infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • pt
  08
  Paź
  2021

  "Prace domowe" Ali Majewskiej - zapraszamy na otwarcie wystawy

  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

  Od 8 października w Galerii CKiS Wieża Ciśnień będzie można oglądać najnowszą wystawę rzeźbiarki, nauczycielki akademickiej z Torunia Ali Majewskiej pt. „Prace domowe”.

  Prace z tego cyklu odnoszą się do tematu, który dotyczy każdego z nas. Artystka podejmuje kwestię relacji międzyludzkich, bliskości i oddalania się od siebie pod wpływem zdarzeń czy obiektywnych trudności, również tych, których sprawcami bywamy nieumyślnie my sami.

  „Prace domowe dla wielu z nas mają jakąś niezwykłą cechę, nazwę ją przyjaznym określeniem samodzianie - wydarzają się bowiem w bliżej nieokreślonym czasie i nie wiadomo, kto jest ich sprawcą. Samodzianie więc jest dziwnym zjawiskiem, jednak nie na tyle zaskakującym byśmy chcieli odkryć jego istotę i dociec autorstwa. Ważne, że się dzieje, przychodzisz i widzisz porządek… ot - stan oczywisty, do którego się przyzwyczaiłeś przez lata. Sprzątanie, pranie, układanie, gotowanie to dla ciebie czynności niepoważne i bez znaczenia, tym samym niezauważalne. Są dla ciebie przezroczyste, bo jasne jest, że uwaga skierowana jest na dalsze pozadomowe przestrzenie. Ostrość wzroku sięga po odległe i ambitniejsze horyzonty.
  Samodzianie prac domowych marnieje przez lata toteż związana z nim przezroczystość matowieje, aż do zupełnej utraty możliwości przepuszczenia światła. Mętne otoczenie kumuluje emocje, a dotąd przez ciebie niewidzialne paradoksalnie nabiera formy, ujawnia barwę, zapach i odgłos. Dziwisz się więc, ile w tym życia. To co było niewidoczne, zaznacza swoją obecność i rzuca - wreszcie coś robi dla siebie - cień. Staje się równoprawnym podmiotem z własną historią i z potrzebą decydowania” – mówi artystka.

  Ala Majewska - rzeźbiarka i nauczycielka akademicka. Studia i kariera zawodowa związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł profesora sztuki otrzymała w 2020 r.

  Twórczość w zakresie medalierstwa oraz obiektu rzeźbiarskiego. W swojej sztuce odnosi się do zagadnienia fenomenu pamięci i związanego z nim procesu wspomnienia. Szczególnie interesuje ją perspektywa indywidualnego doświadczenia rozpoznanego w kontekście współczesności i kultury.

  Autorka 11 wystaw indywidualnych i ponad 120 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach i przeglądach artystycznych, wielokrotna stypendystka w zakresie sztuki. Prace w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in.: w Medialia Gallery (New York, USA), Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, w Muzeach Okręgowych w Toruniu i Bydgoszczy oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Członkini Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM, Stowarzyszenia Artystycznego Otwarte oraz Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

Konin
17.3
°C
67
%
16
km/h
0.0
mm
21
%