Wydarzenia
-
wt15Gru2020pt15Sty202100:00www.ckis.konin.pl
Oglądamy i nasłuchujemy! Zapraszamy widzów w niecodzienną podróż przez świat stworzony w wirtualnej rzeczywistości przez artystów Patryka Lichotę i Yulię Andriichuk.
Oglądaj: http://ear-of-rise.glitch.me/
Wchodząc w wirtualną przestrzeń (dostępną z poziomu przeglądarki internetowej - polecany CHROM; również na smartfonach) będącą modyfikacją architektury Galerii Wieża Ciśnień w Koninie, będziemy doświadczać różnych stanów skupienia dźwięków i obrazów. Wirtualna galeria pozwoli na przemieszczanie się za pomocą klawiszy kierunkowych komputera, rozglądanie i podchodzenie do trójwymiarowych obiektów.
Wystawa „The ear of rise” podejmuje temat słuchania. Nastawiamy ucho nie tylko na dźwięki, ale przede wszystkim na niesione nimi treści. Szukamy relacji między słuchaniem a podglądaniem, różnymi pozycjami i perspektywami słuchacza, a także umiejscowieniem ucha społecznego. Cztery główne zagadnienia podejmowane na wystawie to: słyszenie dziecka, słyszenie kobiet, słyszenie grup defaworyzowanych oraz widzenie poprzez słuchanie.
Yuliia Andriichuk urodziła się na Ukrainie. Jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współzałożycielka fundacji Axis Cactus oraz wytwórni płytowej Axis Cactus Records, artystka sztuk wizualnych i nowych mediów. Współorganizatorka projektu recyklingowo-kulturalnego „Miejscownik” (przy wsparciu Greenpeace), przeprowadzała warsztaty dla dzieci w dwóch obecnych edycjach projektu „Sztuka w walizce”. Laureatka konkursu im. Marii Dokowicz.
Patryk Lichota – muzyk, kompozytor, artysta multimedialny, producent muzyczny, kurator, wykładowca. Absolwent Kulturoznawstwa i Muzykologii UAM w Poznaniu. Członek centrum badawczego UAM HAT Center. Dyrektor artystyczny i producent festiwalu muzyki improwizowanej FRIV. Współorganizator Festiwalu Słuchowisk i kurator Mediations Biennale. Autor muzyki teatralnej, filmowej, słuchowisk, twórca instalacji multimedialnych. Twórca spektakli, autor projektu muzyki tanecznej dla niesłyszących – DEAFINVIBE. Twórca projektu live video Fonoleptic, autor teledysków i oprawy wizualnej koncertów i spektakli teatralnych.
W swojej pracy naukowej zajmuje się wirtualną rzeczywistością i teleobecnością, cybereschatologią, interaktywnością, sound art i sound design, teorią nowych mediów i gier wideo. Autor książki „Tradycje hałasu w sztuce dźwięku”.Wystawę można oglądać do 15 stycznia 2021 r.
Dostępna tutaj: http://ear-of-rise.glitch.me/
-
sob23Sty202117:00www.ckis.konin.pl | facebook.com/ckis.konin
Złap kulturę w dobrej cenie i najwyższej jakości! Przed Wami wyjątkowa wystawa – odrealnione postaci ludzkie i zwierzęce oraz mechaniczne stwory zaklęte w Teatrze Rysowania Franciszka Starowieyskiego – w formie wirtualnego spaceru 3D po przeskanowanym laserowo i w podczerwieni wnętrzu nowego CKiS DK Oskard! Wesprzyj kulturę, kup bilet za 5 złotych i delektuj się nietuzinowymi wrażeniami artystycznymi oraz atrakcyjnymi upominkami - świeczkami, notatnikami, puzzlami z fragmentami dzieła mistrza!
Monumentalny obraz jednego z najwybitniejszych polskich artystów Franciszka Starowieyskiego już od 23 stycznia (g. 17.00) będziecie mogli podziwiać w najdrobniejszych detalach i to z kanapy własnego domu. Umożliwi to Wam wysokiej jakości wirtualny spacer 3D, z użyciem skanera, podczerwieni, zdjęć w jakości 4k i zdjęć panoramicznych 360.
Choć osobiste spotkanie jest jeszcze niemożliwe, dokładamy wszelkich starań, żeby kultura była dla Was dostępna oraz abyście mogli jej doświadczać i czerpać dobrą energię z obcowania ze sztuką. Zapraszamy gorąco na wirtualną przygodę i prosimy o wsparcie w tych trudnych czasach. Naszym widzom odwdzięczymy się pięknymi upominkami. Każdy kto wykupi bilet w cenie 5 zł, otrzyma jeden z dwóch zestawów: obracany puzzel dla dorosłych z nadrukiem ukrytego fragmentu pracy oraz świeczkę z główną postacią obrazu lub notes z nadrukowanym podpisem mistrza Starowieyskiego i puzzel.
A co czeka Was podczas wirtualnego spaceru? To przede wszystkim obcowanie z największym, jaki powstał w Polsce, Teatrem Rysowania zatytułowanym „W oczekiwaniu Ocaliciela”.
Legendarne Teatry Rysowania Starowieyskiego, to w większości kilkudniowe wydarzenia z pogranicza performansu i spektaklu z udziałem widzów, modelek i muzyki, podczas których powstawały obrazy wielkości kilkunastu i kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Takich Teatrów Rysowania powstało niemal trzydzieści, także poza granicami kraju, m.in. w: Wenecji, Paryżu, Sewilli i Chicago. Te artystyczne akcje odbywały się według pewnych określonych zasad, istotny był zarówno akt tworzenia, jak i nastrój oraz kontakt z publicznością.
Przedostatnie z takich dzieł tworzył w Lublinie, od 7 do 10 czerwca 1995 r., a autor nadał mu tytuł: „W oczekiwaniu Ocaliciela”, choć teraz częściej nazywane jest „Lubelskim Teatrem Rysowania”. Artysta stworzył obraz o wymiarach 3 m wysokości i 18 m długości, który powszechnie oceniany jako najlepszy. Inspirował się fragmentami poematu „Król Duch” Juliusza Słowackiego, czytanymi przez aktorów oraz muzyką Beethovena. Powstała wielka wizja, prezentująca jednocześnie potęgę sił witalnych i odwołań do elementów śmierci i rozkładu, tak typowych dla całej twórczości Franciszka Starowieyskiego.
Wystawę uzupełniają plansze z tekstami o dziele i jego twórcy oraz fotografie dokumentujące powstawanie tego Teatru Rysowania.
Wystawa z kolekcji Cypriana Biełańca i Arkadiusza Widelskiego.
Organizatorzy: CKiS – DK Oskard oraz Agencja Zegart.Jak kupić dostęp do wirtualnego spaceru:
Wystarczy wejść na stronę Centrum Kultury i Sztuki w Koninie https://bit.ly/3soH00y
i kupić bilet za 5 złotych.Hasła do wirtualnego spaceru zaczniemy Wam przesyłać – od czwartku 21 stycznia - na e-maile podane podczas zakupu biletu. Hasło umożliwi dostęp do wirtualnego spaceru od 23 stycznia, g. 17.00, profil CKiS na FB (Epicentrum Kultury) lub www.ckis.konin.pl, a bilet gwarantuje dodatkowo możliwość odbioru atrakcyjnych upominków.
Wirtualne oglądanie wystawy będzie możliwe również po jej oficjalnym otwarciu. Do 14 lutego, po zakupieniu w dowolnym dniu biletu, otrzymasz na e-maila hasło oraz prawo do odbioru w kasie CKiS DK Oskard gadżetów związanych z wystawą.
-
śr24Lut202118:00Kino Kameralne w CKiS przy Okólnej
Nowy rok, nowe propozycje dla widzów Środy z kinem niezależnym. Zapraszamy na Okólną 47a do kameralnej sali kinowej, gdzie – w reżimie sanitarnym – kontynuujemy nasz filmowy cykl prezentujący niekomercyjne zjawiska w polskim i światowym kinie.
Short Waves Festival - The Best of 2020! to zupełnie świeży program – pokłosie międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych w Poznaniu, który zadebiutował w formie hybrydowej w sierpniu 2020 roku - widzowie mieli szansę obejrzeć filmy zarówno w przestrzeni miasta, jak i na specjalnie przygotowanej platformie filmowej. W tym roku organizatorzy zapraszają od 14 do 20 czerwca na 13. edycję Short Waves Festiwal pod hasłem „Mirror Mirror”.
Dla wszystkich, którzy lepiej chcą poznać Short Waves Festival lub tych, którzy nie zdążyli doświadczyć Festiwalu w całości, proponujemy specjalnie przygotowany zestaw produkcji krótkometrażowych, które znalazły się w zeszłorocznym Konkursie Międzynarodowym.
Jako że początek roku to czas podsumowań, refleksji i nadziei na nadejście nowego, to podobny nastrój obecny jest w również naszym zestawie filmowym, w którym bohaterowie zmagają się z akceptacją zmian, konfrontują się z nieznanymi im sytuacjami, a także próbują odnaleźć się w życiowym chaosie. Fabuły i animacje z bardzo odległych od siebie zakątków świata to również ciekawa podróż wizualna: instagramowa kolorystyka w opowieści z Kijowa w „Goodbye Golovin” czy punkowa estetyka animacji Myktya Lyskova w „Deep Love”.
Zapraszamy 24 lutego do Kina Kameralnego w CKiS przy Okólnej 47 a.
Ruszamy o godzinie 18.00. Wstęp wolny.Program:
1. To Each of your Sarah, reż. Deokgeun Kim, Korea 2019, fabuła, 25’
Zniechęcona swoim życiem w Seulu 51-letnia Jung-ja wraca do swojego rodzinnego miasta. Zaczyna pracę w rzeźni z nowym imieniem Sarah, by ukryć swoje koleje losu przed innymi. Niespodziewanie jednak poznaje kogoś, kto znał Jung-ję…
2. Deep Love, reż. Mykyta Liskov, Ukraina 2019, animacja, 14’
Głęboka miłość nareszcie zdarzyła się na Ukrainie.
3. Eyes on the Road, reż. Stefanie Kolk, Holandia 2019, fabuła, 17’
W drodze powrotnej do domu w brudnym samochodzie trzy młode kobiety rozmawiają o znajomych. Jedno zdanie nasuwa kolejne i kończą na nieznanym terytorium.
4. The Last Image of Father, reż. Stefan Djordjevic, Serbia 2019, fabuła, 20’
Dušan i Laza podróżują wspólnie przez wschodnią Serbię do Belgradu. Nieuleczalnie chory Dušan musi znaleźć sposób, by znaleźć dom dla swojego syna Lazy, dla którego ojciec jest wszystkim, co ma.
5. Goodbye Golovin, reż. Mathieu Grimard, Kanada 2019, fabuła, 14’
Dla Iana Golovina śmierć jego ojca to okazja, by zacząć nowe życie poza ojczyzną. Podczas przygotowywania się do wyjazdu jest zmuszony, by zmierzyć się ze swoją decyzją.
Wstęp wolny.
Zgodnie z zasadami sanitarnymi możemy w kameralnym kinie gościć 24 osoby.
Pamiętajcie: noście maseczki, dezynfekujcie ręce, utrzymujcie konieczny dystans.
Czekamy na Was! Przyjdźcie do kina 🙂 -
pt05Mar2021sob13Mar202111:00 11:30 17:30online
Warsztaty dla kobiet – uJAwnianie siebie – zadbajmy o swój dobrostan
Ósma edycja warsztatów z rozwoju osobistego to trzy spotkania online pomyślane w trosce o Twój dobrostan. Pozostając w domowym zaciszu, możesz dołączyć do kameralnej grupy i doświadczyć wspólnej pracy w zupełnie nowej jakości. W tym wyjątkowo trudnym czasie zadbaj o siebie w możliwie dostępny sposób: stwórz własną tarczę antykryzysową, rozpraw się z wewnętrznymi wrogami, naucz się samowspółczucia, słowem, przygotuj się do wiosennego przebudzenia.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu Konin Miasto Kobiet.1. Zmień krytyka w sojusznika – warsztat pracy z krytykiem wewnętrznym
Termin: 5 marca (piątek), godz. 17.30 – 20.30Twoja relacja z krytykiem wewnętrznym to never ending story? Jest z Tobą ciągle i zachowuje się jakby był królem świata. Utrudnia Ci podejmowanie nowych wyzwań. Zawsze ma tysiąc argumentów na „nie”. Szepcze Ci do ucha: „to bez sensu”, „nie dasz rady”, „nie uda Ci się”, „nie jesteś dobrą matką”, „zbłaźnisz się”.
Komentuje Twój wygląd, kompetencje, doświadczenie. Nie pozwala zabrać głosu na spotkaniach. Twierdzi, że jeszcze nie jesteś gotowa. Wystąpienia publiczne? Zapomnij!
Och, ten krytyk wewnętrzny. Jest wielkim perfekcjonistą. Mówi, że jak czegoś nie zrobisz na 100%, to się nie liczy. Być może próbujesz się go pozbyć. Ciągle z nim walczysz i zastanawiasz się jak go w końcu uciszyć? Ale nic nie działa – on i tak odzywa się w najmniej spodziewanych momentach. I sabotuje Twoje działania. Zdradzę Ci, że on nie zniknie. Będzie z Tobą na zawsze. To, co możesz zrobić, to nauczyć się z nim rozmawiać. Chcesz?
Podczas 3-godzinnego warsztatu online spojrzysz na swojego krytyka z nowej perspektywy. I jest duża szansa, że się z nim dogadasz. Dotychczasowe uczestniczki tego warsztatu potwierdzają, że to jest możliwe!Podczas naszego spotkania:
• poznasz bliżej swojego wewnętrznego krytyka i zobaczysz, że nie jest on tak straszny,
• nauczysz się odkrywać pozytywne intencje pod głosem krytyka,
• nauczysz się rozmawiać ze swoim krytykiem wewnętrznym zamiast się z nim kłócić/walczyć/ośmieszać/zagłuszać/udawać, że go nie ma,
• odnajdziesz w swoim krytyku wewnętrznym Twojego wewnętrznego wspieracza, albo Twoją osobistą cheerleaderkę.Dzięki udziałowi w tym warsztacie:
• zobaczysz, że krytyk wewnętrzny to nie jest Twój wróg, tylko część Ciebie, która chce Cię przed czymś ostrzec,
• zmienisz relację ze swoim krytykiem wewnętrznym. Spojrzysz na niego z większą łagodnością. A on odwdzięczy się tym samym w stosunku do Ciebie,
• dowiesz się, o co chodzi temu Twojemu krytykowi i paradoksalnie częściej będziesz go słuchała – w tym co on mówi często jest zaszyta mądrość, nauczę Cię, jak z niej korzystać,
• dowiesz się, jak aktualizować dane swojego wewnętrznego krytyka, tak żeby zaufał Ci i przestał Cię ochraniać przed tym, przed czym nie trzeba Cię już chronić. W końcu jesteś już duża i sobie poradzisz,
• zdejmiesz z siebie tę pierwszą warstwę, która Cię hamuje i szybciej będziesz robiła pewne rzeczy, szybciej wdrażała pomysły,
• zamienisz wroga w przyjaciela.Prowadzenie: Karolina Buszkiewicz
Psycholożka, akredytowany coach i trenerka. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, Szkoły Trenerów Biznesu Grupy TROP, Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii, Dojrzewalni oraz Szkoły Profesjonalnego Coachingu IPRI. W swojej pracy najczęściej sięga do: podejścia samowspółczucia (self-compassion), NVC (Porozumienia bez przemocy), ACT (terapii akceptacji i zaangażowania) oraz wiedzy z zakresu neurobiologii. W wolnym czasie praktykuje jogę, czyta najczęściej po kilka książek równolegle i bierze udział w niezliczonych kursach online. Albo po prostu leży na trawie i odpoczywa, gapiąc się na chmury.2. Jak być dobrą i bardziej łagodną dla siebie - warsztat o samowspółczuciu (self-compassion)
Termin: 6 marca (sobota), godz. 11.00 – 14.00Około 80% z nas jest dużo bardziej krytyczna dla samych siebie niż dla innych. To naturalne, bo tak działają nasze umysły. Są mocno oceniające i skupiają się na wyszukiwaniu błędów. Między innymi w nas samych.
Podczas tego warsztatu online przekonasz się, że można inaczej. Poznasz drogę od samokrytyki do samoukochania. Dowiesz się, jak zamienić wewnętrzne biczowanie się na traktowanie siebie z czułością, łagodnością i życzliwością. To będzie ważny krok ku traktowaniu siebie jak swojego wewnętrznego przyjaciela. Albo przyjaciółkę. Innymi słowy - o traktowaniu siebie tak jak traktujesz kogoś, kto jest dla Ciebie ważny i na kim bardzo Ci zależy.
Prowadzenie: j.w.3. Stwórz swoją tarczę antykryzysową – warsztat budowania odporności psychicznej
Termin: 13 marca (sobota), godz. 11.30 – 14.30Trafiło nam się tak, że żyjemy w świecie VUCA, czyli takim, który charakteryzuje wielka niejednoznaczność, zmienność, złożoność i przede wszystkim niepewność.
Ta niewiadoma, co zdarzy się jutro lub w niedalekiej przyszłości sprawia, że tracimy grunt pod nogami i pojawia się wiele trudnych emocji: lęk, bezradność, złość, apatia, poczucie bezsensu wszystkiego. Jedyne, na czym w takiej sytuacji możemy polegać to nasza umiejętność surfowania z życiem. Jeśli elastycznie dopasowujemy się do tego, co się dzieje, niestraszne nam są wielkie fale zmian. A wysoka odporność psychiczna to coś, co można w sobie wyćwiczyć jak mięsień. Wówczas już zawsze masz przy sobie ochronną tarczę antykryzysową.
Zapraszamy Cię na warsztat, z którego wyjdziesz wyposażona w 5 narzędzi budujących wysoką odporność psychiczną. Dzięki nim staniesz się niezatapialna – odporna na trudne emocje; już nie zatopią Cię lęk, złość, wstyd, poczucie winy ani bezradność.Prowadzenie: Ewa Panufnik
Nieustająca poszukiwaczka życiowego sensu. Bywa trenerką, coachką, autorką, twórczynią, inspiratorką i liderką. Odkąd pamięta, marzyła o tym, by zmieniać świat na lepsze. I to zawsze na dużą skalę. Wciąż wierzy, że zbudowanie świata, w którym każdy czuje się jak w domu, jest możliwe. Od 18 lat wspiera kobiety w dorastaniu – czyli braniu pełnej odpowiedzialności za swoje życie, po to, by móc się nim w pełni cieszyć. Robi to na różne sposoby. Współzałożyła Dojrzewalnię Róż – ogólnopolską sieć kobiet i Szkołę Trenerów Komunikacji opartej na Empatii, stworzyła Studium Nonviolent Communication, projekt inspiracji i wsparcia: Kobiety Dla Lepszego Świata, School of the Impossible; Rozwojowy Festiwal PROGRESSteron, w którym udział wzięło 80 tysięcy kobiet w całej Polsce, wzmacniając się w tym, by podążać za najbardziej odważną wizją swojego życia i świata. Współtworzyła Wzlot Kobiet. Jest autorką projektów coachingowych online, m. in.: Gdybym Dorosła, Ambasadorzy Empatii, You Rise and Shine, Czarodziejki Rzeczywistości, Szkoła Pozytywności, Szczęście w 5 minut, Popatrz oczami miłości, Większe Życie oraz Gry o szczęście.Regulamin warsztatów dostępny jest na stronie www.ckis.konin.pl
W warsztatach online może wziąć udział ograniczona liczba osób – decyduje kolejność zapisów i wpłat.
Warsztat odbędzie się na Zoomie. Przed warsztatem uczestniczki otrzymają instrukcję obsługi tej platformy.Opłata jest uzależniona od liczby warsztatów, w których uczestniczka bierze udział.
Karnet (liczba warsztatów) Koszt karnetu Koszt 1 warsztatu w karnecie
1. 80 zł 80 zł
2. 150 zł 75 zł
3. 210 zł 70 złSzczegółowe informacje i zapisy:
Paulina Pachulska-Wojdak tel. 63 243 63 50, p.pachulska-wojdak@ckis.konin.pl -
pt12Mar202118:00CKiS przy Okólnej
AMPUTATION to wystawa fotograficzna Madam Miko - bydgoskiej fotograficzki Katarzyny Mikołajczyk, działającej od ponad 20 lat, zwłaszcza w dziedzinie portretu. Na co dzień prowadzi studio fotograficzne, w którym realizuje się w fotografii rodzinnej oraz kobiecej. Z pasją uczestniczy w sesjach artystycznych, tworząc bajkowe kadry na pograniczu rzeczywistości.
Wystawa związana jest z projektem AMPUTATION, który powstał z artystycznej wizji łączącej fotografię i postapokaliptyczną modę, który dość szybko przeistoczył się w ogólnopolski projekt społeczny skupiający ludzi, którzy na skutek choroby bądź wypadku utracili kończyny lub urodzili się z niewykształconymi kończynami.
Celem przedsięwzięcia jest obalenie powszechnie panującego stereotypu o osobach z niepełnosprawnością jako niezdolnych do korzystania z życia w pełni.
Do udziału w sesjach zdjęciowych zaproszono niezwykłych ludzi z różnych zakątków Polski, aby w niekonwencjonalny sposób ukazać ich sylwetki. Inspiracją do tworzonych stylizacji byli komiksowi Marvelowscy superbohaterowie. Uczestnicy projektu, mimo trudności wynikających z niepełnosprawności, realizują się w życiu i spełniają marzenia - nawet te najbardziej ekstremalne.Współtwórcą projektu jest Marcin Urzędowski – autor kostiumów, które zostały wykorzystane w czasie sesji zdjęciowych. Artysta od 20 lat związany jest z muzyką perkusyjną, sztuką improwizacji oraz modą. Przez 10 lat tworzył etniczo-szamańskie kostiumy dla krakowskiej Grupy Tamtamitutu. W roku 2017 powołał do życia markę modową PREPOSTEVOLUTION, której projekty inspirowane są wizją postapokaliptycznego świata.
Otwarcie 12 marca, 18.00, CKiS przy Okólnej. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
-
nie28Mar202117:00www.ckis.konin.pl | facebook.com/ckis.konin
Fantazyjne, ekspresyjne, przepełnione symboliką i motywami ludzko-zwierzęcymi prace Jana Lebensteina będzie można podziwiać od 28 marca podczas wirtualnego spaceru 3D po przeskanowanym laserowo i w podczerwieni wnętrzu CKiS DK Oskard. Choć osobiste spotkania są ponownie niemożliwe, to dokładamy wszelkich starań, by kultura była dla widzów dostępna. Wystawa wybitnego polskiego artysty pomyślana jest jako obszerna retrospektywa zbiegająca się z 90. rocznicą urodzin.
Zachęcamy do wspierania kultury i kupienia biletu za jedyne 5 zł. Widzom odwdzięczymy się pięknym upominkiem - magnes z reprodukcją dzieła artysty. Obrazy będzie można oglądać w detalach i to z kanapy własnego domu. Umożliwi to wysokiej jakości wirtualny spacer z użyciem skanera, podczerwieni, zdjęć w jakości 4k i zdjęć panoramicznych 360. Ciekawym uzupełnieniem będzie komentarz Jerzego Zegarlińskiego z Agencji Zegart.
Ekspozycja, traktując w sposób wieloaspektowy drogę twórczą i postać artysty, zawiera 70 jego dzieł: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i innych form graficznych, pochodzących z różnych okresów jego działalności. Całość ma na celu zaprezentowanie twórczości artysty, jako jednej z najważniejszych figur w polskiej sztuce drugiej połowy XX w.
Jan Lebenstein uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne.
Jan Lebenstein to znany i ceniony nie tylko w Polsce malarz, grafik, ilustrator książkowy. W latach 1948-54 studiował malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Od 1960 r. mieszkał i działał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny.
Na wystawie prezentowane są dzieła Jana Lebensteina należące do zbiorów polskich kolekcjonerów: Urszuli i Piotra Hofmanów, Marii i Marka Pileckich oraz kolekcjonera z Sopotu. Ekspozycja została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
Jak kupić dostęp do wirtualnego spaceru:
Wystarczy wejść na stronę Centrum Kultury i Sztuki w Koninie https://bit.ly/3eStNsA
i kupić bilet za 5 złotych.Po zakupie biletu online na podany przez Państwa email zostanie wysłane hasło, które umożliwi dostęp do spaceru. Bilet gwarantuje dodatkowo możliwość odbioru upominku związanego z wystawą w kasie CKiS-DK Oskard, od 25 marca (pn.-pt. w godz. 8:00-16:00).
Link do spaceru pojawi się na stronie w dniu premiery, 28 marca, o g. 17.00.
Wirtualne oglądanie wystawy będzie możliwe również po jej oficjalnym otwarciu do 9 kwietnia.
-
śr31Mar202118:00www.ckis.konin.pl | facebook.com/ckis.konin
Od kilku lat w pasmie „Środy z kinem niezależnym” przeznaczamy dwa seanse na prezentację Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata, czyli laureatów festiwalu Grand OFF.
14. edycja tego wydarzenia odbyła się w formule online pod koniec ubiegłego roku, dając przegląd wyjątkowych produkcji offowego nurtu wszystkich kontynentów. Liczby wyglądają imponująco: 90 członków Kapituły – przedstawicieli środowisk filmowych niemal 30 krajów - nominowało spośród ponad 4000 zgłoszeń (ta liczba wzrasta z roku na rok) ze 125 krajów 55 produkcji w 11 kategoriach.
Podczas marcowego i kwietniowego seansu zobaczymy zwycięzców tych sekcji.W programie:
1. Najlepsza reżyseria – „Fabiu” reż. Stefan Langthaler, Austria 2020, 30’
80-letni emeryt Arthur mieszka w skromnym domu w Wiedniu. Od dłuższego czasu czule opiekuje się ciężko chorą żoną Martą, a asystują mu tylko pielęgniarki. Kiedy w jego domu pojawia się nowy pielęgniarz Fabiu, rutyna Arthura zostaje zerwana. Wkrótce mężczyźni zbliżają się do siebie, a u starszego z nich narasta pożądanie i tłumiona tęsknota.2. Najlepszy scenariusz – „Cargo” reż. Christina Tournatzes, Niemcy 2019, 14’59’’
71 uchodźców z Bliskiego Wschodu ginie z powodu uduszenia w trakcie nielegalnego transportu z Węgier do Niemiec. Kierowca ciężarówki staje przed dylematem – słyszy jak ludzie krzyczą i błagają o pomoc, ale otrzymuje rozkaz, by za wszelką cenę dokończyć transport. Historia oparta na faktach.3. Najlepszy montaż – „Bonbon – Das Musikal” reż. Daniel Meier, Niemcy 2019, 19’24’’
Kiedy Jussel Meyer, dziecięcy model słynnej marki słodyczy dusi się, krztusząc się cukierkiem, zostaje ogłoszony nowy casting, aby znaleźć kolejną komercyjną twarz. Patricia, była niania Jussela, chce za wszelką cenę zapobiec wyłonieniu jego następcy.4. Najlepsza aktorka – „The Tears Thing” reż. Clemence Poesy, Francja 2019, 25’23’’
Florence jest aktorką. Przygotowania do nowej roli postawią przed nią wyzwania, których nigdy by się nie spodziewała.5. Najlepszy dokument – „The Girl with Blue Eyes” reż. Alireza Mirasadollah, Wielka Brytania 2020, 15’17
An Phouc to 11-letnia dziewczynka z Wietnamu. Jej wielkie jasnoniebieskie oczy przyciągały uwagę wielu fotografów z całego świata, ale pomimo tego An Phouc i jej rodzina cierpią z powodu biedy i zmagają się z rasizmem.6. Najlepsza scenografia – „Emperor” reż. Jannis Alexander Kiefer, Niemcy 2019, 29’58’’
„Nowe szaty cesarza” we współczesnym wydaniu. Film jest przeniesieniem fabuły baśni Hansa Christiana Andersena w realia XXI wieku. To dystopijna, ale barwna opowieść o władzy i hierarchii.Łączny czas: 135 minut
31 marca | facebook.com/ckis.konin oraz kanał Centrum Kultury i Sztuki na YouTube
Filmy będą dostępne bezpłatnie od g. 18.00 do 24.00. -
pt09Kwi202118:00www.ckis.konin.pl | facebook.com/ckis.konin
Czy natura może być ukojeniem w trudnym czasie, w którym się znaleźliśmy? Z pewnością tak. Niezwykłe obrazy przyrody Macieja Frydrysiaka powstawały w tym pełnym napięć roku. Galeria CKiS Wieża Ciśnień gorąco zachęca do oglądania wystawy „WETLANS/Łęgi”. Jest to cykl niezwykłych zdjęć pięknej, dzikiej i kojącej zarazem natury.
Otwarcie wystawy odbędzie się w formule online 9 kwietnia, o 18.00. Oglądajcie na profilu facebookowym (facebook.com/ckis.konin), na www.ckis.konin.pl oraz kanale CKiS na YouTube.
„Znaleźliśmy się w rzeczywistości, w której „wszechmocny” dotychczas człowiek, decydujący i stanowiący o sobie, został pokonany i rzucony na kolana. Wszechobecny strach, związany z niepewnością jutra, zmienił nasz świat, przewartościował życie, w którym mocne „JA" ustępuje miejsca potrzebie bliskości i kontaktu z drugim człowiekiem, w którym na pierwsze miejsce wysuwa się pragnienie życia i zdrowia.
Ostatni rok to trudny czas pełen obaw, refleksji i przemyśleń. Zmienił się świat, zmienił się człowiek... ale, nie zmieniła się natura. I to właśnie jej piękno, stałość, niezmienność, dzikość i spokój stały się inspiracją do powstania cyklu zdjęć Wetlands/łęgi. Była to forma ucieczki od obecnej sytuacji, od lęków, niepewności i stresu.
Z połączenia wielkiej pasji do fotografii i niezwykłych obrazów przyrody, trochę sennej, surowej, smutnej, ale niczym niezmąconej i kojącej powstał ten wyjątkowy cykl”. /Agnieszka Małecka/Maciej Frydrysiak urodził się w 1976 r. w Koszalinie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii, specjalność fotografia).
Od 2002 r. uczy podstaw fotografii i projektowania graficznego w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu.
Ważniejsze wystawy zbiorowe: Biennale Fotografii w Poznaniu, Konfrontacje Gorzów Wlkp. Wystawy indywidualne: Sitios, Kolory Uttar Pradesh, Budowlani, Kalejdoskop, Cocoon.
Poza działalnością edukacyjno-pedagogiczną zajmuje się fotografią portretową, fotografią architektury, architektury wnętrz i designu. Współpracuje z czołowymi architektami oraz z wiodącymi developerami w Polsce, realizując wizerunkowe sesje.Ekspozycja czynna do 30 kwietnia 2021 r. Jeśli będzie to możliwe, po otwarciu Galerii zaprosimy widzów do osobistego zwiedzania wystawy.
Zapraszamy na otwarcie ONLINE: 9 kwietnia, g. 18.00.
facebook.com/ckis.konin
www.ckis.konin.pl
kanał CKiS na YouTube -
śr28Kwi202118:00facebook.com/ckis.konin | kanał CKiS na YouTube
Od kilku lat w pasmie „Środy z kinem niezależnym” przeznaczamy dwa seanse na prezentację Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata, czyli laureatów festiwalu Grand OFF.
14. edycja tego wydarzenia odbyła się w formule online pod koniec ubiegłego roku, dając przegląd wyjątkowych produkcji offowego nurtu wszystkich kontynentów. Liczby wyglądają imponująco: 90 członków Kapituły – przedstawicieli środowisk filmowych niemal 30 krajów - nominowało spośród ponad 4000 zgłoszeń (ta liczba wzrasta z roku na rok) ze 125 krajów 55 produkcji w 11 kategoriach.
Pierwszą część pokazu wyemitowaliśmy online w marcu. A oto program kwietniowego seansu:
1. Najlepsza fabuła – „Committed” reż. Lee Gilat, Izrael, 2018, 21’48’’
Leah zmusza swoją młodszą siostrę Batyę do konfrontacji z chorobą psychiczną ojca – Zvikiego – po raz pierwszy od bardzo długiego czasu. Jest zmęczona życiem podporządkowanym chorobie ojca oraz odpowiedzialnością za opiekę nad nim i postanawia zmienić swoją sytuację. Zviki odmawia hospitalizacji, co zmusza siostry do spędzenia razem całego dnia.2. Najlepszy film polski – „Festyn” reż. Grzegorz Krawiec, Polska 2019, 20’6’
Pociąg zatrzymuje się w szczery polu, ponieważ rzuciła się pod niego kobieta. Jest lato, więc w oczekiwaniu na policję pasażerowie wychodzą na zewnątrz i rozpoczynają piknik w pobliżu zwłok. Ludzie są bardziej rozzłoszczeni zatrzymaniem pociągu niż poruszeni śmiercią dziewczyny. Kto lub co było prawdziwym powodem jej śmierci?3. Najlepsze zdjęcia – „The Invisible Monster” reż. Javier Fesser Perez de Pettino, Guillermo Fesser Perez de Petino, Hiszpania, 2019, 29’55’’
Ojciec Aminodina zawsze się uśmiecha, ponieważ twierdzi, ze szczęśliwi ludzie żyją dłużej. 8-letni Aminodin trzyma się tej zasady podczas pracy na wysypisku, gdzie żyje wraz ze swoją rodziną.4. Najlepszy aktor – „The Dogwatch” reż. Albin Wildner, Austria, 2019, 32’51’’
Po utracie wieloletniej posady w korporacji Raphael został zmuszony do podjęcia pracy jako nocny ochroniarz. Niedawno wprowadził się także z powrotem do swojej matki, którą opiekuje się oddana ukraińska pielęgniarka Vera. Dzięki jej wsparciu Raphael uczy się radzić sobie w nowym życiu.5. Najlepsza animacja – „Butterflies in Berlin” reż. Monica Manganelli, Nemcy, 2019, 29’55’’
Alex przenosi się do Berlina w 1933 r., szukając swojego miejsca na świecie i swojej tożsamości seksualnej, staje się pierwszym transseksualistą w historii, który poddał się operacji. Dzieje się to niestety w okresie narodzin narodowego socjalizmu i społecznego rozłamu, który wolność seksualną przekształcił w powód do represji.Łączny czas: 135 minut
28 kwietnia I 18.00
online – facebook.com/ckis.konin oraz kanał CKiS na YouTube
seans bezpłatny -
pt21Maj202118:00CKiS przy Okólnej
„Z pochwyceń, dostrzeżeń rodzi się obraz. Z pasji, determinacji, podążania tam, gdzie kolorem jest piach, czerń zwęglonego polana, strzęp taśmy znalezionej na parkingu. W szumie powietrza, promieniach drzew płótno jest obce, trzeba je oswoić, nasycić materią, sponiewierać czasem. Dopiero takie zawieźć do galerii”.
To słowa Natalii Wegner z katalogu do wystawy malarstwa Krzysztofa Ryfy, której otwarcie odbędzie się 21 maja w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (ul. Okólna 47a).
Krzysztof Ryfa urodził się w Jeleniej Górze w 1959 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Mieszka i pracuje w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie stworzył i prowadzi Niezależną Galerię 33. Malarz, pedagog, kurator wystaw, animator kultury, organizator i uczestnik plenerów artystycznych, uczestnik i laureat przeglądów malarskich.
Twórczość Krzysztofa Ryfy trudno określić jednym zdaniem. Jego obrazów nie da się zakwalifikować do jednego gatunku malarskiego. To co na pierwszy rzut oka odbierzemy jako czystą abstrakcję, w rzeczywistości przedstawia fragmenty prawdziwych krajobrazów.
Jego prace to nie tylko precyzyjne, nieomal matematyczne abstrakcje ale też rzeźbiarskie obrazy-obiekty czy subtelne impresje. W tworzonych kompozycjach niezwykłą rolę odgrywa gra kolorów i faktur, kontrastów i kierunków, a sam autor mówi: „W moich obrazach nie ma czystej abstrakcji. Maluję cyklami, a z każdą pracą jestem emocjonalnie związany”. Wszystko musi wynikać z wnętrza, to, co szczere, zawsze będzie aktualne, prawdziwe, wartościowe”.
Źródłem jego sztuki jest cała natura, życie, otaczający świat, emocje i uczucia. Żywi się wrażeniami zewnętrznymi, przetwarza je w swej duszy, poddaje się inspiracjom płynącym z natury we wszystkich jej najróżniejszych przejawach, które w nim się gromadzą, prowadząc do powstania dzieła.
„Twórczość Krzysztofa Ryfy, pełna pasji, ekspresji, pośpiechu nosi w sobie potrzebę ciągłego szukania i odkrywania. Jest hołdem wrażliwego, dociekliwego artysty dla czasu i miejsca, w którym przyszło mu żyć” - Natalia Wegner
Zwiedzanie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Zapraszamy. Wystawa czynna do 4 czerwca.
-
pt28Maj2021sob29Maj202110:00 18:00 21:00Konin, CKiS DK Oskard
ŚWIĘTO FOTOGRAFII W KONINIE
Spotkania ze sławami polskiej fotografii, wystawy, bitwa na zdjęcia, zaskakujące tematy i wyzwania, cenne nagrody oraz muzyczne akcenty – taka będzie pierwsza edycja Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ 2021.
28 i 29 maja zapraszamy pasjonatów i amatorów fotografii z całej Polski, a przede wszystkim z Konina i powiatu konińskiego, na I edycję Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ 2021. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury i Sztuki w Koninie a współorganizatorem - Miasto Konin.
W ramach festiwalu, w piątek 28 maja, w kilku punktach miasta pojawią się arcyciekawe wystawy fotograficzne partnerów Festiwalu. W Parku Chopina zobaczymy „Makrofotografię” członków KKF FF w Koninie, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie „Rzeczpospolitą Babską. Od POLANEXU do KONWARTU”, w Młodzieżowym Domu Kultury i w Domu Kultury Oskard „Konin analogowo” w dwóch częściach, a w Muzeum Okręgowym w Koninie czynna będzie wystawa fotografii Wojtka Ziemskiego z czterech odsłon projektu „Muzeum Bardów” realizowanego w MOK w ubiegłym roku. Wszystkie wystawy będzie można zwiedzać przez trzy tygodnie.
28 maja, w CKiS - DK Oskard na miłośników fotografii czekać będzie Marek Lapis i jego projekt „GRANICE BARW”. Artysta w swoich pracach wnika w bardzo intymną oraz tajemną tkankę badań, próbując zobaczyć barwy „oczami” niewidomych.
Późnym wieczorem, w starej części Konina, zaprosimy uczestników festiwalu na FOTOSPACER pod czujnym okiem warszawskich specjalistów z fotospacery.pl - Tomasza Kulasa i Arkadiusza Uriasza (Arkadio Muralles). Fotograficzne, nocne łowy będą połączone z oprowadzaniem i historycznymi ciekawostkami przygotowanymi przez Damiana Kruczkowskiego.W drugim dniu festiwalu, 29 maja, szykuje się gorąca FOTOBITWA, w ramach której uczestnicy, w wyznaczonych godzinach, wykonają zadanie fotograficzne na wybrany przez jurorów temat. Podczas finału bitwy, który odbędzie się w sali widowiskowej CKiS-DK Oskard, rozstrzygnięty zostanie pojedynek na najlepsze zdjęcie. Jurorami będą Marek Lapis i Tomasz Kulas oraz oczywiście publiczność. Najlepsze cztery fotografie zostaną nagrodzone cennym sprzętem fotograficznym, ufundowanym przez Centrum Kultury i Sztuki oraz Starostwo Powiatowe w Koninie.
Na zakończenie I edycji Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ 2021 w Klubokawiarni NOT CKiS - DK Oskard odbędzie się koncert NIEMEGO KINA, poznańskiej formacji artystycznej tworzącej muzykę z pogranicza piosenki autorskiej, awangardy, bluesa i muzyki alternatywnej, łączącej świat instrumentów akustycznych ze światem muzyki elektronicznej, często w bardzo psychodelicznych klimatach. Nieme Kino to połączenie trzech sztuk: filmu, muzyki i fotografii w jednym przedstawieniu artystycznym.
Koniński Festiwal Fotograficzny FOCUS NAD WARTĄ 2021 będzie organizowany w formule biennale. Na kolejną odsłonę zaprosimy w roku 2023. Do zobaczenia!
Ważne informacje, warunki zgłoszenia na www.ckis.konin.pl
-
czw03Cze2021nie06Cze202110:00CKiS - DK Oskard
Wszystkim stęsknionym filmowych wrażeń polecamy 67. OKFA Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby. Od 3 do 6 czerwca na widzów czekają m.in. najlepsze filmy polskiego offu, spotkanie z Agnieszką Holland i Maciejem Cuske, projekcje „Szarlatana”, „Wieloryba z Lorino”, „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej oraz koncert galowy Marii Sadowskiej.
W fascynujący świat niezależnego kina wejdziemy za sprawą 60 obrazów wyłonionych z 225 nadesłanych. Nagrody główne w trzech sekcjach: film amatorski, niezależny oraz studencki, przyzna jury: Krzysztof Majchrzak, Łukasz Maciejewski, Adam Sikora, Katarzyna Klimkiewicz, Maciej Cuske.
Na projekcje konkursowe 3 i 4 czerwca wstęp jest bezpłatny. Filmy będzie można w tym roku również oglądać online na www.okfa.ckis.konin.plOKFA to także spotkania z osobistościami polskiego kina. 4 czerwca tuż po projekcji „Szarlatana” połączymy się na żywo z Agnieszką Holland – wybitną kilkukrotnie nominowaną do Oscara reżyserką i scenarzystką. Najnowsza produkcja Agnieszki Holland to oparty na faktach, zrealizowany z rozmachem film będący znakomitą, nieszablonową i niesłychanie zmysłową opowieścią o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. 4 czerwca, g. 18.30, bilet 15 zł
Na Czukotkę, do krainy surowej ziemi, gdzie żyje jedno z najstarszych syberyjskich plemion zabierze nas Maciej Cuske niezwykłym filmem „Wieloryb z Lorino”, który zdobył 15 nagród i wyróżnień na polskich i międzynarodowych festiwalach. Na spotkanie z autorem dokumentu, w tym roku również jurorem, zaprosimy widzów tuż po projekcji filmu – 3 czerwca, g. 18.15, bilet 10 zł
Klimat małej wioski Lorino, warunki życia mieszkańców i połowy wielorybów przybliża reżyser również wystawą swoich zdjęć analogowych, które powstały w 2013 r. podczas kręcenia dokumentu. Wystawa pt. „Czukotka” dostępna będzie w obiekcie festiwalowym.Tego wieczoru odbędzie się również specjalny przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Małgorzaty Szumowskiej „Śniegu już nigdy będzie”, który był w tym roku polskim kandydatem do Oscara. To przewrotna historia atrakcyjnego mężczyzny Żeni, który zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu i zagląda w ludzkie dusze. W osobliwe postaci wcielają się m.in. Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Katarzyna Figura, Weronika Rosati, Andrzej Chyra. 3 czerwca, 20.30, bilet: 18 zł
Odważnego kina nigdy dość. W ramach pokazów specjalnych, w sobotę 5 czerwca, mamy również dla widzów nowatorski i poruszający tematy tabu zestaw 4 filmów, które szturmem zdobyły festiwale filmowe w kraju i na świecie i na które od dawna czekali widzowie kin. Podczas pokazu pt. „Najlepsze polskie krótkie metraże 2021. Vol. 1” zobaczymy m.in. debiut reżyserski aktorki Olgi Bołądź „Alicja i żabka”. Filmy powstały w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. 5 czerwca, g. 12.30-14.00, wstęp wolny.
Sobotni wieczór to oczywiście emocje związane z galą wręczenia nagród. Tuż po ogłoszeniu werdyktu będziemy cieszyć się w muzyką z najnowszego albumu Marii Sadowskiej. „Początek nocy” łączy wszystkie gatunki, w jakich się̨ do tej pory poruszała. Ta niepokorna reżyserka, producentka i kompozytorka swoje muzyczne doświadczenia i fascynacje zamknęła w płycie z piosenkami o miłości. 5 czerwca, g. 19.00, bilet: 40 zł.
Niedzielne przedpołudnie na OKFA poświęcimy najmłodszej publiczności. O g. 11.00 zapraszamy na pokaz „O!PLA na OKFA”. Dzieciom od 6 do 10 lat zaproponujemy niezwykłe polskie filmy animowane z Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji. 6 czerwca, g. 11.00, bezpłatne wejściówki do odbioru w CKiS – DK Oskard.
Natomiast o g. 18.00 będzie można obejrzeć filmy nagrodzone na 67. OKFA, a o 20.00, na finał filmowego święta mamy seans „Oscar Nominated Short Films”. Krótkie filmy aktorskie podejmują aktualne polityczne i społeczne tematy, nie zapominając o ludzkich i osobistych historiach bohaterów. Będą to opowieści m.in. o rodzącej się szczególnej więzi pomiędzy błąkającym się po ulicach Nowego Yorku nastolatkiem a głuchoniewidomym mężczyzną, o strażniku pochłoniętym osobistą korespondencją więźnia z celi śmierci czy rysowniku, któremu powracające śmiertelne spotkanie uniemożliwia powrót do swojego psa do domu. 6 czerwca, g. 20.00, bezpłatne wejściówki do odbioru w CKiS – DK Oskard.
PROGRAM
3 czerwca (czwartek)
10.00 – 14.00, 15.00 – 17.30 - projekcje konkursowe – wstęp wolny
18.15 – inauguracja,
pokaz specjalny „Wieloryb z Lorino” i spotkanie z reżyserem Maciejem Cuske – prowadzenie Łukasz Maciejewski – bilet 10 zł
20.30 – pokaz specjalny premierowy „Śniegu już nigdy nie będzie” reż. Małgorzata Szumowska – bilet 18 zł4 czerwca (piątek)
10.00 – 13.30, 14.30 – 17.45 – projekcje konkursowe – wstęp wolny
18.30 – pokaz specjalny „Szarlatan” i spotkanie z Agnieszką Holland (połączenie na żywo) – prowadzenie Łukasz Maciejewski – bilet 15 zł5 czerwca (sobota)
10.30 – 12.30 - omówienia filmów konkursowych przez Jury
12.30 - 14.00 – pokaz specjalny „Najlepsze Polskie Krótkie Metraże vol.1” - wstęp wolny
19.00 – gala wręczenia nagród i koncert Marii Sadowskiej „Początek nocy” – bilet 40 zł6 czerwca (niedziela)
11.00 – O!PLA na OKFA – poranek z polską animacją dla dzieci 6+ - bezpłatne wejściówki
18.00 – pokaz specjalny filmów nagrodzonych na 67. OKFA – wstęp wolny
20.00 – pokaz specjalny Oscar Nominated Short Films 2021 – bezpłatne wejściówkiFestiwalowi towarzyszy wystawa fotografii analogowych Macieja Cuske „Czukotka”
Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Współorganizator: Miasto Konin -
pt11Cze202118:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień
Szósta edycja Festiwalu Permutacje to propozycja na wielbicieli sztuki komputerowej. Na wystawę zostali zaproszeni artyści, którzy praktykują na co dzień zagadnienia związane z mediami, wśród nich ważną rolę odgrywa przetwarzanie komputerowe, generatywność, interaktywność, sztuczna inteligencja, grafika 3D, synteza mowy i aranżacje z udziałem laserów.
Na tegoroczną edycję wydarzenia zaprosiliśmy następujących artystów: Maciej Drabik, Przemysław Jasielski, Szymon Kaliski, Łukasz Sienkiewicz, Marek Straszak, Łukasz Szałankiewicz, Voices of the Cosmos, Marcelo Zammenhoff, Arek Zub.
Kuratorem jest Roman Bromboszcz.Festiwal sztuki komputerowej odbędzie się w tym roku pod znakiem tematyki science-fiction. Fantastyka naukowa to działalność, którą znamy przede wszystkim z literatury, ale obecna jest ona także w sposób silny w komiksie i w ramach sztuki ilustracji oraz sztuki koncepcyjnej, w ramach gier komputerowych i animacji.
Tegoroczna edycja przejawiać się będzie poprzez wystawę, w ramach której pokażą się artyści skoncentrowani zasadniczo na walorach wzrokowych, ale także kompozytorzy, muzycy, którzy przygotują utwory muzyki elektronicznej, komputerowej.
Zapraszamy! Do zobaczenia w Wieży Ciśnień.
Otwarcie wystawy 11 czerwca o g. 18.00.
Wystawa do 30 czerwca.
-
pt11Cze2021nie13Cze202119:00CKiS DK Oskard
Rzućcie wszystko i przyjdźcie posłuchać jazzu – JAZZONALIA już blisko
Trzy czerwcowe wieczory wypełni muzyka w doskonałym wykonaniu. Ten dźwiękowy zawrót głowy od 11 do 13 czerwca będzie zasługą mocnego kobiecego składu, ekscentrycznej formacji złożonej z samych Mitchów, wirtuoza pianistyki jazzowej i dużej dawki nowoczesnego jazzu zabarwionego hip-hopem i etno. Dodatkowych emocji dostarczą jazzowe kino konesera i wystawy fotografii Anety i Macieja Kaników. W muzycznych podróżach potowarzyszy nam dziennikarz, fotograf, producent Marcin Kydryński, który będzie gospodarzem tegorocznego Festiwalu.
A jaki jest jazzowy rozkład jazdy? Zaczynamy koncertem 23-letniej Kingi Głyk uważanej za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo-bluesowej. Kwartet zaprezentuje materiał z najnowszego, już entuzjastycznie przyjętego albumu „Feelings”.
Następnie usłyszycie zespół, który gra już 17 lat, ma na koncie 7 płyt długogrających nagranych w duecie, kwintecie, oktecie, nonecie, tentecie, a nawet jako orkiestra i chór. Mitch & Mitch współpracowali z tuzami scen krajowych i zagranicznych. Szczególna okazała się współpraca ze wspaniałym polskim piosenkarzem Zbigniewem Wodeckim, która zaowocowała albumem „1976: A Space Odyssey”, który cieszył się ogromną popularnością i zdobył dwa Fryderyki. Ten wieczór za sprawą wyjątkowego filmu dokumentalnego zakończycie w Nowym Orleanie, wsłuchując się w muzykę tego niezwykłego miasta.
Sobotę spędzicie z kobiecym kwintetem O.N.E., czyli wybitnymi przedstawicielkami młodego pokolenia: Moniką Muc – saksofonistką, Dominiką Rusinowską – skrzypaczką, Polą Atmańską – pianistką i kompozytorką, Kamilą Drabek – kontrabasistką i kompozytorką oraz Patrycją Wybrańczyk – perkusistką. To będzie jazz zagrany nowocześnie, czerpiący z muzyki współczesnej, hip-hopu oraz etno.
Kolejno scenę opanuje zespół, który dokonał gruntownego odświeżenia jazzowej sceny, łącząc klasyki z najnowszymi gatunkami współczesnej muzyki miejskiej. EABS wystąpi wraz Pauliną Przybysz znaną z takich składów i wcieleń jak Sistars, Pinnawela, Rita Pax, Archeo. A na koniec emocjonującego dnia kolejne jazzowe kino konesera, film o legendzie światowego jazzu Elli Fitzgerald.
Niedzielny wieczór rozpocznie koncert wybitnej polskiej wokalistki, kompozytorki, skrzypaczki Doroty Miśkiewicz z Big Bandem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie pod dyrekcją Krzysztofa Pydyńskiego. Artystka znana jest z nastrojowych utworów balansujących na granicy gatunków, w których pobrzmiewają zarówno polskie, jak i egzotyczne nuty.
A na finał Festiwalu muzycznymi opowieściami zaczaruje Was Dominik Wania – wybitny pianista, który dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records. Muzyka Wani jest wyrazem twórczego współistnienia czystej improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, romantycznej pianistyki oraz europejskiej muzyki klasycznej.
Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęli: Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina.
Współorganizator: Miasto Konin.
Partnerzy: PSM I i II stopnia w Koninie, Konińska Fundacja Kultury, Koniński Dom Kultury.11 czerwca - piątek / Wieczór Prezydencki
19:00 sala widowiskowa
Kinga Głyk Quartet
Mitch & Mitch
22:30 sala Kino Konesera
„Nowy Orlean: Miasto Muzyki”12 czerwca - sobota
19:00 sala widowiskowa
O.N.E. Quintet
EABS feat. Paulina Przybysz
22:30 sala Kino Konesera
„Ella Fitzgerald”13 czerwca - niedziela
19:00 sala widowiskowa
Big Band PSM Konin feat. Dorota Miśkiewicz
Dominik Wania solo -
pt18Cze202118:00CKiS przy Okólnej
Malarz pasjonat, regionalista, miłośnik historii Kazimierz Białkowski będzie bohaterem kolejnego wernisażu w CKiS. Od 18 czerwca będziecie mogli oglądać obszerny zbiór prac malarskich, które powstały niedawno, i poznać jego twórczość w daleko większym wymiarze niż było to dotychczas możliwe.
Ekspozycja będzie obejmować prace m.in. z cyklu „REGIONALIA” – tu zobaczymy serię portretów osób, których losy pośrednio lub bezpośrednio związane były z Koninem.
Jak pisze Robert Brzęcki we wstępie do katalogu wystawy „Podobizny powstają z pieczołowicie wyszukiwanych fotografii sprzed lat takich jak Fryderyka Chopina, Zofii Urbanowskiej, Jana Zemełki, Stefana Żeromskiego czy nauczycielki języka polskiego Jadwigi Perathoner nazywanej przez uczniów Franka. Jest także w tej galerii portretów sporo prac poświęconych najbliższym. Inne portrety mają charakter imaginacyjny, jak w przypadku przywódców powstania styczniowego. Można zobaczyć Maksymiliana Tarejwo, kapelana powstania styczniowego zamordowanego przez Rosjan w Koninie i gen. Edmunda Taczanowskiego”.Drugim cyklem obszernie prezentowanym na wystawie są „REPRODUKCJE”, czyli repliki prac wielkich mistrzów takich jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Wojciech Kossak, Diego Velázquez, Caravaggio czy Rembrandt. Tworząc je, kładzie akcent na nie tylko na weryzm, ale i emocjonalne jakości z częstym przetworzeniem na swoją paletę kolorystyczną.
Kazimierz Białkowski urodził się w 1945 r. W Koninie zamieszkał w roku 1947. Z zawodu jest technikiem górnikiem, z zamiłowania – malarzem. Zaczął malować w latach 60. w Technikum Górniczym. Pracując w kopalni, stworzył ogromną liczbę szkiców, rysunków - od koparek po brykietownię.
Po przejściu na emeryturę oddaje się uwiecznianiu Konina i malowaniu niekoniecznie eksponowanych miejsc m.in. uliczek, zaułków czy sekretnych podwórek. Dzięki jego staraniom i dociekliwości możemy także zobaczyć, jak prawdopodobnie wyglądały miejsca, których już nie ma lub poznać jak dane miejsce wyglądało przed modernizacją.
Brał udział w wielu plenerach, prace prezentował na wystawach w mieście i regionie. Kilkukrotnie był laureatem Przeglądu Twórczości Plastycznej „O Złotą Sztalugę” organizowanego przez CKiS w Koninie. Nie sposób nie wspomnieć o zainteresowaniach malarza kampanologią – nauką o dzwonach. Pieczołowicie je rysuje i poznaje ich historię.
18 czerwca, g. 18.00, CKiS przy Okólnej.
Wystawę możecie oglądać do 16 lipca.
Zajrzyjcie do nas koniecznie! -
pt25Cze2021pon28Cze202116:00 19:00 21:00CKiS - DK Oskard, boisko przy SP nr 7
Wakacje na Malcie (Festiwal) !
Malta Festiwal na Bis w Koninie to kolejna już odsłona poznańskiego Festiwalu w naszym mieście, a co za tym idzie kilka intensywnych teatralnie i muzycznie dni!
W tym roku spotykamy się w dniach 25-28 czerwca w różnych przestrzeniach naszego miasta! Pierwszy dzień festiwalu dedykujemy najmłodszym i zapraszamy na spektakl „Zgubowisko” Fundacji Sztukmistrze, na placu przy Szkole Podstawowej numer 7 w Koninie.
Drugi dzień to zdecydowanie muzyka. W sobotę 26 czerwca, o godzinie 21:00, sceną klubokawiarni Not w CKiS-DK Oskard zawładnie zespół Izzy and The Black Trees - czyli połączenie zadziornej americany, brudnych punkowych gitar i charyzmatycznego głosu wokalistki. W brzmieniu zespołu zauważalna jest surowa energia, która przywołuje skojarzenia z the Pixies, Patti Smith Band, The Kills lub Sonic Youth.
W niedzielny wieczór 27 czerwca, czyli trzeciego dnia festiwalu przeniesiemy się do czasów Franza Kafki, za sprawą spektaklu „Procesy” poznańskiego Teatru Usta Usta Republika. Widowisko odbędzie się na placu przy CKiS-DK Oskard punkt 22:30.
Ostatni i zarazem czwarty dzień Malty, zamknie muzyka i poezja - czyli Mela Koteluk i Kwadrofonik! Artyści zaprezentują wyjątkowy album muzyczny „Astronomia Poety.Baczyński", zrealizowany wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego. Na koncert zapraszamy do Sali widowiskowej CKiS-DK Oskard 28 czerwca, ostatniego dnia Festiwalu Malta na Bis w Koninie o godzinie 19:00.Na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne w kasie CKiS – DK Oskard, przy ulicy 1 Maja 7a!
25/06/2021 START: 16:00
MALTA FESTIWAL NA BIS W Koninie:
Spektakl dla dzieci „Zgubowisko” Fundacja Sztukmistrze g. 16:00
Boisko Szkoły Podstawowej numer 7 w Koninie
Bezpłatna wejściówka w kasie CKiS-DK Oskard, ul 1 Maja 7a26.06.2021 START: 21:00
MALTA FESTIVAL POZNAŃ NA BIS W Koninie:
Koncert Izzy and The Black Trees
Klubokawiarnia NOT CKIS-DK OSKARD
Bezpłatna wejściówka w kasie CKiS-DK Oskard, ul 1 Maja 7a27.06.2021 START: 22:30
MALTA FESTIWAL NA BIS W Koninie:
Spektakl dla dorosłych „Procesy” Teatr Usta Usta Republika
Plac przed CKiS-DK Oskard
Bezpłatna wejściówka w kasie CKiS-DK Oskard, ul 1 Maja 7a28.06.2021 START: 19:00
MALTA FESTIWAL NA BIS W Koninie:
Mela Koteluk i Kwadrofonik
Sala Widowiskowa CKiS – DK Oskard
Bezpłatna wejściówka w kasie CKiS-DK Oskard, ul 1 Maja 7a -
pt16Lip20218.00-18.00CKiS przy Okólnej
Do 16 lipca w CKiS można oglądać wystawę Kazimierza Białkowskiego - malarza pasjonaty, regionalisty, miłośnika historii. Prezentowany jest obszerny zbiór prac malarskich, które powstały niedawno, co pozwala poznać jego twórczość w daleko większym wymiarze niż było to dotychczas możliwe.
Ekspozycja obejmuje prace m.in. z cyklu „REGIONALIA” – to seria portretów osób, których losy pośrednio lub bezpośrednio związane były z Koninem.Jak pisze Robert Brzęcki we wstępie do katalogu wystawy „Podobizny powstają z pieczołowicie wyszukiwanych fotografii sprzed lat takich jak Fryderyka Chopina, Zofii Urbanowskiej, Jana Zemełki, Stefana Żeromskiego czy nauczycielki języka polskiego Jadwigi Perathoner nazywanej przez uczniów Franka. Jest także w tej galerii portretów sporo prac poświęconych najbliższym. Inne portrety mają charakter imaginacyjny, jak w przypadku przywódców powstania styczniowego. Można zobaczyć Maksymiliana Tarejwo, kapelana powstania styczniowego zamordowanego przez Rosjan w Koninie i gen. Edmunda Taczanowskiego”.
Drugim cyklem obszernie prezentowanym na wystawie są „REPRODUKCJE”, czyli repliki prac wielkich mistrzów takich jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Wojciech Kossak, Diego Velázquez, Caravaggio czy Rembrandt. Tworząc je, kładzie akcent na nie tylko na weryzm, ale i emocjonalne jakości z częstym przetworzeniem na swoją paletę kolorystyczną.Dodatkowo CKiS wraz z artystą zachęca do uczestnictwa w oprowadzaniu autorskim. Kazimierz Białkowski będzie czekał na widzów 13 lipca w godzinach 16.00-18.00. Opowie o swoich pracach, inspiracjach, a także odpowie na nurtujące widzów pytania.
Kazimierz Białkowski urodził się w 1945 r. W Koninie zamieszkał w roku 1947. Z zawodu jest technikiem górnikiem, z zamiłowania – malarzem. Zaczął malować w latach 60. w Technikum Górniczym. Pracując w kopalni, stworzył ogromną liczbę szkiców, rysunków - od koparek po brykietownię.
Po przejściu na emeryturę oddaje się uwiecznianiu Konina i malowaniu niekoniecznie eksponowanych miejsc m.in. uliczek, zaułków czy sekretnych podwórek. Dzięki jego staraniom i dociekliwości możemy także zobaczyć, jak prawdopodobnie wyglądały miejsca, których już nie ma lub poznać jak dane miejsce wyglądało przed modernizacją.
Brał udział w wielu plenerach, prace prezentował na wystawach w mieście i regionie. Kilkukrotnie był laureatem Przeglądu Twórczości Plastycznej „O Złotą Sztalugę” organizowanego przez CKiS w Koninie. Nie sposób nie wspomnieć o zainteresowaniach malarza kampanologią – nauką o dzwonach. Pieczołowicie je rysuje i poznaje ich historię.
Wystawa dostępna od poniedziałku do piątku - 8.00-18.00.
-
pt23Lip202121:00klubokawiarnia NOT w CKiS DK Oskard
Muzyka ZAMILSKIEJ rozpoznawalna jest poprzez ciężkie, rytmiczne, wypełnione basem brzmienia. Pierwsze skojarzenie: techno. Jednak jej muzyka wybiega poza definicje tego gatunku, oscylując pomiędzy elektroniką, world music a noisem. Każdy koncert ZAMILSKIEJ to żywiołowa dawka monstrualnego basu i potężnych bitów wprowadzająca publiczność w taneczny trans.
Grał jej utwory w swoim programie radiowym w BBC sam Iggy Pop, ale też Mary Anne Hobbs i Tom Ravenscroft. Jej „FuckFray” Nine Inch Nails umieściło na swojej oficjalnej playliście muzycznych rekomendacji na Spotify. Muzyka ZAMILSKIEJ pojawiła się w najgorętszej grze komputerowej sezonu: RUINERZE (soundtrack nagrodzony statuetką DIGITAL DRAGONS 2018), ale też w nagrodzonym w Cannes filmie krótkometrażowym „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej. W 2018 Remix utwóru „Gazelle Twin” w wykonaniu ZAMILSKIEJ zasilił ścieżkę dźwiękową serialu ABC „How to Get Away with Murder”.
ZAMILSKA stworzyła też muzykę na potrzeby filmu dokumentalnego „Turyści” pokazywanego na polskich i zagranicznych festiwalach. Na swoim koncie ma też debiut producencki: utwór „Dzielne Kobiety” Pauliny Przybysz. Za album, na którym znalazła się ta piosenka, Przybysz otrzymała statuetkę FRYDERYKA 2017. Debiutowała utworami „Quarrel” i „Duel 35” (który rozbrzmiał nawet podczas pokazu domu mody Dior w Tokyo).
Pierwszy album „Untune” z 2014 umożliwił jej zaistnienie na rynku muzycznym nie tylko w Polsce, ale też za granicą, i występy w całej Europie. Drugie wydawnictwo, „Undone” z 2016, nominowane było do Fryderyka w kategorii „Elektronika”. W 2017 natomiast ukazał się singiel „Closer” z gościnnym wokalnym udziałem RESINY, jedynej polskiej artystki wydającej w brytyjskiej wytwórni Fat Cat Records. Najnowszy album „Uncovered” z 2019 bardzo entuzjastycznie przyjęty w Polsce i za granicą również nominowany został do Fryderyka w kategorii „Elektronika”.
W 2019 spełniło się też jedno z marzeń Zamilskiej: jej remix utworu „Cages” znalazł się na płycie z remiksami samej Pauli Temple. Na dodatek do zremiksowania jednego ze swoich przebojów zaprosiła również Zamilską grupa Editors (remiks „Black Gold”).
ZAMILSKA chętnie tworzy dla artystów i z innymi artystami. Warto wspomnieć kolaborację z Nosowską przy okazji projektu „POWROTY” ELECTRONIC BEATS, czyli remix „Jeśli wiesz co chcę powiedzieć”, ale też z Marią Peszek, dla której wykonała remix utworu „Sorry Polsko”.
Na zaproszenie radiowej Czwórki narodziła się współpraca z Quebonafide i ich wspólny utwór „Święty spokój” nagrany w ramach cyklu Żywy Gig. W 2017 ZAMILSKA była częścią Orkiestry Męskiego Grania pod kierownictwem artystycznym Organka. Ciekawym wyzwaniem było dla ZAMILSKIEJ stworzenie oprawy muzycznej do pokazu mody „Hold the Rivers” projektanta Michała Szulca.
Od 2017 ZAMILSKA ma własny program radiowy „Nocny TransPort” emitowany obecnie w co drugą środę w radiowej Czwórce, podczas którego prezentuje swoje eklektyczne inspiracje.
-
pt06Sie202121:00klubokawiarnia NOT w CKiS DK Oskard
Klubowa muzyka doskonała na wakacje. W nowej klubokawiarni CKiS DK Oskard rozpoczęliśmy w lipcu bardzo ciekawy cykl koncertów z muzyką elektroniczną, zainaugurowała go niezwykła ZAMILSKA. Przyszedł czas na kolejnego fantastycznego artystę.
6 sierpnia wystąpi Baasch – jeden z najbardziej oryginalnych twórców na polskiej scenie electro – wplata industrialny chłód i EDM-owy trans w świetnie skomponowane, zapadające w pamięć piosenki.
Jego znakiem rozpoznawczym są chwytliwe, mroczne melodie, intrygujące, niebanalne teksty i hipnotyzujący wokal. Producent, kompozytor, wokalista, autor muzyki do nagradzanego filmu „Płynące wieżowce” Tomka Wasilewskiego, spektaklu krakowskiego teatru Stara Łaźnia „Autobiografia na wszelki wypadek” w reżyserii Michała Buszewicza i wideo-spektaklu „Balladyna” w reż. Oskara Sadowskiego.
Wystąpił w wielu projektach muzycznych, współpracując m.in. z Rysami, Noviką, Bokką, Agimem, Zamilską, Sonar Soul czy Mery Komasą. Otwierał koncerty Tricky’ego i Bloodgroup. Dwa pierwsze albumy studyjne wydane w NEXTPOP-ie zebrały świetne recenzje i znalazły się w licznych rankingach jako jedne z najlepszych płyt. Latem 2020 roku premierę miał trzeci album „Noc”, wydany pod szyldem belgijskiej wytwórni PIAS, która zajmuje się między innymi takimi artystami, jak Editors czy Agnes Obel.
Bilet tutaj
www.ckis.konin.pl
-
wt10Sie2021śr13Paź2021Konin, CKiS DK Oskard
Projekt Teatr Polska powraca do Konina i w najbliższych miesiącach będziecie mogli uczestniczyć w jego bardzo różnorodnych i niezwykłych odsłonach. Bo teatr to przygody, refleksje, przeżycia. A my do tego świata emocji zapraszamy zarówno małą, jak i dorosłą publiczność, proponując 9 spektakli.
A jakie historie będzie można odkrywać w ramach tegorocznego Teatru Polska? Będą to m.in. opowieści o utalentowanej i pięknej pisarce Zuzannie Ginczance, o próbie naprawy zerwanych więzi między matką a synem, o tajemniczej niemieckiej wdowie w widowiskowym ujęciu z dolnośląską historią w tle. Będzie również spektakl inspirowany malarstwem i street artem oraz bardzo ciekawe i poruszające propozycje dla dzieci.
Celem TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.
Kwalifikacja spektakli zgłoszonych do programu przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na uzyskaniu rekomendacji od Zespołu Sterującego ds. artystycznej, a drugi na ocenie projektów objazdów wybranych spektakli przez Zespół Sterujących ds. finansowych.
Prezentacje spektakli w ramach TEATR POLSKA odbędą się w okresie od 1 sierpnia do 31 października 2021 roku.
Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
PROGRAM:
10 sierpnia 2021
Odyseja
Teatr Nowszy11 sierpnia 2021 19.00
Gallery of Modern heArt
Teatr Papahema14 września 2021
Skarb Wdowy Schadenfreude
Teatr im. H.Modrzejewskiej w Legnicy16 września 2021
Kruk z Tower
Teatr Dramatyczny w Warszawie21 września 2021
Bambi, opowieść leśna
Teatr Lalek Pleciuga Szczecin28 września 2021
Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży
Teatr Muzyczny w Poznaniu6 października 2021
Schulz: Pętla
Teatr Chorea10 października 2021
Ginczanka, przepis na prostotę życia
Teatr Łaźnia Nowa Kraków13 października 2021
Gradient
Fundacja Sztukmistrze z LublinaWszystkie informacje o spektaklach znajdziecie tutaj
-
czw12Sie202116:00 17:30 trawnik przy CKiS - Okólna 47a
W wakacje powróciły zajęcia sensoryczne dla maluszków. Letnia pogoda sprzyja zabawie i doświadczaniu w zielonej przestrzeni przy CKiS w Koninie.
Zapraszamy dzieci od pierwszego roku życia do 3 lat wraz opiekunami na sierpniowe zajęcia. Oczywiście poprowadzi je doświadczona animatorka Natalia Zawartka-Ignaszak, która przygotowuje autorski program w oparciu o rozmaite aktywności – muzyczną, plastyczną, ruchową.
Zabawy stymulują rozwój motoryki małej i dużej, sfery poznawczej, społecznej oraz rozwój mowy. Poprzez odkrycia i doświadczenia dzieci zdobywają nowe umiejętności. Oswajają się z rówieśnikami, dzięki czemu znacznie łatwiej przychodzi im adaptacja w przedszkolu.
Zajęcia odbędą 12 sierpnia. Jeśli dopisze pogoda, planujemy zajęcia na trawniku przy CKiS ul. Okólna.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są zapisy: tel. 63 274 66 00, w godzinach 8.00-15.30.
Zapisy odbywają się do dwóch grup: 16.00-17.00 i 17.30-18.30.Koszt: 30 zł.
Wpłaty tylko na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776. -
sob21Sie202114.00-19.00plac przy CKiS Okólna 47a
Wakacje w pełni, cieszmy się odpoczynkiem i zabawą. Centrum Kultury i Sztuki przy Okólnej zapewni najmłodszym tej zabawy jeszcze więcej, oczywiście w ciekawej artystycznie odsłonie. Dzieci od 1 roku życia do 9 lat wraz z opiekunami zapraszamy gorąco 21 sierpnia na pierwszą, plenerową odsłonę letniego projektu SZTUKA NA WYPASIE. Będą spektakle Małego Teatru Ilustracji, warsztaty plastyczne, Smykofonia, zabawy z animatorami i słodki poczęstunek m.in. z watą cukrową. Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny, ale na niektóre punkty programu konieczne są zapisy.
Oto propozycje na kolorowe letnie popołudnie:
1. Mały Teatr Ilustracji – spektakle + warsztaty dla dzieci od 4 do 9 lat: 14.00-15.00 i 15.45-16.45
W niezwykłą przygodę zabierze dzieci Mały Teatr Ilustracji, który przygotował spektakle inspirowane japońską tradycją Kamishibai, która związana jest z opowiadaniem historii za pomocą ilustracji wykonywanych na planszach, wsuwanych do drewnianej skrzynki pełniącej rolę sceny czy ekranu.
Mały Teatr Ilustracji wyczaruje baśniowe światy w dwóch spektaklach „Ptasie opowieści” i „Księżycowe opowieści”. Twórcy Teatru podkreślają duże znaczenie języka ilustracji, którym posługują się podczas przedstawień. Tekst i obraz są tutaj zgraną i dynamiczną jednością. A wszystko to zatopione jest w ciepłych dźwiękach marimby, duduku czy drumli.Po spektaklach dzieci zaangażujemy w artystyczne warsztaty kreatywne, związane tematycznie z teatralnymi opowieściami. Rozbudzimy w ten sposób jeszcze bardziej wyobraźnię i pozwolimy uczestnikom na swobodną wypowiedź plastyczną.
Warsztaty:
„Ptaszki z tektury” – dzieci składają i ozdabiają farbami, papierami oraz bibułą przygotowane przez prowadzących ptaszki
- warsztaty kółeczkowe – dzieci naklejają na kartki wycięte kolorowe kółeczka i dorysowują różne elementy tak, by powstawały np. talerze, jabłka czy rowerowe koła.
UWAGA! Na spektakle połączone z warsztatami wskazane są zapisy, prosimy o kontakt: CKiS w Koninie tel. 63 243 63 50/51 w godzinach 8.30-15.30.2. Smykofonia dla dzieci od pierwszego roku życia do 7 lat
Kolejnym punktem w programie będzie Smykofonia, która cieszy się już od dawna dużym zainteresowaniem naszej małej publiczności. Tym razem muzycy i ciocia Ada proponują bardzo letnią odsłonę zatytułowaną „Podróże małe i duże”. Przedstawią nie tylko brzmienie instrumentów, ale także zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż po świecie. Wszak w poszukiwaniu pięknych melodii jesteśmy gotowi wyruszyć na koniec świata! Wakacyjna Smykofonia to okazja, by odwiedzić różne kraje, poznać popularne w tych miejscach melodie i wesołe rytmy.
15.00-15.45 - I grupa
16.45-17.30 – II grupa
Prosimy o zapisy do dwóch grup: tel. 63 243 63 50/51 w godzinach 8.30-15.30.3. Zabawy i warsztaty z Endorfins: 14.00-19.00
Jeśli wakacje, to musi być dużo szczęścia. Zadba o to grupa animatorów Endorfins, która przygotuje dla rodzin m.in. zabawy z chustą Klanza, kręcenie talerzykiem cyrkowym, bitwę mimów i zabawę z chustkami.
Dodatkowo dzieci będą mogły wziąć udział w następujących warsztatach plastycznych:
- kolorowe baloniki – uczestnicy będą ozdabiać wykonane z papieru baloniki, mając do dyspozycji słomki, dziurkacze, naklejki, stempelki i pompony. Baloniki będzie można zawiesić.
- ekologiczne łódeczki – tworzenie pięknych łódeczek z różnorodnych materiałów m.in.: z patyczków, jutowego sznurka
- sympatyczne potworki - uczestnicy wykonają je przy pomocy włóczki oraz kolorowego papieru.
Na ww. warsztaty i zabawy nie ma zapisów.4. Wata cukrowa: 15.00-18.00
Zapraszamy serdecznie. Dzieci uczestniczą w wydarzeniu tylko pod opieką dorosłych.
Do zobaczenia!!!
-
pt10Wrz2021sob11Wrz202118:00 19:00 20:00 21:00
Jest w Koninie taki czas, kiedy spotykają się ze sobą niemal wszystkie dziedziny sztuki. Są takie miejsca, w których mieszają się ze sobą film, muzyka, teatr, taniec i sztuki plastyczne. Jest taka noc, gdy po prostu nie wypada wcześnie pójść spać.
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaprasza na kolejną odsłonę Nocy Kultury, która rozbłyśnie aż w trzech naszych lokalizacjach. Gwarantujemy – przez dwa wrześniowe wieczory będzie się działo, a każdy znajdzie coś dla siebie!Program:
GALERIA CKiS WIEŻA CIŚNIEŃ KOLEJOWA 1 A
10/09/2021 (piątek)
18.00 ADAM WIDEŁKA I DOROTA MIELCAREK-WIDEŁKA - otwarcie wystawy „DADAM”
wstęp wolny11/09/2021 (sobota)
18.00-23.00 ADAM WIDEŁKA I DOROTA MIELCAREK-WIDEŁKA „DADAM” – wystawa „DADAM”
wstęp wolny20.30 Light Star Guiding: Ray Dickaty / Mikołaj Poncyljusz / Ksawery Wójciński / Dominik Mokrzewski - koncert
- bilety 10 zł (online, w dniu koncertu w Galerii Wieża Ciśnień)CKIS - CENTRUM OKÓLNA 47 A
10/09/2021 (piątek)
19.00 LONGIN MAJCHRZAK - otwarcie wystawy malarstwa
wstęp wolny21.00 „ZŁE BAŚNIE” Nocne Kino Konesera
bilety 10 zł11/09/2021 (sobota)
18.00-23.00 LONGIN MAJCHRZAK - wystawa malarstwa
wstęp wolny21.00 „POLAŃSKI, HOROWITZ. HOMETOWN” Nocne Kino Konesera
bilety 10 złCKiS-DK OSKARD AL. 1 MAJA 7A
10/09/2021 (piątek)20.00 – STREFA CHILLOUT
20.00 LESZEK MĄDZIK „FAKTURA CZASU” - otwarcie wystawy fotografii i plakatów
wstęp wolny21.00 „KOROZJA” powarsztatowa etiuda teatralna w reżyserii Leszka Mądzika
wstęp wolny21.30 BITAMINA - koncert
bilety 50 zł (Bitamina + silent disco)23.00 SILENT DISCO
(bilet zakupiony na Bitaminę uprawnia do wejścia na silent disco)11/09/2021 (sobota)
18.00-23.00 LESZEK MĄDZIK „FAKTURA CZASU” - wystawa fotografii i plakatów
bilety 15 zł18.00 Koniński Teatr Tańca - spektakl „Usłane balonami”
bilety 20 zł
Ponadto od 8 do 10 września będą prowadzone warsztaty teatralne z Leszkiem Mądzikiem.Bilety na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Kultury dostępne są na ckis.konin.pl i kasie Kina Oskard.
Spędźcie te dwa wyjątkowe wieczory razem z nami. Do zobaczenia!
-
pt17Wrz202120:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień
MAREK MALINOWSKI TRIO – koncert
Gdzieś pomiędzy strukturą a fluktuacją. Pomiędzy planem a spontanicznością. Wypadkowa racjonalnej myśli i dzikiego instynktu. Przejście pomiędzy zimną koncentracją a cudownym zapomnieniem. Sztuka kompromisu bez kompromisów. Styk twardego metalu z miękką skórą. Tym może być Scratching Fork. Czym jest na pewno? Zespołem, triem dokładnie, okołojazzowym, z całą pewnością współczesnym.
Istnieje od 2015 roku, rośnie powoli, niespiesznie, ale konsekwentnie i nieuchronnie jak góry Nowej Zelandii. Rośnie nie troszcząc się o atencję, nie patrząc na mody, skupiając się na swoim celu, na emocjach, na poszukiwaniu.
Powoli obrasta w swoją muzykę, zrasta się coraz mocniej oparty na swoich kujawskich korzeniach. A czym są te korzenie? Co, a właściwie kto tworzy Scratching Fork? Jak pierwsza pieśń Iluvatara, idea powstania grupy zakiełkowała w umyśle gitarzysty Marka Malinowskiego, który postanowił zaprosić do współpracy dwójkę muzyków z Torunia, Wojtka Zadrużyńskiego (perkusja) i Roberta Rychlickiego (kontrabas), od lat będących kompanami w sekcji rytmicznej. Obaj już po pierwszej próbie zafascynowali się muzyką oferowaną przez Marka. Obaj, dokładając porcję swoich dźwięków i emocji, zaczęli się stawać częścią zespołu.
29 stycznia 2021 roku nakładem Fundacji Słuchaj ukazała się debiutancka płyta zespołu. Album został wydany pod patronatem medialnym Jazzarium oraz Polish-Jazz. Opiniotwórczy portal Polish-Jazz ogłosił album Scratching Fork swoją płytą miesiąca.
Marek Malinowski - gitarzysta i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy im. Feliksa Nowowiejskiego na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie gitary jazzowej prof. Piotra Olszewskiego oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. W lutym 2014 r. powołał do życia zespół – Marek Malinowski Quartet, z którym nagrał swoją debiutancką płytę „Alone” (Requiem Records, 2015). Wraz z gitarzystą basowym Wojciechem Woźniakiem tworzył w latach 2014-2017 trio perkusisty Rafała Gorzyckiego. Grupa ma na swoim koncie bardzo dobrze przyjęty przez krytyków album „Playing” (For Tune, 2016). W listopadzie 2015 r. założył trio Scratching Fork. Jest to projekt w całości wykonujący autorskie kompozycje gitarzysty. Obecnie współtworzy zespół prowadzony przez bydgoskiego trębacza Wojciecha Jachnę. Grupa w kwietniu 2020 r. zadebiutowała albumem „Elements” wydanym przez krakowską wytwórnię Audio Cave. Płyta „Playing” z jego udziałem znalazła się na 3. miejscu wśród najlepszych płyt jazzowych wydanych w 2016 roku wg Polish-jazz.blog.
Robert Rychlicki-Gąsowski - basista i kontrabasista z wieloletnim doświadczeniem scenicznym i studyjnym. Zawsze poszukujący nowych wyzwań i otwarty na muzykę w najróżniejszych jej odsłonach – od jazzu po techno. Współpracował m.in. ze Stevem Nashem, Kubą Bryndalem, Bartkiem Staszkiewiczem. Obecnie, poza pracą z innymi artystami, tworzy solowy projekt „Ursu”.
Wojciech Zadrużyński - perkusista z grodu Kopernika grający w wielu zespołach i projektach muzycznych m.in. Szczerbate Zajączki Trio, Gribojedow, OFDD. Jako muzyk sesyjny współpracował z Teatrem Wilama Horzycy w Toruniu, a też występował u boku Mariusza Lubomskiego. Oprócz tego ma na sumieniu wiele innych pomniejszych i mniej regularnych „historii muzycznych."
17 września, g. 20.00
Galeria CKiS Wieża Ciśnień
bilet 10 zł do kupienia online, w dniu koncertu w Galerii Wieża Ciśnień
Więcej: https://www.ckis.konin.pl/marek-malinowski-trio/ -
śr22Wrz202118:00Kino Kameralne w CKiS przy Okólnej
Wrzesień to miesiąc, w którym tradycyjnie - po wakacyjnej przerwie - wracamy z cyklem „Środa z kinem niezależnym”. Tym razem proponujemy zestaw Short Waves on Tour — objazdowy konkurs polskich filmów krótkometrażowych wyselekcjonowanych z Konkursu Polskiego 13. edycji Short Waves Festival, który odbył się w czerwcu tego roku.
Publiczność zgromadzona na pokazach w całej Polsce zagłosuje na wybrany tytuł, a reżyser filmu z największą liczbą głosów otrzyma nagrodę w wysokości 7 tys. zł.
CKiS zaprasza 22 września, g. 18.00 do Kina Kameralnego przy Okólnej 47a.W programie:
We have one heart, reż. Katarzyna Warzecha, animacja / dokument, 11’
Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.Wyraj (Vyraj), reż. Agnieszka Nowosielska, fabuła, 21’
Podczas gdy Weronka walczy o zdrowie swojego ojca, otaczający ją świat przeczy regułom logiki. Czy to możliwe, że jej syn ma wpływ na stan zdrowia dziadka?Niebieski Dym (Blue Smoke), reż. Katarzyna Gondek, eksperyment / dokument, 12’
Historia kobiety, która straciła pamięć w fabryce gofrownic.Green, reż. Ivan Bambalin, fabuła, 15’
Przyszłość. Ziemia przeżywa apokalipsę zanieczyszczenia. Astronautka i matka Green decyduje się lecieć na zrobionej przez sobie rakietę na inną planetę, żeby zebrać nasiona roślin i wrócić z nimi na Ziemię. Ona ma nadzieję uratować swoją chorą córkę i całą ludzkość.Millenium, reż. Daria Godyń, animacja, 8’
Od stuleci człowiekowi towarzyszył lęk przed nowym tysiącleciem. Jest Sylwester 1999 — zbliża się „koniec świata”. Katastrofa, niepewność i gęstniejąca atmosfera milenijnej paranoi to tematy, na których skupia się ta animacja.Julia nad morzem (Julia at the Seaside), reż. Mariusz Rusiński, dokument, 17’
Julia samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi — niektórzy są natrętni, niektórzy niezręczni, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania? O wszystkim tym twórcy opowiadają z mieszaniną czułości i ironii, za sprawą której „Julia…” wygląda jak film, jaki mogliby nakręcić Eric Rohmer i Milos Forman, gdyby tylko wybrali się na wspólne wakacje nad polskie morze.
czas trwania: 84 minuty22 września I 18.00 | Kino Kameralne – Okólna 47 a |wstęp wolny
-
sob02Paź2021nie03Paź202111:00 15:00CKiS przy Okólnej, DK Oskard, Galeria Wieża Ciśnień
W pierwszą sobotę i niedzielę października seniorzy (powyżej 60. roku życia) będą mogli bezpłatnie lub za symboliczną opłatą skorzystać z oferty Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
W ramach akcji „Weekend seniora z kulturą”, 2 i 3 października 2021 r., udostępnimy za darmo trzy wystawy w trzech obiektach Centrum, a także zaproponujemy seans filmowy:
1. Wystawa: Adam Widełka i Dorota Mielcarek-Widełka „DADAM”
Miejsce: Konin, Galeria CKiS Wieża Ciśnień, ul. Kolejowa 1a
Wstęp: bezpłatny, 15.00-20.00
Wystawa DADAM to interesujący przykład współpracy artystycznej konińskiego pastelisty Adama Widełka oraz Doroty Mielcarek-Widełka autorki biżuterii artystycznej i witrażystki. Mimo używania różnych mediów twórcom doskonale udaje się połączyć postawy, estetyczne walory, nie tracąc nic z indywidualnego charakteru swoich prac, uzyskując efekt pełnej synergii wizualnej. Twórczość Adama Widełka kojarzona jest z realizmem magicznym, hiperrealizmem, nadrealizmem czy malarstwem fantastycznym, a jego prace są prezentowane na największych wystawach promujących te nurty w Beskidzkiej Galerii Sztuki w Szczyrku.
Dorota Mielcarek-Widełka tworzy biżuterię artystyczną od dwudziestu lat. W swoich pracach sięga do stylów epoki m.in. do rozwiązań surrealistycznych, secesyjnych a czasem kubistycznych. Najczęściej rozwiązania estetyczne są podsuwane przez materiał, z którego jest wykonana biżuteria. To półszlachetny kamień podpowiada, jaka będzie forma ornamentu; jednym razem abstrakcyjna, innym z kolei odpowiadająca formom roślinnym.2. Wystawa: „Faktura czasu” Leszek Mądzik
Miejsce: Konin, CKiS DK Oskard, Aleje 1 Maja 7a
Wstęp: bezpłatny, 15.00-20.00
„Faktura czasu” wystawa autorstwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich artystów Leszka Mądzika - malarza, scenografa, reżysera teatralnego, twórcy Sceny Plastycznej KUL w Lublinie, jednego z wiodących w Polsce teatrów współczesnych - to zbiór 30 fotografii powstałych w licznych podróżach artysty po Polsce i świecie oraz 40 plakatów stworzonych do festiwali i spektakli teatralnych, także swoich. Prezentowana była w wielu miastach Polski m.in. w Warszawie, Kołobrzegu, Krakowie, Bydgoszczy czy w Świdnicy, a także za granicami naszego kraju: w Belgii, Portugalii i Czechach.
3. Wystawa: Longin Majchrzak – malarstwo
Miejsce: Konin, CKiS ul. Okólna 47a
Wstęp: bezpłatny, 15.00-20.00
Obrazy Longina Majchrzaka malowane są z biegłością i realistycznym zacięciem. Niezwykle nastrojowe prace przedstawiają najczęściej pejzaże, albowiem właśnie natura jest największą inspiracją dla konińskiego artysty. W jego pracach zwraca uwagę czystość i subtelność barw, wdzięk i świetlistość przedstawianych krajobrazów oraz niejednoznaczność budowanych nastrojów
Dodatkową propozycją dla seniorów, w ramach inicjatywy „Weekend seniora z kulturą” będzie oferta Kina Oskard:
Kino Oskard, Aleje 1 Maja 7a
Filmowe spotkania seniora
30 września, godz. 11.00 (duża sala)
Film: Teściowie
Bilety 13 zł (zniżka)
Po filmie dyskusja z psychologiem i kawa. -
sob02Paź202120:00klubokawiarnia NOT w CKiS DK Oskard
Bluszcz to wrocławski duet elektroniczno-gitarowy tworzony przez dwóch braci Jarka i Romka Zagrodnych. Zespół porusza się w klimatach muzyki gitarowo-elektronicznej, czerpiąc z brzmień starej polskiej fali syntezatorowej lat 80. z wyraźnymi wpływami postpunku.
Zespół zadebiutował albumem „Junior” wydanym przez Brennnessel Records. Swój pierwszy koncert Bluszcz zagrał na OFF Festivalu w Katowicach. W kwietniu 2019 r. zespół wydał drugi album długogrający zatytułowany „W Naszych Domach”, tym razem w całości nagrany w języku polskim. Zespół ma na swoim koncie występy na takich festiwalach jak Open’er czy Męskie Granie. We wrześniu 2020 r. zespół powrócił z trzecim krążkiem zatytułowanym „Kresz” łączącym współczesność z brzmieniem klasycznych polskich piosenek lat 80. i 90.
2 października
g. 20:00
Klubokawiarnia NOT w CKiS DK Oskard
bilet: 40 zł
https://www.ckis.konin.pl/bluszcz/ -
pt08Paź202118:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień
Od 8 października w Galerii CKiS Wieża Ciśnień będzie można oglądać najnowszą wystawę rzeźbiarki, nauczycielki akademickiej z Torunia Ali Majewskiej pt. „Prace domowe”.
Prace z tego cyklu odnoszą się do tematu, który dotyczy każdego z nas. Artystka podejmuje kwestię relacji międzyludzkich, bliskości i oddalania się od siebie pod wpływem zdarzeń czy obiektywnych trudności, również tych, których sprawcami bywamy nieumyślnie my sami.
„Prace domowe dla wielu z nas mają jakąś niezwykłą cechę, nazwę ją przyjaznym określeniem samodzianie - wydarzają się bowiem w bliżej nieokreślonym czasie i nie wiadomo, kto jest ich sprawcą. Samodzianie więc jest dziwnym zjawiskiem, jednak nie na tyle zaskakującym byśmy chcieli odkryć jego istotę i dociec autorstwa. Ważne, że się dzieje, przychodzisz i widzisz porządek… ot - stan oczywisty, do którego się przyzwyczaiłeś przez lata. Sprzątanie, pranie, układanie, gotowanie to dla ciebie czynności niepoważne i bez znaczenia, tym samym niezauważalne. Są dla ciebie przezroczyste, bo jasne jest, że uwaga skierowana jest na dalsze pozadomowe przestrzenie. Ostrość wzroku sięga po odległe i ambitniejsze horyzonty.
Samodzianie prac domowych marnieje przez lata toteż związana z nim przezroczystość matowieje, aż do zupełnej utraty możliwości przepuszczenia światła. Mętne otoczenie kumuluje emocje, a dotąd przez ciebie niewidzialne paradoksalnie nabiera formy, ujawnia barwę, zapach i odgłos. Dziwisz się więc, ile w tym życia. To co było niewidoczne, zaznacza swoją obecność i rzuca - wreszcie coś robi dla siebie - cień. Staje się równoprawnym podmiotem z własną historią i z potrzebą decydowania” – mówi artystka.Ala Majewska - rzeźbiarka i nauczycielka akademicka. Studia i kariera zawodowa związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł profesora sztuki otrzymała w 2020 r.
Twórczość w zakresie medalierstwa oraz obiektu rzeźbiarskiego. W swojej sztuce odnosi się do zagadnienia fenomenu pamięci i związanego z nim procesu wspomnienia. Szczególnie interesuje ją perspektywa indywidualnego doświadczenia rozpoznanego w kontekście współczesności i kultury.
Autorka 11 wystaw indywidualnych i ponad 120 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach i przeglądach artystycznych, wielokrotna stypendystka w zakresie sztuki. Prace w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in.: w Medialia Gallery (New York, USA), Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, w Muzeach Okręgowych w Toruniu i Bydgoszczy oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Członkini Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM, Stowarzyszenia Artystycznego Otwarte oraz Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.
-
nie10Paź202119:00CKiS DK Oskard
Była wybitną, piękną poetką rozstrzelaną przez gestapo. Była uwielbiana przez artystów, zapomniana i na nowo odkryta po latach. Mowa o Zuzannie Ginczance. Spektakl inspirowany jej biografią będzie można zobaczyć 10 października w CKiS DK Oskard.
Uwaga! Specjalna zniżka dla czytelniczek i czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Szczegóły poniżej.
Zuzanna Gincburg, znana jako Zuzanna Ginczanka, należy do tych pisarek, których twórczość splata się z życiem. Doświadczenie biograficzne – najpierw nastolatki publikującej swoje pierwsze literackie próby na łamach szkolnego pisma, a potem świadomej siebie kobiety i poetki – jest główną materią jej wierszy.
Ginczanka wychowywała się na prowincji, w Równem, ale marzyła o wielkim świecie, którego symbolem była dla niej Warszawa. Jeszcze w Równem nawiązała kontakt z Julianem Tuwimem, który zauważył w niej wielki talent i namówił na przeprowadzkę do stolicy. Negocjując swoje miejsce w warszawskim środowisku literackim, Ginczanka jako polska poetka żydowskiego pochodzenia musiała się zmierzyć z dwoma „demonami”: pięknem i żydowskością.
Klisza „pięknej Żydówki” rozpalała wyobraźnię męskiej części towarzystwa i przysłaniała jej twórczość. Jej żydowskie pochodzenie stało się natomiast przedmiotem antysemickich ataków w Warszawie lat 30., a ostatecznie przyczyną jej tragicznej śmierci w Krakowie w 1944 roku.
Ginczanka miała w sobie ogromy potencjał, talent, pasję życia i nadzieję. To wszystko zostało zniweczone w momencie, gdy miała naprawdę ogromną szansę na przeżycie. Brakowało tak niewiele, żeby minęła się ze śmiercią... Poprzez spektakl próbujemy nie tylko opowiedzieć historię Zuzanny Ginczanki, ale pozostawić kolejny ślad jej życia, dopisać jeszcze jedno krótkie słowo.
Masz kartę biblioteczną? Masz zniżkę! Osoby, które są czytelnikami MBP w Koninie i jej filii, mogą kupić bilet w specjalnej cenie – 15 zł! Jak to zrobić?
Przyjdź do kasy Domu Kultury Oskard, pokaż kartę biblioteczną i kup bilet w niższej cenie.bilety 20 zł do kupienia online i w kasie Oskardu
bilety z kartą biblioteczną 15 zł w kasie Oskarduhttps://www.ckis.konin.pl/ginczanka-przepis-na-prostote-zycia/
-
śr13Paź202118:00CKiS DK Oskard
Akrobacje, żonglerka, iluzja, taniec. Zapraszamy na porywający spektakl Fundacji Sztukmistrze z Lublina, który łączy w sobie niezwykle widowiskowe elementy cyrku, teatru i tańca.
„Gradient” to spektakl, którego struktura stanowi zapis refleksji nad organizmem, w jego biologicznym, jak i społecznym sensie. Organizm był dla artystów inspiracją do poszukiwań w zakresie przepływu, dynamiki i jakości ruchu oraz stał się źródłem pytań o naturę zależności przyczynowo-skutkowej. Spektakl jest eksploracją niezwykle harmonijnych języków współczesnego cyrku i tańca, a tworzący go artyści czerpią inspiracje z obydwu tych źródeł, zestawiając ze sobą koncepcje, kierunki, ciała i rekwizyty.
„Gradient” to spektakl niezwykle różnorodny - na scenie, obok licznych form ruchu, zobaczymy akrobatykę naziemną, powietrzną, żonglerkę i iluzję optyczną, a piątce tworzących go performerów towarzyszy ożywiona poprzez wizualizacje kilkumetrowa bryła.
Spektakl prezentowany jest w ramach programu Teatr Polska.Po spektaklu w Klubokawiarni NOT w CKiS DK Oskard odbędzie się spotkanie z artystami.
Zapraszamy serdecznie.
Bilety, informacje tutaj
CKiS DK Oskard, 13 października, g. 18.00
bilet: 20 zł
-
pt22Paź202118:00CKiS DK Oskard
CKiS - DK Oskard w Koninie zaprasza 22 października o godzinie 18.00 na otwarcie wystawy fotograficznej „Konie i góry”. Zdjęcia powstały podczas warsztatów, które odbyły się w trakcie tegorocznego pleneru fotograficznego w Nowej Wsi, w Kotlinie Kłodzkiej. Wzięli w nim udział członkowie KKF FF i grupa fotoSpacery.pl z Warszawy.
To tam klubowicze podczas dwóch dni, w trudnych warunkach pogodowych, mieli okazję fotografowania przepięknych, półdzikich koni na naturalnych górskich łąkach, w zagajnikach i lasach, z urzekającymi górskimi krajobrazami w tle. Szlachetne, wolne konie, zadziwiające swym pięknem, niekiedy uchwycone w ruchu, stały się głównymi bohaterami powstałych zdjęć. Na fotografiach zarejestrowano także niezwykły klimat Kotliny Kłodzkiej.
Wystawa składa się z 50 wielobarwnych, wielkoformatowych fotografii, o rozmiarze 100 x 70, autorstwa 18 uczestników tegorocznego fotograficznego pleneru. W głównym foyer wyeksponowanych zostanie 20 wydruków papierowych, umieszczonych w ramach, a w sali multifunkcyjnej będzie można zobaczyć 30 wydruków prac na PCV. Autorami zdjęć są: Olga Marcinkowska, Anna Małkowicz, Marzena Krzesińska, Aneta Kacprowicz-Podlasińska, Mariola Liberkowska, Anna Strugarek, Julia Słodkiewicz, Aneta Smorawińska, Sylwia WItasik, Kamila Bąk-Otto, Renata Rudowicz, Roman Trochimowicz, Piotr Tylman, Szymon Maciejewski, Arkadiusz Jóźwiak, Tomasz Jóźwiak, Arkadiusz Uriasz i Tomasz Kulas.
Całość spotkania wernisażowego zostanie uzupełniona reportażem video z pleneru. Na pokaz zapraszamy do klubokawiarni NOT. Będzie czas na wspólne rozmowy z autorami prac, jak i na pamiątkowe zdjęcie.
Zapraszamy!
Wystawę można oglądać do 14 listopada.
-
pt22Paź202119:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień
Galeria CKiS Wieża Ciśnień to przestrzeń wyjątkowa i wiadomo, że to miejsce nie boi się eksperymentów 🙂
Jeśli lubicie muzyczne przygody i perkusję, to spotkajmy się 22 października na koncercie Adama Gołębiewskiego.
Eksperymentalny perkusista, muzykolog Adam Gołębiewski wykorzystuje perkusje i stworzone przez siebie obiekty, którymi bada graniczne wartości podstawowych cech dźwięku: głośności, barwy, rejestru i czasu oraz ich relacje wobec ciała wykonawcy.
Język ten cechuje prostota i wyraźny, bezpośredni zwrot wobec słuchacza. Materiał dźwiękowy i wydobywające go techniki artykulacji są zarówno realistyczne, jak i abstrakcyjne.
Występował i nagrywał z wieloma światowymi przedstawicielami muzyki eksperymentalnej.
Support Marcin Olejniczak
bilet 10 zł do kupienia online www.ckis.konin.pl
a w dniu koncertu w Galerii Wieża Ciśnień -
śr27Paź202118:00Kino Kameralne w CKiS przy Okólnej
Jesienne seanse Środy z kinem niezależnym zaprogramowaliśmy wraz z Międzynarodowym Festiwalem ETIUDA & ANIMA.
To duże wydarzenie od 27 lat corocznie odbywa się w Krakowie. Jego założeniem jest konfrontacja osiągnięć studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata z dorobkiem twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych.Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy.
Od wielu lat, po zakończeniu festiwalu, organizowane są prezentacje filmów nagrodzonych w kraju i za granicą w ramach imprezy Objazdowa Etiuda&Anima. Właśnie w ramach tej akcji w konińskim kinie kameralnym CKiS pokażemy krótkometrażowe produkcje wyróżnione w ubiegłorocznej pandemicznej edycji, która odbyła się online.
27 października I 18.00 | Kino kameralne w CKiS przy Okólnej
wstęp wolnyW programie:
W porządku / Fine /בסדר גמו, reż. Maya Yadlin, scen. Maya Yadlin, produkcja: Minshar School of Art, Izrael 2019, 9’06” (Grand Prix – Złoty Dinozaur konkursu ETIUDA)
Matka, ojciec i dwie córki jadą przez pustynię na spotkanie rodzinne. Dziewczyny śpią spokojnie, lecz spokój ten zostaje gwałtownie zakłócony przez ojca, który słyszy w radiu ulubioną piosenkę.Dobranoc / Good Night / Da Yie, reż. Anthony Nti, scen. Chingiz Karibekov, Anthony Nti, produkcja: Royal Institute for Theatre, Cinema and Sound, Belgia 2019, 20’33” (wyróżnienie jury konkursu ETIUDA, wyróżnienie FICC)
Cudzoziemiec z ghańskiego gangu otrzymuje zadanie zrekrutowania dzieci do wykonania pewnej ryzykownej roboty. Spędzając dzień z dwojgiem energicznych dzieciaków, Princem i Matildą, zaczyna kwestionować swoją postawę życiową.Symbioza / Symbiosis, reż. Nadja Andrasev, Francja, Węgry 2019, 12’50” (wyróżnienie jury konkursu ANIMA)
Zdradzana żona pragnie wyśledzić kochankę męża. Jej zazdrość stopniowo ustępuje ciekawości.Terytoria / Territories / Timoura, reż. Azedine Kasri, scen. Azedine Kasri, produkcja: École Nationale Supérieure des Métiers de l’Image et du Son, Université de recherche Paris Sciences et Lettres, Francja 2019, 25’56” (wyróżnienie jury konkursu ETIUDA, nagroda FICC Don Kichot)
Brahim, algierski mechanik mieszkający we Francji, marzy o podróży do USA razem z synem. Próbując zdobyć francuski paszport, popada w kłopoty z policją i musi ukrywać się w algierskiej społeczności Paryża.Jestem tutaj / I’m Here, reż. Julia Orlik, Polska 2020, 15’ (Grand Prix – Złoty Jabberwocky konkursu ANIMA, Specjalny Złoty Żmij dla najlepszej animacji studenckiej konkursu ANIMA.PL, nagroda jury studenckiego konkursu ANIMA.PL, nagroda publiczności konkursu ANIMA.PL)
Starszy mężczyzna opiekuje się swoją sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem stara się ze wszystkich sił, aby ulżyć jej w cierpieniach.Krótko mówiąc / A Long Story Short, reż. Andrei Olănescu, produkcja: Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică, Rumunia 2018, 9’41” (Wielki Niedoceniony - Nagroda Dyrektora Artystycznego Bogusława Zmudzińskiego w konkursie ETIUDA)
Ślimak odbywa podróż. W jej trakcie natyka się na lustro i stwierdza, że jego życie ma wyższy cel.Dlaczego ślimaki nie mają nóg / Why Slugs Have No Legs /Warum Schnecken Keine Beine Haben,reż. Aline Höchli, Szwajcaria 2019, 10’44” (nagroda jury studenckiego konkursu ANIMA)
Ślimakom ciężko jest nadążyć za tempem życia w mieście owadów. Gdy rozpoczyna się finansowy kryzys, zaradne pszczoły widzą tylko jedno rozwiązanie...Łączny czas: 103’24’’
-
pt05Lis202118:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień
Wystawa „Obrazy symultaniczne” Sławomira Kuszczaka to interesująca i konsekwentnie realizowana propozycja łączenia dwóch porządków malarskich: przedstawiającego i abstrakcyjnego.
Tytułowa symultaniczność odwołuje się również do synchronicznego znoszenia granic między tym, co popularne i rzadkie, wysokie i niskie, efektowne i skromne. Twórca zamiast koncentrować się na tym, co w sztuce współczesnej adekwatne, stosowne i jej „przyrodzone” woli zastąpić to umiarkowaną wizualną grą z okiem własnym i widza oraz wrażeniem surrealistycznej bez/sennej atmosfery.
prof. dr hab. SŁAWOMIR KUSZCZAK urodził się w 1966 r. w Rawiczu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (malarstwo) i Akademii Sztuk Pięknych w Ljubljanie (grafika). Dyplom z malarstwa, z wyróżnieniem, w pracowni profesora Jana Świtki.
Od 1990 r. pracuje w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Od 2011 r. jest kierownikiem Pracowni Rysunku Anatomicznego.
Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dwukrotny laureat Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.
Jako pedagog współpracował z następującymi uczelniami: Hochschule der Künste w Berlinie, Hochschule für Bildende Künste w Brunszwiku, Akademia Architektury i Designu w Pradze, Akademia Sztuk Pięknych w Ljubljanie, Akademia Sztuki w Bańskiej Bystrzycy, Akademia Sztuk Pięknych w Bratysławie, Akademia Sztuk Pięknych w Cluj Napoca, Uniwersytet Zachodnich Czech w Pilźnie.
Autorskie prace malarskie, rysunkowe, graficzne i fotograficzne prezentował na ponad stu indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą.„Prezentowane na wystawie prace są nie tylko najnowsze, ale – co najważniejsze – są przede wszystkim współczesne, tzn. ukazują, jak przeczuwam, pewien nienazwany jeszcze symptom naszych czasów polegający na dążeniu do (ogólnie pojętego osiągnięcia jedności pomimo różnic. Oczywiście samo dążenie, wartościowane pozytywnie, czy poszukiwanie nie oznacza rezultatu, co w kontekście prac Sławomira Kuszczaka wydaje się być kluczowe. Dążenie to od mniej więcej dwudziestu lat bywa rozmaicie konceptualizowane na gruncie współczesnej filozofii, a dokładniej – jednego z jej nurtów, nazywanego nowym materializmem”.
/Fragment tekstu Łukasza Rozmarynowskiego: „Afirmacja różnicy i przełamywanie dualizmów. O pewnej osobliwości prac Sławomira Kuszczaka”/Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie
wernisaż 5.11.2021 g. 18.00
Wystawa czynna do 3.12.2021 -
czw18Lis202118:00CKiS w Koninie - Okólna
Ogromna wrażliwość, talent i oddanie rzeźbiarskiej materii. Artysta tworząc od około 45 lat, wypracował swój własny rozpoznawalny styl. Jego prace charakteryzuje perfekcyjna forma. Te drewniane figury i figurki emanują ciepłem, ujmują prostotą i szczerością. Brał udział w wielu konkursach i wystawach w Polsce i za granicą, często otrzymując nagrody i wyróżnienia. CKiS w Koninie otwiera 18 listopada wystawę tego wyjątkowego twórcy. Zapraszamy w czwartek o 18.00.
Grzegorz Buciak jest artystą z kręgu tzw. sztuki nieprofesjonalnej. Jak sam mówi - malował i rysował od zawsze, ale rzeźbą zajął się w latach siedemdziesiątych pod wpływem pewnego górala, z którym pracował w Konińskim Domu Kultury. Paweł Szałapski każdą wolną chwilę wykorzystywał na rzeźbienie w drewnie a Grzegorz podglądał, w jaki sposób to robi i… zaraził się.
Rzeźba stała się jego pasją, przy której trwa niezależnie od różnych życiowych zmian i przeciwności losu. W swojej twórczości Grzegorz Buciak odwołuje się przede wszystkim do ważnych tematów z obszaru sztuki ludowej.
Jego prace charakteryzuje perfekcyjna forma i zamiłowanie do dekoracyjnego traktowania wykonywanych przez siebie prac. Każda jego rzeźba ma swoją osobowość. Każda postać ma jakiś wyraz twarzy, który nadaje jej charakteru, niepowtarzalności.
Jego rzeźby mają realistyczny modelunek, są dokładnie wypracowane i pełne subtelnych, ale znaczących detali. Rzeźbione są najczęściej w drewnie lipowym, wykonane w jednej bryle, bejcowane i woskowane.
Najczęściej tworzy portrety mieszkańców dawnej wsi, przypominając ich tradycyjne zajęcia (np. Żniwiarka, Dziewczyna robiąca masło, Kobieta robiąca na drutach, Muzykant, Gajowy) lub rzeźby ilustrujące przysłowia (np. „Czas to pieniądz”, „Przelewać z pustego w próżne” czy „Wyszło szydło z worka”). Wyrzeźbił również cykl „4 pory roku” i dziesiątki innych motywów. Czasami wykonuje ozdobne elementy przy renowacji mebli. /Krystyna Mikołajczak „Jestem producentem wiórków” fr. - wstęp do katalogu wystawy/
18 listopada (czwartek), g. 18.00, CKiS przy Okólnej 47a
Wstęp wolny
Zapraszamy 🙂 -
pt19Lis202118:00CKiS DK Oskard
Henryk Cześnik to jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych polskich malarzy i rysowników. Od ponad 35 lat jest aktywny na międzynarodowej scenie sztuki. Od 19 listopada prace tego artysty będzie można zobaczyć w Koninie, w CKiS DK Oskard.
Malarstwo Cześnika wypływa z ducha rysunku – w jego dziełach to właśnie kreska jest nośnikiem treści i znaczeń. Powracającym motywem jego prac są zdeformowane sylwetki ludzkie. Jako środek przekazu artysta wykorzystuje różnorakie materiały, maluje m.in. na wielkoformatowych płótnach i prześcieradłach. Ekspozycja składa się w większości z prac powstałych w ostatnich 15 latach.
Henryk Cześnik wykreował własny, bardzo osobisty, aczkolwiek uniwersalny i natychmiast rozpoznawalny język sztuki. Dla jednej grupy odbiorców jest to surrealna i dramatyczna wizja otaczającego nas świata, inni zaś widzą w twórczości malarza niebywale przewrotne poczucie humoru i wspaniałą groteskę w odcieniu noir.
Zwiedzających przywitamy na wernisażu 19 listopada o g. 18:00. Będzie na nim obecny sam artysta, a o wystawie opowie Jerzy Zegarliński oraz przedstawiciel Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Henryk Cześnik urodził się 12 kwietnia 1951 r. w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego w 1977 r. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994 r., a od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w renomowanych galeriach na całym świecie.
Wystawa prac Henryka Cześnika „Niebezpieczne zabawy” przygotowana została przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart.
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Aby zobaczyć ekspozycję w kolejnych dniach (do 19 grudnia), należy zakupić bilet w cenie 15 zł, w kasie Oskardu lub online na stronie ckis.konin.pl
-
pt19Lis202119:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień
Robert Ryszawa pochodzi z Konina. Jego życiorys to dowód na to, że po 40-tce odkrywa się na nowo znaczenie własnej egzystencji. W czasach szkolnych należał do klubu szczypiornistów, następnie ukończył studia z marketingu i zarządzania oraz prowadził własny biznes. Odkrył też zamiłowanie do pszczelarstwa. Rok 2020 dał mu przewrót życiowy, otworzył na sztukę, skłonił do powrotu do pisania wierszy. Poprzez jogę i pracę z ciałem przyszło wyciszenie, które pozwoliło Robertowi zmienić nawyki, odkryć możliwości pracy nad sobą. Wraz ze zmianą przyszli wartościowi i cierpliwi ludzie, a Robert wypieka własny chleb.
Poezja Roberta Ryszawy jest utrzymana w postromantycznym tonie i staje się pretekstem do afirmacji esencjonalnej kobiecości. Autor poszukuje w tych relacjach z jednej strony elementu dopełniającego, z drugiej stara się odkryć, co różnicuje mężczyzn i kobiety. Można podejrzewać, że w zależności od perspektywy czytelnik odnajdzie nieświadomą akceptację patriarchalnych kodów, które ustawiają kobietę w roli muzy, gdzie, jak odgaduję, jest możliwa harmonijna koegzystencja płci, na przyjętych kulturowo zasadach. Jednak może się zdarzyć też tak, że inni znajdą tam krypto przedstawienia społeczno-kulturowej formy opresji, kiedy muza będąca natchnieniem poety, może zostać sprowadzona do roli przedmiotu męskiego pożądania. Dopóki bohaterkom podmiotu lirycznego udaje się tej kreacji unikać czytelnik wciągnięty jest w grę nierozstrzygalności, w której waloryzowanie tego, co męskie i kobiece rozgrywa się na trzecim piętrze iluzji.
Robert BrzęckiMęskie spojrzenie na miłość. Autor używa słów z ich największą mocą, przyprawiając je emocjami, jak znakomitą potrawę. W tej poezji odnajdziesz uczucia, które wywołały kiedyś w Tobie euforię, szczęście, ból, strach. Podczas czytania – wszystkie wyjdą z zakamarków Twojego serca, abyś docenił ich ważność.
Ezo Oneir - wydawcaSpotkanie z Robertem Ryszawą poprowadzi Małgorzata Siemianowska.
Małgorzata Siemianowska – Kobieta Treściująca, która żadnej wizji (ani formy) się nie boi.
W Fabryce Treści tworzy teksty dodające magii biznesowi i życiu jej Klientów. Realizuje projekty dla kobiet: tworzy platformę szkoleniową, poprzez którą będzie uczyła przedsiębiorczynie, jak magicznie pisać o działaniach biznesowych; spotkania dla piszących – również poezję oraz kręgi słuchania.
Autorka debiutanckiego tomiku „Dziewczyna z Północy”, którego bohaterka - kobieta poszukująca - postanawia wynurzyć się głębi nieświadomości, by płynąć z prądem ku magicznemu życiu.
Małgorzata uwielbia pisanie ekspresywne, ludzkie historie, zanurzanie w jeziorze oraz być w nieustannym rozwoju.
Ceni w ludziach: szczerość, wrażliwość, mądrość życiową i konsekwencję.Podczas spotkania wystąpi Stanisław Koziarski z akompaniamentem na gitarze.
-
pt10Gru202118:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień
W nowych pracach Marcina Derdy mamy do czynienia z właściwą jemu sublimacją w sztuce i wychyleniem w stronę abstraktu i symbolu.
„Hommage” to opowieść o drodze wypełnionej znaczącymi spotkaniami i śladami, jakie zostają z nami, kiedy już kogoś nie ma.Marcin Derda urodził się w 2000 r. w Koninie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu (2020), obecnie studentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale rzeźby i mediacji sztuki.
Zajmuje się głównie rzeźbą, malarstwem i fotografią. Jego zainteresowania oscylują pomiędzy wspomnieniami, marzeniami, pragnieniami, zapamiętanymi lub wyobrażonymi krajobrazami. Lubi korzystać z decyzji, które już zostały podjęte, przestrzeni, które zostały zdefiniowane, obiektów, które zostały odrzucone. Korzysta z otaczającego go świata nie w sposób bezpośredni, lecz poprzez czerpanie z jego fragmentów.
Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020), Stypendysta Prezydenta Miasta Wrocławia (2020/21), zdobywca m.in.: I Nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie malarstwa, rysunku i rzeźby - Dłużew (2019), III Nagrody na IV Ogólnopolskim Biennale „Figury Ciała”- Poznań (2019), II Nagrody na I Ogólnopolskim Biennale Fotografii Użytkowej OBRAZY W SŁUŻBIE - Poznań (2018), Złotego medalu Fotoklubu RP (2018).
Prezentował swoje prace na kilku wystawach indywidualnych oraz kilkunastu zbiorowych.
-
sob11Gru2021nie12Gru202112:00plac przy CKiS DK Oskard
Czy to właśnie nie jarmarki bożonarodzeniowe najlepiej wprawiają nas w radosną, świąteczną aurę? Z pewnością ten, który od kilku lat przygotowuje CKiS w Koninie – pachnący potrawami, przesycony świąteczną muzyką i ozdobami – jest początkiem budowania niezwykłego klimatu. W tym roku Jarmark zaplanowano na 11 i 12 grudnia na placu przy CKiS DK Oskard oraz we wnętrzu Oskardu.
Organizatorem wydarzenia jest CKiS w Koninie, współorganizatorem – Miasto Konin.Program:
11 grudnia (sobota)
CKiS-DK Oskard i plac przy Oskardzie12:00-20:00 Jarmark Świąteczny, plac
12:00 Parada Orkiestry Dętej Quantum Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwale, plac
13:00-17:00 Selfie z Mikołajem, plac
13:00-18:00 Potrawy Kół Gospodyń Wiejskich, Oskard
13:00-14:30 Odświętne wejście (wianki) – warsztaty, Oskard
15:00-16:00 Wrocławski Teatr Formy „Opowieść lalek z Betlejem”, plac
16:00-17:30 Zimowy las w szkle – warsztaty, Oskard
18:00-19:30 KAYAH Kolędowo, Oskard12 grudnia (niedziela)
12:00-18:00 Jarmark Świąteczny, plac
12:00 Koncert świąteczny MDK „Śpiewaj z nami – ANIOŁAMI!”
12:00-13:30 W blasku świąt (stroiki) – warsztaty, Oskard
13:00-17:00 Selfie z Mikołajem, plac
13:00-18:00 Potrawy Kół Gospodyń Wiejskich, Oskard
14:00-15:30 Gwiazdka na słodko – warsztaty, Oskard
14:00-16:00 Animacje świąteczne Krakowskiego Teatru Ulicznego Scena Kalejdoskop, plac
* na Jarmark wstęp wolny, niektóre punkty programu płatne: warsztaty i koncert KAYAH, na koncert MDK „Śpiewaj z nami - ANIOŁAMI” bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie OskarduW jarmarkowych domkach znajdziecie mnóstwo ciekawych przedmiotów m.in.: oryginalne rękodzieło artystyczne lokalnych twórców, m.in. bombki, stroiki, ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, lampiony, rzeźby, ilustracje, plakaty, przytulanki, zabawki, akcesoria dla dzieci, torby, worki, hafty, ceramika, świece kwiatowe, obrusy i poduszki.
Na stoiskach nie zabraknie również pachnących smakołyków. Będzie można ich spróbować na miejscu lub uzupełnić nimi świąteczną spiżarnię. W pysznej strefie znajdziecie: miody, ciasta, słodkie wyroby, sery góralskie i korycińskie, pieczywo, chleby na naturalnym zakwasie, grzane wino, kwas chlebowy, soki, tradycyjne wędliny, ryby w zalewach i naturalne przyprawy.
Dla wielbicieli polskich dań znakomity kucharz Krzysztof Górski z Teatru Kulinarnego przygotuje aromatyczny bigos, którym będziemy częstować zwiedzających. O wasze podniebienia zadbają również panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Przygotują degustację domowych wyrobów. Będzie pysznie!
Na Jarmarku nie zabraknie wspólnego kolędowania. W sobotę pojawi się jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek, autorka tekstów i producentka muzyczna KAYAH, która wystąpi w świątecznym repertuarze. Natomiast w niedzielę w samo południe zabrzmią tradycyjne polskie kolędy w nowych, radosnych aranżacjach w wykonaniu adeptów sztuki wokalnej z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie. Dzieciom i młodzieży podczas koncertu „Śpiewaj z nami – ANIOŁAMI” będzie towarzyszyć zespół profesjonalnych muzyków: 12 grudnia, g. 12:00. Muzyczną niespodzianką na Jarmarku będzie również parada Orkiestry Dętej Quantum Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwale: 11 grudnia, g. 12.00.
W magiczną aurę świąt wprowadzą również widzów aktorzy z Krakowskiego Teatru Ulicznego Scena Kalejdoskop, wcielając się w zjawiskowe postaci Aniołów, Śnieżynek, Mikołaja i Diabłów. Takich postaci na szczudłach, w pięknych kostiumach nie da się na Jarmarku przegapić. 12 grudnia, g. 14:00-16:00, plac.
Nieodłączną atrakcją Jarmarku są widowiskowe spektakle plenerowe. W tym roku historię narodzin Jezusa w „Opowieści lalek z Betlejem” pokaże Wrocławski Teatr Formy. Bohaterami będą gigantyczne kukły Maryi, Józefa, Anioła i osiołka animowane przez 11 aktorów. Klimatyczna muzyka klezmerska, połączenie wzruszających i komicznych scen oraz spektakularna forma dopełniają wyjątkowości opowiadanej historii, która zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. 11 grudnia, g. 15:00-16:00, plac.
Na Jarmarku nie zabraknie również Mikołaja. Zapraszamy na specjalne stanowisko. Szykujcie aparaty, aby zrobić niezapomniane selfie. Mikołaj będzie czekał na Was: 11 i 12 grudnia, g. 13:00-17:00, plac.
W programie Jarmarku pojawiają się również warsztaty poświęcone samodzielnemu wykonywaniu świątecznych ozdób i dekorowaniu pierników:
ODŚWIĘTNE WEJŚCIE (warsztaty indywidualne, dorośli)
11 grudnia (sobota), g. 13:00 – 14:30
Wspólnie stworzymy wianki na drzwi wejściowe, wykorzystując naturalne materiały niosące ze sobą zapach prawdziwego lasu. Bazę dekoracji stanowić będą szyszki, kora drzew, a także pomarańcze, cynamon i żurawina. Dopełnieniem wianka na słomianym podkładzie będą gustowne bukieciki. Warsztaty poprowadzi Izabela Piękna - HORTITERAPIA.
*Zapisy, opłata 25 zł od osoby.ZIMOWY LAS W SZKLE (warsztaty indywidualne, dorośli)
11 grudnia (sobota), g. 16:00 – 17:30
Chciałbyś mieć w domu namiastkę lasu, która stanie się jednocześnie efektowną, świąteczną ozdobą? Wystarczy szklane naczynie, trochę roślin i odrobina wyobraźni. Będziemy krok po kroku tworzyć kolejne warstwy lasu, nadając im przy okazji zimowego sznytu.
Warsztaty poprowadzi Izabela Piękna - HORTITERAPIA.
*Zapisy, opłata 25 zł od osoby.W BLASKU ŚWIĄT (warsztaty rodzinne, dorosły + dziecko)
12 grudnia (niedziela), g. 12:00 – 13:30
Stwórz autorską, ekologiczną ozdobę, która rozjaśni i ociepli każde wnętrze. Z pomocą prowadzących zrobicie świece z pszczelego wosku, które następnie udekorujecie mchem, igliwiem i innymi naturalnymi dodatkami. Wszystkie elementy umieszczone w gustownej donicy złożą się na efektowny, bożonarodzeniowy stroik.
Warsztaty poprowadzi Izabela Piękna - HORTITERAPIA.
*Zapisy, opłata 25 zł od pary.GWIAZDKA NA SŁODKO (warsztaty rodzinne, dorosły + dziecko)
12 grudnia (niedziela), g. 14:00 – 15:30
Ciekawa propozycja dla małych cukierników z artystycznym zacięciem. Każde dziecko z pomocą opiekuna przygotuje dwa pierniki, wykorzystując różne techniki dekorowania. Na słodkościach znajdą się postaci ze świątecznych bajek, a także tradycyjne, bożonarodzeniowe wzory. Warsztaty poprowadzi dr inż. Katarzyna Hryciuk, nauczycielka przedmiotów gastronomicznych w ZSEU w Żychlinie, pasjonatka gotowania i sztuki ludowej, współpracująca od wielu lat z wybitnymi szefami kuchni.
*Zapisy, opłata 25 zł od pary.*Zapisy przyjmowane są pod nr tel. (63) 274 66 00 (pon.-pt. 8.00-15.30). Liczba miejsc jest ograniczona. Opłatę prosimy przesłać na konto Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776 do 7 grudnia 2021 r. Prosimy w przelewie podać tytuł wybranego warsztatu.
-
czw16Gru2021
Świąteczne tradycje
Wszystkim zainteresowanym kultywowaniem polskich tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia polecamy udział w kolejnej edycji Przeglądu ANIOŁY.
To interdyscyplinarne wydarzenie ma już ponaddwudziestoletnią tradycję. Przez dwie dekady zarówno mali, jak i duzi mogli pokazać talent plastyczny, konstruując szopki, uaktywnić się aktorsko, występując podczas jasełek, a muzyczne i wokalne umiejętności zaprezentować podczas śpiewania kolęd.
W tym roku również zachęcamy zespoły teatralne, muzyczne, schole, chóry, rodziny oraz twórców indywidualnych do wzięcia udziału w 3 konkursach:
- konkursie szopek bożonarodzeniowych (szopkę i wypełnioną kartę zgłoszenia należy dostarczyć 16 grudnia 2021 r., w godz. 14.00-16.00, do Klasztoru oo. Franciszkanów (ul. Reformacka 2). Elementy szopki (zarówno konstrukcja, jak i figurki) muszą być wykonane własnoręcznie.
- śpiewania kolęd (skan karty należy przesłać do 31 grudnia 2021 r., na adres e-mailowy podany w regulaminie);
- przedstawień jasełkowych (skan karty należy przesłać do 15 grudnia 2021 r., na adres e-mailowy podany w regulaminie).Ważne informacje oraz karty zgłoszenia na stronie: www.ckis.konin.pl
Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Klasztor OO. Franciszkanów w Koninie, Gminny Ośrodek Kultury w Kazimierzu Biskupim oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Kleczewie.
-
czw16Gru202116:00 17:30CKiS DK Oskard
Kończy się rok, ale nie kończy się dobra zabawa. Jeszcze 16 grudnia zapraszamy opiekunów wraz z maluszkami na zajęcia sensoryczne.
W ubiegłym miesiącu przekonaliśmy się, że możliwe jest malowanie autkami, gąbkami, szczotkami oraz innymi przedmiotami codziennego użytku.
Co wydarzy się na kolejnych zajęciach? Z pewnością doświadczona animatorka Natalia Zawartka opracuje ciekawy plan w oparciu o rozmaite aktywności – muzyczną, plastyczną i ruchową.
Ogólnorozwojowe zajęcia sensoryczne adresowane są do dzieci od pierwszego roku życia do 3 lat wraz opiekunami.
Zabawy stymulują rozwój motoryki małej i dużej, sfery poznawczej, społecznej oraz rozwój mowy. Poprzez odkrycia i doświadczenia dzieci zdobywają nowe umiejętności. Oswajają się z rówieśnikami, dzięki czemu znacznie łatwiej przychodzi im adaptacja w przedszkolu.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są zapisy: tel. 63 274 66 00, w godzinach 8.00-15.30.
Zapisy odbywają się do dwóch grup: 16.00-17.00 i 17.30-18.30.Koszt: 30 zł. Wpłaty tylko na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.
Uwaga! Wyjątkowo zajęcia odbędą się w sali multifunkcyjnej w budynku CKiS-DK Oskard - Al. 1 Maja 7a.
-
pt31Gru202119:30Kino Oskard
Dwa seanse filmowe z przerwą na pyszny poczęstunek a w finale noworoczny toast. To brzmi jak dobry pomysł na przywitanie Nowego Roku! Zapraszamy na Filmowy Sylwester w Kinie Oskard!
Spotykamy się w sylwestrową noc, czyli 31 grudnia (jeszcze 2021 roku) w CKiS-DK Oskard, by w ekipie najlepszych Kinomaniaków i Kinomaniaczek obejrzeć premiery filmowe, zjeść coś dobrego i wejść w Nowy Rok z OSKAR(d)OWYM przytupem.
Sylwester z kinem rozpoczniemy o godzinie 19:30. Na pierwsze danie – premiera najnowszego filmu Pedra Almodóvara „Matki równoległe”, z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz. To wzruszająca historia o cieniach i blaskach macierzyństwa, w której nie brakuje dramatycznych zwrotów akcji. To Almodóvar w najlepszym wydaniu.
Na drugie danie – strawa dla ciała, czyli pyszne menu dla każdego. I na deser – przedpremierowy pokaz komedii romantycznej „Szczęścia chodzą parami”. To nieprzewidywalna historia, w której przesądy i wiara w pecha mają się równie dobrze, jak wiara w miłość. W gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy m.in. Weronikę Książkiewicz, Michała Żurawskiego, Tomasza Karolaka czy Klaudię Halejcio.
Po uczcie duchowej zaprosimy widzów na noworoczny toast.
Zapraszamy na wyjątkowy Filmowy Sylwester do Kina Oskard!31 grudnia 2021 r., g. 19:30
Bilet: 80 zł od osoby do kupienia w kasie Kina Oskard lub online na stronie ckis.konin.pl
Nadchodzące wydarzenia:
-
czw08Cze2023nie11Cze202310:00 18:30 17:00 19:00
-
pt09Cze2023
-
sob10Cze2023
-
pt16Cze2023