk Cześnik to jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych polskich malarzy i rysowników. Od ponad 35 lat jest aktywny na międzynarodowej scenie sztuki. Od 19 listopada prace tego artysty będzie można zobaczyć w Koninie, w CKiS DK Oskard.

  Malarstwo Cześnika wypływa z ducha rysunku – w jego dziełach to właśnie kreska jest nośnikiem treści i znaczeń. Powracającym motywem jego prac są zdeformowane sylwetki ludzkie. Jako środek przekazu artysta wykorzystuje różnorakie materiały, maluje m.in. na wielkoformatowych płótnach i prześcieradłach. Ekspozycja składa się w większości z prac powstałych w ostatnich 15 latach.

  Henryk Cześnik wykreował własny, bardzo osobisty, aczkolwiek uniwersalny i natychmiast rozpoznawalny język sztuki. Dla jednej grupy odbiorców jest to surrealna i dramatyczna wizja otaczającego nas świata, inni zaś widzą w twórczości malarza niebywale przewrotne poczucie humoru i wspaniałą groteskę w odcieniu noir.

  Zwiedzających przywitamy na wernisażu 19 listopada o g. 18:00. Będzie na nim obecny sam artysta, a o wystawie opowie Jerzy Zegarliński oraz przedstawiciel Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

  Henryk Cześnik urodził się 12 kwietnia 1951 r. w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego w 1977 r. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994 r., a od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w renomowanych galeriach na całym świecie.

  Wystawa prac Henryka Cześnika „Niebezpieczne zabawy” przygotowana została przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart.

  Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Aby zobaczyć ekspozycję w kolejnych dniach (do 19 grudnia), należy zakupić bilet w cenie 15 zł, w kasie Oskardu lub online na stronie ckis.konin.pl

Konin
21.1
°C
67
%
13
km/h
0.0
mm
86
%