infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • czw
  18
  Lis
  2021

  Rzeźbiarska pasja Grzegorza Buciaka - zapraszamy na wernisaż

  18:00CKiS w Koninie - Okólna

   

  Ogromna wrażliwość, talent i oddanie rzeźbiarskiej materii. Artysta tworząc od około 45 lat, wypracował swój własny rozpoznawalny styl. Jego prace charakteryzuje perfekcyjna forma. Te drewniane figury i figurki emanują ciepłem, ujmują prostotą i szczerością. Brał udział w wielu konkursach i wystawach w Polsce i za granicą, często otrzymując nagrody i wyróżnienia. CKiS w Koninie otwiera 18 listopada wystawę tego wyjątkowego twórcy. Zapraszamy w czwartek o 18.00.

  Grzegorz Buciak jest artystą z kręgu tzw. sztuki nieprofesjonalnej. Jak sam mówi - malował i rysował od zawsze, ale rzeźbą zajął się w latach siedemdziesiątych pod wpływem pewnego górala, z którym pracował w Konińskim Domu Kultury. Paweł Szałapski każdą wolną chwilę wykorzystywał na rzeźbienie w drewnie a Grzegorz podglądał, w jaki sposób to robi i… zaraził się.

  Rzeźba stała się jego pasją, przy której trwa niezależnie od różnych życiowych zmian i przeciwności losu. W swojej twórczości Grzegorz Buciak odwołuje się przede wszystkim do ważnych tematów z obszaru sztuki ludowej.

  Jego prace charakteryzuje perfekcyjna forma i zamiłowanie do dekoracyjnego traktowania wykonywanych przez siebie prac. Każda jego rzeźba ma swoją osobowość. Każda postać ma jakiś wyraz twarzy, który nadaje jej charakteru, niepowtarzalności.

  Jego rzeźby mają realistyczny modelunek, są dokładnie wypracowane i pełne subtelnych, ale znaczących detali. Rzeźbione są najczęściej w drewnie lipowym, wykonane w jednej bryle, bejcowane i woskowane.

  Najczęściej tworzy portrety mieszkańców dawnej wsi, przypominając ich tradycyjne zajęcia (np. Żniwiarka, Dziewczyna robiąca masło, Kobieta robiąca na drutach, Muzykant, Gajowy) lub rzeźby ilustrujące przysłowia (np. „Czas to pieniądz”, „Przelewać z pustego w próżne” czy „Wyszło szydło z worka”). Wyrzeźbił również cykl „4 pory roku” i dziesiątki innych motywów. Czasami wykonuje ozdobne elementy przy renowacji mebli. /Krystyna Mikołajczak „Jestem producentem wiórków” fr. - wstęp do katalogu wystawy/

  18 listopada (czwartek), g. 18.00, CKiS przy Okólnej 47a
  Wstęp wolny
  Zapraszamy 🙂

Konin
17.6
°C
68
%
16
km/h
0.0
mm
18
%