infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • śr
  31
  Mar
  2021

  Środy z kinem niezależnym - seans ONLINE

  18:00www.ckis.konin.pl | facebook.com/ckis.konin

   

  Od kilku lat w pasmie „Środy z kinem niezależnym” przeznaczamy dwa seanse na prezentację Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata, czyli laureatów festiwalu Grand OFF.
  14. edycja tego wydarzenia odbyła się w formule online pod koniec ubiegłego roku, dając przegląd wyjątkowych produkcji offowego nurtu wszystkich kontynentów. Liczby wyglądają imponująco: 90 członków Kapituły – przedstawicieli środowisk filmowych niemal 30 krajów - nominowało spośród ponad 4000 zgłoszeń (ta liczba wzrasta z roku na rok) ze 125 krajów 55 produkcji w 11 kategoriach.
  Podczas marcowego i kwietniowego seansu zobaczymy zwycięzców tych sekcji.

  W programie:
  1. Najlepsza reżyseria – „Fabiu” reż. Stefan Langthaler, Austria 2020, 30’
  80-letni emeryt Arthur mieszka w skromnym domu w Wiedniu. Od dłuższego czasu czule opiekuje się ciężko chorą żoną Martą, a asystują mu tylko pielęgniarki. Kiedy w jego domu pojawia się nowy pielęgniarz Fabiu, rutyna Arthura zostaje zerwana. Wkrótce mężczyźni zbliżają się do siebie, a u starszego z nich narasta pożądanie i tłumiona tęsknota.

  2. Najlepszy scenariusz – „Cargo” reż. Christina Tournatzes, Niemcy 2019, 14’59’’
  71 uchodźców z Bliskiego Wschodu ginie z powodu uduszenia w trakcie nielegalnego transportu z Węgier do Niemiec. Kierowca ciężarówki staje przed dylematem – słyszy jak ludzie krzyczą i błagają o pomoc, ale otrzymuje rozkaz, by za wszelką cenę dokończyć transport. Historia oparta na faktach.

  3. Najlepszy montaż – „Bonbon – Das Musikal” reż. Daniel Meier, Niemcy 2019, 19’24’’
  Kiedy Jussel Meyer, dziecięcy model słynnej marki słodyczy dusi się, krztusząc się cukierkiem, zostaje ogłoszony nowy casting, aby znaleźć kolejną komercyjną twarz. Patricia, była niania Jussela, chce za wszelką cenę zapobiec wyłonieniu jego następcy.

  4. Najlepsza aktorka – „The Tears Thing” reż. Clemence Poesy, Francja 2019, 25’23’’
  Florence jest aktorką. Przygotowania do nowej roli postawią przed nią wyzwania, których nigdy by się nie spodziewała.

  5. Najlepszy dokument – „The Girl with Blue Eyes” reż. Alireza Mirasadollah, Wielka Brytania 2020, 15’17
  An Phouc to 11-letnia dziewczynka z Wietnamu. Jej wielkie jasnoniebieskie oczy przyciągały uwagę wielu fotografów z całego świata, ale pomimo tego An Phouc i jej rodzina cierpią z powodu biedy i zmagają się z rasizmem.

  6. Najlepsza scenografia – „Emperor” reż. Jannis Alexander Kiefer, Niemcy 2019, 29’58’’
  „Nowe szaty cesarza” we współczesnym wydaniu. Film jest przeniesieniem fabuły baśni Hansa Christiana Andersena w realia XXI wieku. To dystopijna, ale barwna opowieść o władzy i hierarchii.

  Łączny czas: 135 minut

  31 marca | facebook.com/ckis.konin oraz kanał Centrum Kultury i Sztuki na YouTube
  Filmy będą dostępne bezpłatnie od g. 18.00 do 24.00.

Konin
18.7
°C
73
%
15
km/h
0.0
mm
21
%