infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • nie
  10
  Paź
  2021

  O utalentowanej, pięknej Ginczance - spektakl Teatr Polska

  19:00CKiS DK Oskard

  Była wybitną, piękną poetką rozstrzelaną przez gestapo. Była uwielbiana przez artystów, zapomniana i na nowo odkryta po latach. Mowa o Zuzannie Ginczance. Spektakl inspirowany jej biografią będzie można zobaczyć 10 października w CKiS DK Oskard.

  Uwaga! Specjalna zniżka dla czytelniczek i czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Szczegóły poniżej.

  Zuzanna Gincburg, znana jako Zuzanna Ginczanka, należy do tych pisarek, których twórczość splata się z życiem. Doświadczenie biograficzne – najpierw nastolatki publikującej swoje pierwsze literackie próby na łamach szkolnego pisma, a potem świadomej siebie kobiety i poetki – jest główną materią jej wierszy.

  Ginczanka wychowywała się na prowincji, w Równem, ale marzyła o wielkim świecie, którego symbolem była dla niej Warszawa. Jeszcze w Równem nawiązała kontakt z Julianem Tuwimem, który zauważył w niej wielki talent i namówił na przeprowadzkę do stolicy. Negocjując swoje miejsce w warszawskim środowisku literackim, Ginczanka jako polska poetka żydowskiego pochodzenia musiała się zmierzyć z dwoma „demonami”: pięknem i żydowskością.

  Klisza „pięknej Żydówki” rozpalała wyobraźnię męskiej części towarzystwa i przysłaniała jej twórczość. Jej żydowskie pochodzenie stało się natomiast przedmiotem antysemickich ataków w Warszawie lat 30., a ostatecznie przyczyną jej tragicznej śmierci w Krakowie w 1944 roku.

  Ginczanka miała w sobie ogromy potencjał, talent, pasję życia i nadzieję. To wszystko zostało zniweczone w momencie, gdy miała naprawdę ogromną szansę na przeżycie. Brakowało tak niewiele, żeby minęła się ze śmiercią... Poprzez spektakl próbujemy nie tylko opowiedzieć historię Zuzanny Ginczanki, ale pozostawić kolejny ślad jej życia, dopisać jeszcze jedno krótkie słowo.

  Masz kartę biblioteczną? Masz zniżkę! Osoby, które są czytelnikami MBP w Koninie i jej filii, mogą kupić bilet w specjalnej cenie – 15 zł! Jak to zrobić?
  Przyjdź do kasy Domu Kultury Oskard, pokaż kartę biblioteczną i kup bilet w niższej cenie.

  bilety 20 zł do kupienia online i w kasie Oskardu
  bilety z kartą biblioteczną 15 zł w kasie Oskardu

  https://www.ckis.konin.pl/ginczanka-przepis-na-prostote-zycia/

Konin
17.6
°C
68
%
16
km/h
0.0
mm
18
%