infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Wydarzenia

 • czw
  20
  Sty
  2022
  16:00 17:30CKiS w Koninie - Okólna

  W 2022 r. CKiS w Koninie kontynuuje zajęcia sensoryczne dla maluchów. Zapraszamy na spotkania styczniowe.

  Ruszyły zapisy.

  Ogólnorozwojowe zajęcia sensoryczne adresowane są do dzieci od pierwszego roku życia do 3 lat wraz opiekunami.

  Zajęcia prowadzi doświadczona animatorka Natalia Zawartka, która przygotowuje autorski program w oparciu o rozmaite aktywności – muzyczną, plastyczną, ruchową.
  Zabawy stymulują rozwój motoryki małej i dużej, sfery poznawczej, społecznej oraz rozwój mowy. Poprzez odkrycia i doświadczenia dzieci zdobywają nowe umiejętności. Oswajają się z rówieśnikami, dzięki czemu znacznie łatwiej przychodzi im adaptacja w przedszkolu.

  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są zapisy: tel. 63 274 66 00, w godzinach 8.00-15.30.
  Zapisy odbywają się do dwóch grup: 16.00-17.00 i 17.30-18.30.

  Koszt: 30 zł. Wpłaty tylko na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.

 • śr
  26
  Sty
  2022
  18:00Kino Kameralne w CKiS przy Okólnej

   

  W naszą pierwszą w nowym roku filmową podróż wyruszamy do Jeleniej Góry, gdzie od 24 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM ZBLIŻENIA. To inicjatywa skoncentrowana wokół światowego kina niezależnego. Ostatnia edycja odbyła się – wyjątkowo - w październiku ubiegłego roku. Krótkie metraże, które zaprezentujemy podczas naszego seansu, walczyły o nagrody.

  Gościem wieczoru będzie Daria Kopiec – autorka nagrodzonego w kategorii Najlepszy film animowany obrazu „Własne śmieci”.

  W programie:

  „Własne śmieci” reż. Daria Kopiec, animacja, 6’25’’

  Nie ma nic wspanialszego niż obiad z rodziną, choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć, oprócz jedzenia, trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.

  „Alicja i żabka” reż. Olga Bołądź, fabuła, 28’56’’

  14-letnia Alicja zachodzi w niechcianą ciążę. Film opowiedziany z perspektywy dziecka, które ucieka w bajkowy świat wyobraźni przed rzeczywistością, w której lekarze nie chcą wykonać legalnej aborcji, a wszyscy, oprócz mamy, są przeciwko niemu. Zdobywca głównej Nagrody im. Lucjana Bokińca na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych uzasadnienie jury: „Każda bajka ma swoje przesłanie, ale i każda bajka musi się też kiedyś skończyć. Za przedstawienie w baśniowej formie procesu przejścia z czasu dzieciństwa w dorosłość i pokazanie, że aby stać się dorosłym to najpierw trzeba pozwolić sobie BYĆ dzieckiem”.
  Laureat wielu nagród i wyróżnień na festiwalach w Łagowie, Nowej Soli, Krakowie czy Los Angeles.

  „Opus Magnum” reż. Filip Bojarski, dokument, 37’

  Znalazłem autobiografię mojego prawujka Wacława na strychu moich rodziców. Pisał o tajnej podziemnej organizacji, jaką założył w Łodzi w trakcie II Wojny Światowej. Nikt z rodziny nie miał pojęcia o jego sekretnym życiu. Zdecydowałem się wystawić monodram, aby pokazać niezwykłą przeszłość Wacława mojej rodzinie. Niestety, wszystko komplikuje moja słaba pamięć.
  Film nagrodzony na festiwalach w Opolu, Świdnicy, Nowej Soli, Koszalinie.
  II nagroda za Najlepszy film dokumentalny
  Najlepszy film w konkursie polsko-czeskim

  „Noamia” reż. Antonio Galdamez, fabuła, 25’

  W nadmorskim mieście znaleziono ciało młodego chłopaka. Na miejsce przybywa komisarz Delman (Bartłomiej Topa). Szybko orientuje się, że znał ofiarę, a tajemnica chłopaka jest również jego tajemnicą… Śledztwo zaprowadzi go na osiedle Noamia.
  Film wyróżniony i nagrodzony na festiwalach w Nowej Soli, Krakowie, Koszalinie, Radomiu.

  Łącznie 105 minut

  Daria Kopiec to reżyserka filmowa i teatralna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i filmowe efekty specjalne (2003/2009) oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale reżyserii (2014/2020). Jest niezależną artystką, współpracującą z różnymi instytucjami kultury, wielokrotną stypendystką. W swojej pracy zawodowej łączy pasję do filmu i teatru. Reżyseruje na scenach teatralnych w całej Polsce. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za realizacje filmowe oraz teatralne.

  26 stycznia I 18.00 | Kino Kameralne przy Okólnej

  bilet 5 zł tutaj

 • nie
  30
  Sty
  2022
  19:30Jeziorko Zatorze Konin

  W NOCY BIEGNIEMY PO DOBRO

  Biegnij po zdrowie dla siebie i innych! Dołącz do wyjątkowego Nocnego Biegu „Policz się z cukrzycą” i zrób coś dobrego!

  Po raz pierwszy w Koninie w ramach 30. Finału WOŚP odbędzie się nocny bieg, w którym będzie mogło wziąć udział 300 zawodników. Dwukilometrowa trasa tradycyjnie będzie wiodła wokół Jeziorka Zatorze. Dozwolona jest każda forma pokonania dystansu – można biec czy maszerować z kijkami. Nie będzie prowadzona klasyfikacja – biegniemy dla zdrowia i dobrej zabawy! Zachęcamy do założenia kolorowych, zwariowanych strojów, a także do wyposażenia się w latarki i odblaski.
  Na pamiątkę każdy uczestnik otrzyma okazjonalny medal, koszulkę i numer startowy.
  Czekamy na Was!

  Zapisy od 6 grudnia na stronie: https://bit.ly/3DEuBu1
  Prosimy zapoznać się z regulaminem biegu.

  Regulamin https://online.datasport.pl/zapisy/portal/regulaminy/regulamin_6569.pdf

  Przed wypełnieniem formularza, należy zapoznać się z regulaminem. Opłata startowa wynosi 50 zł.

  Zapisy trwają od 6 grudnia 2021 r. do 20 stycznia 2022 r. lub do wyczerpania puli startowej 300 miejsc.
  Gwarantujemy dobrą zabawę do końca świata i jeden dzień dłużej!

  Pomysłodawcą biegu „Policz się z cukrzycą” jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
  Organizatorami nocnego biegu w Koninie jest Sztab WOŚP przy Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Klub Biegacza Aktywni Konin.

  Kiedy: 30 stycznia 2022 r. | start o godz. 19:30
  Gdzie: parking przed C.H. Galeria nad Jeziorem, ul. Ignacego Paderewskiego 8, Konin
  Opłata startowa: 50 zł

 • pt
  11
  Lut
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

  Galeria CKiS Wieża Ciśnień przygotowuje dla widzów kolejną ciekawą ekspozycję. Tym razem swoje malarstwo zaprezentuje Beata Cedrzyńska – prodziekan na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

  Na wernisaż zapraszamy 11 lutego o g. 18.00. Na otwarcie wystawy wstęp wolny. Natomiast kolejne dni zwiedzania - do 4 marca - 5 zł

  Na wystawie pt. „ALIENACJA” będzie można zobaczyć prace najnowsze z lat 2018-2022 zrealizowane w cyklach „Ciało i Sacrum” oraz „Powłoki”, obejmujące zarówno malarstwo zrealizowane w technice akrylu na płótnie, jak i w technikach fotograficznych, graficznych na płótnie lub na szkle. Obydwa cykle zostały przedstawione w publikacjach monograficznych i będą towarzyszyć wystawie: Beata Cedrzyńska, „POWŁOKI” oraz „CIAŁO I SACRUM, Retrospektywa”.

  fragment tekstu z publikacji „POWŁOKI”:
  ANDRZEJ PAWEŁCZYK 2019
  „Powłoki – Zawsze fragment”
  „...Artystka, wykreowaną biologiczną fragmentaryczność, osadza w konkrecie, nie pozwala nadbudowywać pospolitych znaczeń, wydobywa konkret ciała, a w konsekwencji realność fizycznego bólu. Nie dopuszcza przy tym, aby wszelka metafizyka, która miałaby nawarstwiać się nad stworzonym przypadkiem i rzeczywistością, została porzucona. Narracja, którą poprzez swoją twórczość prowadzi Beata Cedrzyńska jest zwodniczo prosta; nie jesteśmy figurami zamkniętymi, ale ciałem otwartym poprzez swoją cielesność. Ponieważ tylko świadomość przemijania, śmierci, czyni nas jednostkowymi. Im bardziej przemijamy, tym ważniejsza dla nas staje się wielowymiarowość tego procesu, w którym bezwolnie, rzadziej świadomie, uczestniczymy. A którego nie sposób zrozumieć lub zaakceptować, bez przyjęcia eschatologicznej złożoności metafizycznego świata, wypieranej przez dominującą nowoczesność. Emil Cioran, w swoich esejach twierdził, że współcześnie staliśmy się umysłami religijnymi, wyzutymi z wszelkiej religii. Rozumiemy potrzebę wiary, która rozpaczliwie przebija przez pseudosakralne obrazy naszej kultury masowej, ale nie umiemy jej doświadczyć. Wnioski wysnute z analizy twórczości Beaty Cedrzyńskiej, skłaniają nas ku tej nieznanej i niepewnej dla współczesnego człowieka przestrzeni, pozbawionej natrętnych i łatwych znaków popkultury, zmuszając jednocześnie do formułowania pytań o sens rzeczy”.

  Beata Cedrzyńska urodzona w Gdańsku. Dyplom obroniła na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku, promotor prof. Teresa Miszkin. W latach 2002-2012 zatrudniona na ASP w Gdańsku. Tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję prodziekana Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, gdzie zatrudniona jest na stanowisku profesora.

  Autorka i uczestniczka około 150 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
  Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów.

  Prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki w Legnicy, Galerii Sandhofer w Salzburgu, kolekcji BWA w Rzeszowie, BWA w Zamościu i BWA w Olkuszu, MBWA we Włocławku, Galerii Andriollego w Nałęczowie, w zbiorach prywatnych w Niemczech i USA.

  Autorka licznych publikacji, m.in.: „Obrazy”, „Zderzenia”, „Outsider”, „Osobność”, „Ciało i sacrum. Retrospektywa.”, „Powłoki” (Biblioteka Narodowa).
  Teksty krytyczne (recenzje) autorstwa: prof. Marii Targońskiej, prof. Macieja Świeszewskiego, prof. Jacka Strzeleckiego, prof. ASP dra hab. Grzegorza Radeckiego, dra Andrzeja Saja, dra Doroty Grubby–Thiede, dra Krzysztofa Jureckiego, Jolanty Ciesielskiej, Jarosława Denisiuka, Jerzego Kamrowskiego, Małgorzaty Dorny (Wendrychowskiej), Andrzeja Pawełczyka.

  Galeria CKiS Wieża Ciśnień
  Otwarcie wystawy 11 lutego 2022 g. 18.00 – wstęp wolny
  Wystawa czynna do 4 marca 2022 – bilet 5 zł

 • pon
  14
  Lut
  2022
  19:00Kino Oskard w Koninie

  Miłość na zawsze i na wieczność?

  Tego życzy Wam kino Oskard, dlatego zapraszamy Was na wyjątkowe Filmowe Walentynki do kina, podczas których uwiecznimy Wasze uczucie!

  Pamiętacie swoje ostatnie Walentynki? Gwarantujemy, że tegoroczne na pewno zapadną Wam w pamięci. Pod warunkiem, że spędzicie je w kinie Oskard!

  Dlaczego?

  Oprócz romantycznego seansu filmowego z komedią „Miłość jest blisko”, który rozpocznie się 14 lutego o godz. 19:00 w kinie Oskard, zaproponujemy Wam walentynkowe zdjęcie zrobione przez nasze fotografki. Na romantyczne foto zapraszamy przed i po seansie. Wystarczy, że podacie adres e-mail, na który będziemy mogli przesłać Wam zdjęcie. A jeśli będziecie chcieli podzielić się swoim wyjątkowym uczuciem z innymi, udostępnimy Wasze fotografie na fanpage’u kina Oskard!

  Uczestników Filmowych Walentynek zapraszamy na komedię romantyczną „Miłość jest blisko”. W rolach głównych znani i lubiani: Weronika Książkiewicz, Wojciech Solarz, Olga Bołądź, Grzegorz Małecki czy Janusz Chabior. Jaką historię zobaczymy?

  Natalia i Adam znają się od dziecka. Nigdy nie byli parą, ale od zawsze byli razem. Są sąsiadami, korzystają wspólnie z pomieszczeń w swoich mieszkaniach, a ich sypialnie dzieli tylko cienka ściana. Natalia pragnie mężczyzny, najlepiej opiekuńczego domatora, który byłby oparciem dla niej i jej syna. Adam po rozwodzie szuka silnych emocji i najchętniej wybrałby się do Amazonii. Pewnego dnia marzenia Natalii i Adama się spełniają. Na jego drodze los stawia piękną Marikę, podróżniczkę i pisarkę, która zaprasza go do swojego świata. Tymczasem w Natalii zakochuje się Bruno, bogaty dentysta, który chce spełniać jej wszystkie marzenia. Przypadkowe znajomości zapowiadają się obiecująco…

  bilet 16 zł w kasie Oskardu lub online

 • czw
  17
  Lut
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

  To propozycja, która powstała w ramach VI edycji Festiwalu Słuchowisk we współpracy z PCSS i PSNC Future Labs.

  Projekt będzie nie tylko do wysłuchania, ale także do zobaczenia - dzięki wizualizacjom.

  Swój przyjazd zapowiedzieli reżyserka i autorka scenariusza Anna Szamotuła, twórca muzyki Jan Skorupa, a także Paweł Sołoducha, odpowiedzialny za animacje video.

  Będziecie mieli więc okazję do spotkania i rozmowy z artystami. Słuchowisko było prezentowane do tej pory tylko raz, zatem jest to nie lada gratka dla zainteresowanych tą formą przekazu.

  A o czym jest „Kleistość”?

  W krainie, w której czas nie istnieje, bo z punktu widzenia kosmosu nie ma czasu, a dno i metr mułu stanowi krajobraz dominujący, przetrwał świat mitycznych istot, pół-ludzi, pół-ryb. Prowadzą żywot pełen lęku, gdyż władzę nad nimi sprawuje groźny Posejdon, panuje cenzura, a oni są wykorzystywani do ciężkiej pracy. Trytoni i syreny zostali obdarzeni całą wiedzą świata, lecz zostali pozbawieni wieku, a ich życie jest dopasowane do czasów aktualnie rozgrywających się w świecie ludzi. Dlatego też koniunkturalnie zajmują się tworzeniem „kontentu pod Internet”. Na powierzchni wszystko wygląda normalnie, wręcz nudnawo, Posejdon nie obawia się zdemaskowania, bo „publiczność kocha kontent mitologiczny”. Co się stanie, gdy na jaw wyjdzie awaria systemu?

  Przyjdźcie, posłuchajcie.

  Czekamy na Was w czwartek 17 lutego o 18:00 w Galerii Wieża

  Bilet 5 zł do kupienia w Galerii przed wydarzeniem.

 • pt
  04
  Mar
  2022
  sob
  12
  Mar
  2022
  CKiS Okólna, DK Oskard, Wieża Ciśnień oraz inne lokalizacje w Koninie

   

  14. odsłona interdyscyplinarnego projektu Konin Miasto Kobiet przynosi ponad 60 wydarzeń, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Między 4 a 12 marca CKiS zaproponuje spotkania, warsztaty, koncerty, wystawy i projekcje kinowe.

  Tegoroczna edycja KMK to wydarzenia organizowane w aż sześciu kategoriach: Przystanek kultura, Daj się rozpieszczać, Postaw na rozwój, Bądź w formie, Żyj kolorowo i Kieruj się smakiem.

  Dzięki panelom „Kobiety z pasją” i „Mężczyźni z pasją” spotykamy się z ciekawymi ludźmi, którzy podzielą się pomysłami na życie i opowiedzą o swoich wyjątkowych zainteresowaniach. Niebywałą gratką dla miłośników radia, muzyki i dobrej książki będzie spotkanie autorskie z dziennikarką i prezenterką Anną Gacek (10 marca, 17.30). Wydarzenie organizują wspólnie CKiS i MBP im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Wejściówki do odbioru w Oskardzie i Bibliotece.

  8 marca (18.30) warto zajrzeć do Kina Oskard. Podczas „Ladies night” wyświetlimy polski dramat muzyczny „Piosenki o miłości” w reżyserii Tomasza Habowskiego z Justyną Święs i Tomaszem Włosokiem w rolach głównych. Dla pasjonatów sztuki lubiących chodzić do kina mamy z kolei dokument „Frida Kahlo. Ikoniczna artystka” pokazywany w ramach cyklu „Wystawa w kinie” (6 marca, 13.00). Kino Konesera w swojej kobiecej odsłonie zaproponuje dzieło pt. „Córka”. Spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante, otrzymał trzy nominacje do tegorocznych Oscarów.

  Przygotowano również atrakcje dla spragnionych dobrej muzyki. Solidną dawkę brzmień z pogranicza popu i rocka zaserwuje Daria Zawiałow. Wielbicieli twórczości Agnieszki Osieckiej zainteresuje z pewnością „Koncert dla Pani O” (4 marca, 18.30), w którym wystąpią młodzi artyści ze Szkoły Wokalno-Aktorskiej FAMA. Jeśli szukacie bardziej eksperymentalnych dźwięków, koniecznie zajrzyjcie do Galerii Wieża Ciśnień na dwa koncerty audiowizualne promujące wydawnictwo CD „Zona Electronica”: D I D + Voices Of The Cosmos (4 marca, 19.00, bilet 10 zł).

  Natomiast w związku z dramatyczną sytuacją w Ukrainie, w porozumieniu z DJ Wiką, muzyczno-taneczny wieczór zostaje przeniesiony na inny termin. Zwrot pieniędzy za bilety w zależności od zakupu – na konto lub w kasie Oskardu.

  Usatysfakcjonowani będą pasjonaci sztuki. DK Oskard ma dla nich wystawę fotografii „Przestrzenie Wenus” autorstwa Ezo Oneir (Agnieszki Mlickiej) – wyjątkową opowieść obrazem o mocy kobiecości – otwarcie 4 marca, 18.30. Z kolei wspomniana już Wieża Ciśnień przygotowuje ekspozycję prac malarskich Moniki Marchewki i Pauliny Karpowicz zatytułowaną „Pełnia” – otwarcie 11 marca, 18.00. Wystawa dozwolona dla widzów od 18 roku życia lub za pozwoleniem rodziców. Dodatkowo CKiS przy ul. Okólnej zaprasza w ramach KMK na specjalne, kuratorskie oprowadzanie po wystawie poplenerowej „Twoje jabłka spadają do naszego ogrodu, czyli powrót Realnego”, 5 marca 16.00-20.00. Z kulturą wychodzimy również w przestrzeń miejską, a to za sprawą projektu „Sztuka nas szuka”, realizowanego razem z Miastem Konin. Tym razem na 9 przystankach MZK pojawią się fotografie Anny Małkowicz – od 4 do 31 marca.

  Konin Miasto Kobiet dba także o rozwój, zdrowie i dobrą formę uczestniczek projektu za sprawą trzech warsztatów z cyklu „uJAwnianie siebie” – 4-6 marca.

  Do KMK dołączyło w tym roku kilkudziesięciu partnerów, którzy w czasie trwania projektu zapraszają mieszkanki Konina i nie tylko na ciekawe spotkania i warsztaty, oferują także darmowe porady lub rabaty na wykonywane przez nich usługi i zabiegi.

  Program:
  http://koninmiastokobiet.pl/
  https://www.facebook.com/kmk.konin

 • pt
  04
  Mar
  2022
  sob
  12
  Mar
  2022
  CKiS DK Oskard

   

  CKiS DK Oskard oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Agnieszki Mlickiej - pseudonim artystyczny Ezo Oneir.

  Przestrzenie Wenus to wyjątkowa opowieść obrazem o mocy kobiecości. To właśnie w tych kosmicznych przestrzeniach można ujrzeć prawdę o kobiecości, która jest wolna od społecznych schematów: uprzedmiotowienia, seksownego wizerunku, funkcjonowania w określonych, przypisanych kobietom rolach.

  Fotografie przedstawiają wizerunki kobiet w różnych, baśniowych i tajemniczych aranżacjach. Stylizacje są ponadczasowe, a w każdej historii opowiedzianej na zdjęciu odbiorca odczuwa inne emocje niż te, które przypisujemy zwykle fotografii kobiecej. Nie zobaczymy tam kokieterii, kuszenia i flirtu. Celem wystawy jest pokazanie, że pierwotna moc kobieca jest widoczna i wyczuwalna w setkach innych odsłon, nie tylko w tych, które znamy. Mam nadzieję, że każda uczestniczka wystawy odnajdzie swoją moc i własne miejsce w Przestrzeniach Wenus.

  W 2021 roku na podstawie portretów kobiet powstała książka „Przestrzenie Wenus”, w której zawarte zostały zarówno zdjęcia, jak i cytaty uczestniczek projektu.

  Agnieszka Mlicka (pseudonim artystyczny Ezo Oneir). To kreatorka przestrzeni artystycznej „Poza Rzeczywistością”, w której jest autorką powieści o przesłaniu duchowym i przewodników motywacyjnych, fotograficzką, dyrektorem wydawnictwa Ezooneir, fundatorem fundacji „Przestrzeń Wariantów”, twórczynią warsztatów wyzwalania kreatywności, wykładowczynią akademicką, prowadzącą plenery i warsztaty fotografii artystycznej dla młodzieży, studentów i dorosłych. Prowadzi działania artystyczne oraz spotkania na terenie całego kraju.
  Autorka baśniowych fotografii od zawsze eksperymentowała z obrazem. Fotografuje od 1985 roku, gdy dostała w prezencie od taty radziecki aparat fotograficzny Agat. Ukończyła technikum fotograficzne i studiowała grafikę na Uniwersytecie Łódzkim.
  Zdjęcie stanowi dla niej szkic do ukazania oblicza modeli jako zjaw sennych. Sięga po inspirację do innych wymiarów i galaktyk. Jej prace to połączenie onirycznej baśni i wizualizacji podróży duchowych.

  Tak mówi o swojej twórczości:
  „Nie ulegam modzie i trendom, nie boję się używania koloru lub jego braku, ocierania się o definicję kiczu i łamania reguł w fotografii. Ulegam natomiast zdecydowanie emocjom i chwilom. Zdjęcie stanowi dla mnie szkic do dalszej pracy. Maluję, więc graficznie stwarzam inne światy, wymiary i bajki.”

  Wernisaż: 4 marca, g. 18.30

  Wystawa czynna do 12 marca.

 • sob
  05
  Mar
  2022
  16.00-20.00CKiS w Koninie - Okólna

  Spotkania artystyczne to dla zaprzyjaźnionych z Centrum Kultury i Sztuki twórcami to zawsze niezwykle ważne wydarzenia, które potem bardzo długo wspominają.

  Nie inaczej było w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to Zagroda Borowo gościła uczestników pleneru „TWOJE jabłka spadają do naszego ogrodu, czyli powrót Realnego”.

  Efekty pracy artystów w postaci wystawy można oglądać od 25 lutego w CKiS przy Okólnej. Ale przy okazji Konin Miasto Kobiet proponujemy dodatkowo wyjątkowe, kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

  Okazja do spotkania nadarzy się w sobotę 5 marca w godz. 16:00-20:00. Krystyna Mikołajczak i Robert Brzęcki chętnie odpowiedzą na Wasze pytania i podzielą się swoimi refleksjami.

 • czw
  10
  Mar
  2022
  17:30CKiS DK Oskard

  Anna Gacek – dziennikarka i prezenterka, przez dwie dekady (do marca 2020 roku) związana z Programem 3 Polskiego Radia. Oprócz prowadzenia autorskich audycji, w tym wspólnie z Wojciechem Mannem „W Tonacji Trójki”, nadawała relacje z największych światowych festiwali, m.in. z Glastonbury i Roskilde, w Polsce spędziła dziesięć lat na trasie Męskie Granie i kilkanaście na Off Festivalu. Przeprowadziła ponad tysiąc wywiadów, w tym z Paulem McCartneyem, Nickiem Cave’em, Patti Smith, Marianne Faithfull, Florence Welch, Alexem Turnerem, The White Stripes i The Strokes. Obecnie, w autorskim cyklu podcastów „Rzeczy ulubione”, rozmawia z najważniejszymi postaciami polskiej kultury. Pasjonatka sztuki, mody i popkultury, prowadziła w TVP2 realizowany na licencji BBC program „Bake Off” i poświęcony kulturze program „Dzieje się na żywo” w Wirtualnej Polsce. Ekstaza. Lata 90., początek to jej pierwsza książka.

  Wejściówki, dostępne będą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, w Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych oraz w CKiS – DK Oskard w godzinach pracy kasy od 14:00 do 22:00.

  Uczestnicy spotkania będą mogli również zakupić książki Anny Gacek pt. „Ekstaza. Lata 90. Początek”i otrzymać autograf autorki. Książki będą podpisywane po spotkaniu i będzie można je odebrać następnego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie w Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych. Spotkanie poprowadzi Marta Duszyńska.

  Organizatorami spotkania są: Miasto Konin, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
  Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Konin Lubi Książki 7” z Konińskiego Budżetu Obywatelskiego.

 • czw
  17
  Mar
  2022
  16:00 17:30CKiS w Koninie - Okólna

  CKiS w Koninie zaprasza na marcowe zajęcia sensoryczne.

  Ogólnorozwojowe spotkania dla dzieci od pierwszego roku życia do 3 lat wraz opiekunami prowadzi doświadczona animatorka Natalia Zawartka, która przygotowuje autorski program w oparciu o rozmaite aktywności – muzyczną, plastyczną, ruchową.

  Zabawy stymulują rozwój motoryki małej i dużej, sfery poznawczej, społecznej oraz rozwój mowy. Poprzez odkrycia i doświadczenia dzieci zdobywają nowe umiejętności. Oswajają się z rówieśnikami, dzięki czemu znacznie łatwiej przychodzi im adaptacja w przedszkolu.

   

  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są zapisy: tel. 63 274 66 00 (prosimy dzwonić od 8.00 do 15.30).
  Zapisy odbywają się do dwóch grup: 16.00-17.00 i 17.30-18.30.
  Koszt: 35 zł. Wpłaty tylko na konto CKiS.
  17 marca, CKiS w Koninie (ul. Okólna 47a)

 • pt
  25
  Mar
  2022
  20:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

   

  Koncert składa się z materiału, który się znalazł na płycie Pauliny Owczarek i Aleksandra Wnuka Komentarz eufemistyczny oraz z solowego występu Aleksandra Wnuka zatytułowanego Lupnik.

  KOMENTARZ EUFEMISTYCZNY
  Paulina Owczarek - saksofon barytonowy
  Aleksander Wnuk - obiekty perkusyjne, przetwarzanie

  Komentarz eufemistyczny to projekt udźwiękowienia wyobraźni, pobudzanej przez klaustrofobicznie zamglone, toksyczne miejskie przestrzenie. Muzyczna refleksja nad zjawiskiem estetyzowania katastrof i eufemizacji języka ich opisu. Nad eufemizm rozumianym jako kamuflaż, kreowanie języka przytulnego, manipulacja, ukrywanie sensu, ale i narzędzie konieczne jednostkom i społecznościom do w miarę bezbolesnego funkcjonowania w rzeczywistości.

  Owczarek | Wnuk - improwizujące duo muzyków związanych z Krakow Improvisers Orchestra. Zasadniczo grają bez zasad. Brali udział w cyklu Polish Impro@art, Instytut Intuicji oraz Free the Dance; wraz z Krakow Improvisers Orchestra występowali m.in. na festiwalach Krakowska Jesień Jazzowa, Polska Platforma Tańca, Ostrava New Music Days, Musica Privata czy Festiwal Orkiestr Improwizujących.
  W listopadzie 2021 r. nakładem wydawnictwa Antenna Non Grata ukazał się ich pierwszy album Komentarz eufemistyczny.

  LUPNIK
  Aleksander Wnuk - instrumenty i obiekty perkusyjne, przetwarzanie

  Lupnik /lupɲik/ — Człowiek-lupa, intymnie skupiający swoje zmysły na ekstremalnie małej przestrzeni

  Muzyka Lupnika jest stworzona i wykonywana na zestawie obiektów, instrumentów i sprzętów specjalnie na tę okazję zaaranżowanych. Wytwarzaniu i przetwarzaniu elementarnych dźwięków służą praktyki perkusyjne i postperkusyjne. Następnie dźwięki wzmacniane i wzbogacane są przez mikser, który staje się kolejnym instrumentem; saturacja jest komponentem przestrzeni dźwiękowej. Punktem wyjściowym dla materiału były zmysłowe atrybuty Malarstwa Materii.
  W niniejszym kontekście słowo ‘lupnik’ jest nowomową, słowną grą wykorzystaną dla celów tego konkretnego przedsięwzięcia.

  bilet 10 zł 

 • sob
  26
  Mar
  2022
  16:00CKiS DK Oskard

  „Fotograficzne wydarzenie, jakim bez wątpienia jest Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Polska-Konteksty, to dobra okazja, by przyjrzeć się współczesnej Polsce. Jak sobie radzi, jak wygląda i czym zajmuje umysły jej mieszkańców. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań kreślili uczestnicy przy pomocy nadesłanych zdjęć” – tak o Konkursie organizowanym przez CKiS mówi jeden z jurorów Paweł Kosicki.

  Na Konkurs nadesłano w tym roku 187 prac. O wybór tych najlepszych poprosiliśmy: Karolinę Jonderko, Filipa Kowalkowskiego i wspomnianego Pawła Kosickiego. Zwycięzców wybrano jednogłośnie. Tak więc przyszedł czas, aby spotkać się z nimi, wręczyć im nagrody i podsumować to wydarzenie.

  Na uroczystą galę 5. Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego POLSKA-KONTEKSTY 2022 zapraszamy w najbliższą sobotę 26 marca, o g. 16:00 do DK Oskard.

  Jurorzy nie tylko wręczą nagrody laureatom, ale również spotkają się z twórcami i publicznością. Będzie więc okazja do rozmów i zadawania pytań.

  Na widzów oczywiście czekać będzie wystawa pokonkursowa oraz zdjęcia jednego z naszych jurorów Pawła Kosickiego zebrane w ekspozycję pt. ŚWIAT KONTEKSTY”. Zaprezentowanych zostanie 20 kontekstów ze świata, każdy zobrazowany trzema fotografiami. Na zdjęciach udokumentowane zostały doznania i spostrzeżenia fotografa z licznych, ciekawych podróży Pawła. Wystawa okraszona zostanie komentarzem autorskim.

  Plan gali:
  16:00 sala multifunkcyjna – odczytanie protokołu, wręczenie dyplomów i wystawa pokonkursowa
  17:00 foyer główne – wystawa Pawła Kosickiego „ŚWIAT KONTEKSTY” z komentarzem autorskim
  18:00 Klubokawiarnia NOT- spotkanie autorskie z jurorami

  Wystawy można oglądać do 18 kwietnia.

 • śr
  30
  Mar
  2022
  18:00Kino kameralne w CKiS przy Okólnej 47a

   

  Podczas marcowej Środy z kinem niezależnym kontynuujemy przegląd laureatów 15. Grand Off im. Witolda Kona – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.

  Będzie to seans wyjątkowy, bo tak się składa, że w programie mamy nominowaną do Oscara „Sukienkę” Tadeusza Łysiaka (Warszawska Szkoła Filmowa) – zwycięzcę w aż dwóch kategoriach: Najlepszy Film Polski oraz Najlepsza Aktorka (Anna Dzieduszycka).

  Niezależnie od decyzji amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej – a nasz seans odbędzie się trzy dni po wręczeniu statuetek – będzie to konińska premiera tego krótkiego metrażu i jedyna okazja w Koninie do zobaczenia produkcji, która poruszyła jurorów ponad 40 festiwali filmowych na całym świecie.

  Bezpośrednio po projekcji „Sukienki” wyemitujemy wywiad z reżyserem Tadeuszem Łysiakiem – materiał powstał podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima w Krakowie i został nam udostępniony dzięki uprzejmości Organizatora.

  W programie:

  Najlepsza Aktorka i Najlepszy Film Polski
  The Dress / Polska / Tadeusz Łysiak / 2020/ 29’59’’

  Pożądanie, seksualność i fizyczność – to najgłębsze pragnienia, które Julia tłumi podczas pracy w przydrożnym motelu. Pewnego dnia jej droga krzyżuje się z przystojnym kierowcą ciężarówki, który wkrótce staje się obiektem jej fantazji.

  Najlepszy Scenariusz
  So long, Paris! / Francja / Charles Dudoignon-Valade / 2019 / 17’28’’

  Słodko-gorzka komedia o zbuntowanej nastolatce, która po niespodziewanym spotkaniu z kochankiem jej ojca akceptuje rozwód rodziców.

  Najlepsza Scenografia
  Let me be, dear / Malta / Samira Damato / 2021 / 14’11’’

  Malta, 1964. Pewna rodzina pogrążona jest w finansowej i emocjonalnej zawierusze, gdy brytyjskie wpływy na Malcie zaczynają słabnąć. Aby uchronić matkę przed temperamentem ojca, Mariella, psotna dziewczynka, planuje się go pozbyć.

  Najlepszy Aktor
  Pappo e Bucco / Włochy / Antonio Losito / 2021 / 15’

  Elia i Aldo to dwaj eksklauni. Od lat mieszkają razem, odizolowani od wszystkich i wszystkiego. Aldo od dawna prosi Elię o pomoc w zakończeniu cierpienia spowodowanego chorobą. Elia próbuje odwieść go od tego w każdy możliwy sposób, dopóki nie zorientuje się, że stan Aldo jest poważniejszy, niż myślał.

  Najlepsza Animacja
  Too Late / Polska / Kinga Syrek / 2021 / 15’34’’

  Bohaterką jest Edie Sedgwick – modelka, aktorka i gwiazda filmów Andy`ego Warhola. Film jednak nie opowiada o jej związku z Warholem, ale o relacji z toksycznym ojcem. Trudne dzieciństwo rzuciło cień na jej dorosłe wypełnione uzależnieniami życie.
  Animacja stworzona w technice wycinanki.

  Całkowity czas 106’

  30 marca I 18.00
  Kino Kameralne w CKiS przy Okólnej
  Bilet: 5 zł

 • wt
  05
  Kwi
  2022
  czw
  07
  Kwi
  2022
  18:30Kino Kameralne w CKiS przy Okólnej

   

  Podczas trzech kwietniowych wieczorów Centrum Kultury i Sztuki w Koninie wraz z O!PLA Ogólnopolskim Festiwalem Animacji zaprasza dorosłych wielbicieli tego gatunku filmowego na prezentacje w poszczególnych kategoriach Konkursu głównego: studenckiej, producenckiej oraz OFF & GO! i PROP UP & GO!

  Różnorodne tematy – od lekkich po sprawy ostateczne zostały przedstawione w rozmaitych technikach animacji.

  Będzie można zobaczyć szerokie spektrum tego, co w ostatnich latach ciekawego stworzono w polskiej animacji, która na świecie ma znakomitą renomę.

  Co więcej, widzowie wybiorą najlepsze ich zdaniem filmy i zagłosują na wybrane tytuły, dokładając w ten sposób cegiełkę do werdyktu 10. O!PLA, na który złożą się typy z całej Polski.

  Harmonogram projekcji festiwalowych 10. O!PLA 2022:

  5 kwietnia (wtorek)
  18.30 – kategoria OFF&GO! im. Feliksa Kuczkowskiego oraz kategoria PROP UP & GO! (73’)

  6 kwietnia (środa)
  18.30 – kategoria STUDENCKA im. Kazimierza Urbańskiego (95’)

  7 kwietnia (czwartek)
  18.30 – kategoria PRODUCENCKA im. Marka Serafińskiego (105’48’’)

  Zapraszamy do Kameralnego Kina w CKiS przy ul. Okólnej 47a

  Wstęp bezpłatny.

 • wt
  05
  Kwi
  2022
  od g. 10.00CKiS DK Oskard

  Czas przed Wielkanocą to dobry moment na wykonanie własnych świątecznych dekoracji.

  W wiosennej atmosferze stworzymy z naturalnej, delikatnej wikliny m.in. stroiki, wianki czy też różnej wielkości jajka. Popracujemy na podstawie gotowego, stabilnego szkieletu, dzięki czemu wykonanie ozdób będzie o wiele łatwiejsze.

  Warsztaty poprowadzą Agnieszka i Krzysztof Pierzyńscy z Fundacji Globalbasketmakers z Nowego Tomyśla, która powstała z myślą o upowszechnianiu plecionkarstwa polskiego w świecie, jak i światowego w Polsce. Specjalizuje się w plecionkarstwie użytkowym i artystycznym. Założyciele mogą poszczycić się wielopokoleniowymi tradycjami i dużym doświadczeniem. Podróżują i nawiązują kontakty ze światowej klasy plecionkarzami, rzemieślnikami i artystami. Uczą się od nich nowych wzorów, poznają nowe materiały, aby móc tę wiedzę przekazywać w swojej twórczej pracy na warsztatach, spotkaniach itp.

  Warsztaty odbędą się 5 kwietnia w CKiS DK Oskard.
  Start g. 10.00, koniec ok. 15.00.
  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy tel. 63 274 66 00 w godzinach 8.00-15.30
  Koszt od osoby: 25 zł (wpłata do 1 kwietnia na konto CKiS).

  Wpłaty tylko na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776, najpóźniej do 1 kwietnia 2022 r.
  W tytule przelewu należy wpisać: „Warsztaty plecionkarskie”.

 • czw
  07
  Kwi
  2022
  14.00-16.00Klasztor oo. Franciszkanów w Koninie

  Centrum Kultury i Sztuki oraz Klasztor oo. Franciszkanów w Koninie zapraszają dzieci, młodzież oraz dorosłych do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie palmy wielkanocnej.
  Do stworzenia tradycyjnej palmy należy użyć naturalnych materiałów (bibuły, suszonych kwiatów, zielonych gałązek itp.).

  Palmy (minimalna wysokość 30 cm) wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia i dowodem wpłaty akredytacji prosimy dostarczyć 7 kwietnia do Klasztoru oo. Franciszkanów w Koninie (ul. Reformacka 2) w godz. 14.00-16.00.

  W konkursie mogą brać udział również szkoły czy instytucje, dostarczając maksymalnie 3 palmy.

  Palmy oceni Komisja artystyczna powołana przez organizatorów, która przyzna nagrody i wyróżnienia.
  Dodatkowo palmy zgłoszone na konkurs będzie można podziwiać podczas procesji w Niedzielę Palmową 10 kwietnia (godz. 11.00). Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 24 kwietnia po mszy o godz. 11.00 w Klasztorze.

  Od każdej zgłoszonej palmy przez uczestnika indywidualnego bądź szkołę czy instytucję należy dokonać opłaty akredytacyjnej w wysokości 20 zł brutto.

  Ważne informacje i karta zgłoszenia na stronie www.ckis.konin.pl

  Informacji udziela Renata Rudowicz CKiS DK Oskard (63) 274 66 03
  e-mail: r.rudowicz@ckis.konin.pl

 • pt
  08
  Kwi
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

  Wystawa „Między słowami” Joanny Imielskiej to prezentacja prac związanych z publikacją monograficzną „Czasopisanie”, która jest relacją obrazów inspirowanych czasem.

  Jak pisze autorka: „Wszystko zaczęło się w 2001 roku od cyklu rysunków, który zatytułowałam Czas (2001–2017). Wykorzystałam w nich cykliczność czasu, kolejne fazy przemijania i odradzania, ale ostatecznie wybrałam liniową naturę czasu, jego ciągłość, zmienność i nieprzewidywalność. I tak jak w Heraklitowej rzece „nic dwa razy się nie zdarza”, mój czas jest dynamiczny, nie można go zatrzymać ani odwrócić”.

  Na wystawie widzowie zobaczą prace „Zapiski Jana K. z cyklu „Archeologia z mojej szuflady” uzupełnione o obrazy z cyklu „Czas (2002)” oraz „Sztuka czy sztuczki” (2016).

  Joanna Imielska w latach 1983–1988 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu). Dyplom uzyskała w pracowni rysunku profesor Izabelli Gustowskiej.

  Od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz, od 1994 roku prowadzi pracownię rysunku. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów.

  Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Realizuje prace w obszarze malarstwa, rysunku, obiektu, sięga po techniki kolażu, prolażu, rolażu, warstważu, chiasmażu, które opisał Jiří Kolář w swojej książce Słownik metod. Skrzydlaty osioł. Do ważniejszych tematów jej twórczości należy refleksja o naturze czasu, obejmująca sfery cykliczności, archetypiczności, archeologii, genealogii, ekologii i medytacji.
  Prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

  Dáša Lasotová (Archeologia według Joanny Imielskiej, 2020):
  „Do ważnych tematów twórczości Joanny Imielskiej należy refleksja o naturze czasu. Czas tematyzuje ona zarówno w planie osobistym, jak i w kontekstach szerszych, które obejmują też sfery medytacji, cykliczności, archetypiczności. Autorka nie tylko dotyka czasu w tematycznym planie artystycznych realizacji, ale odgrywa on u niej także istotną rolę w samym procesie twórczym. Wyraźnie to widać w linijkach ręcznie pisanych tekstów, w liniach tuszem kreślonych koronkowych rysunków, w tysiącach dotknięć tego pismo-obrazkowego stenogramu. W tym miejscu proces twórczy i jego temat łączą się w jedno”.

  Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie
  Wernisaż 8 kwietnia 2022 – wstęp wolny
  Pozostałe dni zwiedzania, do 29 kwietnia 2022 – wstęp 5 zł
  Zapraszamy.

 • pt
  22
  Kwi
  2022
  20:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

   

  Najnowsza płyta solowa Ksawerego Wójcińskiego zatytułowana „Tower of Pressure” stanowi zapis sesji nagraniowej, jaka cztery lata temu miała miejsce w Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie.

  Specyficzna akustyka tego miejsca stała się ramą modalną tego materiału, który formalnie jest czasem minimalistyczny, czasem ekspansywny z wykorzystaniem pogłosów, ciszy, zawieszeń i skoncentrowany na wyrazistym, emocjonalnym przekazie. Na albumie wydanym przez konińską oficynę Antenna Non Grata pojawia się w dwóch utworach na trąbce Maurycy Wójciński.

  Warto przypomnieć, że to drugi solowy album muzyka. W 2014 r. w wytwórni For Tune ukazała się płyta „The Soul”, na którym artysta zagrał na kontrabasie, fortepianie, gitarze, perkusji, a także zaśpiewał.

  Twórczość Ksawerego Wójcińskiego (rocznik 1983) jest eklektyczna, erudycyjna i nawiązuje do różnych estetyk i stylów. Muzyk ma wśród swoich dokonań zarówno mainstreamowe projekty jazzowe, poszukiwania awangardowe, jak i realizacje inspirowane polską muzyką ludową.

  Jak pisze Piotr Jagielski na portalu culture.pl, „Wójciński współpracował już z takimi twórcami jak m.in. amerykański pianista Uri Caine (w trio z Robertem Raszem nagrali album „Szpilman”, prezentujący jazzowe interpretacje kompozycji warszawskiego kompozytora), saksofonista Charles Gayle, który jest jedną z najważniejszych postaci nowojorskiej awangardy jazzowej, a także z Michaelem Zerangiem, Nicole Mitchell czy Marco Eneidim (Wójciński był członkiem kwartetu, z którym amerykański saksofonista nagrał koncertowy album „Panta Rei”). Kontrabasista wszedł również w skład Ad Libitum Ensemble, prowadzonej przez hiszpańskiego pianistę Agustiego Fernandeza improwizującej orkiestry, która powstała, by zagrać jeden koncert podczas warszawskiego festiwalu muzyki improwizowanej Ad Libitum.
  Występował i nagrywał również z polskimi twórcami, takimi jak Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel czy grupy Emergency i Hera. Wraz ze śpiewaczką Maniuchą Bikont kontrabasista tworzy duet Maniucha i Ksawery, wykonujący muzykę tradycyjną. W 2017 r. ukazał się album duetu pt. „Oj borom, borom”.”

  Galeria CKiS Wieża Ciśnień |22 kwietnia | g. 20.00

  Bilety 10 zł tutaj

  fot. Maciej Sypniewski

 • pt
  29
  Kwi
  2022
  20:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

  Strefa Niskich Ciśnień to projekt rawickich muzyków: Krzysztofa Matysiaka, Mariusza Kupczyka, Tomasza Dzikowskiego oraz Michała Dolnego, którego działalność w dużej mierze związana jest z przestrzenią autorskiego teatru, realizowanego wspólnie z rawickim poetą Henrykiem Pawłowskim. Można uznać, że to właśnie doświadczenia nabyte podczas pracy przy spektaklach wypracowały styl zespołu, jego wielowarstwowe brzmienie oraz ilustracyjny charakter.

  Na koncercie prezentowany będzie materiał zatytułowany Hyperborea, będący muzyczną opowieścią o krainie wiecznej szczęśliwości, do której powstania inspiracją było malarstwo Tomasza Bzdęgi, a konkretnie wystawa o tym samym tytule.

  Hyperborea (gr. Ὑπερβόρεοι) – w mitologii greckiej legendarna kraina, która miała znajdować się daleko na nieokreślonej północy, za siedzibą wiatru północnego – Boreasza. Była to w wierzeniach Greków kraina wiecznej szczęśliwości, coś w rodzaju raju na ziemi, o błogosławionym klimacie, dającym bez wysiłku wszystko, co trzeba. Jej mieszkańcy, Hiperborejczycy, prowadzili beztroskie i szczęśliwe życie, wolne od chorób i cierpień, a nasyciwszy się nim, odbierali je sobie, skacząc ze skały w morze.

  Zespół występuje w następującym składzie:
  Krzysztof Matysiak - klarnet basowy, sampler, looper, klawisze
  Mariusz Kupczyk - gitara basowa
  Tomasz Dzikowski - gitara
  Michał Dolny – perkusja

  Fragment recenzji:
  „Miałam przyjemność wysłuchać koncertu zespołu na Festiwalu Experyment w Zbąszyniu i trwałam jak zahipnotyzowana, żałując, gdy dobiegł końca. Czułam się jakbym zasłuchała się w muzycznej kontemplacji przypominającej balladę „Echoes” Pink Floydów z 1971 r. Obudziło to we mnie nostalgię, zarazem ciekawość nowego, bo Strefa Niskich Ciśnień to przecież zespół wciąż aktywny, poszukujący, ambitny, choć już mający swoje charakterystyczne brzmienie.”
  Maja Baczyńska Presto. Muzyka Film Sztuka

  bilet 10 zł do kupienia online lub w dniu koncertu w Galerii

 • pt
  06
  Maj
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

  Galeria CKiS Wieża Ciśnień zaprasza 6 maja na wernisaż malarstwa Piotra i Witolda Adamczyków.

  Artyści o projekcie:
  „Autoportret wewnętrzny” jest kontynuacją poprzedniego wspólnego cyklu „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa”, eksponowanego w dziewięciu galeriach, w ośmiu miastach w Polsce na przełomie 2017/18 r., rezultatem którego było dojście do koncepcji malowania j e d n e g o – w s p ó l n e g o  o b r a z u, będącego odpowiednikiem dojścia do naszej tożsamości – jako bliźniąt jednojajowych (stąd jeden obraz).
  Wnętrza galerii, w których zaprezentujemy nasze prace, będą nie tylko odpowiednikiem naszych przeżyć w czasie tworzenia, lecz również naszego wspólnego wnętrza, w którym znajdowaliśmy się będąc jeszcze na początku naszej egzystencji. Jest to jakby jeszcze głębsze wejście w nasz jednorodny świat, a zarazem b l i ż s z e dojście do naszego – mojego i brata istnienia.
  O ile poprzedni nasz projekt artystyczny był prezentacją moich, brata i naszych wspólnych prac, o tyle w „Autoportrecie wewnętrznym” prezentowane są tylko nasze wspólne prace na rzecz rezygnacji z ego.

  WITOLD ADAMCZYK
  Studia w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych (później Akademia Sztuk Pięknych) w Łodzi na kierunku wychowania plastycznego w latach 1987-1992. Dyplom w 1992 r. w pracowni malarstwa prof. J. Bigoszewskiego.
  Doktorat w 2013 r. w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod kierunkiem prof. A. Leśnika.
  Udział w 30 wystawach indywidualnych i 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Tworzy prace symboliczno-abstrakcyjne.

  PIOTR ADAMCZYK
  Studia w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Wizualnej w Łodzi. Dyplom z malarstwa u prof. Romy Hałat. Uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realizm. Przez wiele lat współpracował z gazetami, wykonując dla nich karykatury np. z „Przeglądem Kolbuszowskim” i „Nowinami”. Udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce.

  otwarcie wystawy 6 maja 2022 g. 18.00 – wstęp wolny
  pozostałe dni zwiedzania - do 6 czerwca 2022 – bilet 5 zł

 • pt
  13
  Maj
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

  Andrzej Dragan jest profesorem fizyki teoretycznej i laureatem kilkudziesięciu nagród za działalność naukową oraz fotograficzną, filmową i muzyczną. Jako nastolatek działał w grupach crackerskich, obecnie wstrząsa światem nauki. W 2020 r. razem z prof. Arturem Ekertem opublikował pracę „Kwantowa zasada względności”, która może okazać się największym przełomem w rozumieniu teorii kwantowej od czasów Einsteina.

  Wyobrażenia o wszechświecie formułowane od wieków okazały się zbiorem przybliżeń lub nonsensów. Mówienie z pewnością o czymkolwiek jest więc, jak pisze Dragan w książce „Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi”, nie tylko bezczelnością, ale – co gorsza – nietaktem. Coraz lepiej poznajemy prawa rządzące rzeczywistością – nie przez ustanawianie świętych prawd, ale ich skuteczne podważanie. Wizja świata, która dzięki temu zaczęła się rysować, jest dogłębnie szokująca.

  By ją nam przybliżyć, autor w jasny i klarowny sposób objaśnia niezwykłe wnioski wynikające z przełomowych teorii Einsteina oraz najbardziej zaskakujące prawa mechaniki kwantowej, a także przedstawia własny, nowy i rewolucyjny model łączący je ze sobą. Do tego wszystkiego tłumaczy, dlaczego kury nieustannie ruszają głowami, czemu mrówki nie galopują, a dinozaury nie narzekałyby, że doba ma jedynie 24 godziny (oczywiście gdyby umiały mówić i rozumiały koncepcję czasu).

  Serdecznie zapraszamy do Galerii Wieża Ciśnień na spotkanie z prof. Andrzejem Draganem poświęcone książce „Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi”, która miała premierę w lutym br. Spotykamy się w piątek 13 maja o 18:00. Wstęp wolny.

 • śr
  18
  Maj
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

  Czy ktoś jeszcze słucha muzyki? A jeśli nawet słucha, to czy słyszy? Czy ma czas się nią interesować? Może niepotrzebnie załamujemy ręce, bo tak naprawdę to powrót do hołubionego „kiedyś-to-było”, kiedy to muzyka była integralnym elementem rzeczywistości. Niezbędnym spoiwem, nawet jeśli tylko jako tło uczty albo darcia pierza.

  A może nowe technologie aktywizują biernych odbiorców, dają nam narzędzia ułatwiające tworzenie? Jeśli tak, to co z tego wynika dla nas i dla tzw. sztuki?

  Na spotkanie z Piotrem Tkaczem zapraszamy w środę 18 maja o 18:00 do Galerii Wieża Ciśnień. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

  Piotr Tkacz – krytyk muzyczny, didżej, animator kultury grający i organizujący koncerty oraz inne wydarzenia od 2008 roku. Współtwórca festiwalu FRIV oraz cyklu za duszno, w latach 2015-16 koordynator programu muzycznego Centrum Amaran. Jako publicysta stale współpracuje z magazynem „Glissando”, „Ruchem Muzycznym”, portalami Czaskultury.pl i Kultura u podstaw oraz Radiem Kapitał. Występował m.in. w Amsterdamie, Oslo, Szanghaju, Shenzhen, Pradze, Ostrawie, Budapeszcie. Gościnne wykłady dawał m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, w Kulturhauz w Toruniu, BioCentral w Hradcu Králové oraz na FAMU w Pradze. Współpracował z takimi festiwalami jak Animator, Malta, Musica Electronica Nova, Sanatorium Dźwięku, Mediations Biennale, Nowa Siła Kuratorska.

 • pt
  20
  Maj
  2022
  nie
  22
  Maj
  2022
  19:00CKiS DK Oskard

   

  Dajcie się wciągnąć w muzyczny świat improwizacji, lekkiego frazowania i mistrzowskiej wirtuozerii. W maju CKiS DK Oskard zabiera Was, od 20 do 22 maja, na nieprzewidywalny i pełen emocji 29. JAZZ FESTIVAL JAZZONALIA.

  Wydarzenie rozpocznie się od mocnych, kobiecych akcentów. W piątek będzie można usłyszeć Agę Derlak w nowym projekcie. Do jej quintetu dołączyła Basia Derlak oraz Jerzy Małek. I tak powstał… Aga Derlak Septet. W tym projekcie dźwięk spotyka się ze słowem, czyli wierszami, które artystka napisała na przestrzeni ostatnich miesięcy. Wieczorem podamy balsam na uszy i dla duszy. Spotkamy się z Agą Zaryan, która w czasie pandemii wypracowała z zespołem zupełnie nowe brzmienie i piękne kompozycje.

  Jazzomaniaków zaprosimy także na nocne granie. W Klubokawiarni NOT odbędzie się jam session w wykonaniu Marty Rubik Quintet. Jeżeli lubicie nowoczesny jazz z domieszką muzyki ilustracyjnej, folku i muzyki klasycznej – to zdecydowanie propozycja dla Was.

  Sobota będzie wyjątkowa – zapraszamy na Wieczór Prezydencki. Tego dnia Konin na chwilę zamieni się w… Trójmiasto. Na scenie wystąpią muzycy, którzy przyjadą znad Zatoki Gdańskiej. Wieczór rozpocznie koninianin z urodzenia – Jacek Rodziewicz, który z zespołem Rodziewicz Quartet zabierze nas w muzyczną podróż po swojej najnowszej płycie „ROJAZZVITCH”. W sobotę zawita do nas także Leszek Możdżer, który tym razem wystąpi solo. Wirtuozerski warsztat, niezwykła muzyczna wyobraźnia i charyzmatyczna osobowość to gwarancja dobrego wieczoru.

  Tego dnia nie zabraknie także jam sassion. W świat improwizacji zabiorą nas trójmiejscy muzycy – saksofonista Dariusz Herbasz oraz Leszek Dranicki, gitarzysta i wokalista.

  Festiwalowa niedziela to spotkanie z jednym z największych artystów polskiej sceny muzycznej ze Stanisławem Soyką, który zagra z Big Bandem PSM I i II st. w Koninie.

  Wydarzenie poprowadzi dziennikarz muzyczny Andrzej Zieliński (Program 2 Polskiego Radia). Podczas festiwalu będzie można zwiedzać wystawę finałową 3. Międzynarodowego Konkursu Plakatu „We Want Jazz“. Na fanów muzycznych biografii będzie czekać słuchowisko: „Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko”. To historia oparta na faktach, ale nie zabraknie w niej też fikcyjnych akcentów.

  Program:
  20.05.2022 r. | piątek
  19.00 sala widowiskowa CKiS DK Oskard
  Aga Derlak Septet
  Aga Zaryan
  22.30 Klubokawiarnia NOT: * Marta Rubik Quintet – jam session
  22.30 Kino Konesera: * Słuchowisko w Kinie „Istnienie poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” w reż. Michała Chołki

  21.05.2022 r. Wieczór Prezydencki | sobota
  19.00 sala widowiskowa
  Rodziewicz Quartet
  Leszek Możdżer solo
  22.30 Klubokawiarnia NOT: * Dariusz Herbasz & Leszek Dranicki – jam session
  22.30 Kino Konesera: * Słuchowisko w Kinie „Istnienie poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” w reż. Michała Chołki

  22.05.2022 r. | niedziela
  18.00 sala widowiskowa: Big Band PSM I i II st. w Koninie feat. Stanisław Soyka
  20:15 Kino Konesera: * Słuchowisko w Kinie „Istnienie poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” w reż. Michała Chołki
  * Wstęp wolny za okazaniem karnetu. Liczba miejsc ograniczona.

  Trzydniowe karnety w cenie 180 zł do kupienia w kasie CKiS DK Oskard lub online: http://jazzonalia.konin.pl/karnety/ oraz www.ebilet.pl

 • czw
  26
  Maj
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

   

  Każdy z filmów to odrębna podróż, zarówno w warstwie wizualnej, jak i treściowej. Łączy je dominanta nierealności i onirycznego charakteru.

  Przestrzeń rozdarta pomiędzy jawą a snem, introwertyczna, pełna drobnych wzruszeń i niepokojów, gdzie rozmyślania z życia współczesnego człowieka przedstawione zostały w sposób metaforyczny i poetycki.

  W filmach zastosowane zostały różne techniki m.in. obrazy powstałe w wyniku pracy na makietach, zlepek zdjęć, rysunków i malarstwa, łączenie elementów rzeczywistych z obrazem na ekranie komputera. Całości dopełnia autorska ścieżka dźwiękowa oraz własne kompozycje muzyczne.

  W programie pokazu następujące filmy:
  „Dzień ogólny” 2016
  „Odległość” 2016
  „Bezsenność” 2017
  „Spacery nasenne” 2017
  „Motyle i samoloty” 2017
  „Listy z wydm” 2017
  „Zamknięte drzwi nie skrzypią”2018
  „Dym z herbaty” 2019
  „Okamgnienie” 2021

  Rafaela Jasionowicz - artystka wizualna. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2013). Ukończyła Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych.
  Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych m.in. „Odległość”, „Czas opadania”, „Gęsty poziom” oraz projekcji filmów eksperymentalnych np. „Zmrok”, „Wszystko się jeszcze wydarzy”.
  Aktywność w różnych obszarach sztuki: film eksperymentalny, fotografia, rysunek, wideo, obiekt, instalacja, kompozycja muzyczna, poezja.

 • czw
  09
  Cze
  2022
  nie
  12
  Cze
  2022
  od g. 10.00CKiS DK Oskard

   

  Odważnie, inspirująco, intensywnie – tak zapowiada się ? 68. edycja OKFA Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby, który odbędzie się w dniach 9-12 czerwca w CKiS DK Oskard w Koninie.

  Tradycyjnie poznamy moc amatorskiego, niezależnego i studenckiego krótkiego metrażu (53 obrazy w projekcjach konkursowych), spotkamy się ze znanym z fantastycznych ról aktorem ? Łukaszem Simlatem (tuż po projekcji „Sonaty” Bartosza Blaschke) oraz utytułowanym reżyserem młodego pokolenia Grzegorzem Jaroszukiem.

  Konin odwiedzi także wybitny grafik, plakacista ? Andrzej Pągowski, by otworzyć wystawę „Wajda na nowo”, która będzie dostępna przez cały festiwal. Artysta spotka się z widzami a następnie osobiście oprowadzi po tej niezwykłej wystawie, na którą składa się 60 plakatów do filmów mistrza polskiej kinematografii.

  Ponadto przyjrzymy się międzyludzkim relacjom w filmach, „Jakoś to będzie”, „Bliscy”, „Film balkonowy”, zaplanowanych w ramach pokazów specjalnych, posłuchamy zjawiskowej Kaśki Sochackiej na uroczystej gali wręczenia nagród, a najmłodszych wciągniemy w niedzielne przedpołudnie w kolorowy świat polskiej animacji.

  A w programie interesujące propozycje:
  ? 9 czerwca (czwartek)
  10.00 – 14.00, 15.00 – 17.30 – projekcje konkursowe (wstęp wolny)
  18.00 – inauguracja, wernisaż Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo” i spotkanie z artystą – prowadzenie Łukasz Maciejewski (wstęp wolny)
  19.30 – pokaz specjalny „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa (bilet 10 zł)
  ? 10 czerwca (piątek)
  9.30 – 13.30, 14.30 –17.30 – projekcje konkursowe (wstęp wolny)
  18.30 – pokaz specjalny „Sonata” Bartosza Blaschke i spotkanie z Łukaszem Simlatem – prowadzenie Łukasz Maciejewski (bilet 20 zł film + spotkanie)
  ? 11 czerwca (sobota)
  10.00 – 12.00 – omówienia filmów konkursowych przez Jury
  12.00 – 14.00 – pokaz specjalny „Bliscy” Grzegorza Jaroszuka i spotkanie z reżyserem – prowadzenie Łukasz Maciejewski (bilet 10 zł)
  19.00 – gala wręczenia nagród
  koncert galowy Kaśka Sochacka
  ? 12 czerwca (niedziela)
  11.00 – O!PLA na OKFA – poranek z polską animacją dla dzieci 6+ (bezpłatne wejściówki)
  17.30 – pokaz specjalny filmów nagrodzonych na 68. OKFA (bezpłatne wejściówki)
  19.30 – pokaz specjalny „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego (bilet 10 zł)
  Festiwalowi towarzyszy wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo” (wstęp wolny)
  Filmy konkursowe będą również dostępne online (9-12 czerwca) na stronie internetowej festiwalu oraz na kanale CKiS na YouTube.

  Spędźcie kilka czerwcowych dni na OKFA i cieszcie się filmem❗️

  Bilety, wszystko o programie na ?www.okfa.ckis.konin.pl

  Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
  Współorganizator: Miasto Konin
  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
  Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego
  Patronat honorowy: Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina, UNICA Światowa Unia Filmu Niezależnego
  Patronat artystyczny: Szkoła Filmowa w Łodzi
  Partner honorowy: Federacja Niezależnych Twórców Filmowych
  Partnerzy: Nagrody im. Jana Machulskiego, Biblioteka Scenariuszy Filmowych, Powiat Koniński, Konińska Fundacja Kultury, Koniński Dom Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Legalna Kultura, Muzeum Kinematografii w Łodzi
  Sponsorzy: Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Koninie, Pewiczanka, Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie, UNIQA S.A. Towarzystwo Ubezpieczeń, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Koninie S.A., Drukarnia Print Terminal, Energo Tech, Hotel Wityng
  Patronat medialny: TVP Kultura, Kino, TVP 3 Poznań, Kultura u Podstaw, PRESTO Muzyka Film Sztuka, Filmosfera, LM.pl, Radio Meteor, TELE PRO, Przegląd Koniński, Studencka Gazeta Kolaż, Info Konin, Meloradio, TV Wielkopolska, Głos Koniński, RMF MAXX zaprasza.

 • pt
  10
  Cze
  2022
  18:30CKiS DK Oskard

  Gościem festiwalu filmowego OKFA jest aktor Łukasz Simlat, z którym widownia spotka się po projekcji filmu „Sonata”.

  To pełnometrażowy debiut fabularny reżysera i scenarzysty Bartosza Blaschke – laureata OKFA 2017. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę za profesjonalny debiut aktorski dla Michała Sikorskiego.

  Ta niewiarygodna historia wydarzyła się naprawdę! Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenia swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.

  Niesamowicie imponuje, z jaką pewnością Blaschke idzie przed siebie – tam, gdzie inni tonęliby już w lukrze i łzawości, twórca wynurza się w kapoku wypełnionym dystansem, rzeczowością i konkretem. Artur Zaborski, Elle

  Prowadzenie spotkania: Łukasz Maciejewski.

  bilety 20 zł (spotkanie i film "Sonata") tutaj lub w kasie Oskardu

  www.okfa.ckis.konin.pl

 • śr
  15
  Cze
  2022
  20:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

   

  AQUAVOICE to projekt muzyczny, za którym stoi Tadeusz Łuczejko – twórca muzyki elektronicznej ambient, aranżer, artysta grafik i malarz.

  AQUAVOICE powstał w 1999 roku, a w roku 2001 został laureatem złotej dziesiątki plebiscytu słuchaczy radiowej „Trójki” na najlepsze nagranie muzyki elektronicznej.

  AQUAVOICE publikował albumy z muzyką elektroniczną dla Requiem Records i Generator (Płyta „Cold” znalazła się na pierwszym miejscu wśród najchętniej kupowanych płyt z katalogu tego drugiego wydawcy).

  Płyta „Silence” ukazała się w wytwórni Zoharum, która wcześniej wydała jego albumy „Grey” (2013), Nocturne (2014) „Early Recordings (2015).

  Występował obok takich artystów, jak: Tomasz Stańko, Józef Skrzek, Marek Hołoniewski, Banco de Gaia, HIGHER INTELIGENCE AGENCY, Robin Guthrie (COCTEAU TWINS), Marek Biliński czy Wojtek Konikiewicz.

  Od roku 2003 Tadeusz Łuczejko jest organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Prezentacji Muzycznych „AMBIENT”, które corocznie odbywają się w Gorlicach. Jako plastyk, przez siedem lat projektował ilustracje książkowe współpracując z takimi wydawnictwami jak „Iskry”, „Alfa” – Warszawa, „PiK” – Katowice czy „ART” w Kielcach. Za swoje plakaty otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych, między innymi w Dani, na Słowacji oraz w Polsce. W roku 2007 Tadeusz Łuczejko został wpisany jako artysta do międzynarodowej encyklopedii „Who is Who”.

 • pt
  17
  Cze
  2022
  nie
  19
  Cze
  2022
  CKiS DK Oskard, Konin i region

  Miłośnicy fotografii – przybywajcie do Konina!

  W terminie od 17 do 19 czerwca 2022 r. po raz drugi odbędzie się Koniński Festiwal Fotograficzny FOCUS NAD WARTĄ – święto fotografii dla twórców i publiczności.

  Wystawy fotograficzne, spotkania z artystami, fotospacery, a na finał – fotobitwa i koncert. To wszystko czeka na uczestników i uczestniczki naszego festiwalu. Rezerwujcie czas na długi czerwcowy weekend w Koninie!

  Zapisujcie się na poszczególne wydarzenia! Zapoznajcie się z programem i klikajcie po bilety.

  Pierwszego dnia, 17 czerwca, odbędzie się Fotospacer „Wrażliwość i siła” w przestrzeniach industrialnych. Pod czujnym okiem fotografki z KKF FF, Anny Małkowicz, uczestnicy będą pracować nad ciekawymi kadrami, do zdjęć w przemysłowych klimatach będą pozować modelki.

  Wieczorem w CKiS – DK Oskard na miłośników fotografii czekać będzie wystawa „PROOF” /PRÓBA/ Tomasza Gudzowatego. Ekspozycja może zaskoczyć miłośników fotografii, przyzwyczajonych widzieć w Tomaszu Gudzowatym wybitnego przedstawiciela nurtu reportażu artystycznego, którego znakiem rozpoznawczym stały się czarno-białe kadry o przemyślanej kompozycji oraz subtelnej grze świateł i cieni. Wystawę otworzy przedstawiciel artysty, kurator Piotr Piotrowski, Jerzy Zegarliński z Agencji Zegart i Renata Rudowicz – kurator wystawy z CKiS w Koninie.

  Ciekawe wystawy fotograficzne członków Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów pojawią się tego dnia także w kilku punktach naszego miasta. W Parku Chopina i na ogrodzeniu zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Koninie oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie będzie można zobaczyć wystawę „Konie i góry”. Przy Synagodze i na Placu Niepodległości zaprezentujemy „Synagogę odkrytą na nowo”, a na konińskim Bulwarze Nadwarciańskim zawisną zdjęcia z cyklu „Portret w plenerze i nie tylko…”. W Muzeum Okręgowym w Koninie zorganizowana zostanie wystawa „Tam, gdzie łąki umajone”. Wystawy członków KKF FF będą również prezentowane w regionie – w plenerze przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim oraz w Domu Kultury w Golinie . Wszystkie prace będzie można oglądać do końca lipca.

  Pierwszy dzień festiwalu zakończymy spotkaniem z Tomaszem Kulasem i Arkadiuszem Uriaszem, którzy podzielą się z nami swoimi doświadczeniami i na pewno zdradzą co nieco na temat kulis pracy fotografa i swoich twórczych działań w grupie fotospacery.pl

  Sobota, 18 czerwca będzie pełna atrakcji. Rozpoczniemy warsztatami fotograficznymi w Muzeum Okręgowym w Koninie, które poprowadzi Filip Kowalkowski. Po południu w CKiS-DK Oskard rozegra się FOTOBITWA – konkurs fotografii streetowej, w ramach której uczestnicy, w wyznaczonym terminie i godzinach, wykonają zadanie fotograficzne na wybrany przez jurorów temat. Podczas finału bitwy rozstrzygnięty zostanie pojedynek na najlepsze zdjęcie. Jurorami będą fotografowie Tymon Markowski i Tomasz Kulas oraz… publiczność! Autorzy najlepszych czterech fotografii otrzymają nagrody finansowe i rzeczowe, ufundowane przez Centrum Kultury i Sztuki oraz Starostwo Powiatowe w Koninie. Będzie także nagroda specjalna od firmy Chemat Sp. z o.o.

  Drugi dzień festiwalu zamkniemy muzycznie. W Klubokawiarni NOT CKiS – DK Oskard odbędzie się koncert gitarzysty zespołu Hey, Marcina Żabiełowicza, który do wspólnego występu zaprosił Karolinę Czarnecką, aktorkę i wyjątkowa performerkę oraz Janka Pentza, gitarzystę współpracującego z Kwiatem Jabłoni czy Tommym Emmanuelem. Koncert „Marcin Żabiełowicz z pomocą przyjaciół”, rozpocznie się wystawą fotografii gitarzysty w głównym foyer DK Oskard, a zakończy się wspólnym after party.

  Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 19 czerwca, odbędzie się drugi FOTOSPACER „Konin postapokaliptyczny” w przestrzeni przemysłowej i nie tylko. Odwiedzimy stare tereny po firmie FUGO, przestrzeni należącej do Grupa Producentów Zbóż Rodzinny Spichlerz Sp. z o. o., teren firmy Hydrostal, a także Park Chopina, Bulwary Konińskie i Starówkę. Dobrych rad udzielać będą Tomasz Kulas i Arkadiusz Uriasz z grupy fotospacery.pl

  Pod linkiem znajdziecie SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

  O IDEI KONIŃSKIEGO FESTIWALU FOTOGRAFICZNEGO FOCUS NAS WARTĄ

  Festiwal po raz pierwszy zorganizowany został w 2021 roku. Z założenia miał odbywać w się w formule biennale, jednak zainteresowanie nowym wydarzeniem przerosło nasze oczekiwania. Okazało się, że lokalny festiwal przyciągnął twórców i publiczność z całej Polski. Dodatkowo, to właśnie uczestnicy wydarzenia zainspirowali nas, by Festiwal organizować co roku.

  FOCUS NAD WARTĄ skierowany jest do pasjonatów fotografii z całej Polski. To ciekawe warsztaty, wystawy, fotospacery, spotkania ze sławami polskiej fotografii oraz bitwa na zdjęcia w formule konkursu fotografii streetowej.

  Ideą festiwalu jest nie tylko promowanie fotografii streetowej, ale także wyjście z fotografią na ulice. Odbiorcami wydarzeń festiwalowych są pasjonaci fotografowania z różnych zakątków Polski, ale także publiczność zupełnie nowa, która jest zaskakiwana wystawami zorganizowanymi w przestrzeni miasta. Założeniem festiwalu jest również rozwój umiejętności fotograficznych oraz wzbogacenie warsztatu pracy. Fotografia to forma nowoczesnej wypowiedzi, ogólnodostępnej artystycznej aktywności dla każdego, która zyskuje coraz większą popularność. Chcemy więc wykorzystać ten potencjał, by zwrócić uwagę na moc artystycznego przekazu zdjęć, na możliwości, jakie daje fotografowanie.

  Cieszymy się, że Festiwal wpisuje się w mapę kulturalną miasta i liczymy na duże zainteresowanie fotografów i widzów, tak jak podczas pierwszej edycji.

  Partnerami wydarzenia są: Miasto Konin, Starostwo Powiatowe w Koninie, Miejski Zakład Komunikacji w Koninie, Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Koninie, Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie, Muzeum Okręgowe w Koninie, Fotospacery.pl, Filip Kowalkowski Fotografia, Chemat Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o, Vin-Kon S.A., Hydrostal Spółka Jawna, Grupa Producentów Zbóż Rodzinny Spichlerz Sp. z o. o., Stowarzyszenie Koniński Teatr Tańca – Konin Dance Theatre, Dom Kultury w Golinie, Gminny Ośrodek Kultury w Kazimierzu Biskupim.

 • pt
  24
  Cze
  2022
  20:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

   

  Adam Kempa to producent, wokalista, operator gitar i syntezatorów. Związany z zespołami: Godot, Caluskov 102, Rozwód, 5G. Zafascynowany punktem, w którym awangardowe środki wyrazu spotykają się z rozsądną nutką songwriterstwa, tworząc ambitne i przyciągające dźwięki. Organizator życia kulturalnego działający w Bydgoszczy, kręcąc się przy inicjatywach wydawnictwa Jvdasz Iskariota, klubu Mózg czy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

  Zapraszamy na koncert do Galerii Wieża Ciśnień. Będzie to niecała godzina eksperymentu na gitarę i elektronikę, ale pojawiają się też piosenki z wokalem.

  Na koncercie usłyszymy utwory z najnowszej płyty artysty „Musique Non-Concrète”

  O albumie: "Zacznijmy od tytułu. Ten parafrazuje muzykę konkretną, czyli kierunek muzyczny, w którym rejestrowane są dźwięki stricte niemuzyczne, realne: rozmowy, odgłosy natury, przedmiotów, itp.Początki tego ruchu sięgają lat 30. ubiegłego wieku – czyli mowa o sprawach niemalże tak odległych (no, przynajmniej stwierdźmy tak na potrzeby tekstu), jak sama rejestracja dźwięku na profesjonalnym pułapie. Uważam to za bardzo ciekawe, że musique concrete to zjawisko surowe, mocno zdekonstruowane, głęboko awangardowe, by nie rzec: niesłuchalne. (…)

  Pomyślałem, że byłoby ciekawie stworzyć album, który zachwyca się tymi samymi mechanizmami: modulacją dźwięku, surowymi i niedoskonałymi właściwościami taśmy magnetofonowej, wszelaką dekonstrukcją, ale stara się jednak ten dźwiękowy chaos ułożyć, oswoić, przystosować. Stworzyć muzykę niekonkretną, w której partie gitar i syntezatorów pogodzą się z przesterem, przesłuchami, feedbackiem, industrialem. Skorzystać z awangardowych narzędzi i spróbować zrobić piosenki.

  W warstwie tekstowej zaglądam również do spraw niekonkretnych: do wszystkiego, co ważne dla człowieka, a jednocześnie niedefiniowalnego, do potrzeb, zachwytów, przestrogi i wiary. Udało się też wygospodarować miejsce na ujście moim fascynacjom sektami i kultami. Wartości niekonkretne to wspaniałe narzędzie dla menedżmentu rozwoju duchowego człowieka, o czym staram się w tych piosenkach opowiedzieć tekstami, które wynikły z mojego researchu nad takimi sprawami, jak: jaźń, psychologia religii, społeczny dowód słuszności czy https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdrowie_psychiczne_Jezusa"

  https://iskariota.com/pl/c/Jvdasz-Iskariota/22
  https://adamkempaensambleorchestramusicgroupband.bandcamp.com/releases

 • sob
  25
  Cze
  2022
  10:00 i 11:15CKiS w Koninie - Okólna

   

  Zapraszamy małych i dorosłych słuchaczy na ostatnie przed wakacjami koncerty. Lubicie bajki, filmy, muzyczne zagadki? Jeśli tak, zapraszamy na ostatnią przed wakacjami Smykofonię. Będziemy wspólnie podróżować po krainie muzyki z filmów i bajek. Odwiedzimy wioskę smerfów; zajrzymy do Krakowa, by przywitać się ze smokiem. Towarzyszyć nam będzie wesoły Reksio!

  Spotkania z profesjonalnymi muzykami cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych. Prowadząca Adrianna Wdziękońska z uwagą konstruuje program każdego koncertu, podczas którego rozbrzmiewa z jednej strony muzyka klasyczna, z drugiej zaś pojawiają się popularne i łatwe do zaśpiewania piosenki dla dzieci. Ponadto maluchy poznają instrumenty i uczestniczą w muzycznych zabawach.

  Zapraszamy dzieci od 1 roku życia do 7 lat.

  Konieczne są zapisy do dwóch grup g. 10.00 i 11.15, tel. CKiS 63 243 63 50/51.

  Opłata 25 zł od rodziny na konto CKiS: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.

 • pt
  01
  Lip
  2022
  21:00Klubokawiarnia NOT w CKiS DK Oskard

   

  Malta Festiwal na Bis w Koninie to kolejna już odsłona poznańskiego Festiwalu w naszym mieście, a co za tym idzie, będzie teatralnie i muzycznie.

  Dzień rozpoczniemy od spektaklu dla najmłodszych! W Przedszkolu „Biały Konik” nr 4 w Koninie (g. 11.00) zaprezentujemy „Opowieść o drzewie” Teatru Hipopo Pam.

  Wieczorem natomiast spotkamy się z Misią Furtak. Artystka zagra utwory ze swojej najnowszej płyty „Wybory”, o której pisze tak: „To nie jest album »polityczny«. Raczej pejzaż polskiej jesieni 2020 – stopklatki z tamtych dni, zapis mojej ówczesnej codzienności. To będzie płyta o potrzebie zajęcia stanowiska wobec niełatwej współczesności. O decyzjach małych, codziennych i osobistych, ale również politycznych i moralnych. A może to wszystko jedne i te same wybory?”.
  Zaproszeni artyści i artystki, którzy prezentują się w ramach poznańskiej Malty, w swoich najnowszych projektach muzycznych odnoszą się do kwestii kryzysu klimatycznego, potrzeby wolności, łamania praw człowieka, decyzyjności i odpowiedzialności za obecny kształt rzeczywistości, wykluczania grup marginalizowanych. Chcemy oddać głos twórczyniom i twórcom, którzy zwracają uwagę, jak ważne jest niebycie obojętnym.

  Bezpłatne wejściówki na koncert można odbierać w kasie CKiS DK Oskard.

 • sob
  27
  Sie
  2022
  od 14.00 trawnik przy CKiS ul. Okólna 47a

  Letni czas sprzyja zabawie i artystycznym działaniom. Dorosłych oraz dzieci zapraszamy na 2. odsłonę „Sztuki na wypasie”. To będzie niezwykłe popołudnie wypełnione różnorodnymi wydarzeniami. Poznacie m.in. szaloną historię teatralną o wielkich wagarach, posłuchacie wspaniałej muzyki podczas Smykofonii, stworzycie łapacz snów, ptaki dziwaki i leśnego ludka, pomalujecie torbę, a podczas warsztatów z Ciocią od klocków, uczestniczką pierwszej polskiej edycji LEGO MASTERS, zbudujecie ciekawe konstrukcje. Nie zapomnimy o Waszych ulubionych smakołykach – gofrach, lodach, wacie cukrowej i popcornie.

  Do zobaczenia 27 sierpnia na trawniku przy CKiS – Okólna, start g. 14.00.

  Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Na koncerty Smykofonia konieczne są zapisy: tel. 63 274 66 00.

  Program:

  14.00 - 14.45 Smykofonia „Piccolo i przyjaciele”– koncerty dla dorosłych i dzieci (od 1 roku życia do 7 lat), obowiązują zapisy.

  15.00 - 18.00 Warsztaty kreatywne na wypasie: Ptaki dziwaki, Leśne ludki, Łapacze snów, Malujemy ekotorby, Warsztaty z Ciocią od klocków

  15.00 - 16.00 Spektakl „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”

  16.00 - 16.45 Smykofonia – koncerty dla dorosłych i dzieci (od 1 roku życia do 7 lat), obowiązują zapisy.

  17.00 - 17.15 Otwarcie wystawy prac uczestników Pracowni Plastycznej z CKiS

  18.00 Seans filmowy dla dzieci „Młody Winnetou” (dla dzieci w wieku 6+)

  14.00 - 18.00 Pyszności, czyli gofry, lody, wata cukrowa i popcorn

  „O Ignasiu, który nie lubił szkoły” to stworzona przez Teatr „Akademia Wyobraźni” pełna emocjonujących przygód opowieść o chłopcu, który uciekł ze szkoły do świata własnej wyobraźni. Wędrówka okazuje się dobrą lekcją życia, która prowadzi naszego bohatera zupełnie niespodziewanie do szkolnej biblioteki. Po spektaklu teatralnej przygody ciąg dalszy. Aktorzy przeprowadzą z dziećmi warsztaty z animacji lalki stolikowej, podczas których wspólnie stworzymy nowe przygody Ignasia.

  Podczas „Sztuki na wypasie” nie może zabraknąć mądrej i rozwijającej zabawy muzycznej, dlatego gorąco zapraszamy dorosłych oraz dzieci (od pierwszego do 7 roku życia) na koncerty Smykofonia, które poprowadzi niezastąpiona ciocia Ada. Towarzyszyć jej będą wspaniali muzycy. Tym razem bohaterem spotkania będzie niewielki instrument flet piccolo. Jego dźwięk przywoła głosy wesołych ptaków m.in. zakuka kukułka. A co jeszcze się wydarzy? Pogalopują koniki, zaszczeka wesoły i mądry piesek. Prosimy o zapisy do dwóch grup - tel. 63 274 66 00.

  Kolorowo i kreatywnie zapowiadają się warsztaty. Oto propozycje:

  Ptaki dziwaki (dla dzieci 6-12 lat)

  Dzieci wraz z Renatą Bielińską będą tworzyć z wyobraźni kolorowe ptaki. Prace wykonamy techniką mieszaną. Pomogą nam w tym m.in. farby, kredki, bibuła i złotka. To będzie fantastyczna ptasia przygoda!

  Łapacze snów

  Uczestnicy, wykorzystując swoją wyobraźnię oraz patyki, sznurki, koraliki, pióra i szyszki, wykonają te niepowtarzalne ozdoby. Łapacze snów to amulety, które wywodzą się z kultury rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Według wierzeń mają one za zadanie zatrzymywać złe sny i wpływać na naszą dobrą energię.

  Leśne ludki

  Będziemy tworzyć wyjątkowe postaci. Dlaczego wyjątkowe? Bo tworzone samodzielnie z tego, co daje nam Matka Natura. Chcesz sprawdzić się w projektowaniu i układaniu kompozycji do własnego projektu leśnej postaci? Zapraszamy małych i dużych uczestników.

  Malujemy ekotorby

  Na naszych zajęciach uczestnicy naniosą swoje graficzne pomysły, ulubione wzory lub kolorowe fantazje na powierzchnię płóciennej torby przy użyciu specjalnych farb. Taki zabieg nada jej przez to oryginalnego, indywidualnego charakteru. Uczestnicy mają możliwość skorzystania z szablonów lub tworzenia według własnego pomysłu.

  Warsztaty LEGO z Ciocią od klocków

  Rewelacyjne warsztaty z uczestniczką pierwszej polskiej edycji „LEGO MASTERS”! Podczas warsztatów uczestnicy stworzą konstrukcje na zadane tematy, otrzymują cenne wskazówki oraz dowiedzą się różnych ciekawostek z programu „LEGO MASTERS”. Na stołach pojawi się ponad 30 tys. klocków, każdy więc będzie miał okazję zbudować coś niepowtarzalnego.

  Ten wspaniały dzień uświetni także wernisaż "Pasja - start", podczas którego będzie można oglądać prace uczestniczek i uczestników Pracowni Plastycznej z CKiS prowadzonej przez Renatę Bielińską. Jakie dzieła pojawią się na wystawie? Przyjdźcie i przekonacie się sami!

  „Sztukę na wypasie” zakończymy seansem filmowym dla dzieci w wieku 6+. W Kinie Kameralnym przy ul. Okólnej będzie można obejrzeć film „Młody Winnetou”.

  Zapraszamy serdecznie! Dzieci uczestniczą w wydarzeniu tylko pod opieką dorosłych.

  Do zobaczenia!

 • sob
  10
  Wrz
  2022
  18:00 19:00 19:30 20:30 22:00CKiS - Okólna, DK Oskard, Galeria Wieża Ciśnień

  Jeden wieczór, trzy lokalizacje i moc atrakcji. To może być tylko NOC KULTURY!

  Zapraszamy na wyjątkowy wieczór pełen ciekawych wydarzeń, dzięki którym NOC ma MOC, a my nie idziemy wcześnie spać.

  Wystawy, koncert, silent disco i seans filmowy w wyjątkowej cenie - to wszystko będzie na Was czekać 10 września.

  Warto więc już teraz zapisać tę datę w kalendarzu i sięgnąć po bilety na koncert IGO oraz na Nocne Kino Konesera. W trzech miejscach będzie można oglądać wyjątkowe wystawy i warto odwiedzić każdą, by zobaczyć ciekawe malarstwo i grafiki, które na długo zostaną w Waszej pamięci.

  PROGRAM 10/09/2022 (sobota)

  Galeria CKiS Wieża Ciśnień, ul. Kolejowa 1a
  18.00 Telemach Pilitsidis „Afirmacje” – otwarcie wystawy
  wstęp wolny

  CKiS – Centrum, ul. Okólna 47a
  19.30 Szymon Ćwikliński „Blue Sky” – otwarcie wystawy
  wstęp wolny

  CKiS-DK Oskard, Al. 1 Maja 7a
  19.00 Denis Kulikov – otwarcie wystawy
  wstęp wolny
  20.30 IGO – koncert
  Bilet 120,00 zł, do kupienia tutaj: https://bit.ly/3SKJ14p (IGO + silent disco)
  22.00 SILENT DISCO i strefa chillout
  bilety (bilet zakupiony na koncert IGO uprawnia do wejścia na silent disco)
  22.00 Nocne Kino Konesera
  Bilet 10,00 zł
  Bilety na wydarzenia w ramach Nocy Kultury są dostępne online i w kasie Kina Oskard (Aleje 1 Maja 7a).
  Na wernisaże – wstęp wolny.

 • sob
  10
  Wrz
  2022
  20:30CKiS DK Oskard, Konin i region

   

  Igor Walaszek, znany pod pseudonimem Igo, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych męskich głosów w Polsce.

  Pochodzi z Krakowa, gdzie w 2009 r. wraz z grupą przyjaciół założył rockowy zespół Clock Machine. Mimo swoich rockowych predyspozycji nie zamyka się wyłącznie w tym gatunku - szerszej publiczności dał się poznać jako połowa elektronicznego duetu Bass Astral x Igo. Ze wspomnianymi zespołami nagrał dotychczas siedem płyt, a jego dyskografię zamyka wydany w sierpniu 2021 r. album „Satellite”.

  W 2019 r. Igor został, obok Katarzyny Nosowskiej, Krzysztofa Zalewskiego i Organka, członkiem Orkiestry Męskiego Grania. Rok później również zasilił jej skład, tym razem z Darią Zawiałow i Błażejem Królem.

  Wystąpił na takich festiwalach, jak Open'er Festival, Krakow Live Festival, Przystanek Woodstock, OFF Festival, czy Audioriver. Współpracował m.in. z Sokołem, Miuoshem, Natalią Szroeder czy Sistars.

  Aktualnie pracuje nad swoją pierwszą solową płytą, którą zapowiadają single „Helena”, „Brudas” i wydany w czerwcu tego roku utwór „To też o Tobie”.

  Zakupiony bilet na koncert upoważnia do pierwszeństwa w odbiorze słuchawek na Silent Disco.

  Bilety:
  tutaj: https://tiny.pl/whwbt
  na e-bilet: https://bit.ly/3OO6j6m
  lub w kasie CKiS -DK Oskard, Aleje 1 Maja 7a

  WAŻNA INFORMACJA: Zakupiony bilet na koncert upoważnia do pierwszeństwa w odbiorze słuchawek na Silent Disco.
  10/09 o godzinie 20:30 w CKiS - DK OSKARD podczas jedynej takiej NOCY KULTURY

 • sob
  24
  Wrz
  2022
  nie
  02
  Paź
  2022
  Kino Oskard

   

  Ruszyła sprzedaż biletów na 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci w Koninie. Zapraszamy do Kina Oskard od 24 września do 2 października.

  Wszystkie tytuły prezentowane w ramach festiwalu biorą udział w Konkursie głównym. To największy skarb Kina Dzieci, którym się z Wami dzielimy. W tym roku wybraliśmy dziesięć pełnometrażowych filmów (w tym aż trzy z Polski!), które w większości będziecie mogli oglądać premierowo - jako pierwsi widzowie w Polsce.

  Filmy Konkursu głównego to animacje i filmy aktorskie. Każdy z nich jest inny i wyjątkowy, ale łączy je coś wspaniałego. To zaproszenie do wspólnej wyprawy, czasem bliższej, czasem dalszej, ale za każdym razem pełnej przygód i niezapomnianych emocji.

  Repertuar i bilety: https://www.ckis.konin.pl/kino-dzieci-razem-mamy-supermoc/

  Bilety również dostępne w kasie Oskardu.

 • sob
  24
  Wrz
  2022
  czw
  17
  Lis
  2022

   

  Jesień w CKiS upłynie pod znakiem kulturalnych doznań najwyższej próby. Bardzo lubiany i wyczekiwany przez Was projekt Teatr Polska znów zagości w Koninie. We wrześniu, październiku i listopadzie zaprosimy do nas wybitnych artystów z całej Polski, którzy zagrają dla Was aż 9 znakomitych spektakli.

  Razem zobaczymy zarówno monodramy, jak i sztuki rozpisane na większą liczbę aktorów. Teatr to emocje – zabawa, śmiech, wzruszenie, łzy, refleksja, nostalgia. Będą nam one towarzyszyć w najbliższych tygodniach w Domu Kultury Oskard, ale też w innych, nieoczywistych dla teatru lokalizacjach. Jednym z założeń Teatru Polska jest opuszczanie murów naszych instytucji po to, by z kulturą i sztuką być jeszcze bliżej Was!

  Jakie przedstawienia zagoszczą na afiszu tegorocznej odsłony projektu? Zobaczymy m.in. spektakl inspirowany stanfordzkim eksperymentem więziennym Philipa Zimbardo oraz historię pracownic i pracowników najstarszego zakładu produkującego czekoladę w Warszawie. Razem obejrzymy metafizyczny horror inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia, a także pełen absurdalnego humoru projekt wypełniony piosenkami autorstwa wybitnych polskich tekściarzy i dramaturgów. Odwiedzimy bezpieczne miejsce, w którym artyści przyglądają się sobie i swoim lękom, a także odkryjemy najskrytsze marzenia bohaterów podczas podróży w nieznane. Wspólnie poszukamy najważniejszych ludzkich wartości, które pozwolą odbudować elementarny szacunek dla ludzkiej godności, zbadamy też zjawisko tyranii we współczesnym teatrze.

  Celem Teatru Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

  Kwalifikacja spektakli zgłoszonych do programu przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na uzyskaniu rekomendacji od Zespołu Sterującego ds. artystycznej, a drugi na ocenie projektów objazdów wybranych spektakli przez Zespół Sterujących ds. finansowych.

  Prezentacje spektakli w ramach Teatru Polska odbędą się w ośrodkach kultury w całej Polsce we wrześniu, październiku i listopadzie 2022 roku.
  Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  Bilety w bardzo atrakcyjnej cenie 20 zł nabyć można w kasie Oskardu oraz na stronie ckis.konin.pl. Zapraszamy i do zobaczenia!

  PROGRAM

  24 września, g. 20:30 | I Liceum Ogólnokształcące w Koninie, ul. A. Mickiewicza 14
  Experyment
  Fundacja Piotra Jankowskiego

  zmiana terminu | CKiS-DK Oskard
  Nie-Boska komedia
  Teatr Wierszalin

  19 października, g. 19:00 | CKiS-DK Oskard
  Madagaskar
  Fundacja Teatr PAPAHEMA

  21 października, g. 18:00 | CKiS-DK Oskard
  Tu rządzą lalki
  Teatr Lalek „Pleciuga”

  26 października, g. 12:00 | II Liceum Ogólnokształcące w Koninie, ul. 11 Listopada 7a
  Bezpieczne miejsce
  Teatr Łaźnia Nowa

  6 listopada, g. 18:00 | CKiS-DK Oskard
  Romans
  Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy

  17 listopada, g. 18:00 | CKiS-DK Oskard
  Śmierć na gruszy
  Stowarzyszenie Teatralne CHOREA

  8 grudnia, g. 19:00 | CKiS-DK Oskard
  Faktoria Przyjemności
  Fundacja Mikro Teatr

  opisy i bilety do spektakli tutaj

  ckis.konin.pl

 • pt
  30
  Wrz
  2022
  nie
  02
  Paź
  2022
  18:00 19:45 20:00Kino kameralne w CKiS przy Okólnej 47a

  bilety: 13 zł

  Po raz 17-ty spotykamy się z miłośnikami kina afrykańskiego.
  AfryKamera w tym roku zmienia się, rozwija i nawiązuje do przyszłości, stąd tegoroczny plakat festiwalu, który tak jak całe wydarzenie, nawiązuje do afrofuturyzmu. Motyw graficzny autorstwa Honoraty Karapudy przy wsparciu niezwykłych afrykańskich artystów przeniesie nas w świat nieoczywisty i zagadkowy.

  Afrofuturyzm, którym się w tym roku kierujemy, to filozofia, artyzm i praktyka twórcza w jednym. Łączy ze sobą elementy science-fiction, historię i fantastykę z afrykańską estetyką i kulturą afrykańskiej diaspory. Najprościej mówiąc to twórczość czarnoskórych artystek i artystów, opowiadających o swojej przyszłości na swoich zasadach.

  Tegoroczna edycja festiwalu to kino artystyczne i gatunkowe.
  W tym roku, jak zawsze, bogactwo urodzaju i same wyśmienite tytuły, które będą skupione wokół dwóch wątków przewodnich:
  * Korzenie muzyki - spojrzenie na muzykę afrykańską i jej rozwój przez lata 60.
  * Africa mon amour - miłosne spojrzenie na kontynent. Dotkniemy kwestii samej miłości między ludźmi, ale i do kontynentu, kraju i społeczności.

  Zaprezentujemy 5 tytułów:

  30.09, 18.00 "Próba sił", reż. Amil Shivji, Tanzania / Niemcy / Katar / RPA /2021, 93 min.

  Romantyczno-historyczny film opowiadający o mezaliansie między czarnym rewolucjonistą u schyłku kolonializmu a młodą Hinduską szykującą się na aranżowany ślub. Akcja toczy się na Zanzibarze. Piękne obrazy. BERLINALE 2022, TORONTO 2021

  30.09, 19.45 "Nie ma prostej drogi do domu", reż. Akuol de Mabior, Kenia / Sudan Południowy/2022, 85 min.

  Pięknie zrobiony dokument o nowych nadziejach w Sudanie Południowym. Kraj powstaje w bólach, ale matka wraz z dwójką córek mimo to próbują stworzyć tu sobie dom. BERLINALE 2022

  1.10, 18.00 "Mars jeden", reż. Gabriel Martins, Brazylia / 2022 115 min.

  Niezwykły, kameralny film o losach afrobrazylijskiej rodziny, która stara się nie tracić nadziei, choć lada dzień władzę w kraju ma objąć ultraprawicowy prezydent, który nimi gardzi. Niezwykle dojrzałe i przejmujące kino. Do tego bardzo ważny dla nas tytuł, bo ludność afrobrazylijska jest spychana na margines, a tu mamy reżysera afrobrazylijskiego opowiadającego o rzeczywistości afrobrazylijskiej rodziny. SUNDANCE 2022

  1.01, 20.00 "Cesaria Evora", reż. Sofia Fonseca, Portugalia / Wyspy Zielonego Przylądka /2022, 94 min.

  Dokument muzyczny o legendarnej piosenkarce z Wysp Zielonego Przylądka.

  2.10 18.00 "Dopóki mogę iść", reż. Stefan Arsenijević, Serbia / 2021, 92 min.

  Kino drogi. Uchodźca z Mali, który zaczyna karierę piłkarską w Serbii, wyrusza na poszukiwanie żony, także uchodźczyni, która pewnego dnia znika. Aby ją odnaleźć, jest gotów na wszystko. Piękne, alegoryczne kino, oparte na starej serbskiej epopei, ale jednocześnie porusza bardzo ważny i bieżący temat uchodźców. NAJLEPSZY FILM KARLOWE WARY 2021

 • pt
  14
  Paź
  2022
  19:00Kino Oskard w Koninie

  „IO” to polski kandydat do Oscara, uhonorowany Nagrodą Jury podczas MFF w Cannes.

  To zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

  Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

  Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

  Reżyseria: Jerzy Skolimowski
  Obsada: Sandra Drzymalska, Tomasz Organek, Mateusz Kościukiewicz, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo
  Gatunek: dramat
  Produkcja: Polska, Włochy 2022
  Czas: 86’

  Komentarz do filmu przygotował krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Po filmie zachęcamy widzów do dyskusji.

 • pt
  14
  Paź
  2022
  sob
  15
  Paź
  2022
  20:00 i 22:00Klubokawiarnia NOT w CKiS - DK Oskard

   

  Festiwalowe lato zakończone? Nic bardziej mylnego! W dniach 14 i 15 października w klubokawiarni NOT w CKiS-DK Oskard zagości pierwsza odsłona Festiwalu Elektronicznego ElectroNOT.

  W zeszłym roku w ramach elektronicznego brzmienia zagrali w naszym cyklu tacy artyści jak Zamilska, Baasch czy Bluszcz. W tym roku postanowiliśmy skumulować siłę elektronicznych wykonawców i w dwa jesienne wieczory będziemy gościć na naszej scenie takie składy jak: BOKKA, RYSY, Skalpel czy Boarding Pass.

  Festiwalowi towarzyszyć będzie streetartowa wystawa konińskiego artysty Karola Drzewieckiego.

  14 października

  Boarding Pass
  g.20.00

  Boarding Pass to DJ i producent a przede wszystkim muzyk. Wywodzi się ze sceny indie rockowej, na jakiej grał wcześniej. Opiera swoje sety na stylistyce minimalowej i tech-housowej, dogrywając czasem do tego dźwięki gitary. Rezydent Schronu, uczestniczył czynnie w wielu lokalnych festiwalach. W przeciągu niezwykle intensywnych lat grania miał okazję zaprezentować się na imprezie z takimi artystami jak: VSK, NTFO, Ruede Hagelstein, NTO czy Claptone. Razem z Theo Kojakiem tworzą duet KOREA.

  BOKKA
  g. 22.00

  Są jednym z najbardziej niesamowitych zjawisk na polskiej scenie nie tylko ze względu na to, że nie wiadomo kim są. Twarze skrywane pod maskami to tylko wstęp do niezwykłej opowieści o tytule BOKKA – opowieści o zespole, który nie potrzebował imion i nazwisk, by stworzyć unikatową nie tylko w skali rodzimego rynku tożsamość. Mają na koncie 4 świetnie przyjęte albumy, 2 nominacje do Fryderyków, a ich twórczość polecało wiele zagranicznych mediów, w tym magazyn Pitchfork, dzięki czemu koncertują również poza granicami kraju. W 2022 BOKKA powróciła w zupełnie nowej odsłonie, prezentując tajemniczy i apokaliptyczny album „Blood Moon”.
  Pojawiając się niemal znikąd za sprawą zaprezentowanego w 2013 r. numeru „Town Of Strangers”, który narobił szumu wśród rodzimych i zagranicznych dziennikarzy, BOKKA stała się nowym, jasnym punktem na mapie polskich zespołów. Pierwszej płycie zamaskowanej formacji nie szczędzono zachwytów zarówno w kraju, jak i za granicą – wystarczy wspomnieć o pochlebnej recenzji od Pitchforka, jednego z najważniejszych opiniotwórczych portali muzycznych świata. Niebanalne podejście do tworzenia wizerunku i muzyki, wykorzystywanie nietuzinkowego, często składającego się z przypadkowych przedmiotów instrumentarium, szybko stało się znakiem rozpoznawczym BOKKI. Potencjał grupy błyskawicznie dostrzeżono poza granicami ojczyzny, co skutkowało zagraniem na scenach najważniejszych imprez w Europie, m.in. brytyjskiego The Great Escape, czeskiego Colours of Ostrava, niemieckiego Reeperbahn czy holenderskiego Eurosonic, a następnie w klubach w Brukseli, Pradze czy Budapeszcie.
  Drugi krążek „Don’t Kiss And Tell” (2015 r.) powtórzył sukces poprzednika, otrzymując nominację w kategorii „Album roku elektronika i alternatywa” w plebiscycie Fryderyków, jednych z najważniejszych nagród polskiego przemysłu muzycznego. Z nowym materiałem zespół zagrał koncerty zarówno w Polsce, jak i za granicą. Konsekwentnie trzymając się anonimowego, tajemniczego wizerunku i nieoczywistego podejścia do tworzenia oraz promowania swojej muzyki, BOKKA stała się jednym z najbardziej popularnych zespołów polskiej sceny alternatywnej.
  Trzecia płyta „Life On Planet B” (premiera 20 kwietnia 2018 r.) przyniosła jedne z najczęściej słuchanych singli zespołu „In Love With The Dead Man” i „Secret Void” oraz kolejną nominację do Fryderyka („Album Roku Alternatywa”). Materiał powstał w Little Studio oraz Custom 34 przy współpracy z Danielem Walczakiem (wcześniej czuwał nad płytami m.in. Dawida Podsiadło). Za miks materiału odpowiada Daniel Walczak, Rafał Smoleń oraz sam zespół, który zwraca uwagę na pozytywną atmosferę w czasie sesji nagraniowych oraz świetne warunki do pracy. Płyta została zmasterowana w studiu Stardelta w Wielkiej Brytanii.
  Część utworów z trzeciego albumu ukazała się także w zremixowanych wersjach na EPce „Satellites Of Planet B”, do której BOKKA zaprosiła zagranicznych artystów takich jak Dave Pen z Archive, The KVB, czy NOEP.
  W marcu 2020 r. ukazała się EPka pt. „Roll Down The Hill” zawierająca 5 nowych, odważnych wersji przebojów „Bang Bang” (Nancy Sinatra, 1966), „Love Will Tear Us Apart” (Joy Division, 1980), „Daydreaming” (Radiohead, 2016) oraz dwie, zupełnie nowe aranżacje utworów BOKKI znanych z poprzednich płyt zespołu: „Too Far, Too Close” („Don’t Kiss And Tell”, 2015) i „Take My Hand” („Life On Planet B”, 2018).
  25 lutego 2022 r. na rynku zadebiutowała czwarta płyta zespołu pt. „Blood Moon”. Album, stworzony na podstawie scenariusza filmowego zabiera słuchacza w fikcyjną podróż do dnia końca świata. Filmowa aura pozwoliła przenieść się zespołowi w nowe rejony i wykorzystać m.in. brzmienia orkiestrowo-symfoniczne, flety, klarnety, oboje czy fagoty.
  Pieczę nad płytą sprawował uznany producent Bogdan Kondracki, odpowiedzialny za sukcesy wielu polskich artystów, m.in. Dawida Podsiadło, Ani Dąbrowskiej czy Moniki Brodki. Za koncepcję wizualną wydawnictwa odpowiada Jakub Guzik.

  15 października

  RYSY
  g. 20.00

  Warszawski duet RYSY tworzą producenci Wojtek Urbański oraz Łukasz Stachurko. Ich muzyka to wypadkowa progresywnych tanecznych rytmów zbudowanych na kanwie niezwykle melancholijnych, a jednocześnie chwytliwych melodii.
  Premiera debiutanckiego singla „Ego” (z gościnnym udziałem Justyny Święs) odbyła się 4 maja 2015 r., a już 4 września – nakładem niezależnej wytwórni U Know Me Records – ukazał się debiutancki longplay „Traveler”. Dotychczasowy dorobek wydawniczy zamyka „Father” EP z 30 grudnia 2016 r., zawierający utwory „Father” oraz „Crystal Love”.
  Od początku swojej działalności zespół skupiał się mocno na aktywności koncertowej. Duet gościł na największych polskich festiwalach (m.in. Open’er Festival, Tauron Nowa Muzyka, Audioriver czy Off Festival) a skład koncertowy był często poszerzany o wokalistów, którzy pojawili się na płycie „Traveler” (Justyna Święs, Baasch i Piotr Zioła).
  RYSY szybko zdobyły uznanie w świecie polskiej muzyki alternatywnej. W 2016 r. duet nagrodzono statuetką „Odkrycie Roku” magazynu Muno, „Zespół Roku” magazynu Aktivist (plebiscyt Nocne Marki) oraz nominacją do nagrody Fryderyk w kategorii „Debiut Roku”. Pomimo tych sukcesów zespół zawiesił działalność 30 stycznia 2017 r. Reaktywacja nastąpiła 31 grudnia 2020 r. wraz z premierą singla „4GET” – tytułowego utworu z albumu, który ukazał się na wiosnę 2021 r. Na nowym materiale artyści idą o krok dalej pod względem przestrzenności, głębi i emocjonalnego przekazu zawartego w ich muzyce. Album „4GET” jest pełen masywnych basów i pompujących bębnów zanurzonych w charakterystycznej dla duetu melancholii. Za wydanie płyty odpowiedzialna jest nowo powstała oficyna Dyspensa Records.

  Skalpel
  g. 22.00

  Skalpel od lat łączą inspirację lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Pierwsze dwa wydawnictwa duetu: „Skalpel” i „Konfusion” nagrane dla wytwórni Ninja Tune, zaowocowały znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od NME, przez Pitchfork, The Wire po DJ Magazine i koncertami na całym świecie.
  Płyty z katalogu Ninja Tune zaliczane są dziś do klasyki jazztroniki, zaś kolejne „Transit” (2014) i „Highlight” (2020) to wyśmienita aktualizacja i modyfikacja unikalnego analogowo-cyfrowego brzmienia duetu. Ta ostatnia pozycja na świecie ukazała się we współpracy z kultową oficyną !K7 Records (m.in Tosca, Tricky). Towarzyszyło jej cyfrowe wydawnictwo z remiksami autorstwa Hani Rani, Catz’ n Dogz i Hatti Vatti.
  Albumy Skalpela trafiały na polską listę bestsellerów Olis (ostatni „Highlight” z 2020 na miejsce 13), zaś winylowe edycje wykupują kolekcjonerzy z najdalszych zakątków globu. W serwisach cyfrowych ich utwory mają miliony odsłuchów na całym świecie (w samym Spotify ponad 25 mln streamów).
  Laureaci takich nagród jak Paszport Polityki, Człowiek ze Złotym Uchem, Wrocławska Nagroda Artystyczna, wyróżnieni nominacjami do Fryderyka jak i BBC Gilles Peterson Award.

  bilet na 2 dni (4 koncerty) 120 zł do kupienia w kasie Oskardu lub online tutaj 

 • śr
  19
  Paź
  2022
  19:00CKiS DK Oskard

  Widowisko prosto z zaświatów – zobacz Madagaskar

  Madagaskar – egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki. Niespełniony sen Polaków o kolonialnym imperium. Francja była niegdyś gotowa odstąpić Polsce swoją kolonię, pod warunkiem, że Polska wyśle tam wszystkich Żydów z Europy. Oferta na tyle kusząca, że nawet rozpoczęto przygotowania… Jednak był już rok 1936, marzenia o koloniach szybko się rozwiały i – pomimo chwytliwego hasła: „Żydzi na Madagaskar” – plan nigdy nie doszedł do skutku.

  Madagaskar to w spektaklu wyimaginowane zaświaty – dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Nie ma dla nich miejsca. Zamknięci w tropikalnej poczekalni, zesłani na wyspę, wciąż czekają. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa i wielu innych… Rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób, walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy. Ale czy z Madagaskaru można uciec? Czy pozwolisz im uciec? A może to ty ich tam…?

  „Madagaskar” to widowiskowe połączenie horroru metafizycznego i muzycznej rewii z porywającymi piosenkami, ciekawą choreografią i zabawnymi monologami.

  Przedstawienie inspirowane losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia jest koprodukcją Teatru PAPAHEMA i Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

  Spektakl ze specjalnym udziałem Gołdy Tencer w roli Prażmatki i Krystyny Czubówny w roli… Krystyny Czubówny.

  „Madagaskar”: środa 19 października, g. 19:00, CKiS-DK Oskard. Bilety w cenie 20 zł w kasie Oskardu oraz online

  Spektakl odbywa się w ramach programu TEATR POLSKA organizowanego od 2009 r. przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Partner: Pewiczanka 

 • czw
  20
  Paź
  2022
  16:00 i 17:30CKiS przy Okólnej

  Ogólnorozwojowe spotkania dla dzieci od pierwszego roku życia do 3 lat wraz opiekunami prowadzi doświadczona animatorka Natalia Zawartka, która przygotowuje autorski program w oparciu o rozmaite aktywności – muzyczną, plastyczną, ruchową.

  Zabawy stymulują rozwój motoryki małej i dużej, sfery poznawczej, społecznej oraz rozwój mowy. Poprzez odkrycia i doświadczenia dzieci zdobywają nowe umiejętności. Oswajają się z rówieśnikami, dzięki czemu znacznie łatwiej przychodzi im adaptacja w przedszkolu.

  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są zapisy: tel. 63 274 66 00, w godzinach 8.00-15.30.

  Zapisy odbywają się do dwóch grup: 16.00-17.00 i 17.30-18.30.

  Koszt: 40 zł. Wpłaty tylko na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.

 • pt
  21
  Paź
  2022
  18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

   

  Wystawa Grzegorza Pleszyńskiego „Śpiący Budda” to wystawa multimedialna złożona z obrazów, zapisów performanców i koncertów, jakie bydgoski twórca w ostatnim czasie realizował.

  Po otwarciu wystawy o godz. 19.00 Grzegorz Pleszyński zagra koncert zatytułowany „SEX, DESPAIR and ANNIHILATION”, który też stanowić będzie integralną część ekspozycji.

  Kurator Robert Brzęcki o wystawie:
  (...) Najnowsza wystawa bydgoskiego twórcy zatytułowana „Śpiący Budda” to wybór prac nowych i starszych, układających się w spójny komentarz otaczającego nas świata. Tytuł ekspozycji stanowić ma nawiązanie do jednego z istotnych, kanonicznych wydarzeń z życia Buddy. Śpiący/leżący Budda jest symbolem fizycznej śmierci. Pokazuje go, w chwili największego oświecenia, przed osiągnięciem stanu paranirwany. Warto przypomnieć, że Budda jest bardziej pojęciem parasolowym, znaczeniem symbolicznym, a nie imieniem własnym. Oznacza ono „tego, który się przebudził”, a ściślej przebudził się, by zobaczyć, czym jest rzeczywistość.
  Na wystawie oglądamy nowe obrazy, gdzie jak to często u nomadycznego twórcy w duchu dualistycznych przestawień przenika się świat materii z nie materią, „naturalne” z tym, co kulturowe, błogość istnienia z przemocą, monochromatyczność z wielobarwnością, spokój z niepokojem, „prawdziwość” z iluzją, wyobrażeniem, snem (...).

  Wernisaż; 21 października, g. 18.00, wstęp wolny

  Pozostałe dni zwiedzania 5 zł.

   

 • pt
  21
  Paź
  2022
  18:30CKiS DK Oskard

  WYSTAWA AO NGAN WA „WHERE WILL THEY LIVE?” – 6. WFF im. I. Zjeżdżałki

  CKiS DK Oskard zaprasza na wystawę Ao Ngan Wa – artystki pochodzącej z Makao, absolwentki Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

  W swoich pracach skupia się na przekształcaniu wspomnień i ich obrazów, próbując odkryć w tym procesie odmienne jakości i zawiłe znaczenia.

  Tak o swojej twórczości opowiada sama autorka:
  Od kilku lat staram się zrozumieć, co tak naprawdę oznacza fotografia wernakularna. W książce „Imaginary everyday life” odnalazłam tekst Barbary Kirshenblatt-Gimblett, który dogłębnie mnie poruszył: „Fotografia wernakularna to taka, która straciła swój pierwotny cel, funkcję i wartość(…). Dopiero gdy takie zdjęcia zostaną odcięte od ich pierwszego życia, mogą kontynuować swoją podróż w nowej formie. Pytanie brzmi: do czego i dokąd zmierzają?”
  Zastanawiam się, ile żyć może przeżyć fotografia? Ile form i wartości mogą nieść obrazy? Jaki jest tego cel? Czy istnieje jakieś ostateczne miejsce ich spoczynku? Czy też, po zakończeniu się „procesu życiowego” obrazów, cykl zostaje powtórzony (w nieskończoność) ?
  Te pytania kieruję również w stosunku do siebie samej. Jak zachowają się fotografie tworzone przeze mnie, gdy staną się wernakularne? Proces ten istnieje poza moją kontrolą i wyobraźnią.
  Projekt składa się z fotografii mojego autorstwa w połączeniu z obrazami wernakularnymi. Nie staram się w nim odpowiedzieć na powyższe pytania, ale próbować spojrzeć na fotografię – nie jako kategorię, ale raczej jako proces.

  Wystawa „Where will they live?” w Domu Kultury Oskard czynna będzie do 6 listopada. Wstęp wolny.

  Wystawa jest częścią 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Hasło 6. edycji Festiwalu „Krajobrazy wewnętrzne” odnosi się do otaczających nas zmian będących następstwem kryzysów klimatycznego, politycznego oraz pandemicznego. Koncentruje uwagę na tych postawach twórczych, które zwrócone są „do wewnątrz” i eksplorują zagadnienia związane m.in. z pamięcią, traumą, izolacją, wyobraźnią indywidualną i społeczną. Wydarzenia 6. edycji Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii zostały podzielone na Program Główny i Program Regionalny.
  W ramach Programu Głównego odbędą się 4 wystawy na terenie Poznania, a także projekty wyłonione w ramach otwartego naboru pt. „Plac zabaw”. Rozwinięciem programu wystawienniczego będą towarzyszące im warsztaty, wykłady, seminaria i spotkania pogłębiające obszar tematyczny „krajobrazów wewnętrznych”.
  Program Regionalny powstał w wyniku współpracy z instytucjami kultury, fotografami i fotografkami, teoretykami oraz teoretyczkami, a także grupami artystycznymi działającymi na terenie całej Wielkopolski. Bogaty i różnorodny program obejmuje szereg wystaw i wydarzeń, które odbędą się w: Gnieźnie, Kaliszu, Kleszczewie, Koninie, Krotoszynie, Koszutach, Międzychodzie, Mosinie, Nowym Tomyślu, Poznaniu, Pile, Pleszewie, Słupcy, Śremie, Trzciance, Trzemesznie, Wągrowcu i Zbąszyniu.
  Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, odbywający się od 2012 roku, jest największym w województwie przeglądem fotograficznym ukazującym kondycję regionalnej fotografii, formy zaangażowania twórców i twórczyń w życie lokalnych społeczności oraz dokumentującym zmiany zachodzące w regionie i współczesnej rzeczywistości.

 • pt
  28
  Paź
  2022
  18:00CKiS przy Okólnej

  „Miraże” Tadeusza Topolskiego – fotografia jak pędzlem malowana

  28 października 2022 r. Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaprasza na wernisaż fotografii Tadeusza Topolskiego „Miraże”.

  Tadeusz Topolski to artysta często nagradzany i wystawiany, który fotografuje od ponad 40 lat i nie spoczywa na laurach - konsekwentnie realizuje swoje kolejne projekty fotograficzne. We wstępie do katalogu Anna Dragan napisała: „Od dziesiątków lat fotografie Tadeusza Topolskiego wpisują się w plastyczną kulturę Konina. My, widzowie, wychwytujemy ich emocjonalne działanie, zadziwiani metamorfozami, jakim podlegają”.

  Prace prezentowane na tegorocznej wystawie wyglądają, jak malowane pędzlem i w pewien sposób odwołują się do dziewiętnastowiecznego piktorializmu, którego główną zasadą jest traktowanie fotografii nie tylko jako zapisu fragmentu rzeczywistości, ale jako osobistej transkrypcji artystycznej twórcy, do stylu, w którym fotograf w jakiś sposób manipuluje czymś, co w innym przypadku byłoby prostą fotografią. Zobaczymy nie tylko to, co zarejestrował aparat, lecz i to, co autor widział oczami duszy, naciskając spust migawki - nietypowe zestawienia barw, rozmycia, wibracje, grę światła i cienia.

  Tadeusz Topolski nie unika niedopowiedzeń, nie boi się światła wpadającego w obiektyw, bo można je wykorzystać na etapie pracy przy komputerze, to tam łamie kolory, szuka harmonii i prawdy - maluje. Postrzega rzeczywistość w sposób szczególny – z jednej strony celowo ucieka od natłoku informacji wizualnych, w jakich dziś funkcjonuje człowiek, z drugiej zaś nie unika ekspresji i emocji, które drzemią w nim samym. Jego zmysłowi obserwacji towarzyszy wyjątkowa wrażliwość plastyczna i wyczulenie na naturę, uważna obecność w danym miejscu i czasie, skupienie myśli na relacji z otoczeniem, na oddaniu nastroju i ulotności chwili.

  „W pejzażach Tadeusza Topolskiego jest podziw człowieka dla przyrody, malarska wyobraźnia, jest odwaga kogoś, kto w intensywnym twórczym procesie poszukuje nowego piękna - i je odnajduje”. (Anna Dragan)

  Jesteśmy przekonani, że zdjęcia spodobają się nie tylko miłośnikom przyrody.

  Wernisaż: 28 października, g. 18.00, wstęp wolny.
  Wystawę można oglądać do 18 listopada 2022 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.

 • nie
  13
  Lis
  2022
  18:30Kino Oskard w Koninie

  13 listopada na całym kontynencie, w tym w Kinie Oskard, odbędzie się Europejski Dzień Kina Artystycznego.

  Widzowie zobaczą przedpremierowo film: „Bezmiar” z Penélope Cruz. Premiera filmu planowana jest na początek 2023 roku.

  Kina są ważną częścią krajobrazu kulturowego i wzbogacają społeczności na całym świecie, w miastach i na wsi. Kino łączy ludzi niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodów, a kina studyjne odgrywają kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej.

  W Kinie Oskard 13 listopada o 18.30 widzowie zobaczą film „Bezmiar”. To najnowszy film z laureatką Oscara Penélope Cruz. Film w reżyserii wielokrotnie nagradzanego Emanuele Crialese znalazł się w konkursie głównym tegorocznego 79. MFF w Wenecji, gdzie otrzymał 12 minut owacji na stojąco.

  Jest to piękny film o bezmiarze uczuć, o dojrzewaniu niezależnie od wieku, a „Cruz trzyma film razem jak siła grawitacji i ma cudowną, autentyczną chemię ze wszystkimi dziećmi, które grają tutaj jej dzieci, zwłaszcza z Giuliani.” (The Hollywood Reporter).

  Co więcej „W urzekającym dramacie w reżyserii Emanuele Crialese’a Penélope Cruz jest jak skrzyżowanie Sophii Loren z blaskiem słońca.” (Screen Daily).

  Organizatorami Europejskiego Dnia Kina Artystycznego są Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house'owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas.

  Bilety: 18 zł w kasie kina Oskard lub tutaj

 • czw
  17
  Lis
  2022
  16:00 i 17:30CKiS przy Okólnej

  Ogólnorozwojowe spotkania dla dzieci od pierwszego roku życia do 3 lat wraz opiekunami prowadzi doświadczona animatorka Natalia Zawartka, która przygotowuje autorski program w oparciu o rozmaite aktywności – muzyczną, plastyczną, ruchową.

  Zabawy stymulują rozwój motoryki małej i dużej, sfery poznawczej, społecznej oraz rozwój mowy. Poprzez odkrycia i doświadczenia dzieci zdobywają nowe umiejętności. Oswajają się z rówieśnikami, dzięki czemu znacznie łatwiej przychodzi im adaptacja w przedszkolu.

  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są zapisy: tel. 63 274 66 00, w godzinach 8.00-15.30.

  Zapisy odbywają się do dwóch grup: 16.00-17.00 i 17.30-18.30.

  Koszt: 40 zł. Wpłaty tylko na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.

 • pt
  18
  Lis
  2022
  18:30CKiS DK Oskard w Koninie

  Gdańsk 2022 – krajobraz i street photo – otwarcie wystawy poplenerowej

  We wrześniu br. działający przy CKiS Koniński Klub Fotograficzny Fajnych Fotografów wyjechał na plener fotograficzny do Gdańska. Swoimi działaniami wzbudził zainteresowanie zarówno miejscowych, jak i turystów. Nic dziwnego – widok grupy pasjonatów robienia zdjęć ze statywami na Długim Targu i całym gdańskim Starym Mieście nie jest codziennością, szczególnie pod osłoną nocy.

  Fotografowie pod czujnym okiem prowadzących Anny Małkowicz i Piotra Tylmana doskonalili swój warsztat, wykonując zdjęcia krajobrazu i street photo. Pasjonaci chcieli zatrzymać w kadrach nocny rytm wielkiego miasta. Jednocześnie, wykorzystując różnorodne techniki fotograficzne, starali się uchwycić wyjątkowość i nostalgię nadmorskiego kurortu pozbawionego charakterystycznych dla takich miejsc chaosu i zgiełku.

  Wykonując z kolei zdjęcia uliczne, artyści próbowali zamknąć w jednym kadrze ulotne chwile, operując przy tym grą motywów, świateł lub układami geometrycznymi (albo wszystkimi tymi elementami jednocześnie), zachowując przy tym anegdotyczny charakter fotografii. Obserwowanie atrakcyjnych turystycznie miejsc sprzyjało wyłapywaniu ciekawych sytuacji związanych z danym miejscem i czasem.
  Efekty twórczej pracy uczestników pleneru w Gdańsku zaprezentujemy podczas wystawy poplenerowej. Składa się ona z blisko 40 wielkoformatowych wydruków na papierze i PCV.

  Fotografie będzie można oglądać we foyer oraz sali multifunkcyjnej CKiS-DK Oskard. Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia: Beaty Zajkowskiej, Marzeny Krzesińskiej, Małgorzaty Tańskiej, Anny Strugarek, Kamili Bąk-Otto, Renaty Rudowicz, Marioli Liberkowskiej, Anny Małkowicz, Błażeja Rudowicza, Pawła Omelchenko, Piotra Tylmana, Szymona Maciejewskiego – członków Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów.

  Na uroczysty wernisaż zapraszamy w piątek 18 listopada o 18:30 do DK Oskard. Ekspozycję można będzie oglądać do 4 grudnia, codziennie w godz. 14:00-19:00. Wstęp wolny.

 • pt
  02
  Gru
  2022
  17:00CKiS przy Okólnej

  Przegląd Twórczości Plastycznej „O ZŁOTĄ SZTALUGĘ” jest wydarzeniem, które ma bogatą już ponad 43-letnią tradycję. Skupia pasjonatów z całego subregionu konińskiego, stanowi doskonałą okazję do prezentowania ich prac oraz inspiruje do wymiany doświadczeń w zakresie poszukiwań artystycznych.

  W tym roku po raz kolejny możemy umocnić się w przekonaniu, że osób, które bez sztuki czułyby się niespełnione, pozbawione czegoś niezwykle cennego jest bardzo dużo. Dowodem są 152 prace nadesłane na tegoroczny Przegląd. Tym większa nasza radość, że ich twórczość będziemy mogli zaprezentować publiczności.

  Kto otrzyma nagrody i wyróżnienia, dowiemy się 2 grudnia w CKiS przy Okólnej podczas uroczystego podsumowania.

  W tym roku komisja artystyczna obejrzała i zakwalifikowała do wystawy 94 prace 36 twórców. Zobaczymy m.in. malarstwo olejne, akwarele, pastele, rysunki, fotografie, rzeźby, prace abstrakcyjne, pejzaże, portrety i martwe natury. Ta różnorodność jest właśnie zarówno atutem, jak i cechą charakterystyczną tego Przeglądu.

  Artyści nieprofesjonalni, którzy biorą w nim udział są grupą zróżnicowaną ale łączy ich niewątpliwie jedno - nieodparta potrzeba i odwaga wypowiadania się za pośrednictwem sztuki. Tworzą, ponieważ jest to sposób na życie barwniejsze i ciekawsze. W ten sposób pobudzają wyobraźnię, poszerzają horyzonty i rozwijają się.

  Zapraszamy na uroczyste podsumowanie Przeglądu połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej.

  2 grudnia, g. 17.00, CKiS – Okólna 47a.

 • pt
  02
  Gru
  2022
  20:00Klubokawiarnia NOT w CKiS DK Oskard

   

  Bluszcz to wrocławski duet elektroniczno-gitarowy tworzony przez dwóch braci Jarka i Romka Zagrodnych. Zespół porusza się w klimatach muzyki gitarowo-elektronicznej, czerpiąc z brzmień starej polskiej fali syntezatorowej lat 80. z wyraźnymi wpływami postpunku. Zespół zadebiutował albumem „Junior” wydanym przez Brennnessel Records.

  Swój pierwszy koncert Bluszcz zagrał na OFF Festivalu w Katowicach. W kwietniu 2019 r. zespół wydał drugi album długogrający zatytułowany „W Naszych Domach” tym razem w całości nagrany w języku polskim. Zespół ma na swoim koncie występy na takich festiwalach jak Open’er czy Męskie Granie. We wrześniu 2020 r. zespół powrócił z trzecim krążkiem zatytułowanym „Kresz” łączącym współczesność z brzmieniem klasycznych polskich piosenek lat 80. i 90.
  czytaj dalej ↓

  Natomiast 21 października 2022 ukazał się kolejny album duetu "Nowy Pop".

  bilet: 40 zł przedsprzedaż | 50 zł w dniu koncertu

  do kupienia w kasie Oskardu lub tutaj

 • sob
  10
  Gru
  2022
  nie
  11
  Gru
  2022
  12:00Plac Wolności, Ratusz - Konin

   

  Daj się porwać magii świąt! Kolęda na wysokości 2022

  W Koninie znów zagości jarmark świąteczny! To już tradycja i nie może jej zabraknąć także w tym roku. Wyjątkowa mieszanka zapachów, smaków, obrazów i… dźwięków sprawi, że czas przygotowań do świąt upłynie nam w przyjemnej atmosferze.
  Zapraszamy wraz z Miastem Konin na wyjątkowy weekend w świątecznym klimacie. W dniach 10-11 grudnia spotkajmy się na Placu Wolności, by wspólnie nastroić się na święta.

  Program
  10 grudnia (sobota)
  12:00-20:30 Jarmark Świąteczny

  13:00-13:30 Studio My Voice – studio wokalne i nagraniowe
  13:40-14:05 „Wojownicy Światła” z MDK w Koninie
  14:00-18:00 częstowanie bigosem
  14:10-14:25 Akademia Wokalna MDK w Koninie
  14:30-15:00 Zespół wokalny „Na Przekór” ze Studia Piosenki MDK w Turku
  14:00-16:00 oraz 16.30-18.30 Święta w budowie – warsztaty LEGO z Ciocią od klocków (Ratusz)
  14:30-16:00 warsztaty Piernikowy szał (Ratusz)
  13:00-15:00, 16:00-18:00 Selfie z Mikołajem
  15:00-15:45 Parada Orkiestry Dętej Quantum Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwale, plac
  16:00-16:30 Studio Piosenki Estradowej HIT
  17:00-18:00 koncert Folk Kapeli Góralska Hora
  18:15-18:45 Szkoła Wokalno-Aktorska Fama

  11 grudnia (niedziela)
  12:00-18:30 Jarmark Świąteczny

  od 12:00 częstowanie bigosem
  13:00-15:00, 16:00-18:00 Selfie z Mikołajem
  13.00-13.30 Zespół muzyczny „Maksymalni” parafii św. Maksymiliana w Koninie
  13:45-14.15 Chór „Misericordia” parafii św. Faustyny Kowalskiej w Koninie
  14:00-16:00 oraz 16.30-18.30 Święta w budowie – warsztaty LEGO z Ciocią od klocków (Ratusz)
  14:30-16:00 warsztaty Piernikowy szał (Ratusz)
  15:00-16:00 Koncert Orkiestry Dętej PAK KWB Konin
  16:00-17:30 Spektakl plenerowy „Opowieść o zapomnianych zabawkach” oraz Parada z Reniferem Rudolfem Teatru Gwardia Gryfa

  ORYGINALNE UPOMINKI
  Pomysłów na gwiazdkowy prezent będzie można poszukać wśród niezliczonych rękodzieł, nietuzinkowych ozdób czy pachnących łakoci. Na stoiskach znajdziemy kolorowe maskotki zrobione na szydełku, naturalne kosmetyki, drewniane rzeźby, ręcznie malowane bombki, nietuzinkową ceramikę czy biżuterię. Dla poszukiwaczy oryginalnych dzieł także mamy dobre wiadomości – wśród rękodzieła pojawią się makramy, obrazy z żywicy epoksydowej, wianki czy lampiony.

  PACHNĄCY ZAWRÓT GŁOWY
  Jarmark co roku kusi zapachami przypraw, regionalnych produktów i pysznych potraw, nie inaczej będzie teraz. Na początek coś dla poszukiwaczy oryginalnych smaków: kimchi, tempeh, kombucha, amalaka. Brzmi egzotycznie i pysznie! Dla łasuchów – pierniczki, domowe przetwory, soki, pachnące ciasta czy miody. Na większy głód – tradycyjne chleby, aromatyczne sery, wędliny czy ryby. Dla dobrego smaku – moc aromatycznych przypraw i ziół. A na spragnionych będą czekać rozgrzewające napoje.

  JAK TRADYCJA, TO TRADYCJA!
  Dla wielbicieli polskich dań znakomity kucharz Krzysztof Górski z Teatru Kulinarnego przygotuje aromatyczny bigos, którym będziemy częstować zwiedzających. Będzie tradycyjnie i jak zawsze -pysznie!

  Z MUZYKĄ BĘDZIE RADOŚNIE
  Jarmark to nie tylko kolorowe stoiska i podróże kulinarne, to również ciekawy program artystyczny i animacyjny. Na scenie pojawią się lokalni wokaliści i muzycy, którzy zaprezentują swoje talenty i umilą czas odwiedzającym nasz jarmark świątecznym repertuarem.
  Wyjątkowo zapowiada się koncert Folk Kapeli „Góralska Hora”. Zespół tworzą polscy i słowaccy artyści, którzy hołdując rodzimej muzyce góralskiej Beskidów i Tatr, wykorzystują oryginalne i unikatowe instrumenty takie jak: trombita, róg góralski, okaryna itp. „Góralska Hora” zagra znane kolędy i tradycyjne pastorałki góralskie we własnych nastrojowych i żywiołowych aranżacjach. Zapraszamy gorąco do wspólnego kolędowania.

  PARADA Z RENIFEREM RUDOLFEM
  Konińskim uliczkami będzie przechadzał się niezwykły, pluszowy gość! Szykujcie się na spotkanie z Reniferem Rudolfem! Obawiacie się, że nie dostrzeżecie go w tłumie? Gwarantujemy, że zobaczycie go z daleka! Wraz z nim spacerował będzie cały orszak kolorowych postaci na szczudłach: uroczy Dzwoneczek, srebrzysty Aniołek, psotny Elf Maurycy i mroźna Królowa Śniegu Miranda.

  OPOWIEŚĆ O ZAPOMNIANYCH ZABAWKACH
  Podczas jarmarku zabierzemy Was w świat teatru. Teatr Gwardia Gryfa zaprezentuje historię Anielki, Lukrecji, Rozalki i Anastazji, pięknych pozytywkowych baletnic, które pewnego dnia zostały porzucone na strychu starego domu. Podczas spektaklu spotkacie te piękne, ale bardzo smutne laleczki, które czekają, żeby ponownie zatańczyć. Zadanie nie jest proste, ale Elfy poradzą sobie z tym zadaniem.
  Opowieść o zapomnianych zabawkach to spektakl łączący w sobie dwie unikatowe dziedziny: żonglerkę chorągwiami i taniec z rekwizytami.

  SELFIE Z MIKOŁAJEM
  Najmłodsi mogą liczyć na spotkanie ze Świętym Mikołajem, z którym będzie można zrobić sobie zdjęcie! Na to wydarzenie maluchy czekają z wytęsknieniem, a fotografia z uśmiechniętym świętym to wspaniała pamiątka i niezwykłe przeżycie. Nie tylko dla dzieci 😉

  JARMARKOWE WARSZTATY
  Mamy także coś dla tych, którzy chcą pochwalić się umiejętnościami manualnymi. Na jarmarku zawsze mamy dla uczestników kreatywne warsztaty. Będzie twórczo, kolorowo i bardzo wesoło!

  ŚWIĘTA W BUDOWIE – warsztaty z Ciocią od klocków
  Zapraszamy na warsztaty z Joanną Krysztoforską uczestniczką pierwszej polskiej edycji LEGO MASTERS, specjalistką od układania najbardziej fantazyjnych i niesamowitych budowli. Przekona wielbicielki i wielbicieli LEGO, że klocków można zrobić wszystko.
  Warsztaty odbędą się w Ratuszu przy Placu Wolności
  10 grudnia w godz.:
  I grupa: 14.00-16.00
  II grupa: 16.30-18.30
  11 grudnia w godz.:
  III grupa: 14.00-16.00
  IV grupa: 16.30-18.30
  Zapraszamy dzieci od 6 roku życia.
  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są zapisy: tel. 63 274 66 00, w godzinach 8.00-15.30. Zapisy odbywają się do wszystkich czterech grup.
  Koszt: 35 zł od osoby. Wpłaty tylko na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.

  PIERNIKOWY SZAŁ
  Mamy też kolorową propozycję, pachnącą korzennymi przyprawami!
  Zapraszamy do dekorowania słodkości pod opieką pasjonatki i perfekcjonistki zdobienia pierników Olgi Marcinkowskiej. Każde dziecko z pomocą opiekuna przygotuje dwa pierniki, wykorzystując różne techniki dekorowania. Gotowe ciasteczka upiększymy perłowymi kuleczkami, cukrowymi śnieżynkami, białymi gwiazdkami czy cukrowym maczkiem.
  Przyozdobione kolorowym lukrem królewskim i ozdobami świąteczne pierniczki, mogą stać się wyjątkowym prezentem albo piękną ozdobą świątecznej choinki. Gotowe pierniki pięknie zapakujemy, by mogły stanowić prezent dla kochanej osoby.
  Na warsztaty zapraszamy 10 i 11 grudnia w godzinach 14.30-16.00 do Ratusza przy Placu Wolności.
  Uczestnicy: dorosły + dziecko
  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są zapisy: tel. 63 274 66 00, w godzinach 8.00-15.30.
  Koszt: 25 zł od pary. Wpłaty tylko na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.

  SZCZEGÓLNA GWIAZDA NA JARMARKU!
  Przez dwa dni na Jarmarku będzie prowadzona przez druhów i ich pomocników zbiórka funduszy na remont niezwykłego zabytkowego wozu strażackiego, który zagrał niedawno w filmie „Śmierć Zygielbojma”, a jeszcze wcześniej w „Kurierze” w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

  Strażacy OSP Konin - Starówka planują gruntowny remont 80-letniego wozu, aby mógł znów pojawić się na ulicach naszego miasta, bo z Koninem jest związany od samego początku, a historia jest bardzo ciekawa.
  Mercedes trafił do Konina w 1942 r. i przez 3 lata był na wyposażeniu niemieckiej straży w naszym mieście. W styczniu 1945 r. samochód ewakuowano w głąb Rzeszy wraz z polską załogą. Strażacy, gdy tylko nadarzyła się okazja, uciekli. Wcześniej jednak spisali numery wozu i jego znaki szczególne, by po wojnie móc go odnaleźć. Samochód odnaleziono w Lubece w 1947 r. Cały czas były na nim symbole konińskiej jednostki strażackiej, nie było więc problemu z identyfikacją. Udało się sprowadzić auto do Konina. Do połowy lat 70. brał czynny udział w akcjach strażackich.

  Strażakom z OSP Konin-Starówka zależy, by wóz znów wyjechał na ulice Konina czy… grał w filmach. Zachęcamy do zasilenia zbiórki podczas naszego Jarmarku Świątecznego.
  Oczywiście, jak to z gwiazdą filmową bywa – będzie można sobie zrobić z nią zdjęcie! Mało tego, przed ciekawskimi wóz otworzy swoje wnętrze.

  Wstęp na Jarmark wolny. Opłata dotyczy warsztatów piernikowych oraz z klockami LEGO.

 • sob
  31
  Gru
  2022
  19:00Kino Oskard w Koninie

   

  Przywitaj Nowy Rok w szampańskim nastroju w Kinie Oskard!

  Dobry humor zapewnią dwa świetne filmy i pyszny poczęstunek.

  Spędzić ostatnią noc roku z Kinomaniakami to nasz przepis na idealny Filmowy Sylwester!

  Spotykamy się 31 grudnia (jeszcze 2022 roku) o godz. 19.00 w CKiS-DK Oskard. I już na początku zabierzemy Was na bezludną wyspę! Obejrzycie rewelacyjny film „W trójkącie” nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. To szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd – tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów. Po solidnej dawce śmiechu przyjdzie pora na porcję… pyszności! Między filmami przygotujemy dla Was smaczny i zdrowy poczęstunek, żebyście mieli siłę na kolejny seans. Będzie to polski tytuł „Na twoim miejscu” w reżyserii Antonio Galdámeza. To komedia o zamianie ciał, czyli dobrze znany schemat, ale w nowym, rodzimym wydaniu!

  Zapraszamy na Filmowy Sylwester w Kinie Oskard!

  Program:
  „W trójkącie”
  Reżyseria: Ruben Östlund
  Gatunek: komedia, dramat
  Produkcja: Niemcy, Francja, Szwecja, Wielka Brytania 2022
  Czas: 147’

  „W trójkącie” to nagrodzona Złotą Palmą szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd (brawurowy występ Woody’ego Harrelsona!) – tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów.
  Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl (Harris Dickinson) i Yaya (Charlbi Dean), ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm – a raczej kałszkwał – sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię. Wywołujący salwy śmiechu film Rubena Östlunda („Turysta”, „The Square”), jednego z najlepszych europejskich reżyserów, to bezlitosna satyra na bogatych, a także kapitalna metafora naszych czasów. Wszyscy płyniemy statkiem, który już dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech!

  „Na twoim miejscu”
  Reżyseria: Antonio Galdámez
  Gatunek: komedia
  Produkcja: Polska 2023
  Czas: 110’

  Chyba każdy chciałby chociaż raz w życiu znaleźć się w skórze płci przeciwnej… Bohaterowie „Na twoim miejscu” dostają taką szansę. Film w reżyserii Antonio Galdámeza to komedia, która w lekki sposób rozprawia się z ważkimi tematami, ukazując uniwersalną prawdę o międzyludzkich relacjach. Kaśka i Krzysiek – młode, atrakcyjne małżeństwo z uroczym synkiem i mieszkaniem w malowniczej okolicy. Wydaje się, że powinni być szczęśliwi, a jednak są na skraju rozwodu. Każdy dzień spędzają tak samo – na kłótniach. Aż do poranka, od którego muszą współpracować jak jeszcze nigdy dotąd. A wszystko przez… zamianę ciał. Od teraz Krzysiek jest Kaśką, a Kaśka Krzyśkiem. Każde z nich musi przejąć obowiązki tego drugiego i stawić czoła problemom, o których istnieniu wcześniej nie miało pojęcia… Zamiana ciał jest tylko wytrychem, z którego korzystają twórcy filmu, żeby móc powiedzieć kilka niebanalnych słów o współczesności. W rolach głównych Paulina Gałązka i Miron Jagniewski. Na ekranie partnerują im m.in. Maria Pakulnis, Magdalena Lamparska, Jan Frycz, Michał Czernecki i Delfina Wilkońska.

  bilety 100 zł w kasie Oskardu lub tutaj online

Konin
23.3
°C
56
%
14
km/h
0.0
mm
83
%