infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Wydarzenia

  • pt
    10
    Sty
    2020
    18:00CKiS przy Okólnej

    Punktem wyjścia jego obrazów jest obserwacja i związane z nią przeżycia. Czas, doświadczenie oraz zbliżenie się do natury budują jego świadomość artystyczną. O kim mowa? O Marcinie Derdzie - niezwykle utalentowanym uczniu czwartej klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, którego prace malarskie będzie można oglądać od 10 stycznia w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Otwarcie wystawy odbędzie się o g. 18.00. Wraz z autorem gorąco zapraszamy.

    Marcin Derda jest laureatem wielu nagród artystycznych, zdobywcą indeksu artystycznej uczelni za I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w Dłużewie (2019). W konińskiej odsłonie obejrzymy 11 obrazów składających się na pracę dyplomową.

    Jego prace są obrazem wewnętrznych przeżyć i interpretacją otaczającej rzeczywistości. Sam autor mówi: „Pejzaż łączy w sobie nieskończoną ilość struktur, nieustannie się zmienia, jest efemeryczny. Poprzez to, co dzieje się wokół człowieka, przybiera ciągle nowe kształty i formy — od subtelnych, delikatnych, łagodnych, po te toporne i ciężkie. Można je odnaleźć w otoczeniu bliskim człowiekowi XXI wieku, w środowisku miejskim, najbardziej dotkniętym ręką postępu cywilizacyjnego. W nim struktury są bardziej kontrastowe i wyraźne, noszą znamiona ludzkiej egzystencji.
    Badanie tematu struktury doprowadziło mnie do punktu, w którym chciałem postawić na dosłowne ukazanie w obrazie materii, tej doświadczanej za pomocą zmysłów wzroku i dotyku. Jednak przekonanie o jednoznaczności tego założenia okazało się złudne. Jako obserwator otaczającego mnie świata czuję potrzebę ukazania obrazów przefiltrowanych przez własną świadomość.
    Doświadczenie — które wciąż zdobywam, tworząc kolejne prace — nauczyło mnie tego, że przetworzenie obrazu rzeczywistości i jego synteza niosą prawdę twórcy. O wiele większą niż powielanie otaczającego nas świata”.

    Do zobaczenia na wernisażu.

  • pt
    17
    Sty
    2020
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Zapowiadając kolejną wystawę w Galerii CKiS Wieża Ciśnień, powracamy do letniego Ogólnopolskiego Spotkania Artystycznego w Licheniu „Widzieć +∞- Wierzyć” („Widzieć plus minus nieskończoność Wierzyć”), zorganizowanego przez konińskie Centrum Kultury i Sztuki wraz z Domem Zakonnym Ojców Marianów.

    Kilkunastu artystów z całej Polski inspirowało wówczas kilka zagadnień m.in. widzenie i wiara – jako dwa porządki wpływające na odbiór świata oraz pojęcie nieskończoności czy wieczności.

    Na wystawie, która zostanie otwarta 17 stycznia o g. 18.00, będzie można zobaczyć prace Doroty Tołłoczko-Femerling, Magdaleny Szadkowskiej, Agnieszki Godszling, Katarzyny Kaniewskiej, Adama Molendy, Jarosława Skutnika, Tomasza Olszewskiego, Tomasza Matusewicza, Witolda Adamczyka, Pawła Napierały, Szymona Ćwiklińskiego, Remigiusza Dobrowolskiego i Dawida Tatarkiewicza. Powstały prace w różnorodnych technikach m.in.: malarstwo, grafika komputerowa, fotografia, tkanina artystyczna.

    Jak mówi kurator pleneru Robert Brzęcki „widzenie i wiara wrzucone w nieskończoność miało pokazywać dwa porządki, dwie perspektywy, które wpływają na nasz sposób odbioru świata. Mógłbym także powiedzieć, że miałem potrzebę namówić twórców, żeby pokazać to, co się widzi, ale też zobaczyć to, czego nie widać.

    Kategoria widzenia tak silnie determinująca nasze obecne doświadczenie, wynikające z dominacji kultury wizualnej powszechnie stara się uchylać inne sposoby poznawania świata. Widzenie jest często najważniejszym doświadczeniem kultury zachodniej, wiążącej się pośrednio z przeświadczeniem, że obraz jest także źródłem wiedzy. Stąd potrzeba we mnie, przeciwstawienia obrazowi ukrytej struktury świata. Zwrócenia uwagi na porządek wiary jako doświadczenia duchowego, który jest opozycją materialistycznego poznania egzystencjalnego.

    Ponieważ chciałem, żeby oba porządki nie funkcjonowały jako binarne walory, komplikując temat spotkania, wpisałem je w obszar bezkresu. Znak nieskończoności rozdzielający obie kategorie w popularnym ujęciu uważany jest jako równoznaczny z wiecznością i „byciem” poza czasem. W eschatologii chrześcijańskiej Wieczność oznacza m.in. wiarę w życie wieczne”.

    Zapraszamy, Galeria CKiS „Wieża Ciśnień” 17 stycznia, godz. 18.00. Wstęp wolny.

  • śr
    29
    Sty
    2020
    18:00kino Oskard kameralnie w CKiS ul. Okólna

     

    Wraz z początkiem roku wracamy z naszą cykliczną propozycją dla wytrawnych kinomanów. Styczniową odsłonę Środy z kinem niezależnym zaprogramowaliśmy z Warszawską Szkołą Filmową, która świętuje 15-lecie. Z tej okazji nasz seans będzie miniprzeglądem najciekawszych produkcji zrealizowanych przez studentów tej uczelni.
    O wybranych do projekcji tytułach, ale także samej instytucji opowie nasz gość – Veronica Andersson: reżyserka, scenarzystka, specjalistka ds. promocji filmów w Warszawskiej Szkole Filmowej.

    W programie:
    „Córka” reż. Mara Tamkovich, 2017, 29’
    Piotr (Adam Cywka) wraca do domu w dniu szesnastych urodzin swojej córki Kamili. Znajduje dziewczynę nieprzytomną w kałuży krwi. Diagnoza lekarzy jest dla mężczyzny szokiem. Od tego momentu ich życie już nie będzie takie samo. Ojciec otacza córkę opieką we wrogim świecie.

    „Inka” reż. Monika Majorek 2015, 13’
    Historia młodej dziewczyny ze wsi, która staje w konflikcie z miejscowym proboszczem, co sprawia, że zostaje wykluczona z wiejskiej społeczności. Inka musi samotnie zmierzyć się z decyzją i odpowiedzieć na pytanie, czy warto walczyć o swoje wartości za wszelką cenę.

    „Techno” reż. Tadeusz Łysiak 2017, 23’
    60-letni rolnik Ryszard mieszka w małej wsi, gdzie samotnie opiekuje się swoją chorą na Alzheimera żoną (w tej roli Danuta Stenka). Przypadkowe spotkanie z dziewczyną z dużego miasta (Michalina Olszańska) odkrywa przed nim świat muzyki techno, która, choć na chwilę, pozwala mu zapomnieć o krzyżu, jaki dźwiga na swych barkach.

    „Spotkanie” reż. Ina Hrabarenka 2015, 11’
    Bohater filmu pracuje jako maszynista na kolei. Rutyna codziennego życia nauczyła go dystansu do innych. W jego ułożonym, nudnym świecie pojawiają się jednak niespodziewanie pewne zmiany. Gdy przygarnia potrąconego przez samochód psa, zyskuje zainteresowanie nowej sąsiadki. Przypadkowe spotkanie może być dla wielkomiejskich samotników ratunkiem, ale i źródłem dodatkowego cierpienia. Liryczna opowieść o ryzyku, które niesie ze sobą czułość.

  • pt
    07
    Lut
    2020
    20:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Piotr Krępeć to gitarzysta akustyczny zaliczany do grona gitarzystów fingerstyle.

    Przez branżowy magazyn „Top Guitar” okrzyknięty „objawieniem i nadzieją polskiej gitary i muzyki w ogóle”. Zapraszany na wszystkie liczące się w Polsce festiwale gitary akustycznej. Występował wspólnie z ikonami światowego fingerstyle’u, m.in. Andym McKee, Jonnem Gommem, Calumem Grahamem.

    Dwukrotnie koncertował w Chinach. W 2018 r. wystąpił jako gość specjalny na największym w Chinach festiwalu gitarowym Zhejiang Guitar Festiwal, a w roku 2016 podczas tournée w Chinach zagrał 8 koncertów.

    W 2018 r. nagrał gitarę do piosenki Edyta Górniak „Dom dobrych drzew” oraz serialu TVP1 Leśniczówka TVP. W roku 2012 skomponował i nagrał muzykę do filmu „Podróż z bagażem podręcznym” w reżyserii Arka Biedrzyckiego, prezentowanego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

    Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Sopotu, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Pomysłodawca i organizator 7 edycji międzynarodowych festiwali gitarowych – Fingerstyle Sopot Festiwal oraz Szczycieńskiego Festiwalu Gitarowego.

    W latach 2010-2012 związany z wytwórnią fonograficzną TopRecords.

    „Muzyka Piotra błyskawicznie wprowadza w stan, w którym zapomina się o codzienności. Dużo przestrzeni i oddechu oraz pełne i równocześnie naturalne brzmienie gitary powodują zasłuchanie absolutne. Te doświadczenia towarzyszyły mi podczas całej pracy nad albumem i mam nadzieję, że będą też Państwa udziałem, Waszym udziałem, udziałem wszystkich słuchaczy” - Magdalena Piotrowska, Hear Candy Mastering.

    „Piotr Krępeć to Artysta przez duże A. Jego wrażliwość, kunszt gry oraz poświęcenie tej wymagającej Muzie są ogromne. Piotr jest klucznikiem, a jego muzyka otwiera nieznane dotąd drzwi, przez które, jak Alicja odkrywamy bogactwo naszych dusz. Jego nuty czarują, uwodzą, prowadzą tam, gdzie kończy się Wielka Woda” – Kris Gorski, AudioPlanet.

    7 lutego, g. 20.00, Galeria CKiS Wieża Ciśnień
    bilet 10 zł do nabycia w kasie CKiS przy Okólnej, online: www.ckis.konin.pl lub w dniu koncertu w Galerii Wieża Ciśnień

  • pt
    14
    Lut
    2020
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Artysta fotograf Wojtek Moskwa od 14 lutego, w Galerii CKiS Wieży Ciśnień zaprezentuje zdjęcia z podróży do Nepalu, którą odbył w marcu 2012. Będzie można zobaczyć ponad 20 fotografii zestawionych z osobistymi tekstami, które autor pisał ponad rok po wyprawie.

    Motywem przewodnim twórczości Wojciecha Moskwy jest nieustanny cykl narodzin i śmierci, wędrówka dusz. Będąc w Nepalu, próbując zgłębić zjawisko kremacji powszechne w tamtym regionie a widoczne na jednej z jego fotografii, natknął się na pojęcie SANSARY. Termin ten w hinduizmie i buddyzmie dosłownie oznacza nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z istotami boskimi (dewy).

    Sam autor mówi: „Dotarło do mnie, że myśli dotyczące obecności duszy w istotach żywych a nawet w bytach martwych, nachodziły mnie odkąd pamiętam. Patrząc na krajobraz, zastanawiałem się, które z jego elementów są jej nośnikiem. Odnoszę wrażenie, że wewnętrzne rozterki obecne są również na moich fotografiach. W szczególności, odkąd zacząłem przemierzać świat ze średnioformatowym, analogowym aparatem. Zapraszam do przyjrzenia się fotografiom, zostały przygotowane w takich formatach, by żaden szczegół nie umknął Państwa uwadze. Zalecam zapoznanie się z towarzyszącymi tekstami, które powstawały ponad rok po wyprawie. Zebrałem w nich myśli, które kłębiły się mojej głowie podczas fotografowania i gdy patrzyłem już na gotowe powiększenia”.

    Wojtek Moskwa urodził się w 1976 r. w Ełku, mieszka w Warszawie. W 2001 r. ukończył Politechnikę Gdańską na wydziale Zarządzania i Ekonomii. Po dwóch latach porzucił pracę w zawodzie na rzecz fotografii. Debiutował w 2012 r. wystawą oraz albumem z tekstami pt. „SANSARA Nepal”. Ostatni zakończony projekt to „KRAINA. opowieść o wąskim torze”, który zrealizował dla Muzeum Historycznego w Ełku. Pozostając w tej tematyce, przygotowuje ekspozycję materiału pt. „WĘDRÓWKA DUSZ” tworzonego od 2006 r. w Polsce. Choć jeszcze nie było oficjalnej premiery, prace z tego cyklu zostały już wyróżnione w międzynarodowych konkursach w Polsce i USA.

    Wernisaż „SANSARA Nepal”: Galeria CKiS Wieża Ciśnień, 14 lutego, o godz. 18.00.

  • sob
    15
    Lut
    2020
    12:30M-GOK w Ślesinie

    Bądźcie z nami 15 lutego, w sobotę, w M-GOK w Ślesinie i kibicujcie młodym wokalistom z Konina i regionu. Zbliża się 39. Festiwal Piosenki dziecięcej i młodzieżowej. Wraz z jurorami będziemy przyglądać się młodym artystom, słuchać autorskich interpretacji polskich piosenek i świetnie się bawić.

    Na scenie zaprezentuje się 28 solistów z Konina, Kramska, Kłodawy, Turku, Władysławowa, Konina, Wilczyna, Słupcy, Ślesina, Starego Miasta, Mąkolna, Malanowa. Młodzi artyści wyłonieni podczas styczniowych eliminacji będą rywalizować w trzech kategoriach wiekowych: 7-10, 11-13, 14-16 lat.

    Aby występ przed publicznością wypadł jak najlepiej, uczestnicy wyjadą na kilkudniowe warsztaty doskonalić interpretację utworów, dykcję i emisję głosu. Pomogą im w tym doskonali trenerzy wokalni.

    Kto otrzyma nagrodę główną Festiwalu 15 lutego, zdecydują Jurorzy: Joanna Zagdańska – piosenkarka, pedagog, zajmuje się głównie nauczaniem śpiewu jazzowego na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Monika Malec - wokalistka, nauczycielka śpiewu, wykładowczyni na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi klasę śpiewu na kierunkach musical oraz wokalistyka estradowa, wykłada również emisję głosu w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz Paweł Zielak - kompozytor i aranżer, pedagog PSM I i II st. w Koninie.

    Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
    Współorganizator: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie
    Partner: Powiat Koniński

    Zapraszamy, 15 lutego, start g. 12.30, M-GOK w Ślesinie.

     

  • sob
    29
    Lut
    2020
    19:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Wojtek Kurek SOLO BUOYANCY 2020 – koncert

    Wojtek Kurek jest perkusistą i artystą dźwiękowym, improwizatorem, kompozytorem. Tworzy także muzykę do teatru. Współpracował z wieloma artystami i wydał płyty dla takich wytwórni jak Pawlacz Perski i Wounded Knife. Jego prace solowe eksplorują elektroakustyczne możliwości dźwięku. W swojej twórczości korzysta z takich narzędzi jak Arduino, Pure Data, Max Msp.

    Z okazji pierwszej rocznicy wydania elektroakustycznego materiału Ovule (MC i online wydany przez oficynę Pawlacz Perski), Wojtek Kurek zagra koncert, który jest zapowiedzią nowego albumu pod tytułem „Buoyancy”. Jak sam twierdzi, nowy materiał to jakby „Ovule” pod mikroskopem elektronowym. I dodaje: to werbel preparowany w Max Msp, organiczne struktury przypominające głębią i intensywnością multiplikowane nagrania terenowe. Rozerwany bęben, dźwięk obejmujący.

    Muzykę można najkrócej wyrazić równaniem: Cyfrowe Morze x Cyfrowy Las x Bęben = Pławność

    Galeria CKiS Wieża Ciśnień, 29 lutego, g. 19.00

    bilet 10 zł:
    - w kasie CKiS przy Okólnej,
    - online: www.ckis.konin.pl
    - w dniu koncertu w Galerii CKiS Wieża Ciśnień
    www.ckis.konin.pl

  • pt
    06
    Mar
    2020
    18:00klub De Nada ul. Z. Urbanowskiej Konin

    ONA W ŚWIETLE UV – wernisaż fotografii

    6 marca, g. 18.00
    De Nada Drink & Tapas (ul. Zofii Urbanowskiej 4)

    Najpierw były warsztaty listopadowe „Portret w świetle UV” prowadzone przez Tomasza Kulasa i Arkadiusza Uriasza z Warszawy, założycieli grupy Fotospacery.pl. W ich efekcie powstało mnóstwo interesujących, barwnych fotografii ukazujących kobietę w wizażu farb UV, uchwyconą w świetle UV. To wyjątkowy, rzadko spotykany typ fotografii, fascynujący nawet dla osób o dużej wiedzy i doświadczeniu fotograficznym.

    Wystawa „Ona w świetle UV” to ekspozycja wyselekcjonowanych 15 wielkoformatowych prac stworzonych przez członków Konińskiego Klubu Fotograficznego FF. Fotografie przedstawiają kobietę solo lub w duecie ukazaną w świetle UV w przepięknej, intrygującej grze światła i barwy.

    Wystawę można oglądać do 31 marca 2020 r.

  • pt
    06
    Mar
    2020
    19:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    W ramach projektu Konin Miasto Kobiet Galeria CKiS Wieża Ciśnień proponuje podwójną dawkę szczególnie interesujących brzmień.
    6 marca zagrają Trio_io oraz Duet Artur Maćkowiak i Grzegorz Pleszyński.

    • Trio_io uważają, że ich muzyka jest wypadkową trzech umysłów, trzech różnych języków muzycznych, trzech różnych źródeł pochodzenia. Jak piszą: „nasze spotkanie przyniosło otwarte kompozycje z tradycji muzycznej współczesnych kompozytorów, eksperymenty z przygotowaniem instrumentów oraz elementy free jazzu i muzyki ludowej. Nasza muzyka może być zdefiniowana po prostu: jako nowa muzyka”.

    Zofia Ilnicka (1990) flecistka. W 2016 r. ukończyła AM w Bydgoszczy. Od 2014 r. współtworzy zespół muzyki współczesnej Trio Layers, które zajmuje się wykonywaniem muzyki komponowanej, jak i improwizowanej. Współpracowała ponadto z Landjugendorchester NRW, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Jest laureatką wielu krajowych, jak i międzynarodowych konkursów. W 2014 r. uzyskała stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy, a w latach 2005-2007 była stypendystką fundacji Carl Richard Montag Stiftung fur Jugend und Gesellschaft z Bonn. Koncertowała we Włoszech, Hiszpanii, Danii, Francji i Czechach. Od 2010 r. współpracuje z wieloma polskimi kompozytorami, konsultując i wykonując ich utwory.

    Łukasz Marciniak (1984) gitarzysta, kompozytor, pasjonat muzyki, współtworzył duo improwizowane Makemake, grające otwarte kompozycje w duchu ambient, free jazz oraz muzyki kompozytorów współczesnych; wydane płyty „From the earth to the moon” (Złe Litery 2016), „Something between” (Zoharum 2017).
    Drugi projekt, który aktualnie współtworzy to trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz - muzyczny eksperyment, łączący poezję z gitarą elektryczną i trąbką w otwartych kompozycjach i improwizacjach. Realizował muzykę do niemych filmów, a także do performance’u „Pszczelarze”. W działaniach solowych pracuje nad własnym językiem artykulacji (pizzicato, preparacje), w grze wykorzystuje także przestrzeń i oddech, łącząc go z noisem i elektroniką. Współpracował z innymi artystami m.in. z Leną Czerniawską, Kubą Sokołowskim, Jackiem Mazurkiewiczem.

    Jakub Wosik (ur. 1991 w Chrzanowie) skrzypek, kompozytor, improwizator. W 2016 r. ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W centrum zainteresowań skrzypka, poza jazzem, znajduje się muzyka współczesna oraz swobodnie improwizowana. Od 2014 r. współtworzy zespół muzyki współczesnej Trio Layers, z którym został laureatem III nagrody VII edycji konkursu muzycznego programu Dolina Kreatywna organizowanego przez TVP Kultura. Wraz z triem skrzypek występował zarówno w Polsce, jak i za granicą (Dania, Włochy). Współpracuje też z licznymi instytucjami kultury, m.in. Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Kujawsko-pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu, Capellą Thoruniensis.

    • Duet Artur Maćkowiak (znany z zespołów TROPY, Innercity Ensemble, Something Like Elvis i Potty Umbrella) i Grzegorz Pleszyński (jest artystą zaangażowanym w tworzenie i poszukiwanie nowych form wyrazu w sztukach wizualnych i muzyce, który tworzy w Bydgoszczy i Berlinie, kurator sztuki i autor wielu artystycznych projektów społecznych) to bardzo ciekawy przykład muzyki, która balansuje między estetyką psychodeliczną, ambientem, elektroniką, elektroakustycznymi eksperymentami. Wszystkie te jakości są w telepatyczny sposób rozwijane w improwizacyjnej formule.

    Galeria CKiS Wieża Ciśnień, 6 marca, g. 19.00

    bilet 10 zł:
    - w kasie CKiS przy Okólnej
    - on-line: www.ckis.konin.pl
    - w dniu koncertu w Galerii CKiS Wieża Ciśnień

  • śr
    27
    Maj
    2020
    18:00on-line, Facebook Epicentrum Kultury

    Środa z kinem niezależnym po krótkiej przerwie wraca w wersji on-line! Dopóki znów nie będziemy mogli spotkać się w naszym kameralnym kinie Oskard w CKiS, zapraszamy do kontaktu z niezależnym filmem w sieci.

    27 maja zapraszamy na fanpage Epicentrum Kultury na Facebooku. Ruszamy o g. 18.00, seans poprzedzi zapowiedź na żywo Pauliny Pachulskiej-Wojdak – koordynatora cyklu.

    Od kilku lat proponujemy widzom „Środy z kinem niezależnym” podwójny seans z Najlepszymi Niezależnymi Krótkimi Filmami Świata, czyli festiwalem Grand OFF.
    13. edycja tego wydarzenia odbyła się pod koniec ubiegłego roku, dając przegląd wyjątkowych produkcji offowego nurtu wszystkich kontynentów. Liczby wyglądają imponująco: 90 członków Kapituły – przedstawicieli środowisk filmowych niemal 30 krajów - nominowało spośród 3500 zgłoszeń ze 133 państw kilkadziesiąt produkcji w 11 kategoriach.
    Podczas majowego i czerwcowego seansu zobaczymy laureatów tych sekcji.

    27 maja g. 18.00 – cz. I

    W programie:

    • Najlepszy Scenariusz:
    „Morale”, Niemcy, reż. Lukas Nathrath, 13’06’’
    • Najlepsza Reżyseria:
    „Rodzice”, Rosja, reż. Evgeniy Shemanov, 28’
    • Najlepsze Zdjęcia:
    „Wstań”, Francja, reż. Pierre Le Gall & Sarah Malléon, 19’27’’
    • Najlepszy Montaż:
    „Punkt bifurkacji”, Rosja, reż. Leonid Gardash, 20’
    • Najlepsza Scenografia:
    „Franka”, Białoruś, reż. Mitry Semenov-Aleinikov, 29’21’’
    • Najlepsza Animacja:
    „Wir”, Francja, reż. Thomas Lagana, 6’27’’

    Zachęcamy gorąco do wspólnego seansu 27 maja. Jeśli nie spotkamy się tego dnia on-line, będzie można zestaw filmów zobaczyć jeszcze przez 7 dni. Zostaną udostępnione na stronie internetowej www.ckis.konin.pl oraz na kanale CKiS na YouTube.

  • nie
    31
    Maj
    2020
    11:00profil Epicentrum Kultury na Facebooku

     

    Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zatorze” zapraszają najmłodszych i tych nieco starszych do udziału w wyjątkowym Dniu Dziecka.

    31 maja, o g. 11.00 na Facebooku CKIS (Epicentrum Kultury) i SM „Zatorze” wyemitowany zostanie pełen przygód, tajemnic i radości spektakl „Co w szafie piszczy” Teatru Fuzja.

    Przedpołudnie z ciekawskim rodzeństwem Zośką i Jaśkiem, to także pierwszy krok do wielkiego wyzwania. Dzieci, które po obejrzeniu spektaklu wykonają pracę plastyczną, prześlą jej zdjęcie lub filmik, zostaną nagrodzone!

    Każda szafa skrywa w sobie wiele magicznych tajemnic, skarbów i sekretów. Do odkrycia tego, co w jednej z takich szaf piszczy, zaprasza arcyciekawskie rodzeństwo Zośki i Jasia. Kiedy w domu dzieciaki zostają sam na sam z szafą babci i dziadka, rozpoczyna się przygoda. Niesforne rodzeństwo znajduje skarby, oswaja potwory, odgrywa różne postaci Mola Zdzisława, Ciotkę Wandę, Płaszczarza Rękawistego czy oddział skarpeciaków. Odkrywa również rodzinne tajemnice i historie sprzed lat. Szafa staje się świetnym miejscem do zabawy, uruchamia wyobraźnię i mieści wszelkie, niekonwencjonalne dziecięce pomysły.

    Spektakl zaskakuje różnorodnością form. Obok aktorów w planie żywym spektaklu do życia budzą się lalki, ożywają przedmioty, maszerują skarpety. To feeria ruchu, barw, muzyki i słów.
    Twórcami spektaklu są: Agnieszka Mikulska, Tomasz Rozmianiec, Anna Rozmianiec, Jakub Woźniak. Występują: Agnieszka Mikulska, Tomasz Rozmianiec.

    Zachęcamy dzieci do utrwalenia w plastycznej formie wrażeń ze spektaklu. Jak postrzegacie świat wykreowany w przedstawieniu, bohaterów, ich przygody czy scenografię i rekwizyty? Prace zaprezentowane na zdjęciu lub w filmiku należy przesłać na adres e-mailowy: ckis@ckis.konin.pl
    Dwadzieścia pierwszych zostanie nagrodzonych, a pozostałe opublikowane na stronach i w mediach społecznościowych CKiS oraz Spółdzielni Mieszkaniowej „Zatorze”.
    Szczegóły zabawy w regulaminie na stronie www.ckis.konin.pl

    Zapraszamy na teatralne przedpołudnie, życzymy wielu fantastycznych wrażeń!

  • pt
    05
    Cze
    2020
    18:00profil Epicentrum Kultury na Facebooku

    Kobieca cielesność, atrakcyjność i przemijanie zarówno w dosłownym, jak i metaforycznym ujęciu to tropy, które odnajdziemy w twórczości konińskiej artystki Ewy Gaj. Prace z cyklu „I was pretty” będzie można oglądać już od 5 czerwca w Galerii CKiS Wieży Ciśnień, albowiem wtedy o g. 18.00 zostanie otwarta wystawa. Wernisaż z udziałem artystki odbędzie się w formule on-line, ale możliwe będzie również, tego wieczoru, osobiste spotkanie z Ewą Gaj i jej pracami. To doskonała okazja do rozmowy z autorką i oglądanie ekspozycji w kameralnych warunkach. Aby móc bezpiecznie zwiedzać ekspozycję 5 czerwca, konieczne jest umówienie się na wyznaczone godziny.

    Zwiedzanie zgodnie z następującymi zasadami bezpieczeństwa:
    • 5 czerwca – oglądanie wystawy wspólnie z artystką i kuratorem Galerii. Zwiedzanie w 7-osobowych grupach w godzinach: 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00. Aby uniknąć oczekiwania na wejście do Galerii, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu umówienia się na określoną godzinę, tel. (63) 243 63 50/51.
    • 6-26 czerwca (wt.-pt. 10.00-18.00, sob. 10.00-14.00) – w salonie nie może przebywać jednocześnie więcej niż 7 osób.

    Tak o wystawie pisze kurator Galerii Robert Brzęcki: „Czy widzimy się takimi, jakimi jesteśmy w rzeczywistości, czy raczej tak jak siebie wyobrażamy? Czy gdy analizujemy swoje zdjęcie, odbicie w lustrze, to w kategoriach uogólnionego kanonu piękna i brzydoty? Jak wpływają zmiany cielesne na naszą kondycję psychiczną? Czy może to samopoczucie wewnętrzne emanuje z nas w fizycznym tego słowa znaczeniu? Czy z upływem czasu atrakcyjność cielesna zostaje wzbogacona o piękno niemające wymiaru materialnego? Czy jednak jest to mniej lub bardziej gwałtowana utrata młodości, nieuchronnie spychająca nas w obszar niewidzialności fizykalnej dosadnie wyrażanej brakiem akceptacji w postaci „polubień” naszych fotografii na portalach społecznościowych?
    Ewa Gaj uznaje swoją cielesność za materię twórczą, by znaleźć w obrazach odpowiedź na nurtujące ją pytania. Stwierdza wprost: patrzę na siebie z różnych perspektyw, wyginam ciało, ucinając sobie głowę, a w końcu wybieram do namalowania siebie różową farbę, ponieważ takim światłem zabarwia się mięso w sklepie, żeby wyglądało atrakcyjniej dla nabywcy”.

    Ewa Gaj urodziła się w 1977 r. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kole oraz studiowała w Instytucie Kultury i Sztuki w Zielonej Górze.
    Portretuje ludzi i sytuacje, często bazując na zdjęciach wykonanych telefonem. Na koncie ma kilka indywidualnych wystaw w Koninie, Poznaniu, Łodzi oraz czeskiej Pradze.
    W październiku 2018 r. zainicjowała oraz zorganizowała wystawę „Mieszkam w Koninie”, łącząc malarstwo z literaturą i muzyką w jednym miejscu. W 2019 r. brała udział w wystawie „Damy Reymonda”.

  • pt
    12
    Cze
    2020
    21:30parking przy amfiteatrze

    Wyruszamy z kinem w przestrzeń miejską. Filmowy wieczór 12 czerwca przygotowuje CKiS- DK Oskard.
    Kino samochodowe przeżywa prawdziwy renesans w Polsce i za granicą. Dla kinomanów, stęsknionych za wielkim ekranem, przygotowaliśmy 2 pokazy samochodowe.
    12 czerwca CKiS-DK Oskard zaprosi widzów na parking przed amfiteatrem, gdzie o 21.30 zobaczą film „Na noże”, komedię kryminalną z gwiazdorską obsadą, nominowaną do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. W rolach głównych: Daniel Craig, Chris Evans, Don Johnson, Toni Collette.
    Tego samego dnia o 24.00 rozpocznie się pokaz filmu „Bodyguard Zawodowiec”. To komedia sensacyjna o ochroniarzu, który ma przetransportować przez pół świata byłego płatnego zabójcę . W rolach głównych: Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson, Gary Oldman, Salma Hayek.
    Bilety można kupić na stronie www.ckis.konin.pl oraz w kasie CKiS przy ul. Okólnej 47 a.
    Kino samochodowe odbędzie się zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.

  • śr
    24
    Cze
    2020
    18:00kino Oskard kameralnie w CKiS ul. Okólna

     

    Po krótkim epizodzie w przestrzeni wirtualnej Środa z kinem niezależnym wraca do kina Oskard kameralnie! Zapraszamy naszych sympatyków na drugą część seansu z festiwalem Grand Off – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.

    13. edycja tego wydarzenia odbyła się pod koniec ubiegłego roku w Warszawie, dając przegląd wyjątkowych produkcji offowego nurtu wszystkich kontynentów. Liczby wyglądają imponująco: 90 członków Kapituły – przedstawicieli środowisk filmowych niemal 30 krajów - nominowało spośród 3500 zgłoszeń ze 133 państw kilkadziesiąt produkcji w 11 kategoriach.

    24 czerwca g. 18.00 – cz. II

    W programie:

    1.Najlepsza aktorka „Przepustka”, Austria, reż. Martin Winter, aktorka Anna Suk (35’)
    2. Najlepszy aktor „Portrecista”, Luksemburg, reż. Cyrus Neshvad, aktor Albert Delpy (16’)
    3. Najlepsza fabuła „Archanioł”, Meksyk, reż. Ángeles Cruz (18’)
    4. Najlepszy dokument „Piekło”, Hiszpania & Sierra Leone, reż. Raúl de la Fuente (20’)
    6. Najlepszy Film Polski „Techno”, Polska, reż. Tadeusz Łysiak (24’)
    Łączny czas: 113’

    Wstęp wolny. Zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym na seans możemy zaprosić 24 widzów.

  • pt
    26
    Cze
    2020
    nie
    28
    Cze
    2020
    17.00 19.15 19.30 20.00kino Oskard kameralnie w CKiS ul. Okólna

    Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie film „Zło nie istnieje” otworzy konińską edycję Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW. Wydarzenie odbędzie się od 26 do 28 czerwca w Kinie Oskard Kameralnie.
    Widzowie zobaczą 5 przedpremierowych filmów nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach. „Zło nie istnieje” to najnowszy dramat jednego z najważniejszych irańskich reżyserów Mohammada Rasoulofa. W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, poświęcony jest film. Obraz składa się z czterech opowieści. Bohaterów każdej z nich łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Film można zobaczyć już 26 czerwca o 20.00.

    W sobotę 27 czerwca zaprezentujemy dwa filmy. O 17.00 widzowie zobaczą „Sekret bogini Fortuny”. To najnowszy film mistrza włoskiego kina Ferzana Özpetka („Neapol spowity tajemnicą”, „Mine Vaganti. O miłości i makaronach”). Główne role reżyser powierzył gwiazdom włoskiego kina: Stefano Accorsiemu, Jasmine Trince oraz Edoardowi Leo. Jasmine Trinca za swoją kreację otrzymała najważniejszą włoską nagrodę filmową dla najlepszej aktorki – David di Donatello.
    O 19.15 zapraszamy na film „O nieskończoności”. To obraz Roya Anderssona. Jeden z najbardziej oryginalnych europejskich twórców, w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Wykorzystuje do tego narzędzia dobrze znane z jego poprzednich filmów. Obraz otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię na ostatnim festiwalu w Wenecji, a także Europejską Nagrodę Filmową za najlepsze efekty specjalne.

    „Nadzieja” i „Tylko zwierzęta nie błądzą” to propozycje na niedzielę 28 czerwca. „Nadzieja” to oparty na prawdziwej historii dramat psychologiczny. W jedną z głównych ról wcielił się doskonale znany polskim widzom Stellan Skarsgard („Czarnobyl”, „”Człowiek, który zabił Don Kichota”, „Dogville” czy „Buntownik z wyboru”). Film duńskiej reżyserki Marii Sødahl jest subtelną i wzruszającą opowieścią o życiowych priorytetach i potrzebie bliskości. Obraz zobaczycie o 17.00. A o 19.30 zapraszamy na „Tylko zwierzęta nie błądzą”. Nowy film Dominika Molla to trzymająca w napięciu i pełna zwrotów akcji kryminalna układanka. Film został doceniony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na ubiegłorocznym MFF w Tokio gdzie Nadia Tereszkiewicz otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki.
    Bilety: 11 zł

  • pt
    26
    Cze
    2020
    18:00CKiS przy Okólnej

     

     

    Niezwykła pasjonatka kultywująca rodzime tradycje, wielokrotnie nagradzana twórczyni ludowa Jadwiga Tyksińska z Kłodawy zaprezentuje 26 czerwca obrazy malowane na szkle. Barwnymi pracami przybliża jedną z piękniejszych technik malarstwa ludowego.

    Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaprasza na otwarcie z przytupem. Planujemy wieczór z muzyką i tradycyjnym jadłem. Z programem pieśni ludowych wystąpi zespół Tradycja z Malanowa.

    Obrazki na szkle malowane przez dziesiątki lat zdobiły i nadal zdobią wiejskie domy. Były wieszane na ścianach lub stawiane na specjalnych półkach pod sufitem. Często przedstawiały wizerunki świętych, Matki Boskiej czy Jezusa. Niezwykle proste w rysunku i intensywnie barwne, reprezentują nurt malarstwa naiwnego. Kolorystyka dawnych obrazów na szkle jest bardzo charakterystyczna, na uwagę zwracają żywe, czyste barwy, często zestawione ze sobą kontrastowo. Powszechnie używano czerwieni, koloru niebieskiego we wszystkich odcieniach oraz białego, zielonego i żółtego. W niektórych obrazach pojawia się kolor złoty. Geneza tej dziedziny twórczości sięga połowy XVI wieku i związana jest z rozwojem przemysłu szklarskiego, a także coraz powszechniejszym wykorzystywaniem farb olejnych w malarstwie.

    Malarstwo na szkle jest obecnie dyscypliną sztuki wciąż żywą i stale się rozwijającą. Współcześni twórcy obok tradycyjnej tematyki i formy coraz częściej stosują własne oryginalne pomysły, eksperymentując z konturem i kolorystyką. Jadwiga Tyksińska, której wystawę prezentujemy jest właśnie przedstawicielką tego nurtu. Inspirując się twórczością ludową, sama opracowała własną technikę malowania na szkle, którą wyróżnia przede wszystkim to, że wzór powstaje na obu stronach wykonywanej pracy. Obok malarstwa na szkle zobaczymy również obrazy malowane ma desce.

    JADWIGA TYKSIŃSKA - twórczyni ludowa, wieloletnia działaczka społeczna związana z Gminą Kłodawa i jej okolicami, zaangażowana w swoją pracę twórczą, wiele razy nagradzana oraz wyróżniana m.in. odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.
    Pochodzi z rodziny twórców ludowych, od pokoleń uzdolnionych plastycznie. W twórczości Jadwigi Tyksińskiej można wyodrębnić trzy zasadnicze obszary: malarstwo na szkle i desce, wyroby rękodzieła ludowego (rzeźba, kwiaty z bibuły, pająki, palmy wielkanocne, pisanki itp.) oraz kujawskie wysypywanie wzorów piaskiem. Obszary te wzajemnie się przenikają i uzupełniają oraz determinują Jej nie tylko twórczą działalność.
    Doceniona w programie rozrywkowym „Mam Talent”, jako „malująca piaskiem”. Bierze czynny udział w życiu społecznym jednostek edukacyjnych oraz stowarzyszeń na terenie Gminy Kłodawa. Przygotowała elementy Trasy Turystycznej w Kopalni Soli Kłodawa np. Grotę Drakuli, obraz św. Kingi, witraże solne.

    Do zobaczenia 26 czerwca, o 18.00, w CKiS przy Okólnej.

    Wystawa będzie czynna do 17 lipca, zwiedzanie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

  • sob
    25
    Lip
    2020
    nie
    26
    Lip
    2020
    17:30 19:00 19:30kino Oskard kameralnie w CKiS ul. Okólna

    Nowe Horyzonty Tournée w Koninie

    20. Festiwal Nowe Horyzonty został przełożony na jesień, ale Kino Nowe Horyzonty już w lipcu wyrusza w wakacyjne tournée. Festiwalowe hity będzie można zobaczyć także w Kinie Oskard Kameralnie.
    W programie tournée znajdą się tytuły znakomicie wpisujące się w ideę festiwalu i oddające jego energię: „Przynęta”, reż. Mark Jenkin - zwycięzca 19. edycji Nowych Horyzontów, Ema, reż. Pablo Larraín - nowe dzieło mistrza chilijskiego kina, z Gaelem Garcíą Bernalem w jednej z głównych ról oraz Liberté, reż. Albert Serra - jedna z najbardziej ekscentrycznych propozycji ostatniej odsłony NH.
    Filmy będzie można oglądać w Kinie Oskard Kameralnie 25 i 26 lipca. Bilety w cenie 12 zł.

    „Przynęta”
    reż. Mark Jenkin
    – zwycięzca 19. edycji Nowych Horyzontów
    Ostentacyjnie oldskulowy, zrealizowany kamerą16 mm debiut Marka Jenkina opowiada o gentryfikacji, kapitalizmie, turystycznym tsunami i klasowych konfliktach. Kornwalijska wieś, w której rozgrywa się akcja, przechodzi właśnie transformację z osady rybackiej w nadmorski kurort. Ekonomiczna, społeczna i kulturowa degradacja rybaków rodzi frustrację, która prowadzi do otwartej wojny z aroganckimi, bogatymi przyjezdnymi.

    „Ema”
    reż. Pablo Larraín
    – przebój nadchodzącej edycji festiwalu
    Pokazywana w konkursie głównym festiwalu w Wenecji Ema Pabla Larraína to filmowy rollercoaster z magnetyczną Marianą Di Girolamo i Gaelem Garcią Bernalem. Para porzuca adoptowane dziecko i zanurza się w toksyczną relację. Larraín ubiera opowieść o pożądaniu, winie i odkupieniu oraz dojrzewaniu
    w kostium anarchizującego mitu, pełnego drapieżnej seksualności, ekstatycznych kolorów i sensualnego tańca.

    „Liberté”
    reż. Albert Serra
    – jeden z najbardziej ekscentrycznych filmów ostatniej edycji NH.
    Uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes oda do wyrafinowanej dekadencji, która – jak twierdzi Serra – ma europejskie korzenie. Chciałem nakręcić film o nocy – mówił reżyser– nie taki, którego akcja rozgrywa się nocą, ale film poświęcony logice nocy, która zmienia naszą percepcję, zasady moralne, wszystko. Film opowiadający o utopii seksualnego wyzwolenia, gdy różnice między ludźmi znikają: nie ma kobiet i mężczyzn, sług i panów, pięknych i brzydkich. O doskonałej, dziwnej, mrocznej utopii, braterstwie ciał. Nocą w leśnej głuszy spotykają się przedstawiciele XVIII-wiecznej francuskiej arystokracji i ich zagraniczni goście, by oddać się rozpisanej na role orgii. W drodze do „pełnego życia” przekroczą kolejne granice.

  • pt
    14
    Sie
    2020
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Ponad 30 pejzaży wewnętrznych będzie można zobaczyć na wystawie konińskiego poety i malarza Stefana Rusina. Pastele charakteryzują się interesującymi rozwiązaniami kolorystycznymi i eteryczną atmosferą. Wystawę otwieramy 14 sierpnia o g. 18.00. Zwiedzanie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

    Stefan Rusin - malarz, poeta, eseista, krytyk literacki. Jest bardzo oryginalnym i interesującym medium sztuki, „pracującym” jednocześnie w słowie i obrazie. Jest czynny w obecnym życiu artystycznym środowiska.

    Wydał 29 książek, wiele katalogów swej twórczości, ilustruje książki, czasopisma, okładki periodyków. Swoje malarstwo prezentował na 48 indywidualnych wystawach.

    W całej plastycznej zawartości artysty przede wszystkim widać myśli i przeżycia osobiste. Jego malarstwo nazwać można poetyckimi imaginacjami, przedstawianymi w różnorodnych cyklach obrazów, gdzie tła i metafory nawiązują do nowej twórczej myśli polskiej, do jej estetyki duchowej, czyli sacrum i profanum. Większość jego obrazów to pastele oraz czarno-białe sztychy. Bywa, że Rusin także nie stroni od scen surrealistycznych, widzimy to właśnie w ciemnej pasteli lub w rysunkach tuszem, albo miękkim ołówkiem. Symbol jednak odgrywa w tej twórczości fenomenalną rolę. Artysta zamienia symbole utrwalone na nowe. Osobiście bywałem na jego wystawach. A dziś, biorąc pod uwagę dorobek twórczy, trzeba powiedzieć, że Rusin to hasło, to wciąż autonomiczna wypowiedź samotnika patrzącego na świat oczami filozofa, ale i mówcy sumienia, to opowieść wydostająca się na zewnątrz jakby z zapomnianej już Nirwany. Po latach patrzę na obrazy Stefana z równie pełnym zainteresowaniem jak kiedyś, czekam dalej na, co rusz, nowsze skojarzenia. Odnajduję w tym malarstwie przede wszystkim symbolikę humanistyczną.

    Są u Rusina zmysłowe sceny, ujęte w stan przemijania, w poświaty dziwnego oczekiwania i sennej pasji oraz powidoków jawy, rozświetlone kolorami nostalgii i wspomnienia. Patrzę na jego twórczość już od ponad 20 lat i przyznam, jest to nieustanne poszukiwanie jakiegoś trwałego kształtu, rozdwojonego tropu jak u każdego ambitnego twórcy czującego swoją siłę.

    Przed siedmiu laty napisałem o artyście tak: „Jest to świat radośnie niepokojący, świat słodkiego bólu... niespełnienia, świat nie rozszyfrowany, jak cała tajemnicza natura twórcy związanego najbardziej z naturą”.
    O artyście, o jego obrazach, pisali także inni krytycy, zawsze (jak czytałem) coś wyjątkowego w jego malarstwie odkrywali. W środowisku artystycznym mówi się, że jest on osobą wyjątkowo spostrzegawczą, kochającą samotność i niezależność.     /Zbigniew Kresowaty/

    STEFAN RUSIN urodził się w 1946 r. w Golinie nad Wartą. Poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki. Uprawia rysunek, ilustrację książkową i malarstwo pastelowe. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Mieszka w Koninie.
    Brał udział w 11 wystawach zbiorowych oraz 48 wystawach indywidualnych w galeriach, domach kultury, Klubach MPiK i w muzeach, w takich miejscowościach jak Warszawa, Poznań, Gniezno, Katowice, Piła, Świdwin, Kalisz, Leszno, Bydgoszcz, Kraków, Wrocław, Ostrów Wielkopolski.
    Prace zamieszczał w czasopismach literacko-artystycznych i społeczno-kulturalnych: Autograf (Gdańsk), Akant, Fakty, Metafora (Bydgoszcz), Arkusz, Protokół Kulturalny, Nurt (Poznań), Fraza (Rzeszów), Horyzonty (Racibórz), Okolica Poetów (Antoniewo), Integracje, Kultura, Literatura, Merkuriusz, Poezja, Radar, Sycyna, Wiadomości Kulturalne, Okolice (Warszawa), Przegląd Koniński, Wielkopolskie Zagłębie (Konin), Topos (Sopot).
    Jego prace są wykorzystywane jako ilustracje do wielu książek. Znajdują się w zbiorach prywatnych w USA, Kanadzie, Anglii oraz w kraju.

    Wystawa do 4 września.

  • nie
    16
    Sie
    2020
    19:00Kościół Świętego Ducha w Koninie

    Już po raz ostatni niezwykłe przedsięwzięcie, jakim jest Akademia Gitary: festiwal, zabrzmi w Koninie i województwie wielkopolskim.

    16 sierpnia, o g. 19.00, BONA FIDE Stowarzyszenie Wielkopolan, Miasto Konin oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zapraszają do Kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Ducha na koncert Pajestka Kostecki Duo.

    Niezwykły duet zaserwuje nam muzyczną mieszankę kulturową najwyższej jakości. W repertuarze artystów znajdują się zarówno dzieła z epoki baroku, jak i latynoamerykańska muzyka rozrywkowa. Gitarzyści tworzą niesamowitą atmosferę podczas swoich koncertów, oferując niezwykle ciekawe i barwne interpretacje. To świetna propozycja dla tych, którzy chcą zasmakować piękna świata gitary klasycznej.

    Tegoroczna odsłona festiwalu nosi podtytuł Coda i niczym zakończenie stosowane w kompozycjach muzycznych, będzie zwieńczeniem i podsumowaniem historii, edycją dodatkową i przez to unikalną oraz ukłonem w stronę fanów brzmień gitarowych, którym organizatorzy dziękują za 13 wspólnych lat.

    Organizatorem festiwalu jest BONA FIDE Stowarzyszenie Wielkopolan, a dyrektorem artystycznym Łukasz Kuropaczewski, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu i Uniwersytetu Artystycznego w Graz. Konińskie koncerty współorganizują zaś od lat Miasto Konin oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

    Zespół tworzą Dawid Pajestka – gitarzysta, kameralista, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, obecnie wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Maciej Kostecki – gitarzysta, nauczyciel, muzyk sesyjny, absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie. „Ich gra funkcjonuje jak jeden organizm, na najwyższym poziomie artystycznym” – to jedna z wielu fachowych opinii, z którymi duet się spotkał. Laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Chorwacji oraz wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie.
    Zespół współpracuje również z kompozytorami, m.in. Clarice Assad, córką wybitnego brazylijskiego gitarzysty Sergio Assada oraz z Piotrem Klimkiem, który w sierpniu 2016 roku ukończył pracę nad utworem napisanym specjalnie dla duetu. Prawykonanie miało miejsce w ramach festiwalu Akademia Gitary 2017.

    16 sierpnia, 19.00, Kościół Świętego Ducha w Koninie – Parafia ewangelicko-augsburska,
    wstęp bezpłatny, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa w koncercie może wziąć udział 100 osób

  • pt
    21
    Sie
    2020
    sob
    22
    Sie
    2020
    12:00 18:30 19:00CKiS przy Okólnej

    Malta Festiwal na Bis w Koninie to kolejna już odsłona poznańskiego Festiwalu w naszym mieście, a co za tym idzie kilka intensywnych teatralnie i muzycznie dni!

    W tym roku spotykamy się w dniach 21-22 sierpnia. Przed konińską publicznością koncerty i spektakle. I to jakie! Zobaczymy Adama Nowaka z zespołu Raz, Dwa, Trzy, Karima Martusewicza z zespołu Voo Voo oraz Jarka Trelińskiego (Raz, Dwa, Trzy) z projektem Acoustic Amigos.

    Podczas Malty na Bis w Koninie zagra również Youth Novels zespół, który zadebiutował w 2016 roku intymnymi, akustycznymi kompozycjami. Youth Novels zagrali na największych polskich festiwalach, takich jak Open’er Festiwal czy Spring Break, a także supportowali podczas europejskich koncertów Hooverphonic, Seafret, Father John Misty czy OhWonder.

    Drugi dzień Malta na Bis w Koninie, jak zawsze, upłynie pod znakiem teatru! Zobaczymy zatem projekt "Odmęty" artystki znanej na scenie jako YoenNa.
    YoenNa to wokalistka i autorka tekstów w wielu polskich projektach muzycznych (m.in. Whoa! Squad, Miau). Aktorka i tancerka, kompozytorka i reżyserka spektaklu muzycznego WY-MY-CI. Występowała na scenach Teatru Nowego, Polskiego i Animacji w Poznaniu. Muzyka grana przez artystkę to elektronika złożona z instrumentalnych i wokalnych pętli. Dźwiękom towarzyszą nieoczywiste teksty, poetycka narracja oraz ruch. Na scenie razem z solistką pojawią się tancerze, którzy wprowadzą słuchaczy w świat tworzony przez utwory muzyczne i ambientowe przejścia dźwiękowe.

    Nie zabraknie również teatralnej uczty dla najmłodszych widzów! A zaserwują ją artyści znani w Koninie z poprzednich edycji Malta Festiwal na Bis. Mowa oczywiście o Teatrze Fuzja z Poznania, tworzącym projekt Malta Kids – czyli teatralną przestrzeń dla dzieci. Aktorzy zaproponują wydarzenie oparte na tytułach książkowych oraz postaciach znanych małemu widzowi!

    Terminy i opisy poszczególnych projektów będziemy ogłaszać etapami, z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa w warunkach epidemicznych. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i obostrzeniami liczba miejsc będzie ograniczona.

    Bilety i wejściówki:

    bilety 20 zł na koncerty Acustic Amigos i Youth Novels (21.08.2020, g. 19.00, plac przy CKiS) do nabycia w kasie CKiS przy Okólnej lub online www.ckis.konin.pl

    YoenNa "Odmęty" - koncert performatywno-teatralny (22.08.2020, g. 18.30, plac przy CKiS) bezpłatne wejściówki do dbioru w kasie CKiS przy Okólnej

    spektakl dla dzieci Teatru Fuzja z Poznania (22.08.2020, g. 12.00, plac przy CKiS) bezpłatne wejściówki do dbioru w kasie CKiS przy Okólnej

     

  • pt
    11
    Wrz
    2020
    18:00 19:30 20:30 21:00 22:00 23:00 23:30CKiS, Wieża Ciśnień, elektryczny autobus MZK

    NOC KULTURY! – kosmiczna podróż

    To będzie wyjątkowa noc – 8 interesujących wydarzeń, niezwykłych przeżyć i doznań dla wszystkich, którzy kochają sztukę.

    11 września zagra dla Was energetyczny Łąki Łan i trio KaMaSz. Zobaczycie wystawy Jana Sznajdra, Krystyny Ruminkiewicz oraz członków Konińskiego Klubu Fotograficznego.

    Nie zabraknie również wydarzeń filmowych: będzie można wziąć udział w plakatobraniu a w nocnym kinie konesera obejrzeć kosmiczną Proximę z Evą Green. Muzyczne wrażenia po koncertach utrwalicie podczas wspólnej, radosnej zabawy - silent disco.

    Bądźmy blisko kultury w 3 miejscach: CKiS przy Okólnej, Galeria Wieża Ciśnień oraz autobus elektryczny Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie.

     

    Program:
    CKiS - Okólna 47a

    19.30 KRYSTYNA RUMINKIEWICZ – WYSTAWA nie tylko ONA
    21.00 ŁĄKI ŁAN
    23.00 SILENT DISCO
    23.00 PLAKATOBRANIE
    23.30 NOCNE KINO KONESERA – PROXIMA

    Galeria Wieża Ciśnień - Kolejowa 1 A

    18.00 JAN SZNAJDER – MALARSTWO
    20.30 KaMaSz – KONCERT „EIGHT ROCKS FROM GRANDMA'S BOX”

    elektryczny autobus MZK w Koninie, plac przy Wieży Ciśnień
    22.00 ECO HOPE - WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

    Bilety:
    Łąki Łan - 30 zł
    seans Proxima - 10 zł
    silent disco – bezpłatne wejściówki
    pozostałe wydarzenia wstęp wolny

    www.ckis.konin.pl

  • pt
    11
    Wrz
    2020
    21:00CKiS przy Okólnej

    Muzycznym wydarzeniem wrześniowej Nocy Kultury będzie koncert zespołu Łąki Łan. To obecnie jeden z najlepszych zespołów koncertowych w kraju.

    W pierwszych latach istnienia zespół grał improwizowany groove, wzorując się na didżejach techno. Doceniany był za tworzenie świetnego, taneczno-psychodelicznego klimatu i improwizacyjne występy. Do dziś Łąki Łan słynie z niesamowicie energetycznych koncertów i nie bez powodu nazywany jest najlepszym zespołem koncertowym w kraju. Doceniany był za tworzenie świetnego, taneczno-psychodelicznego klimatu. Wypracował niepowtarzalne brzmienie, które cały czas ewoluuje i zaskakuje, łącząc w sobie wiele gatunków muzycznych. Twórczość Łąki Łan naznaczona jest tekstami Paprodziada mówiącymi w dużej mierze o zamiłowaniu do natury.

    Kostiumy i performance sceniczny tworzą niezapomniane widowisko, które mogli zobaczyć uczestnicy festiwali w kraju i za granicą, m.in. Montreux Jazz Festival, Open’er Festival, Pol’and’Rock Festival czy Męskie Granie.

    Zespół ma na koncie 5 albumów studyjnych, z których 3 były nominowane do Nagrody Muzycznej Fryderyk.
    www.facebook.com/lakilan
    www.lakilan.pl

    Koncert Łąki Łan w ramach Nocy Kultury: 11 września, plac przy CKiS w Koninie (ul. Okólna 47a), g. 21.00.

    bilet 30 zł do nabycia w kasie CKiS lub online: www.ckis.konin.pl

  • sob
    26
    Wrz
    2020
    nie
    04
    Paź
    2020
    kino Oskard kameralnie w CKiS ul. Okólna

    7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci we wrześniu

    Już po raz siódmy Stowarzyszenie Nowe Horyzonty organizuje jesienią Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci – filmowe święto dla młodych widzów. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 26 września – 4 października w około 20 kinach w Polsce, po raz drugi także w Koninie, w Kinie Oskard Kameralnie.
    W programie 7. edycji znajdą się filmy pełnometrażowe, zestawy filmów krótkich, animacje, filmy aktorskie oraz dokumenty wybrane dla widzów w wieku 4-12 lat.

    Nowością w programie będą dwie sekcje: Europejskie kino dokumentalne oraz Kino Dzieci o wychowaniu. W programie nie zabraknie także ulubionych przez widzów sekcji: Kina Dzieci z nosem w książkach, z bohaterami klasyki i najnowszej literatury przeniesionymi na ekran, Krótkich historii z zestawami animowanymi i aktorskimi, z barwnymi przygodami i wieloma bohaterami, Panoramy czyli spotkań z bohaterami ubiegłej edycji, Klasyki Kina Dzieci, selekcji ulubionych przez widzów filmów z wszystkich edycji festiwalu.
    Filmy w Konkursie głównym jak zawsze poddane będą ocenie przez składy jurorskie (jury konkursu głównego, ECFA, jury SKSiL) oraz ogólnopolską publiczność i nagradzane Kwiatem Paproci.
    Szczegóły konińskiej odsłony Festiwalu już wkrótce.

  • śr
    30
    Wrz
    2020
    18:00kino Oskard kameralnie w CKiS ul. Okólna

    Po wakacyjnej przerwie tradycyjnie wracamy z naszym stałym pasmem filmowym Środa z kinem niezależnym. W dwa pierwsze jesienne miesiące skoncentrujemy się na animacji, która w polskim wydaniu ma bardzo mocną pozycję.

    THE BEST OF O!PLA 2020 | Konkurs Główny to unikalny program prezentujący laureatów 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA (2020) wyróżnionych przez niemal 2706 widzów - częściowo w tradycyjnym głosowaniu, a częściowo w głosowaniu online (w trakcie kwarantanny COVID-19).

    Zestaw, który zobaczymy, to zdumiewająca mieszanka technik, stylów i emocji ukazująca to, co we współczesnej polskiej animacji najlepsze.
    30 września, godz. 18.00
    Wstęp wolny

    W PROGRAMIE:

    ODDS AND EVENS (2019, 03:36), Michał Czyż | P/GGMENTS
    Astronauta w zawieszeniu, gdzieś między otchłanią kosmosu, a filiżanką czarnej kawy... Specjalne Wyróżnienie O!PLA 2020 | kategoria Animowany Wideoklip.

    ALBERT & JOSEPHINE (2019, 07:14), Tomasz Wełna
    Albert jest pluszowym misiem. Josephine to biała sowa. Mieszkają razem w małym domku w głębi lasu. Pewnego dnia Albert decyduje się wyruszyć w podróż w nieznane… Josephine postanawia go odszukać. Brązowy Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020 | kategoria OFF&GO!

    KANTERSTRAJK (2018, 04:11), Łukasz Partyka/takie.pany | Fisz Emade
    Gdy ktoś odchodzi, pozostają tylko wspomnienia... Brązowy Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020 | kategoria Animowany Wideoklip

    PORTAL (2018, 01:21) Jerzy Górski | UMCS LUBLIN
    Fraszka o nadmiernej ciekawości… Brązowy Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020 | kategoria Animowane Fraszki

    THE NIGHT OF TIME (2018, 09:00), Magdalena Łazarczyk
    Wielkoformatowa animacja – kolaż, dotychczas prezentowany jedynie w przestrzeni galeryjnej. Składający się z mnóstwa elementów, wielowarstwowy, pełen splątanych ze sobą detali, monumentalny w skali obraz zainspirowany jest twórczością Hieronima Boscha. Brązowy Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020 | kategoria FORMANIMY

    FAUST (2019, 06:45), Marianna Atłas | ASP WARSZAWA
    Film dyplomowy. Autorska interpretacja legendy o Fauście, opartej o dramat Johanna Wolfganga von Goethego z 1833 roku, w której uczony borykający się ze znalezieniem istoty życia zawiera układ z diabłem. W filmie alchemik zostaje nawiedzony przez Mefistofelesa, skrywającego się pod postacią czarnego pudla. Animacja nawiązuje do nurtu niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. Wyróżnienie O!PLA 2020 za IV Miejsce | kategoria Studencka.

    ŚLEDZIOLOGIA, CZYLI CO SZEPTUCHA SZEPCZE DO UCHA? (2019, 07:40), Agnieszka Waszczeniuk
    Ciekawski Człowiek z Kamerą zagaduje napotkaną na białostockim Rynku Kościuszki Babkę. Z pozoru zwykła kobieta zaskakująco dużo wie o podlaskich uzdrowicielach ludowych. Kim są szeptuchy? Skąd biorą swoją moc? Czego używają do leczenia? Jakimi chorobami najczęściej się zajmują? Czemu wiatr jest niebezpieczny? Jak można się nabawić urokliwych oczu? I co wspólnego ma kołtun z bólem brzucha? Na te wszystkie pytania, niezupełnie spokojnie, stara się odpowiedzieć Babka… Srebrny Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020 | kategoria OFF&GO!

    TOYS – „AN UNHEAVENLY CHRISTMAS CAROL” (2019, 06:30), Alek Wasilewski | Coheed and Cambria
    Kolęda à rebours czyli ktoś był tutaj bardzo niegrzeczny... Srebrny Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020 | kategoria Animowany Wideoklip

    OWOC (2018, 01:30), Jakub Baniak | UAP POZNAŃ
    Krótki film o tym, jak rodzi się pomysł... Srebrny Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020 | kategoria Animowane Fraszki

    SIÓDME TŁOCZENIA (2019, 05:16), Wiesława Ruta | Hubert Kostkiewicz i Łukasz Rychlicki
    Zrealizowany bezpośrednio pod kamerą teledysk do muzyki improwizowanej Huberta Kostkiewicza i Łukasza Rychlickiego. Srebrny Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020 | kategoria FORMANIMY
    NOC (2019, 01:56), Alisa Temchenko | PJATK WARSZAWA
    Inspiracją do stworzenia animacji była piękna ukraińska pieśń „Cicho jest nad rzeką“, którą autorka filmu wraz z mężem codziennie śpiewają na dobranoc swojej córce. Specjalne Wyróżnienie O!PLA 2020 | kategoria Studencka

    DESZCZ (2019, 05:00), Piotr Milczarek | FUMI Studio
    Lekki, krótki film animowany opowiadający o zbiorowej świadomości. O tym, że brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za własne czyny sprawia, że bezrefleksyjnie idziemy za tłumem, co może doprowadzić do tragedii. To również film o próbie walki jednostki ze zbiorową hipnozą i o konsekwencjach zarówno dla niej, jak i tłumu. Złoty Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020 | kategoria Profesjonalna

    OSTATNIE KINO (2019, 11:48), Kajetan Pochylski
    Animowany dokument o Jerzym Pochylskim, który prowadził prawdopodobnie ostatnie kino oświatowe w Polsce. Film został zrealizowany autorską metodą, łączącą w sobie techniki cyfrowe i analogowe. Został on wykonany za pomocą kamery cyfrowej i analogowej oraz typowych narzędzi rysunkowych, malarskich. Podczas realizacji filmu powstało około 8200 ręcznie wykonanych klatek. Złoty Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020 | kategoria OFF&GO!

    PODWÓRKO (2019, 01:05), Aneta Siurnicka | UAP POZNAŃ
    Animacja wykonana w tradycyjnej technice rysunkowej, węglem na papierze. Tematem filmu jest spirala przemocy oraz to, w jaki sposób najbliższe otoczenie wpływa na zachowanie człowieka. Złoty Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020 | kategoria Animowane Fraszki

    KŁOPOTY (2019, 03:34), Maciej Bednarek | Elektronikt
    Zawsze i wszędzie są jakieś kłopoty... Złoty Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020 | kategoria Animowany Wideoklip

    Łączny czas: 78 minut

    Filmy przeznaczone są dla widzów 16+

    więcej: www.polskaanimacja.pl

  • czw
    01
    Paź
    2020
    19:00Koniński Dom Kultury

     

    Spektaklem „Jeden Gest” z Nowego Teatru w Warszawie, 1 października, rozpoczniemy już po raz 12. w Koninie projekt Teatr Polska 2020!
    Publiczność zobaczy 4 spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych widzów.
    Bądźcie z NAMI!

    „Jeden gest” opowiada o świecie osób głuchych i języku migowym. Miganie jest sposobem komunikowania się i odczuwania rzeczywistości. Warszawski Teatr Nowy Krzysztofa Warlikowskiego ma dla nas zajmującą historię o tym, jak wygląda codzienność osób głuchych.
    To spektakl o porozumiewaniu się ze światem – światem słyszących i światem innych Głuchych.

    Interesuje mnie tu komunikacja – przekazywanie (i wytwarzanie, przetwarzanie) wiedzy, emocji, kultury. Jeśli język określa rzeczywistość (Granice mojego języka są granicami mojego świata, jak to opisuje Wittgenstein), to czego możemy dowiedzieć się o świecie z języków Głuchych? Co w ich doświadczeniach komunikacji jest uniwersalne, a co – wyjątkowe? (I jakim cudem nikt z moich przyjaciół nie ma Głuchych przyjaciół?)

    Bilety 20 zł w sprzedaży: www.ckis.konin.pl

    Reżyseria: Wojtek Ziemilski

    INFORMACJE:
    czas trwania: 60 minut
    grupa wiekowa: młodzież i dorośli
    scenografia: Wojciech Pustoła
    muzyka: Aleksander Żurowski
    data premiery: 24 września 2016
    miejsce premiery: Nowy Teatr, Warszawa

    OBSADA: Marta Abramczyk, Jolanta Sadłowska, Pavel Sosinski, Adam Stoyanov

    1 października, Koniński Dom Kultury, 19.00, bilet 20 zł

  • czw
    08
    Paź
    2020
    18:00Koniński Dom Kultury

    Koncert Julii Pietruchy w ramach uroczystości z okazji Dnia Animatora Kultury
    8 października, g. 18.00, Koniński Dom Kultury
    bilet 50 zł

    Koncert Julii Pietruchy w ramach trasy „FOLK it! Tour” uświetni wieczór z okazji Dnia Animatora Kultury, podczas którego Centrum Kultury i Sztuki w Koninie wręczy statuetki Kariatydy animatorom, twórcom oraz osobom wspierającym kulturę w Koninie oraz regionie.

    Na początku było ukulele – tak zapowiada swoją najnowszą trasę pt. „FOLK it! Tour” Julia Pietrucha. Jego dźwięki towarzyszyły mi podczas podróży, w smutku i radości, wypełniały ciszę i uzupełniały śpiewane przeze mnie melodie.
    Potem pojawiły się: piano, gitara, perkusja, skrzypce, kontrabas, mandolina, a na końcu puzon. Tak powstał zespół, z którym nagrałam dwie piękne płyty, podróżowałam po Polsce, koncertując przez ostatnie 3 lata i zrozumiałam, że muzyka to moja pasja.
    Ale przychodzi czas, kiedy chce się wrócić do początków - poczuć na nowo ten dreszcz, który czuło się po raz pierwszy, siedząc samotnie w pokoju, na dywanie, śpiewając dla samej siebie.
    Folk it! Marzenia są po to, by je spełniać. Z radością chciałam zaprosić Was na trasę koncertową, podczas której po cichu, na spokojnie, z oddechem opowiemy na nowo historie zamknięte w utworach z płyt „Parsley” i „Postcards From the Seaside”.

    Co Was czeka na trasie FOLK it! Tour?
    https://www.youtube.com/watch?v=AeXPzVcdCSk

    Wracamy z zupełnie nową odsłoną koncertów - w zmienionym składzie!
    Julii będą na scenie towarzyszyli multiinstrumentaliści, z którymi od nowa zaaranżowała znane dotychczas utwory.
    Nie zabraknie także niespodzianek - nie tylko tych repertuarowych.

    Julia Pietrucha zasłynęła jako aktorka serialowa i filmowa. W kwietniu 2016 roku samodzielnie wydała swój debiutancki album „Parsley” zainspirowany kilkumiesięczną podróżą po Azji. Płyta zawiera 15 autorskich piosenek w balladowym klimacie pop, z elementami folku i kojącymi dźwiękami ukulele.
    Kilka miesięcy po premierze pierwszej płyty Julia przeprowadziła się nad morze, które bardzo szybko stało się dla niej inspiracją do napisania utworów na drugi album „Postcards from the seaside”. Do już dobrze znanych nam instrumentów dołączyła mandolina i puzon. Julia Pietrucha od kilkunastu sezonów z sukcesem koncertuje po Polsce, zarażając publiczność swoją energią oraz wyjątkowymi piosenkami.

    Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

    Współorganizator: KDK

  • pt
    09
    Paź
    2020
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Tadeusz Topolski jest znanym i cenionym konińskim artystą fotografem, którego prace wystawiane są w całej Polsce. Jest laureatem wielu nagród m.in. Przeglądu Twórczości Plastycznej o Złotą Sztalugę czy Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Byłem w Licheniu”. Niedawno można było oglądać jego zdjęcia na miejskich przystankach w ramach projektu „Sztuka nas sztuka”. Tym, którzy chcieliby jeszcze nacieszyć oko leśnymi witrażami zapraszamy 9 października (g. 18.00) do Centrum Kultury i Sztuki na otwarcie wystawy.

    Jak opisuje Anna Dragan „niezwykła twórczość Tadeusza Topolskiego odwołuje się do otwartego poznawania świata, w którym żyjemy i nowych artystycznych możliwości dawania mu świadectwa. Znajdziemy w niej to, co dla każdej sztuki zasadnicze: autentyczność przeżyć, odkrywczość, tropienie wartości uniwersalnych.

    Najnowsze fotogramy Tadeusza Topolskiego zbierają jak w soczewce jego przebogate doświadczenia warsztatowe i duchowe. (…) Tadeusz Topolski wykonał wiele zdjęć lasu. Działania warsztatowe rozpoczął od budowania symetrii obrazów, powielając lewą lub prawą stronę na zasadzie lustrzanego odbicia. Po tym zabiegu ujawniły się na zdjęciach tajemnice, jakich istnienia Autor nie podejrzewał. Oglądając wielokrotnie swoje podwojone fotografie, odnajdywał wśród gałęzi gotyckie linie kościelnych sklepień, romańskie kształty, barokowe lśnienia, niezwykłe malarskie faktury, obrazy Matki Boskiej, Monstrancję, ale i Buddę, oraz całą długą listę dziwnych postaci, demonów, leśnych duchów, niczym z baśni Braci Grimm, i wiele poza tym.

    Bogactwo lasu okazało się nie do ogarnięcia, ciągle coś się tam czai, czego nie widziano. (…) Fotografia stała się tu malarstwem abstrakcyjnym lub jeszcze lepiej - nowym tworem artystycznym XXI wieku. Możemy podziwiać daleko zaawansowane rozwiązania warsztatowe konińskiego mistrza. Kolorystyczne działanie tych obrazów – bo kolor tu góruje – jest bardzo silne.

    (…) Jest tu pozostawiona dla odbiorcy wielka przestrzeń – fotogramy działają na zasadzie labiryntu, w którym należy szperać wzrokiem, szukać, odnajdywać. Angażują się przy tym siły wiary, lęki, odkrywa się świadomość zagrożeń - każdy odbiera trochę inaczej. Autor nikogo nie wyręczy – jest tylko przewodnikiem”.

    Wystawę można oglądać do 30 października.

  • nie
    18
    Paź
    2020
    16:00Koniński Dom Kultury

    Familijny spektakl „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to sceniczna adaptacja książki Ulfa Starka. Z inicjatywy dwójki aktorów Teatru Lalek Guliwer, Anny Przygody i Tomasza Kowola, opowieść napisana przez jednego z najbardziej cenionych szwedzkich autorów literatury dla dzieci, została przeniesiona na teatralne deski.

    Bertil bardzo chciałby mieć dziadka. Ulf zna miejsce, gdzie dziadków jest pełno. Zabiera Bertila do domu starców, gdzie Bertil poznaje pewnego staruszka – tak zaczyna się historia o międzypokoleniowej przyjaźni dużego i małego człowieka w familijnym przedstawieniu „Czy umiesz gwizdać, Joanno?”.

    W kameralnym spektaklu na dwójkę aktorów poznajemy historię spotkania, które przeradza się w pełną przygód przyjaźń. „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to mądra opowieść o potrzebie bliskości, starości, czerpaniu z życia ale i smutnych, lecz pięknych pożegnaniach. W tej wyjątkowej opowieści zwykłe chwile radości i skromne szaleństwa sprawiają, że świat wokół bohaterów nabiera barw, a kiedy nadchodzi czas rozstania, pozostają wspomnienia. Wspomnienia o tym, jak fajnie razem puszczać latawce, uczyć się gwizdać, wspinać się na drzewa i rwać czereśnie.
    Działająca na wyobraźnię scenografia kreuje wiele światów przy użyciu prostych, ale bardzo pomysłowych elementów. W spektaklu aktorzy wykorzystują 3 rodzaje lalek: kukły, rękawiczki i tintamareski.
    Tintamareska to lalka, która potrafi mówić, wytykać język, szczerzyć zęby i zrobić każdą minę – to wyjątkowa technika lalkarska łącząca twarz aktora z lalkowym tułowiem. Spektakl w swojej formie przypomina estetykę komiksową.

    Reżyseria i obsada: Anna Przygoda, Tomasz Kowol

    Spektakl w ramach projektu TEATR POLSKA.

    18 października, 16.00
    Koniński Dom Kultury
    Bilet: 20 zł
    Dla widzów od 5 roku życia
    czas: 45 minut

    Organizator: CKiS w Koninie.

  • pt
    06
    Lis
    2020
    18:00CKiS przy Okólnej

     

    We wrześniu, w Ciążeniu odbył się organizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie plener fotograficzny, którego uczestnikami w lwiej części byli członkowie Konińskiego Klubu Fotograficznego FF. Już sama przestrzeń pałacu oraz przepiękny park wystarczyły, by zachłysnąć się miejscem i znaleźć niezliczoną ilość podniet do fotografowania.

    Przyszedł czas na podsumowanie i pokazanie efektów. Otwarcie wystawy odbędzie się 6 listopada w CKiS przy Okólnej, g. 18.00.

    Niezwykle ważnym elementem pleneru było spotkanie warsztatowe z Filipem Kowalkowskim, fotografem, który uwielbia dzielić się obrazem i światłem z innymi, a który w sposób swoisty dla siebie przekazał uczestnikom praktyczne zagadnienia dotyczące błyskania i portretowania w plenerze.

    Efektem tych działań są powstałe w ciążeńskim pejzażu portrety, gdzie motywem przewodnim jest światło budujące stylistykę całościową przedstawianej sytuacji w fotografii. Niewątpliwie atutem powstałych zdjęć były fotografowane modelki w stylizowanych strojach w błysku światła zastanego, jak i sztucznego.

    Najlepsze kadry wszystkich 16 uczestników, wybrane przez Filipa Kowalkowskiego, w 32 wielkoformatowych wydrukach zostaną zaprezentowane na wystawie „Portret w plenerze Ciążeń 2020”.
    Wydarzenie realizowane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w związku epidemią COVID-19.

  • pt
    20
    Lis
    2020
    18:00www.ckis.konin.pl | facebook.com/ckis.konin

    To będzie niezwykle interesujący i atrakcyjny spacer dający możliwość cieszenia się sztuką bez wychodzenia z domu.

    20 listopada, o g. 18.00 zaplanowano premierę wirtualnego spaceru po wystawie Wojtka Bukowieckiego „Ja to ktoś inny”.

    Link zostanie udostępniony na stronie www.ckis.konin.pl oraz na fanpage'u CKiS facebook.com/ckis.konin (Epicentrum kultury).

    Będziecie mogli zobaczyć prace w taki sposób, jakbyście odwiedzili Galerię Wieża Ciśnień naprawdę. Zastosowane w multimedialnej prezentacji panoramy sferyczne, w wysokiej rozdzielczości HD, przedstawiające pełen widok góra – dół pozwolą też widzom symulować obracanie się wokół własnej osi, przyglądanie się pracom i zapoznanie z opisami.

    Wystawa pochodzącego z Koła malarza, rysownika, pedagoga Wojtka Bukowieckiego to malowane przez ostatni rok obrazy nawiązujące do biblijnego stworzenia świata, wizerunki słoni i autoportrety.

    Jak zaznacza kurator wystawy Robert Brzęcki „Osią wystawy jest siedem prac stanowiących nawiązanie do biblijnego stworzenia świata. Heksaemeron, czyli stworzenie świata w sześć dni, ze zwróceniem uwagi na to, że siódmego dnia Bóg odpoczywa, staje się ramą pojęciową i estetyczną, w którą wpisane są sensy twórcze.

    Mamy tu portrety słoni i autoportrety, w formie notatek z codzienności. W galerii twarzy Wojtka Bukowieckiego, wielkie wrażenie robi każda ekspresyjna, głęboko przeżyta kreska, kolorystyczny walor, dodany jakby od niechcenia w modernistycznej tonacji i zawsze to samo wszystkowiedzące spojrzenie.

    Widzę obrazy Wojtka Bukowieckiego emanujące spokojem, wyrażające radość z odrobiną żalu wynikającego z nieuchronności końca. Niektóre są w sposób niedościgniony doskonałe, zawsze równoważone przez pokorę, powściągliwość, naturalność. Ufne, intymne, bez lęku z nutą melancholii wynikającej ze świadomości przemijania ziemskich rzeczy”.

    WOJCIECH BUKOWIECKI - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1987 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, obecnie Uniwersytet Artystyczny.
    W latach 1990-95 grafik w Teatrze Wielkim w Łodzi. Od 1985 r. nauczyciel przedmiotów artystycznych w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, dawniej w Kole.
    Uczestnik licznych plenerów, wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.
    Osiągnięcia: II nagroda w Międzynarodowym Konkursie na plakat „Sztuka Dzisiaj”, Landau – 1983 r. oraz Złoty medal za długoletnią służbę, Kościelec – 2020 r.
    Autor prac, których tematyka prowokuje do zadawania fundamentalnych pytań o sens istnienia, przemijania, śmierci oraz bezsilności człowieka wobec jej nieuchronności. Od połowy lat osiemdziesiątych konsekwentnie tworzy cykl prac ukazujących portrety słoni oraz autoportrety. Autor ukazuje świat w figuratywnych przedstawieniach przetrawionych przez własną świadomość.

  • sob
    21
    Lis
    2020
    16:00facebook.com/ckis.konin

    CKiS w Koninie zaprasza gorąco małych i dużych na bezpiecznie i wygodnie oglądanie spektaklu familijnego pt. „Niedźwiedź i Masza, czyli gdzie moja kasza?”.

    Spektakl będzie dostępny nieodpłatnie na fanpage’u CKiS na Facebooku – Epicentrum Kultury.

    Pewnego dnia doszło do niecodziennego spotkania. Mała dziewczynka trafiła do domu groźnego niedźwiedzia, który postanowił ją uwięzić. Aby wyjść na wolność, musi spełnić jeden warunek… Jaki? Przekonajcie się sami!

    Co wyjdzie ze spotkania postaci ze zdawałoby się odmiennych światów? Jak potoczy się ich znajomość? Czego mogą nauczyć siebie nawzajem? Wejdźcie razem z nami do lasu i przeżyjcie przygody razem z bohaterami tekstu Marty Guśniowskiej. Inspiracją dla niego była rosyjska baśń, w której pojawiła się słynna para.

    Teatr „Baj Pomorski”
    Reżyseria: Michał Tramer
    OBSADA:
    Anna Katarzyna Chudek – Zając 1, Babcia
    Dominika Miękus – Masza
    Krzysztof Grzęda – Zając 2, Dziadek
    Andrzej Słowik – Niedźwiedź

    Spektakl trwa ok. 70 min.

    Dal widzów od 4 lat.

  • czw
    03
    Gru
    2020
    nie
    06
    Gru
    2020
    00:00online www.okfa.ckis.konin.pl

    Tegoroczna 66. edycja OKFA odbywa się w szczególnym czasie i miejscu. Zmienia letnią aurę na zimową a zamiast kinowej sali opanowuje wirtualną przestrzeń. Na przekór trudnościom organizatorzy nie zapominają o publiczności kochającej dobre kino. Tym razem festiwalowy klimat będzie można stworzyć w swoim domu i cieszyć się smakowitym programem.

    Zabieramy widzów w podróż po pasjonującym i różnorodnym polskim kinie offowym. Zapraszamy m.in. na spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim, na niezwykły koncert Mary Komasy i pokazy specjalne.

    Bądźcie z nami online, dostęp do filmów, spotkań, koncertu będzie bezpłatny. Szczegóły: www.okfa.ckis.konin.pl

    Zapraszają: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Federacja Niezależnych Twórców Filmowych.

    W tym roku w konkursie głównym będzie można zobaczyć 48 krótkich metraży (filmy będą dostępne 3 i 4 grudnia na stronie okfa.ckis.konin.pl). Nagrody główne, w trzech sekcjach: film amatorski, niezależny oraz studencki, przyzna jury: Małgorzata Imielska, Jagoda Szelc, Krzysztof Majchrzak, Łukasz Maciejewski i Bartosz Kruhlik.

    Na OKFA nie zabraknie pokazów specjalnych, czyli autorskiego, intersującego kina. Widzowie obejrzą: „Wszystko dla mojej matki” (3 grudnia, 20.45) oraz „Interior” (4 grudnia, 20.30). „Wszystko dla mojej matki” to pełnometrażowy debiut fabularny znakomitej dokumentalistki Małgorzaty Imielskiej, opowiadający o trudnych relacjach rodzinnych siedemnastoletniej Oli. W tej roli świetna Zofia Domalik.
    „Interior” to film twórcy wielokrotnie nagradzanego, kultowego „Erratum” Marka Lechkiego (laureat 40. OKFA, Konin 1994). To poruszająca historia dwojga bohaterów, którzy aby znaleźć szczęście, muszą zburzyć wszystko to, o co do tej pory walczyli. W porywających, głównych rolach wystąpili Magdalena Popławska („Atak paniki”) i Piotr Żurawski („Kamper”).

    Gościem specjalnym będzie wybitny, wielokrotnie nagradzany aktor filmowy i teatralny, Zbigniew Zamachowski. Spotkanie z aktorem online 4 grudnia poprowadzi Łukasz Maciejewski. Tuż przed rozmową widzowie obejrzą film „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego, start g. 17.00.

    Podczas OKFA zaplanowano również spotkanie z reżyserem, autorem głośnej „Supernovej” Bartoszem Kruhlikiem, który w tym roku pełni rolę jurora, a z konińskim festiwalem związany jest od wielu lat. Tu prezentował swoje krótkie filmy i zdobywał nagrody. Rozmowę poprzedzi pokaz jego szkolnych etiud („Żar”, „Adaptacja”) oraz amatorskiej produkcji („Jutro”), którą zdobył Grand Prix 55. OKFA. Spotkanie i projekcja: 3 grudnia, 18.30.

    Muzycznym wydarzeniem będzie wyjątkowy koncert Mary Komasy „Disarm”. Artystce będzie towarzyszyć kwartet smyczkowy a na instrumentach elektronicznych Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Koncert zamknie galę przyznania nagród 66. OKFA. Zapraszamy online 5 grudnia, 19.00.

    Najmłodszym widzom (6-10 lat) proponujemy mikołajkowy seans filmów animowanych O!PLA na OKFA. Na ten wyjątkowy pokaz online zapraszamy 6 grudnia, o 11.00.

    PROGRAM

    3 grudnia (czwartek)

    18.15 > inauguracja 66. OKFA
    18.30 > pokaz specjalny krótkich metraży Bartosza Kruhlika i spotkanie z reżyserem - prowadzenie Łukasz Maciejewski
    20.45 > pokaz specjalny „Wszystko dla mojej matki” 104’, reż. Małgorzata Imielska

    4 grudnia (piątek)

    17.00 > pokaz specjalny „Zieja” 110’ i spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim – prowadzenie Łukasz Maciejewski
    20.30 > pokaz specjalny „Interior” 92’, reż. Marek Lechki

    5 grudnia (sobota)

    11.30 – 13.30 > omówienia filmów konkursowych przez Jury
    19.00 > gala przyznania nagród i koncert Mary Komasy „Disarm”

    6 grudnia (niedziela)

    11.00 > O!PLA na OKFA – mikołajkowy seans z polską animacją dla dzieci 6+

    • Filmy konkursowe 66. OKFA będą dostępne 3 i 4 grudnia
    • Filmy nagrodzone będą dostępne 6 grudnia

    Dostęp do wszystkich wydarzeń jest bezpłatny, linki na www.okfa.ckis.konin.pl

  • czw
    03
    Gru
    2020
    18:30online: www.okfa.ckis.konin.pl

    Bartosz Kruhlik - autor jednego z najbardziej spektakularnych debiutów ostatnich lat, kilkukrotny laureat OKFA (2009, 2011, 2014).

    Zanim jego pełny metraż „Supernova” rozpoczął pełną sukcesów wędrówkę po światowych festiwalach, krótkimi filmami realizowanymi w Szkole Filmowej w Łodzi, czy jeszcze wcześniej – jako amator – konsekwentnie torował sobie drogę poza mainstreamem.

    Rozmowę poprzedzi pokaz jego szkolnych etiud oraz amatorskiej produkcji, którą zdobył Grand Prix 55. OKFA.

    „Jutro…” 13’30’’, 2009, film dokumentalny, amatorski
    Dzień z życia starszej kobiety, która ze specyficznym dla siebie podejściem do życia robi rozrachunek z otaczającym ją światem. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie jutro…

    „Żar” 23’36, 2013, film fabularny, studencki
    Węgiel lub drewno rozpalone do czerwoności.
    Wysoka temperatura powietrza.
    Gwałtowność uczuć.

    „Adaptacja” 25’, 2016, film fabularny, studencki
    Zmiana struktury lub funkcji organizmu zwiększająca szanse przeżycia.
    Przystosowanie się jednostki do życia w nowych warunkach lub zewnętrznego stresu.
    Przyzwyczajanie się wzroku do widzenia w ciemności.

    Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski.

    bezpłatny dostęp do spotkania i pokazu: 3 grudnia na www.okfa.ckis.konin.pl

  • pt
    04
    Gru
    2020
    17:00online www.okfa.ckis.konin.pl

    Wyjątkowy czas, wyjątkowa OKFA, czyli festiwal filmowy w Twoim domu!

    4 grudnia zapowiada się bardzo interesująco. Z publicznością spotka się Zbigniew Zamachowski - wszechstronny, wielokrotnie nagradzany aktor znany z wielu wybitnych kreacji, które stworzył w filmach Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog X”, „Trzy kolory. Biały”), Kazimierza Kutza („Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski”), Roberta Glińskiego („Cześć, Tereska”, „Zieja”). Grał m.in. u Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Filipa Bajona, Wojciecha Marczewskiego, Macieja Wojtyszki czy Jacka Bromskiego.

    Aktor powraca niezwykłą rolą w filmie Roberta Glińskiego „Zieja”, który będzie można zobaczyć na OKFA tuż przed spotkaniem.

    Spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim poprowadzi Łukasz Maciejewski.

    „Zieja”

    Rok 1977. Ksiądz Jan Zieja, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, zostaje wezwany na przesłuchanie. Oficer służb bezpieczeństwa Grosicki nakłania go do współpracy. Ksiądz odmawia. Grosicki nie daje za wygraną. Rozpoczyna się pojedynek dobra ze złem. Rozmowy duchownego z funkcjonariuszem stają się podróżą po barwnym życiu księdza, obrazem jego niezłomnej postawy oraz opowieścią o najważniejszych wydarzeniach polskiej historii XX wieku.

    2020, 110’, dramat, reżyseria: Robert Gliński, scenariusz: Wojciech Lepianka

    obsada: Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Mateusz Więcławek, Sonia Bohosiewicz

    dostęp bezpłatny: 4.12.2020 I 17.00 I online | www.okfa.ckis.konin.pl

  • sob
    05
    Gru
    2020
    19:00online: www.okfa.ckis.konin.pl

    Mary Komasa to wokalistka, autorka tekstów i piosenek. Jej debiutancka płyta „Mary Komasa”, nagrana w berlińskim studio LowSwing, została wydana w 2015 r., zyskując entuzjastyczne reakcje krytyki oraz rozgłos medialny. Teledyski „Oh Lord" oraz „Lost Me" miały swoje premiery na platformie Nowness, budząc zainteresowanie odbiorców na całym świecie. W muzyce Komasy można dostrzec elementy gospelu, bluegrassu, a nawet klasycznego rocka czy new wave. Artystka najbardziej komfortowo czuje się w gatunku dream pop, dając wyraz sympatii swoim idolom z lat 60.

    Drugi album artystki „Disarm” ukazał się w październiku 2019 r. nakładem Warner Music jednocześnie w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Mary postawiła w nim na połączenie awangardowych brzmień orkiestrowych z progresywną elektroniką. Płyta powstała w Londynie, Berlinie i Warszawie. Jej produkcją zajęło się brytyjskie duo God Colony, a aranżacje orkiestrowe przygotował Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

    „Disarm to hołd oddany mojej generacji spadających gwiazd. Świadectwo przemiany, której doświadczyłam, oraz konsekwencji, z którymi musiałam się zmierzyć. Jest to zapis moich poszukiwań piękna i nadziei w coraz bardziej rozpadającym się świecie. Musiałam zdefiniować się na nowo. Teraz czuję się ponownie sobą”.

    Każdy koncert w ramach trasy „Disarm” to wyjątkowy performance. Artystka koncentruje się na emocjach.

    bezpłatny dostęp do koncertu online 5 grudnia, o g. 19.00 na stronie www.okfa.ckis.konin.pl

  • sob
    12
    Gru
    2020
    19:00www.ckis.konin.pl | facebook.com/ckis.konin

    Oglądamy i nasłuchujemy! Zapraszamy widzów w niecodzienną podróż przez świat stworzony w wirtualnej rzeczywistości przez artystów Patryka Lichotę i Yulię Andriichuk. Premiera wystawy VR „The ear of rise” odbędzie się 12 grudnia o 19.00, zapraszamy na www.ckis.konin.pl oraz profil Epicentrum Kultury na Facebooku.

    Wchodząc w wirtualną przestrzeń (dostępną z poziomu przeglądarki internetowej; również na smartfonach) będącą modyfikacją architektury Galerii Wieża Ciśnień w Koninie, będziemy doświadczać różnych stanów skupienia dźwięków i obrazów. Wirtualna galeria pozwoli na przemieszczanie się za pomocą klawiszy kierunkowych komputera, rozglądanie i podchodzenie do trójwymiarowych obiektów.

    Wystawa „The ear of rise” podejmuje temat słuchania. Nastawiamy ucho nie tylko na dźwięki, ale przede wszystkim na niesione nimi treści. Szukamy relacji między słuchaniem a podglądaniem, różnymi pozycjami i perspektywami słuchacza, a także umiejscowieniem ucha społecznego. Cztery główne zagadnienia podejmowane na wystawie to: słyszenie dziecka, słyszenie kobiet, słyszenie grup defaworyzowanych oraz widzenie poprzez słuchanie.

    Yuliia Andriichuk urodziła się na Ukrainie. Jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współzałożycielka fundacji Axis Cactus oraz wytwórni płytowej Axis Cactus Records, artystka sztuk wizualnych i nowych mediów, fotografka przy wydarzeniach kulturalnych m.in. FRIV Festival, Festiwal Słuchowisk. Współorganizatorka projektu recyklingowo-kulturalnego „Miejscownik” (przy wsparciu Greenpeace), przeprowadzała warsztaty dla dzieci w dwóch obecnych edycjach projektu „Sztuka w walizce”. Laureatka konkursu im. Marii Dokowicz.

    Patryk Lichota – muzyk, kompozytor, artysta multimedialny, producent muzyczny, kurator. Absolwent Kulturoznawstwa i Muzykologii UAM w Poznaniu. Doktor nauk o sztuce w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów, wykładowca w Akademii Sztuki w Szczecinie, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, członek centrum badawczego UAM HAT Center. Dyrektor artystyczny i producent festiwalu muzyki improwizowanej FRIV. Współorganizator Festiwalu Słuchowisk. Kurator Mediations Biennale. Autor muzyki teatralnej, słuchowisk, twórca instalacji multimedialnych.
    Kompozytor muzyki do filmów The Case of Josephine H. (2014) oraz Trucizna i 16 (2017), Hybryda (2018) I. Gustowskiej oraz Transandino i Pierogarnia K. Piaseckiego. Twórca spektakli Strange Lóóp, Lightskin, Audfit, Echo Clickers. Laserflesh, Kserotyka Nielotów. Autor projektu muzyki tanecznej dla niesłyszących – DEAFINVIBE. Twórca projektu live video Fonoleptic, autor teledysków i oprawy wizualnej koncertów i spektakli teatralnych. W swojej pracy naukowej zajmuje się wirtualną rzeczywistością i teleobecnością, cybereschatologią, interaktywnością, sound art i sound design, teorią nowych mediów i gier wideo. Autor książki „Tradycje hałasu w sztuce dźwięku”.

    Cieszcie się sztuką w wirtualnej przestrzeni.

  • wt
    15
    Gru
    2020
    pt
    15
    Sty
    2021
    00:00www.ckis.konin.pl

     

    Oglądamy i nasłuchujemy! Zapraszamy widzów w niecodzienną podróż przez świat stworzony w wirtualnej rzeczywistości przez artystów Patryka Lichotę i Yulię Andriichuk.

    Oglądaj: http://ear-of-rise.glitch.me/

    Wchodząc w wirtualną przestrzeń (dostępną z poziomu przeglądarki internetowej - polecany CHROM; również na smartfonach) będącą modyfikacją architektury Galerii Wieża Ciśnień w Koninie, będziemy doświadczać różnych stanów skupienia dźwięków i obrazów. Wirtualna galeria pozwoli na przemieszczanie się za pomocą klawiszy kierunkowych komputera, rozglądanie i podchodzenie do trójwymiarowych obiektów.

    Wystawa „The ear of rise” podejmuje temat słuchania. Nastawiamy ucho nie tylko na dźwięki, ale przede wszystkim na niesione nimi treści. Szukamy relacji między słuchaniem a podglądaniem, różnymi pozycjami i perspektywami słuchacza, a także umiejscowieniem ucha społecznego. Cztery główne zagadnienia podejmowane na wystawie to: słyszenie dziecka, słyszenie kobiet, słyszenie grup defaworyzowanych oraz widzenie poprzez słuchanie.

    Yuliia Andriichuk urodziła się na Ukrainie. Jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współzałożycielka fundacji Axis Cactus oraz wytwórni płytowej Axis Cactus Records, artystka sztuk wizualnych i nowych mediów. Współorganizatorka projektu recyklingowo-kulturalnego „Miejscownik” (przy wsparciu Greenpeace), przeprowadzała warsztaty dla dzieci w dwóch obecnych edycjach projektu „Sztuka w walizce”. Laureatka konkursu im. Marii Dokowicz.

    Patryk Lichota – muzyk, kompozytor, artysta multimedialny, producent muzyczny, kurator, wykładowca. Absolwent Kulturoznawstwa i Muzykologii UAM w Poznaniu. Członek centrum badawczego UAM HAT Center. Dyrektor artystyczny i producent festiwalu muzyki improwizowanej FRIV. Współorganizator Festiwalu Słuchowisk i kurator Mediations Biennale. Autor muzyki teatralnej, filmowej, słuchowisk, twórca instalacji multimedialnych. Twórca spektakli, autor projektu muzyki tanecznej dla niesłyszących – DEAFINVIBE. Twórca projektu live video Fonoleptic, autor teledysków i oprawy wizualnej koncertów i spektakli teatralnych.
    W swojej pracy naukowej zajmuje się wirtualną rzeczywistością i teleobecnością, cybereschatologią, interaktywnością, sound art i sound design, teorią nowych mediów i gier wideo. Autor książki „Tradycje hałasu w sztuce dźwięku”.

    Wystawę można oglądać do 15 stycznia 2021 r.
    Dostępna tutaj:  http://ear-of-rise.glitch.me/

  • wt
    29
    Gru
    2020
    18:00facebook.com/ckis.konin

    Mieliśmy spotkać się po raz pierwszy na festiwalu Spring Break on Tour w Koninie! Jednak ostatecznie spotykamy się w wirtualnej rzeczywistości! Choć nie możemy spotkać się na żywo, i przyjść na koncert- mimo wszystko bądźcie z nami w wirtualnym świecie! To dla was już 29 grudnia, na naszym facebooku – Epicentrum Kultury wyemitujemy o godzinie 18:00 koncert online, nagrany specjalnie podczas w MDK Koło!

    Spring Break – czyli najważniejszy polski festiwal showcase’owy w wyjątkowej odsłonie trwa od 19 września do 24 października. Przez ponad miesiąc, w Poznaniu odbyło się 20 wydarzeń. W tym roku Festiwal wyruszy również do Konina! Już w marcu informowaliśmy WAS o wspaniałym kontakcie, jaki zawiązał się pomiędzy Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, które zostało Partnerem Promocyjnym festiwalu, a Spring Breakiem! Co zatem planujemy w wirtualnej przestrzeni?

    We wtorek 29 grudnia, o godzinie 18:00 zobaczycie koncert PROVINZ POSEN– nowy projekt i album muzyków znanych z zespołów Muchy czy Afro Kolektyw łączący elektronikę z muzyką źródeł. PROVINZ POSEN jest efektem współpracy Michałów Wiraszki i Szturomskiego oraz Szymona Waliszewskiego (Muchy, Sowy Polski, Afro Kolektyw, MNKR) odpowiedzialnych za pomysł i muzykę. Na albumie usłyszymy także Jerzego Mazzolla – jednego z najznakomitszych polskich klarnecistów, Dagę Gregorowicz (DagaDana, Dobre bo dobre) i Malwinę Paszek oraz muzyków Filharmonii Folkloru w Zbąszyniu. Produkcją muzyczną zajął się Marcin Bors. Za oprawę graficzną odpowiada Rafał Wechterowicz – autor ilustracji m.in. dla Metalliki, Slayera i Lady Gagi oraz Jędrzej Guzik, autor wielu znakomitych opraw koncertowych. PROVINZ POSEN to tańce wielkopolskie sto lat później. Większość dźwięków wykorzystanych na płycie tworzą sample nagrań instrumentów tradycyjnych (kozły, klarnet, mazanki). Uzupełniają je autorskie aranżacje oparte na brzmieniach elektronicznych, nabierając nowej artystycznej wartości. Album nawiązuje stylistycznie do twórców takich jak Brian Eno, Kraftwerk, Aphex Twin, Jon Hopkins. Odniesieniem jest także wydany w wytwórni Ninja Tune album „Festung Breslau” Igora Pudło z formacji Skalpel. Podobnych związków z szeroko rozumianą muzyką ludową i world music można doszukać się w albumie Grzegorza z Ciechowa „ojDADAna” czy płytach Dead Can Dance, choć w przypadku PROVINZ POSEN to porównanie raczej na poziomie idei i czerpania ze źródeł niż stylistyki.W roku jubileuszowym dla polskiej niepodległości, album PROVINZ POSEN ukazuje problematykę z nieco innej perspektywy – tego co wolność nam przyniosła – a zatem otwartości, różnorodności i własnej tożsamości kulturowej. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Urzędu Miasta Poznania w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

    Pamiętajcie, koncert będzie transmitowany online na fb – Epicentrum Kultury!

    Do wirtualnego zobaczenia!

Konin
21.3
°C
66
%
12
km/h
0.0
mm
80
%