infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Wydarzenia

 • czw
  20
  Sty
  2022
  16:00 17:30CKiS w Koninie - Okólna

  W 2022 r. CKiS w Koninie kontynuuje zajęcia sensoryczne dla maluchów. Zapraszamy na spotkania styczniowe.

  Ruszyły zapisy.

  Ogólnorozwojowe zajęcia sensoryczne adresowane są do dzieci od pierwszego roku życia do 3 lat wraz opiekunami.

  Zajęcia prowadzi doświadczona animatorka Natalia Zawartka, która przygotowuje autorski program w oparciu o rozmaite aktywności – muzyczną, plastyczną, ruchową.
  Zabawy stymulują rozwój motoryki małej i dużej, sfery poznawczej, społecznej oraz rozwój mowy. Poprzez odkrycia i doświadczenia dzieci zdobywają nowe umiejętności. Oswajają się z rówieśnikami, dzięki czemu znacznie łatwiej przychodzi im adaptacja w przedszkolu.

  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są zapisy: tel. 63 274 66 00, w godzinach 8.00-15.30.
  Zapisy odbywają się do dwóch grup: 16.00-17.00 i 17.30-18.30.

  Koszt: 30 zł. Wpłaty tylko na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.

 • śr
  26
  Sty
  2022
  18:00Kino Kameralne w CKiS przy Okólnej

   

  W naszą pierwszą w nowym roku filmową podróż wyruszamy do Jeleniej Góry, gdzie od 24 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM ZBLIŻENIA. To inicjatywa skoncentrowana wokół światowego kina niezależnego. Ostatnia edycja odbyła się – wyjątkowo - w październiku ubiegłego roku. Krótkie metraże, które zaprezentujemy podczas naszego seansu, walczyły o nagrody.

  Gościem wieczoru będzie Daria Kopiec – autorka nagrodzonego w kategorii Najlepszy film animowany obrazu „Własne śmieci”.

  W programie:

  „Własne śmieci” reż. Daria Kopiec, animacja, 6’25’’

  Nie ma nic wspanialszego niż obiad z rodziną, choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć, oprócz jedzenia, trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.

  „Alicja i żabka” reż. Olga Bołądź, fabuła, 28’56’’

  14-letnia Alicja zachodzi w niechcianą ciążę. Film opowiedziany z perspektywy dziecka, które ucieka w bajkowy świat wyobraźni przed rzeczywistością, w której lekarze nie chcą wykonać legalnej aborcji, a wszyscy, oprócz mamy, są przeciwko niemu. Zdobywca głównej Nagrody im. Lucjana Bokińca na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych uzasadnienie jury: „Każda bajka ma swoje przesłanie, ale i każda bajka musi się też kiedyś skończyć. Za przedstawienie w baśniowej formie procesu przejścia z czasu dzieciństwa w dorosłość i pokazanie, że aby stać się dorosłym to najpierw trzeba pozwolić sobie BYĆ dzieckiem”.
  Laureat wielu nagród i wyróżnień na festiwalach w Łagowie, Nowej Soli, Krakowie czy Los Angeles.

  „Opus Magnum” reż. Filip Bojarski, dokument, 37’

  Znalazłem autobiografię mojego prawujka Wacława na strychu moich rodziców. Pisał o tajnej podziemnej organizacji, jaką założył w Łodzi w trakcie II Wojny Światowej. Nikt z rodziny nie miał pojęcia o jego sekretnym życiu. Zdecydowałem się wystawić monodram, aby pokazać niezwykłą przeszłość Wacława mojej rodzinie. Niestety, wszystko komplikuje moja słaba pamięć.
  Film nagrodzony na festiwalach w Opolu, Świdnicy, Nowej Soli, Koszalinie.
  II nagroda za Najlepszy film dokumentalny
  Najlepszy film w konkursie polsko-czeskim

  „Noamia” reż. Antonio Galdamez, fabuła, 25’

  W nadmorskim mieście znaleziono ciało młodego chłopaka. Na miejsce przybywa komisarz Delman (Bartłomiej Topa). Szybko orientuje się, że znał ofiarę, a tajemnica chłopaka jest również jego tajemnicą… Śledztwo zaprowadzi go na osiedle Noamia.
  Film wyróżniony i nagrodzony na festiwalach w Nowej Soli, Krakowie, Koszalinie, Radomiu.

  Łącznie 105 minut

  Daria Kopiec to reżyserka filmowa i teatralna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i filmowe efekty specjalne (2003/2009) oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale reżyserii (2014/2020). Jest niezależną artystką, współpracującą z różnymi instytucjami kultury, wielokrotną stypendystką. W swojej pracy zawodowej łączy pasję do filmu i teatru. Reżyseruje na scenach teatralnych w całej Polsce. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za realizacje filmowe oraz teatralne.

  26 stycznia I 18.00 | Kino Kameralne przy Okólnej

  bilet 5 zł tutaj

 • nie
  30
  Sty
  2022
  19:30Jeziorko Zatorze Konin

  W NOCY BIEGNIEMY PO DOBRO

  Biegnij po zdrowie dla siebie i innych! Dołącz do wyjątkowego Nocnego Biegu „Policz się z cukrzycą” i zrób coś dobrego!

  Po raz pierwszy w Koninie w ramach 30. Finału WOŚP odbędzie się nocny bieg, w którym będzie mogło wziąć udział 300 zawodników. Dwukilometrowa trasa tradycyjnie będzie wiodła wokół Jeziorka Zatorze. Dozwolona jest każda forma pokonania dystansu – można biec czy maszerować z kijkami. Nie będzie prowadzona klasyfikacja – biegniemy dla zdrowia i dobrej zabawy! Zachęcamy do założenia kolorowych, zwariowanych strojów, a także do wyposażenia się w latarki i odblaski.
  Na pamiątkę każdy uczestnik otrzyma okazjonalny medal, koszulkę i numer startowy.
  Czekamy na Was!

  Zapisy od 6 grudnia na stronie: https://bit.ly/3DEuBu1
  Prosimy zapoznać się z regulaminem biegu.

  Regulamin https://online.datasport.pl/zapisy/portal/regulaminy/regulamin_6569.pdf

  Przed wypełnieniem formularza, należy zapoznać się z regulaminem. Opłata startowa wynosi 50 zł.

  Zapisy trwają od 6 grudnia 2021 r. do 20 stycznia 2022 r. lub do wyczerpania puli startowej 300 miejsc.
  Gwarantujemy dobrą zabawę do końca świata i jeden dzień dłużej!

  Pomysłodawcą biegu „Policz się z cukrzycą” jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
  Organizatorami nocnego biegu w Koninie jest Sztab WOŚP przy Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Klub Biegacza Aktywni Konin.

  Kiedy: 30 stycznia 2022 r. | start o godz. 19:30
  Gdzie: parking przed C.H. Galeria nad Jeziorem, ul. Ignacego Paderewskiego 8, Konin
  Opłata startowa: 50 zł

 • pt
  11
  Lut
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

  Galeria CKiS Wieża Ciśnień przygotowuje dla widzów kolejną ciekawą ekspozycję. Tym razem swoje malarstwo zaprezentuje Beata Cedrzyńska – prodziekan na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

  Na wernisaż zapraszamy 11 lutego o g. 18.00. Na otwarcie wystawy wstęp wolny. Natomiast kolejne dni zwiedzania - do 4 marca - 5 zł

  Na wystawie pt. „ALIENACJA” będzie można zobaczyć prace najnowsze z lat 2018-2022 zrealizowane w cyklach „Ciało i Sacrum” oraz „Powłoki”, obejmujące zarówno malarstwo zrealizowane w technice akrylu na płótnie, jak i w technikach fotograficznych, graficznych na płótnie lub na szkle. Obydwa cykle zostały przedstawione w publikacjach monograficznych i będą towarzyszyć wystawie: Beata Cedrzyńska, „POWŁOKI” oraz „CIAŁO I SACRUM, Retrospektywa”.

  fragment tekstu z publikacji „POWŁOKI”:
  ANDRZEJ PAWEŁCZYK 2019
  „Powłoki – Zawsze fragment”
  „...Artystka, wykreowaną biologiczną fragmentaryczność, osadza w konkrecie, nie pozwala nadbudowywać pospolitych znaczeń, wydobywa konkret ciała, a w konsekwencji realność fizycznego bólu. Nie dopuszcza przy tym, aby wszelka metafizyka, która miałaby nawarstwiać się nad stworzonym przypadkiem i rzeczywistością, została porzucona. Narracja, którą poprzez swoją twórczość prowadzi Beata Cedrzyńska jest zwodniczo prosta; nie jesteśmy figurami zamkniętymi, ale ciałem otwartym poprzez swoją cielesność. Ponieważ tylko świadomość przemijania, śmierci, czyni nas jednostkowymi. Im bardziej przemijamy, tym ważniejsza dla nas staje się wielowymiarowość tego procesu, w którym bezwolnie, rzadziej świadomie, uczestniczymy. A którego nie sposób zrozumieć lub zaakceptować, bez przyjęcia eschatologicznej złożoności metafizycznego świata, wypieranej przez dominującą nowoczesność. Emil Cioran, w swoich esejach twierdził, że współcześnie staliśmy się umysłami religijnymi, wyzutymi z wszelkiej religii. Rozumiemy potrzebę wiary, która rozpaczliwie przebija przez pseudosakralne obrazy naszej kultury masowej, ale nie umiemy jej doświadczyć. Wnioski wysnute z analizy twórczości Beaty Cedrzyńskiej, skłaniają nas ku tej nieznanej i niepewnej dla współczesnego człowieka przestrzeni, pozbawionej natrętnych i łatwych znaków popkultury, zmuszając jednocześnie do formułowania pytań o sens rzeczy”.

  Beata Cedrzyńska urodzona w Gdańsku. Dyplom obroniła na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku, promotor prof. Teresa Miszkin. W latach 2002-2012 zatrudniona na ASP w Gdańsku. Tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję prodziekana Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, gdzie zatrudniona jest na stanowisku profesora.

  Autorka i uczestniczka około 150 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
  Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów.

  Prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki w Legnicy, Galerii Sandhofer w Salzburgu, kolekcji BWA w Rzeszowie, BWA w Zamościu i BWA w Olkuszu, MBWA we Włocławku, Galerii Andriollego w Nałęczowie, w zbiorach prywatnych w Niemczech i USA.

  Autorka licznych publikacji, m.in.: „Obrazy”, „Zderzenia”, „Outsider”, „Osobność”, „Ciało i sacrum. Retrospektywa.”, „Powłoki” (Biblioteka Narodowa).
  Teksty krytyczne (recenzje) autorstwa: prof. Marii Targońskiej, prof. Macieja Świeszewskiego, prof. Jacka Strzeleckiego, prof. ASP dra hab. Grzegorza Radeckiego, dra Andrzeja Saja, dra Doroty Grubby–Thiede, dra Krzysztofa Jureckiego, Jolanty Ciesielskiej, Jarosława Denisiuka, Jerzego Kamrowskiego, Małgorzaty Dorny (Wendrychowskiej), Andrzeja Pawełczyka.

  Galeria CKiS Wieża Ciśnień
  Otwarcie wystawy 11 lutego 2022 g. 18.00 – wstęp wolny
  Wystawa czynna do 4 marca 2022 – bilet 5 zł

 • pon
  14
  Lut
  2022
  19:00Kino Oskard w Koninie

  Miłość na zawsze i na wieczność?

  Tego życzy Wam kino Oskard, dlatego zapraszamy Was na wyjątkowe Filmowe Walentynki do kina, podczas których uwiecznimy Wasze uczucie!

  Pamiętacie swoje ostatnie Walentynki? Gwarantujemy, że tegoroczne na pewno zapadną Wam w pamięci. Pod warunkiem, że spędzicie je w kinie Oskard!

  Dlaczego?

  Oprócz romantycznego seansu filmowego z komedią „Miłość jest blisko”, który rozpocznie się 14 lutego o godz. 19:00 w kinie Oskard, zaproponujemy Wam walentynkowe zdjęcie zrobione przez nasze fotografki. Na romantyczne foto zapraszamy przed i po seansie. Wystarczy, że podacie adres e-mail, na który będziemy mogli przesłać Wam zdjęcie. A jeśli będziecie chcieli podzielić się swoim wyjątkowym uczuciem z innymi, udostępnimy Wasze fotografie na fanpage’u kina Oskard!

  Uczestników Filmowych Walentynek zapraszamy na komedię romantyczną „Miłość jest blisko”. W rolach głównych znani i lubiani: Weronika Książkiewicz, Wojciech Solarz, Olga Bołądź, Grzegorz Małecki czy Janusz Chabior. Jaką historię zobaczymy?

  Natalia i Adam znają się od dziecka. Nigdy nie byli parą, ale od zawsze byli razem. Są sąsiadami, korzystają wspólnie z pomieszczeń w swoich mieszkaniach, a ich sypialnie dzieli tylko cienka ściana. Natalia pragnie mężczyzny, najlepiej opiekuńczego domatora, który byłby oparciem dla niej i jej syna. Adam po rozwodzie szuka silnych emocji i najchętniej wybrałby się do Amazonii. Pewnego dnia marzenia Natalii i Adama się spełniają. Na jego drodze los stawia piękną Marikę, podróżniczkę i pisarkę, która zaprasza go do swojego świata. Tymczasem w Natalii zakochuje się Bruno, bogaty dentysta, który chce spełniać jej wszystkie marzenia. Przypadkowe znajomości zapowiadają się obiecująco…

  bilet 16 zł w kasie Oskardu lub online

 • czw
  17
  Lut
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

  To propozycja, która powstała w ramach VI edycji Festiwalu Słuchowisk we współpracy z PCSS i PSNC Future Labs.

  Projekt będzie nie tylko do wysłuchania, ale także do zobaczenia - dzięki wizualizacjom.

  Swój przyjazd zapowiedzieli reżyserka i autorka scenariusza Anna Szamotuła, twórca muzyki Jan Skorupa, a także Paweł Sołoducha, odpowiedzialny za animacje video.

  Będziecie mieli więc okazję do spotkania i rozmowy z artystami. Słuchowisko było prezentowane do tej pory tylko raz, zatem jest to nie lada gratka dla zainteresowanych tą formą przekazu.

  A o czym jest „Kleistość”?

  W krainie, w której czas nie istnieje, bo z punktu widzenia kosmosu nie ma czasu, a dno i metr mułu stanowi krajobraz dominujący, przetrwał świat mitycznych istot, pół-ludzi, pół-ryb. Prowadzą żywot pełen lęku, gdyż władzę nad nimi sprawuje groźny Posejdon, panuje cenzura, a oni są wykorzystywani do ciężkiej pracy. Trytoni i syreny zostali obdarzeni całą wiedzą świata, lecz zostali pozbawieni wieku, a ich życie jest dopasowane do czasów aktualnie rozgrywających się w świecie ludzi. Dlatego też koniunkturalnie zajmują się tworzeniem „kontentu pod Internet”. Na powierzchni wszystko wygląda normalnie, wręcz nudnawo, Posejdon nie obawia się zdemaskowania, bo „publiczność kocha kontent mitologiczny”. Co się stanie, gdy na jaw wyjdzie awaria systemu?

  Przyjdźcie, posłuchajcie.

  Czekamy na Was w czwartek 17 lutego o 18:00 w Galerii Wieża

  Bilet 5 zł do kupienia w Galerii przed wydarzeniem.

 • pt
  04
  Mar
  2022
  sob
  12
  Mar
  2022
  CKiS Okólna, DK Oskard, Wieża Ciśnień oraz inne lokalizacje w Koninie

   

  14. odsłona interdyscyplinarnego projektu Konin Miasto Kobiet przynosi ponad 60 wydarzeń, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Między 4 a 12 marca CKiS zaproponuje spotkania, warsztaty, koncerty, wystawy i projekcje kinowe.

  Tegoroczna edycja KMK to wydarzenia organizowane w aż sześciu kategoriach: Przystanek kultura, Daj się rozpieszczać, Postaw na rozwój, Bądź w formie, Żyj kolorowo i Kieruj się smakiem.

  Dzięki panelom „Kobiety z pasją” i „Mężczyźni z pasją” spotykamy się z ciekawymi ludźmi, którzy podzielą się pomysłami na życie i opowiedzą o swoich wyjątkowych zainteresowaniach. Niebywałą gratką dla miłośników radia, muzyki i dobrej książki będzie spotkanie autorskie z dziennikarką i prezenterką Anną Gacek (10 marca, 17.30). Wydarzenie organizują wspólnie CKiS i MBP im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Wejściówki do odbioru w Oskardzie i Bibliotece.

  8 marca (18.30) warto zajrzeć do Kina Oskard. Podczas „Ladies night” wyświetlimy polski dramat muzyczny „Piosenki o miłości” w reżyserii Tomasza Habowskiego z Justyną Święs i Tomaszem Włosokiem w rolach głównych. Dla pasjonatów sztuki lubiących chodzić do kina mamy z kolei dokument „Frida Kahlo. Ikoniczna artystka” pokazywany w ramach cyklu „Wystawa w kinie” (6 marca, 13.00). Kino Konesera w swojej kobiecej odsłonie zaproponuje dzieło pt. „Córka”. Spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante, otrzymał trzy nominacje do tegorocznych Oscarów.

  Przygotowano również atrakcje dla spragnionych dobrej muzyki. Solidną dawkę brzmień z pogranicza popu i rocka zaserwuje Daria Zawiałow. Wielbicieli twórczości Agnieszki Osieckiej zainteresuje z pewnością „Koncert dla Pani O” (4 marca, 18.30), w którym wystąpią młodzi artyści ze Szkoły Wokalno-Aktorskiej FAMA. Jeśli szukacie bardziej eksperymentalnych dźwięków, koniecznie zajrzyjcie do Galerii Wieża Ciśnień na dwa koncerty audiowizualne promujące wydawnictwo CD „Zona Electronica”: D I D + Voices Of The Cosmos (4 marca, 19.00, bilet 10 zł).

  Natomiast w związku z dramatyczną sytuacją w Ukrainie, w porozumieniu z DJ Wiką, muzyczno-taneczny wieczór zostaje przeniesiony na inny termin. Zwrot pieniędzy za bilety w zależności od zakupu – na konto lub w kasie Oskardu.

  Usatysfakcjonowani będą pasjonaci sztuki. DK Oskard ma dla nich wystawę fotografii „Przestrzenie Wenus” autorstwa Ezo Oneir (Agnieszki Mlickiej) – wyjątkową opowieść obrazem o mocy kobiecości – otwarcie 4 marca, 18.30. Z kolei wspomniana już Wieża Ciśnień przygotowuje ekspozycję prac malarskich Moniki Marchewki i Pauliny Karpowicz zatytułowaną „Pełnia” – otwarcie 11 marca, 18.00. Wystawa dozwolona dla widzów od 18 roku życia lub za pozwoleniem rodziców. Dodatkowo CKiS przy ul. Okólnej zaprasza w ramach KMK na specjalne, kuratorskie oprowadzanie po wystawie poplenerowej „Twoje jabłka spadają do naszego ogrodu, czyli powrót Realnego”, 5 marca 16.00-20.00. Z kulturą wychodzimy również w przestrzeń miejską, a to za sprawą projektu „Sztuka nas szuka”, realizowanego razem z Miastem Konin. Tym razem na 9 przystankach MZK pojawią się fotografie Anny Małkowicz – od 4 do 31 marca.

  Konin Miasto Kobiet dba także o rozwój, zdrowie i dobrą formę uczestniczek projektu za sprawą trzech warsztatów z cyklu „uJAwnianie siebie” – 4-6 marca.

  Do KMK dołączyło w tym roku kilkudziesięciu partnerów, którzy w czasie trwania projektu zapraszają mieszkanki Konina i nie tylko na ciekawe spotkania i warsztaty, oferują także darmowe porady lub rabaty na wykonywane przez nich usługi i zabiegi.

  Program:
  http://koninmiastokobiet.pl/
  https://www.facebook.com/kmk.konin

 • pt
  04
  Mar
  2022
  sob
  12
  Mar
  2022
  CKiS DK Oskard

   

  CKiS DK Oskard oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Agnieszki Mlickiej - pseudonim artystyczny Ezo Oneir.

  Przestrzenie Wenus to wyjątkowa opowieść obrazem o mocy kobiecości. To właśnie w tych kosmicznych przestrzeniach można ujrzeć prawdę o kobiecości, która jest wolna od społecznych schematów: uprzedmiotowienia, seksownego wizerunku, funkcjonowania w określonych, przypisanych kobietom rolach.

  Fotografie przedstawiają wizerunki kobiet w różnych, baśniowych i tajemniczych aranżacjach. Stylizacje są ponadczasowe, a w każdej historii opowiedzianej na zdjęciu odbiorca odczuwa inne emocje niż te, które przypisujemy zwykle fotografii kobiecej. Nie zobaczymy tam kokieterii, kuszenia i flirtu. Celem wystawy jest pokazanie, że pierwotna moc kobieca jest widoczna i wyczuwalna w setkach innych odsłon, nie tylko w tych, które znamy. Mam nadzieję, że każda uczestniczka wystawy odnajdzie swoją moc i własne miejsce w Przestrzeniach Wenus.

  W 2021 roku na podstawie portretów kobiet powstała książka „Przestrzenie Wenus”, w której zawarte zostały zarówno zdjęcia, jak i cytaty uczestniczek projektu.

  Agnieszka Mlicka (pseudonim artystyczny Ezo Oneir). To kreatorka przestrzeni artystycznej „Poza Rzeczywistością”, w której jest autorką powieści o przesłaniu duchowym i przewodników motywacyjnych, fotograficzką, dyrektorem wydawnictwa Ezooneir, fundatorem fundacji „Przestrzeń Wariantów”, twórczynią warsztatów wyzwalania kreatywności, wykładowczynią akademicką, prowadzącą plenery i warsztaty fotografii artystycznej dla młodzieży, studentów i dorosłych. Prowadzi działania artystyczne oraz spotkania na terenie całego kraju.
  Autorka baśniowych fotografii od zawsze eksperymentowała z obrazem. Fotografuje od 1985 roku, gdy dostała w prezencie od taty radziecki aparat fotograficzny Agat. Ukończyła technikum fotograficzne i studiowała grafikę na Uniwersytecie Łódzkim.
  Zdjęcie stanowi dla niej szkic do ukazania oblicza modeli jako zjaw sennych. Sięga po inspirację do innych wymiarów i galaktyk. Jej prace to połączenie onirycznej baśni i wizualizacji podróży duchowych.

  Tak mówi o swojej twórczości:
  „Nie ulegam modzie i trendom, nie boję się używania koloru lub jego braku, ocierania się o definicję kiczu i łamania reguł w fotografii. Ulegam natomiast zdecydowanie emocjom i chwilom. Zdjęcie stanowi dla mnie szkic do dalszej pracy. Maluję, więc graficznie stwarzam inne światy, wymiary i bajki.”

  Wernisaż: 4 marca, g. 18.30

  Wystawa czynna do 12 marca.

 • sob
  05
  Mar
  2022
  16.00-20.00CKiS w Koninie - Okólna

  Spotkania artystyczne to dla zaprzyjaźnionych z Centrum Kultury i Sztuki twórcami to zawsze niezwykle ważne wydarzenia, które potem bardzo długo wspominają.

  Nie inaczej było w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to Zagroda Borowo gościła uczestników pleneru „TWOJE jabłka spadają do naszego ogrodu, czyli powrót Realnego”.

  Efekty pracy artystów w postaci wystawy można oglądać od 25 lutego w CKiS przy Okólnej. Ale przy okazji Konin Miasto Kobiet proponujemy dodatkowo wyjątkowe, kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

  Okazja do spotkania nadarzy się w sobotę 5 marca w godz. 16:00-20:00. Krystyna Mikołajczak i Robert Brzęcki chętnie odpowiedzą na Wasze pytania i podzielą się swoimi refleksjami.

 • czw
  10
  Mar
  2022
  17:30CKiS DK Oskard

  Anna Gacek – dziennikarka i prezenterka, przez dwie dekady (do marca 2020 roku) związana z Programem 3 Polskiego Radia. Oprócz prowadzenia autorskich audycji, w tym wspólnie z Wojciechem Mannem „W Tonacji Trójki”, nadawała relacje z największych światowych festiwali, m.in. z Glastonbury i Roskilde, w Polsce spędziła dziesięć lat na trasie Męskie Granie i kilkanaście na Off Festivalu. Przeprowadziła ponad tysiąc wywiadów, w tym z Paulem McCartneyem, Nickiem Cave’em, Patti Smith, Marianne Faithfull, Florence Welch, Alexem Turnerem, The White Stripes i The Strokes. Obecnie, w autorskim cyklu podcastów „Rzeczy ulubione”, rozmawia z najważniejszymi postaciami polskiej kultury. Pasjonatka sztuki, mody i popkultury, prowadziła w TVP2 realizowany na licencji BBC program „Bake Off” i poświęcony kulturze program „Dzieje się na żywo” w Wirtualnej Polsce. Ekstaza. Lata 90., początek to jej pierwsza książka.

  Wejściówki, dostępne będą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, w Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych oraz w CKiS – DK Oskard w godzinach pracy kasy od 14:00 do 22:00.

  Uczestnicy spotkania będą mogli również zakupić książki Anny Gacek pt. „Ekstaza. Lata 90. Początek”i otrzymać autograf autorki. Książki będą podpisywane po spotkaniu i będzie można je odebrać następnego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie w Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych. Spotkanie poprowadzi Marta Duszyńska.

  Organizatorami spotkania są: Miasto Konin, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
  Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Konin Lubi Książki 7” z Konińskiego Budżetu Obywatelskiego.

 • czw
  17
  Mar
  2022
  16:00 17:30CKiS w Koninie - Okólna

  CKiS w Koninie zaprasza na marcowe zajęcia sensoryczne.

  Ogólnorozwojowe spotkania dla dzieci od pierwszego roku życia do 3 lat wraz opiekunami prowadzi doświadczona animatorka Natalia Zawartka, która przygotowuje autorski program w oparciu o rozmaite aktywności – muzyczną, plastyczną, ruchową.

  Zabawy stymulują rozwój motoryki małej i dużej, sfery poznawczej, społecznej oraz rozwój mowy. Poprzez odkrycia i doświadczenia dzieci zdobywają nowe umiejętności. Oswajają się z rówieśnikami, dzięki czemu znacznie łatwiej przychodzi im adaptacja w przedszkolu.

   

  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są zapisy: tel. 63 274 66 00 (prosimy dzwonić od 8.00 do 15.30).
  Zapisy odbywają się do dwóch grup: 16.00-17.00 i 17.30-18.30.
  Koszt: 35 zł. Wpłaty tylko na konto CKiS.
  17 marca, CKiS w Koninie (ul. Okólna 47a)

 • pt
  25
  Mar
  2022
  20:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

   

  Koncert składa się z materiału, który się znalazł na płycie Pauliny Owczarek i Aleksandra Wnuka Komentarz eufemistyczny oraz z solowego występu Aleksandra Wnuka zatytułowanego Lupnik.

  KOMENTARZ EUFEMISTYCZNY
  Paulina Owczarek - saksofon barytonowy
  Aleksander Wnuk - obiekty perkusyjne, przetwarzanie

  Komentarz eufemistyczny to projekt udźwiękowienia wyobraźni, pobudzanej przez klaustrofobicznie zamglone, toksyczne miejskie przestrzenie. Muzyczna refleksja nad zjawiskiem estetyzowania katastrof i eufemizacji języka ich opisu. Nad eufemizm rozumianym jako kamuflaż, kreowanie języka przytulnego, manipulacja, ukrywanie sensu, ale i narzędzie konieczne jednostkom i społecznościom do w miarę bezbolesnego funkcjonowania w rzeczywistości.

  Owczarek | Wnuk - improwizujące duo muzyków związanych z Krakow Improvisers Orchestra. Zasadniczo grają bez zasad. Brali udział w cyklu Polish Impro@art, Instytut Intuicji oraz Free the Dance; wraz z Krakow Improvisers Orchestra występowali m.in. na festiwalach Krakowska Jesień Jazzowa, Polska Platforma Tańca, Ostrava New Music Days, Musica Privata czy Festiwal Orkiestr Improwizujących.
  W listopadzie 2021 r. nakładem wydawnictwa Antenna Non Grata ukazał się ich pierwszy album Komentarz eufemistyczny.

  LUPNIK
  Aleksander Wnuk - instrumenty i obiekty perkusyjne, przetwarzanie

  Lupnik /lupɲik/ — Człowiek-lupa, intymnie skupiający swoje zmysły na ekstremalnie małej przestrzeni

  Muzyka Lupnika jest stworzona i wykonywana na zestawie obiektów, instrumentów i sprzętów specjalnie na tę okazję zaaranżowanych. Wytwarzaniu i przetwarzaniu elementarnych dźwięków służą praktyki perkusyjne i postperkusyjne. Następnie dźwięki wzmacniane i wzbogacane są przez mikser, który staje się kolejnym instrumentem; saturacja jest komponentem przestrzeni dźwiękowej. Punktem wyjściowym dla materiału były zmysłowe atrybuty Malarstwa Materii.
  W niniejszym kontekście słowo ‘lupnik’ jest nowomową, słowną grą wykorzystaną dla celów tego konkretnego przedsięwzięcia.

  bilet 10 zł 

 • sob
  26
  Mar
  2022
  16:00CKiS DK Oskard

  „Fotograficzne wydarzenie, jakim bez wątpienia jest Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Polska-Konteksty, to dobra okazja, by przyjrzeć się współczesnej Polsce. Jak sobie radzi, jak wygląda i czym zajmuje umysły jej mieszkańców. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań kreślili uczestnicy przy pomocy nadesłanych zdjęć” – tak o Konkursie organizowanym przez CKiS mówi jeden z jurorów Paweł Kosicki.

  Na Konkurs nadesłano w tym roku 187 prac. O wybór tych najlepszych poprosiliśmy: Karolinę Jonderko, Filipa Kowalkowskiego i wspomnianego Pawła Kosickiego. Zwycięzców wybrano jednogłośnie. Tak więc przyszedł czas, aby spotkać się z nimi, wręczyć im nagrody i podsumować to wydarzenie.

  Na uroczystą galę 5. Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego POLSKA-KONTEKSTY 2022 zapraszamy w najbliższą sobotę 26 marca, o g. 16:00 do DK Oskard.

  Jurorzy nie tylko wręczą nagrody laureatom, ale również spotkają się z twórcami i publicznością. Będzie więc okazja do rozmów i zadawania pytań.

  Na widzów oczywiście czekać będzie wystawa pokonkursowa oraz zdjęcia jednego z naszych jurorów Pawła Kosickiego zebrane w ekspozycję pt. ŚWIAT KONTEKSTY”. Zaprezentowanych zostanie 20 kontekstów ze świata, każdy zobrazowany trzema fotografiami. Na zdjęciach udokumentowane zostały doznania i spostrzeżenia fotografa z licznych, ciekawych podróży Pawła. Wystawa okraszona zostanie komentarzem autorskim.

  Plan gali:
  16:00 sala multifunkcyjna – odczytanie protokołu, wręczenie dyplomów i wystawa pokonkursowa
  17:00 foyer główne – wystawa Pawła Kosickiego „ŚWIAT KONTEKSTY” z komentarzem autorskim
  18:00 Klubokawiarnia NOT- spotkanie autorskie z jurorami

  Wystawy można oglądać do 18 kwietnia.

 • śr
  30
  Mar
  2022
  18:00Kino kameralne w CKiS przy Okólnej 47a

   

  Podczas marcowej Środy z kinem niezależnym kontynuujemy przegląd laureatów 15. Grand Off im. Witolda Kona – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.

  Będzie to seans wyjątkowy, bo tak się składa, że w programie mamy nominowaną do Oscara „Sukienkę” Tadeusza Łysiaka (Warszawska Szkoła Filmowa) – zwycięzcę w aż dwóch kategoriach: Najlepszy Film Polski oraz Najlepsza Aktorka (Anna Dzieduszycka).

  Niezależnie od decyzji amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej – a nasz seans odbędzie się trzy dni po wręczeniu statuetek – będzie to konińska premiera tego krótkiego metrażu i jedyna okazja w Koninie do zobaczenia produkcji, która poruszyła jurorów ponad 40 festiwali filmowych na całym świecie.

  Bezpośrednio po projekcji „Sukienki” wyemitujemy wywiad z reżyserem Tadeuszem Łysiakiem – materiał powstał podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima w Krakowie i został nam udostępniony dzięki uprzejmości Organizatora.

  W programie:

  Najlepsza Aktorka i Najlepszy Film Polski
  The Dress / Polska / Tadeusz Łysiak / 2020/ 29’59’’

  Pożądanie, seksualność i fizyczność – to najgłębsze pragnienia, które Julia tłumi podczas pracy w przydrożnym motelu. Pewnego dnia jej droga krzyżuje się z przystojnym kierowcą ciężarówki, który wkrótce staje się obiektem jej fantazji.

  Najlepszy Scenariusz
  So long, Paris! / Francja / Charles Dudoignon-Valade / 2019 / 17’28’’

  Słodko-gorzka komedia o zbuntowanej nastolatce, która po niespodziewanym spotkaniu z kochankiem jej ojca akceptuje rozwód rodziców.

  Najlepsza Scenografia
  Let me be, dear / Malta / Samira Damato / 2021 / 14’11’’

  Malta, 1964. Pewna rodzina pogrążona jest w finansowej i emocjonalnej zawierusze, gdy brytyjskie wpływy na Malcie zaczynają słabnąć. Aby uchronić matkę przed temperamentem ojca, Mariella, psotna dziewczynka, planuje się go pozbyć.

  Najlepszy Aktor
  Pappo e Bucco / Włochy / Antonio Losito / 2021 / 15’

  Elia i Aldo to dwaj eksklauni. Od lat mieszkają razem, odizolowani od wszystkich i wszystkiego. Aldo od dawna prosi Elię o pomoc w zakończeniu cierpienia spowodowanego chorobą. Elia próbuje odwieść go od tego w każdy możliwy sposób, dopóki nie zorientuje się, że stan Aldo jest poważniejszy, niż myślał.

  Najlepsza Animacja
  Too Late / Polska / Kinga Syrek / 2021 / 15’34’’

  Bohaterką jest Edie Sedgwick – modelka, aktorka i gwiazda filmów Andy`ego Warhola. Film jednak nie opowiada o jej związku z Warholem, ale o relacji z toksycznym ojcem. Trudne dzieciństwo rzuciło cień na jej dorosłe wypełnione uzależnieniami życie.
  Animacja stworzona w technice wycinanki.

  Całkowity czas 106’

  30 marca I 18.00
  Kino Kameralne w CKiS przy Okólnej
  Bilet: 5 zł

 • wt
  05
  Kwi
  2022
  czw
  07
  Kwi
  2022
  18:30Kino Kameralne w CKiS przy Okólnej

   

  Podczas trzech kwietniowych wieczorów Centrum Kultury i Sztuki w Koninie wraz z O!PLA Ogólnopolskim Festiwalem Animacji zaprasza dorosłych wielbicieli tego gatunku filmowego na prezentacje w poszczególnych kategoriach Konkursu głównego: studenckiej, producenckiej oraz OFF & GO! i PROP UP & GO!

  Różnorodne tematy – od lekkich po sprawy ostateczne zostały przedstawione w rozmaitych technikach animacji.

  Będzie można zobaczyć szerokie spektrum tego, co w ostatnich latach ciekawego stworzono w polskiej animacji, która na świecie ma znakomitą renomę.

  Co więcej, widzowie wybiorą najlepsze ich zdaniem filmy i zagłosują na wybrane tytuły, dokładając w ten sposób cegiełkę do werdyktu 10. O!PLA, na który złożą się typy z całej Polski.

  Harmonogram projekcji festiwalowych 10. O!PLA 2022:

  5 kwietnia (wtorek)
  18.30 – kategoria OFF&GO! im. Feliksa Kuczkowskiego oraz kategoria PROP UP & GO! (73’)

  6 kwietnia (środa)
  18.30 – kategoria STUDENCKA im. Kazimierza Urbańskiego (95’)

  7 kwietnia (czwartek)
  18.30 – kategoria PRODUCENCKA im. Marka Serafińskiego (105’48’’)

  Zapraszamy do Kameralnego Kina w CKiS przy ul. Okólnej 47a

  Wstęp bezpłatny.

 • wt
  05
  Kwi
  2022
  od g. 10.00CKiS DK Oskard

  Czas przed Wielkanocą to dobry moment na wykonanie własnych świątecznych dekoracji.

  W wiosennej atmosferze stworzymy z naturalnej, delikatnej wikliny m.in. stroiki, wianki czy też różnej wielkości jajka. Popracujemy na podstawie gotowego, stabilnego szkieletu, dzięki czemu wykonanie ozdób będzie o wiele łatwiejsze.

  Warsztaty poprowadzą Agnieszka i Krzysztof Pierzyńscy z Fundacji Globalbasketmakers z Nowego Tomyśla, która powstała z myślą o upowszechnianiu plecionkarstwa polskiego w świecie, jak i światowego w Polsce. Specjalizuje się w plecionkarstwie użytkowym i artystycznym. Założyciele mogą poszczycić się wielopokoleniowymi tradycjami i dużym doświadczeniem. Podróżują i nawiązują kontakty ze światowej klasy plecionkarzami, rzemieślnikami i artystami. Uczą się od nich nowych wzorów, poznają nowe materiały, aby móc tę wiedzę przekazywać w swojej twórczej pracy na warsztatach, spotkaniach itp.

  Warsztaty odbędą się 5 kwietnia w CKiS DK Oskard.
  Start g. 10.00, koniec ok. 15.00.
  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy tel. 63 274 66 00 w godzinach 8.00-15.30
  Koszt od osoby: 25 zł (wpłata do 1 kwietnia na konto CKiS).

  Wpłaty tylko na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776, najpóźniej do 1 kwietnia 2022 r.
  W tytule przelewu należy wpisać: „Warsztaty plecionkarskie”.

 • czw
  07
  Kwi
  2022
  14.00-16.00Klasztor oo. Franciszkanów w Koninie

  Centrum Kultury i Sztuki oraz Klasztor oo. Franciszkanów w Koninie zapraszają dzieci, młodzież oraz dorosłych do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie palmy wielkanocnej.
  Do stworzenia tradycyjnej palmy należy użyć naturalnych materiałów (bibuły, suszonych kwiatów, zielonych gałązek itp.).

  Palmy (minimalna wysokość 30 cm) wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia i dowodem wpłaty akredytacji prosimy dostarczyć 7 kwietnia do Klasztoru oo. Franciszkanów w Koninie (ul. Reformacka 2) w godz. 14.00-16.00.

  W konkursie mogą brać udział również szkoły czy instytucje, dostarczając maksymalnie 3 palmy.

  Palmy oceni Komisja artystyczna powołana przez organizatorów, która przyzna nagrody i wyróżnienia.
  Dodatkowo palmy zgłoszone na konkurs będzie można podziwiać podczas procesji w Niedzielę Palmową 10 kwietnia (godz. 11.00). Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 24 kwietnia po mszy o godz. 11.00 w Klasztorze.

  Od każdej zgłoszonej palmy przez uczestnika indywidualnego bądź szkołę czy instytucję należy dokonać opłaty akredytacyjnej w wysokości 20 zł brutto.

  Ważne informacje i karta zgłoszenia na stronie www.ckis.konin.pl

  Informacji udziela Renata Rudowicz CKiS DK Oskard (63) 274 66 03
  e-mail: r.rudowicz@ckis.konin.pl

 • pt
  08
  Kwi
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

  Wystawa „Między słowami” Joanny Imielskiej to prezentacja prac związanych z publikacją monograficzną „Czasopisanie”, która jest relacją obrazów inspirowanych czasem.

  Jak pisze autorka: „Wszystko zaczęło się w 2001 roku od cyklu rysunków, który zatytułowałam Czas (2001–2017). Wykorzystałam w nich cykliczność czasu, kolejne fazy przemijania i odradzania, ale ostatecznie wybrałam liniową naturę czasu, jego ciągłość, zmienność i nieprzewidywalność. I tak jak w Heraklitowej rzece „nic dwa razy się nie zdarza”, mój czas jest dynamiczny, nie można go zatrzymać ani odwrócić”.

  Na wystawie widzowie zobaczą prace „Zapiski Jana K. z cyklu „Archeologia z mojej szuflady” uzupełnione o obrazy z cyklu „Czas (2002)” oraz „Sztuka czy sztuczki” (2016).

  Joanna Imielska w latach 1983–1988 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu). Dyplom uzyskała w pracowni rysunku profesor Izabelli Gustowskiej.

  Od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz, od 1994 roku prowadzi pracownię rysunku. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów.

  Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Realizuje prace w obszarze malarstwa, rysunku, obiektu, sięga po techniki kolażu, prolażu, rolażu, warstważu, chiasmażu, które opisał Jiří Kolář w swojej książce Słownik metod. Skrzydlaty osioł. Do ważniejszych tematów jej twórczości należy refleksja o naturze czasu, obejmująca sfery cykliczności, archetypiczności, archeologii, genealogii, ekologii i medytacji.
  Prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

  Dáša Lasotová (Archeologia według Joanny Imielskiej, 2020):
  „Do ważnych tematów twórczości Joanny Imielskiej należy refleksja o naturze czasu. Czas tematyzuje ona zarówno w planie osobistym, jak i w kontekstach szerszych, które obejmują też sfery medytacji, cykliczności, archetypiczności. Autorka nie tylko dotyka czasu w tematycznym planie artystycznych realizacji, ale odgrywa on u niej także istotną rolę w samym procesie twórczym. Wyraźnie to widać w linijkach ręcznie pisanych tekstów, w liniach tuszem kreślonych koronkowych rysunków, w tysiącach dotknięć tego pismo-obrazkowego stenogramu. W tym miejscu proces twórczy i jego temat łączą się w jedno”.

  Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie
  Wernisaż 8 kwietnia 2022 – wstęp wolny
  Pozostałe dni zwiedzania, do 29 kwietnia 2022 – wstęp 5 zł
  Zapraszamy.

 • pt
  22
  Kwi
  2022
  20:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

   

  Najnowsza płyta solowa Ksawerego Wójcińskiego zatytułowana „Tower of Pressure” stanowi zapis sesji nagraniowej, jaka cztery lata temu miała miejsce w Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie.

  Specyficzna akustyka tego miejsca stała się ramą modalną tego materiału, który formalnie jest czasem minimalistyczny, czasem ekspansywny z wykorzystaniem pogłosów, ciszy, zawieszeń i skoncentrowany na wyrazistym, emocjonalnym przekazie. Na albumie wydanym przez konińską oficynę Antenna Non Grata pojawia się w dwóch utworach na trąbce Maurycy Wójciński.

  Warto przypomnieć, że to drugi solowy album muzyka. W 2014 r. w wytwórni For Tune ukazała się płyta „The Soul”, na którym artysta zagrał na kontrabasie, fortepianie, gitarze, perkusji, a także zaśpiewał.

  Twórczość Ksawerego Wójcińskiego (rocznik 1983) jest eklektyczna, erudycyjna i nawiązuje do różnych estetyk i stylów. Muzyk ma wśród swoich dokonań zarówno mainstreamowe projekty jazzowe, poszukiwania awangardowe, jak i realizacje inspirowane polską muzyką ludową.

  Jak pisze Piotr Jagielski na portalu culture.pl, „Wójciński współpracował już z takimi twórcami jak m.in. amerykański pianista Uri Caine (w trio z Robertem Raszem nagrali album „Szpilman”, prezentujący jazzowe interpretacje kompozycji warszawskiego kompozytora), saksofonista Charles Gayle, który jest jedną z najważniejszych postaci nowojorskiej awangardy jazzowej, a także z Michaelem Zerangiem, Nicole Mitchell czy Marco Eneidim (Wójciński był członkiem kwartetu, z którym amerykański saksofonista nagrał koncertowy album „Panta Rei”). Kontrabasista wszedł również w skład Ad Libitum Ensemble, prowadzonej przez hiszpańskiego pianistę Agustiego Fernandeza improwizującej orkiestry, która powstała, by zagrać jeden koncert podczas warszawskiego festiwalu muzyki improwizowanej Ad Libitum.
  Występował i nagrywał również z polskimi twórcami, takimi jak Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel czy grupy Emergency i Hera. Wraz ze śpiewaczką Maniuchą Bikont kontrabasista tworzy duet Maniucha i Ksawery, wykonujący muzykę tradycyjną. W 2017 r. ukazał się album duetu pt. „Oj borom, borom”.”

  Galeria CKiS Wieża Ciśnień |22 kwietnia | g. 20.00

  Bilety 10 zł tutaj

  fot. Maciej Sypniewski

 • pt
  29
  Kwi
  2022
  20:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

  Strefa Niskich Ciśnień to projekt rawickich muzyków: Krzysztofa Matysiaka, Mariusza Kupczyka, Tomasza Dzikowskiego oraz Michała Dolnego, którego działalność w dużej mierze związana jest z przestrzenią autorskiego teatru, realizowanego wspólnie z rawickim poetą Henrykiem Pawłowskim. Można uznać, że to właśnie doświadczenia nabyte podczas pracy przy spektaklach wypracowały styl zespołu, jego wielowarstwowe brzmienie oraz ilustracyjny charakter.

  Na koncercie prezentowany będzie materiał zatytułowany Hyperborea, będący muzyczną opowieścią o krainie wiecznej szczęśliwości, do której powstania inspiracją było malarstwo Tomasza Bzdęgi, a konkretnie wystawa o tym samym tytule.

  Hyperborea (gr. Ὑπερβόρεοι) – w mitologii greckiej legendarna kraina, która miała znajdować się daleko na nieokreślonej północy, za siedzibą wiatru północnego – Boreasza. Była to w wierzeniach Greków kraina wiecznej szczęśliwości, coś w rodzaju raju na ziemi, o błogosławionym klimacie, dającym bez wysiłku wszystko, co trzeba. Jej mieszkańcy, Hiperborejczycy, prowadzili beztroskie i szczęśliwe życie, wolne od chorób i cierpień, a nasyciwszy się nim, odbierali je sobie, skacząc ze skały w morze.

  Zespół występuje w następującym składzie:
  Krzysztof Matysiak - klarnet basowy, sampler, looper, klawisze
  Mariusz Kupczyk - gitara basowa
  Tomasz Dzikowski - gitara
  Michał Dolny – perkusja

  Fragment recenzji:
  „Miałam przyjemność wysłuchać koncertu zespołu na Festiwalu Experyment w Zbąszyniu i trwałam jak zahipnotyzowana, żałując, gdy dobiegł końca. Czułam się jakbym zasłuchała się w muzycznej kontemplacji przypominającej balladę „Echoes” Pink Floydów z 1971 r. Obudziło to we mnie nostalgię, zarazem ciekawość nowego, bo Strefa Niskich Ciśnień to przecież zespół wciąż aktywny, poszukujący, ambitny, choć już mający swoje charakterystyczne brzmienie.”
  Maja Baczyńska Presto. Muzyka Film Sztuka

  bilet 10 zł do kupienia online lub w dniu koncertu w Galerii

 • pt
  06
  Maj
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

  Galeria CKiS Wieża Ciśnień zaprasza 6 maja na wernisaż malarstwa Piotra i Witolda Adamczyków.

  Artyści o projekcie:
  „Autoportret wewnętrzny” jest kontynuacją poprzedniego wspólnego cyklu „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa”, eksponowanego w dziewięciu galeriach, w ośmiu miastach w Polsce na przełomie 2017/18 r., rezultatem którego było dojście do koncepcji malowania j e d n e g o – w s p ó l n e g o  o b r a z u, będącego odpowiednikiem dojścia do naszej tożsamości – jako bliźniąt jednojajowych (stąd jeden obraz).
  Wnętrza galerii, w których zaprezentujemy nasze prace, będą nie tylko odpowiednikiem naszych przeżyć w czasie tworzenia, lecz również naszego wspólnego wnętrza, w którym znajdowaliśmy się będąc jeszcze na początku naszej egzystencji. Jest to jakby jeszcze głębsze wejście w nasz jednorodny świat, a zarazem b l i ż s z e dojście do naszego – mojego i brata istnienia.
  O ile poprzedni nasz projekt artystyczny był prezentacją moich, brata i naszych wspólnych prac, o tyle w „Autoportrecie wewnętrznym” prezentowane są tylko nasze wspólne prace na rzecz rezygnacji z ego.

  WITOLD ADAMCZYK
  Studia w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych (później Akademia Sztuk Pięknych) w Łodzi na kierunku wychowania plastycznego w latach 1987-1992. Dyplom w 1992 r. w pracowni malarstwa prof. J. Bigoszewskiego.
  Doktorat w 2013 r. w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod kierunkiem prof. A. Leśnika.
  Udział w 30 wystawach indywidualnych i 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Tworzy prace symboliczno-abstrakcyjne.

  PIOTR ADAMCZYK
  Studia w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Wizualnej w Łodzi. Dyplom z malarstwa u prof. Romy Hałat. Uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realizm. Przez wiele lat współpracował z gazetami, wykonując dla nich karykatury np. z „Przeglądem Kolbuszowskim” i „Nowinami”. Udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce.

  otwarcie wystawy 6 maja 2022 g. 18.00 – wstęp wolny
  pozostałe dni zwiedzania - do 6 czerwca 2022 – bilet 5 zł

 • pt
  13
  Maj
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

  Andrzej Dragan jest profesorem fizyki teoretycznej i laureatem kilkudziesięciu nagród za działalność naukową oraz fotograficzną, filmową i muzyczną. Jako nastolatek działał w grupach crackerskich, obecnie wstrząsa światem nauki. W 2020 r. razem z prof. Arturem Ekertem opublikował pracę „Kwantowa zasada względności”, która może okazać się największym przełomem w rozumieniu teorii kwantowej od czasów Einsteina.

  Wyobrażenia o wszechświecie formułowane od wieków okazały się zbiorem przybliżeń lub nonsensów. Mówienie z pewnością o czymkolwiek jest więc, jak pisze Dragan w książce „Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi”, nie tylko bezczelnością, ale – co gorsza – nietaktem. Coraz lepiej poznajemy prawa rządzące rzeczywistością – nie przez ustanawianie świętych prawd, ale ich skuteczne podważanie. Wizja świata, która dzięki temu zaczęła się rysować, jest dogłębnie szokująca.

  By ją nam przybliżyć, autor w jasny i klarowny sposób objaśnia niezwykłe wnioski wynikające z przełomowych teorii Einsteina oraz najbardziej zaskakujące prawa mechaniki kwantowej, a także przedstawia własny, nowy i rewolucyjny model łączący je ze sobą. Do tego wszystkiego tłumaczy, dlaczego kury nieustannie ruszają głowami, czemu mrówki nie galopują, a dinozaury nie narzekałyby, że doba ma jedynie 24 godziny (oczywiście gdyby umiały mówić i rozumiały koncepcję czasu).

  Serdecznie zapraszamy do Galerii Wieża Ciśnień na spotkanie z prof. Andrzejem Draganem poświęcone książce „Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi”, która miała premierę w lutym br. Spotykamy się w piątek 13 maja o 18:00. Wstęp wolny.

 • śr
  18
  Maj
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

  Czy ktoś jeszcze słucha muzyki? A jeśli nawet słucha, to czy słyszy? Czy ma czas się nią interesować? Może niepotrzebnie załamujemy ręce, bo tak naprawdę to powrót do hołubionego „kiedyś-to-było”, kiedy to muzyka była integralnym elementem rzeczywistości. Niezbędnym spoiwem, nawet jeśli tylko jako tło uczty albo darcia pierza.

  A może nowe technologie aktywizują biernych odbiorców, dają nam narzędzia ułatwiające tworzenie? Jeśli tak, to co z tego wynika dla nas i dla tzw. sztuki?

  Na spotkanie z Piotrem Tkaczem zapraszamy w środę 18 maja o 18:00 do Galerii Wieża Ciśnień. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

  Piotr Tkacz – krytyk muzyczny, didżej, animator kultury grający i organizujący koncerty oraz inne wydarzenia od 2008 roku. Współtwórca festiwalu FRIV oraz cyklu za duszno, w latach 2015-16 koordynator programu muzycznego Centrum Amaran. Jako publicysta stale współpracuje z magazynem „Glissando”, „Ruchem Muzycznym”, portalami Czaskultury.pl i Kultura u podstaw oraz Radiem Kapitał. Występował m.in. w Amsterdamie, Oslo, Szanghaju, Shenzhen, Pradze, Ostrawie, Budapeszcie. Gościnne wykłady dawał m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, w Kulturhauz w Toruniu, BioCentral w Hradcu Králové oraz na FAMU w Pradze. Współpracował z takimi festiwalami jak Animator, Malta, Musica Electronica Nova, Sanatorium Dźwięku, Mediations Biennale, Nowa Siła Kuratorska.

 • pt
  20
  Maj
  2022
  nie
  22
  Maj
  2022
  19:00CKiS DK Oskard

   

  Dajcie się wciągnąć w muzyczny świat improwizacji, lekkiego frazowania i mistrzowskiej wirtuozerii. W maju CKiS DK Oskard zabiera Was, od 20 do 22 maja, na nieprzewidywalny i pełen emocji 29. JAZZ FESTIVAL JAZZONALIA.

  Wydarzenie rozpocznie się od mocnych, kobiecych akcentów. W piątek będzie można usłyszeć Agę Derlak w nowym projekcie. Do jej quintetu dołączyła Basia Derlak oraz Jerzy Małek. I tak powstał… Aga Derlak Septet. W tym projekcie dźwięk spotyka się ze słowem, czyli wierszami, które artystka napisała na przestrzeni ostatnich miesięcy. Wieczorem podamy balsam na uszy i dla duszy. Spotkamy się z Agą Zaryan, która w czasie pandemii wypracowała z zespołem zupełnie nowe brzmienie i piękne kompozycje.

  Jazzomaniaków zaprosimy także na nocne granie. W Klubokawiarni NOT odbędzie się jam session w wykonaniu Marty Rubik Quintet. Jeżeli lubicie nowoczesny jazz z domieszką muzyki ilustracyjnej, folku i muzyki klasycznej – to zdecydowanie propozycja dla Was.

  Sobota będzie wyjątkowa – zapraszamy na Wieczór Prezydencki. Tego dnia Konin na chwilę zamieni się w… Trójmiasto. Na scenie wystąpią muzycy, którzy przyjadą znad Zatoki Gdańskiej. Wieczór rozpocznie koninianin z urodzenia – Jacek Rodziewicz, który z zespołem Rodziewicz Quartet zabierze nas w muzyczną podróż po swojej najnowszej płycie „ROJAZZVITCH”. W sobotę zawita do nas także Leszek Możdżer, który tym razem wystąpi solo. Wirtuozerski warsztat, niezwykła muzyczna wyobraźnia i charyzmatyczna osobowość to gwarancja dobrego wieczoru.

  Tego dnia nie zabraknie także jam sassion. W świat improwizacji zabiorą nas trójmiejscy muzycy – saksofonista Dariusz Herbasz oraz Leszek Dranicki, gitarzysta i wokalista.

  Festiwalowa niedziela to spotkanie z jednym z największych artystów polskiej sceny muzycznej ze Stanisławem Soyką, który zagra z Big Bandem PSM I i II st. w Koninie.

  Wydarzenie poprowadzi dziennikarz muzyczny Andrzej Zieliński (Program 2 Polskiego Radia). Podczas festiwalu będzie można zwiedzać wystawę finałową 3. Międzynarodowego Konkursu Plakatu „We Want Jazz“. Na fanów muzycznych biografii będzie czekać słuchowisko: „Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko”. To historia oparta na faktach, ale nie zabraknie w niej też fikcyjnych akcentów.

  Program:
  20.05.2022 r. | piątek
  19.00 sala widowiskowa CKiS DK Oskard
  Aga Derlak Septet
  Aga Zaryan
  22.30 Klubokawiarnia NOT: * Marta Rubik Quintet – jam session
  22.30 Kino Konesera: * Słuchowisko w Kinie „Istnienie poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” w reż. Michała Chołki

  21.05.2022 r. Wieczór Prezydencki | sobota
  19.00 sala widowiskowa
  Rodziewicz Quartet
  Leszek Możdżer solo
  22.30 Klubokawiarnia NOT: * Dariusz Herbasz & Leszek Dranicki – jam session
  22.30 Kino Konesera: * Słuchowisko w Kinie „Istnienie poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” w reż. Michała Chołki

  22.05.2022 r. | niedziela
  18.00 sala widowiskowa: Big Band PSM I i II st. w Koninie feat. Stanisław Soyka
  20:15 Kino Konesera: * Słuchowisko w Kinie „Istnienie poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” w reż. Michała Chołki
  * Wstęp wolny za okazaniem karnetu. Liczba miejsc ograniczona.

  Trzydniowe karnety w cenie 180 zł do kupienia w kasie CKiS DK Oskard lub online: http://jazzonalia.konin.pl/karnety/ oraz www.ebilet.pl

 • czw
  26
  Maj
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

   

  Każdy z filmów to odrębna podróż, zarówno w warstwie wizualnej, jak i treściowej. Łączy je dominanta nierealności i onirycznego charakteru.

  Przestrzeń rozdarta pomiędzy jawą a snem, introwertyczna, pełna drobnych wzruszeń i niepokojów, gdzie rozmyślania z życia współczesnego człowieka przedstawione zostały w sposób metaforyczny i poetycki.

  W filmach zastosowane zostały różne techniki m.in. obrazy powstałe w wyniku pracy na makietach, zlepek zdjęć, rysunków i malarstwa, łączenie elementów rzeczywistych z obrazem na ekranie komputera. Całości dopełnia autorska ścieżka dźwiękowa oraz własne kompozycje muzyczne.

  W programie pokazu następujące filmy:
  „Dzień ogólny” 2016
  „Odległość” 2016
  „Bezsenność” 2017
  „Spacery nasenne” 2017
  „Motyle i samoloty” 2017
  „Listy z wydm” 2017
  „Zamknięte drzwi nie skrzypią”2018
  „Dym z herbaty” 2019
  „Okamgnienie” 2021

  Rafaela Jasionowicz - artystka wizualna. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2013). Ukończyła Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych.
  Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych m.in. „Odległość”, „Czas opadania”, „Gęsty poziom” oraz projekcji filmów eksperymentalnych np. „Zmrok”, „Wszystko się jeszcze wydarzy”.
  Aktywność w różnych obszarach sztuki: film eksperymentalny, fotografia, rysunek, wideo, obiekt, instalacja, kompozycja muzyczna, poezja.

 • pt
  10
  Cze
  2022
  18:30CKiS DK Oskard

  Gościem festiwalu filmowego OKFA jest aktor Łukasz Simlat, z którym widownia spotka się po projekcji filmu „Sonata”.

  To pełnometrażowy debiut fabularny reżysera i scenarzysty Bartosza Blaschke – laureata OKFA 2017. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę za profesjonalny debiut aktorski dla Michała Sikorskiego.

  Ta niewiarygodna historia wydarzyła się naprawdę! Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenia swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.

  Niesamowicie imponuje, z jaką pewnością Blaschke idzie przed siebie – tam, gdzie inni tonęliby już w lukrze i łzawości, twórca wynurza się w kapoku wypełnionym dystansem, rzeczowością i konkretem. Artur Zaborski, Elle

  Prowadzenie spotkania: Łukasz Maciejewski.

  bilety 20 zł (spotkanie i film "Sonata") tutaj lub w kasie Oskardu

  www.okfa.ckis.konin.pl

Konin
18.6
°C
47
%
3
km/h
0.0
mm
79
%