infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Wydarzenia

  • sob
    05
    Sty
    2019
  • sob
    12
    Sty
    2019
  • nie
    13
    Sty
    2019
    14:00Koniński Dom Kultury
  • pon
    14
    Sty
    2019
    czw
    24
    Sty
    2019
  • pt
    18
    Sty
    2019
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

     

    Wystawa „w.e.f.r.a.g.m.e.n.t.a.c.h” Doroty Tołłoczko-Femerling to pierwsza w nowym roku propozycja wystawiennicza Galerii CKiS Wieży Ciśnień.

     

    „Na wystawę złożą się instalacja „Przezwyciężanie” z 2014 i nowy cykl odnoszący się do chwilowych konfiguracji światła i cienia. „Powidoki industrialne” to cykl prac w formie reliefów tworzonych z płaszczyzn, z różnych materiałów poprzeplatanych półprzejrzystymi zdjęciami struktur industrialnych. Cały projekt dotyka przestrzeni ludzkiej ogólnie pojętej, wykreowanej przez człowieka i równocześnie pozostawiającej na nim swoje wrażenie. Owym zestawem próbuję zatrzymać ulotną emocję – przedstawioną w mieszaninę form, płaszczyzny i światła” – mówi artystka.

    „Na przestrzeni swojej dotychczasowej twórczości można powiedzieć, że coraz bardziej jestem w drodze, mimo prób tworzenia swoich przestrzeni, co też niejednokrotnie próbowałam przedstawić w realizacjach. Prace te jednak zawsze w większym lub mniejszym stopniu dotykają momentu zawieszonego gdzieś w przestrzeni między światłem a cieniem i związaną z tym emocją. Nie inaczej jest też i tym razem, aczkolwiek fragmentaryczność, tudzież rozproszenie, którego obecnie doświadczam, ma zupełnie inny wymiar”.

    Dorota Tołłoczko-Femerling - absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie. W latach 2011-2015 kuratorka Galerii Rektorskiej Akademii Sztuki w Szczecinie. W czerwcu 2017 r. uzyskała tytuł doktora na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Technologicznego w Radomiu. Członkini ZPAP. Autorka Pomnika Powielacza w Szczecinie i instalacji rzeźbiarskiej „GATE” w Prenzlau. Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą.

    Na wernisaż zapraszamy 18 stycznia, godz. 18.00.

  • pt
    25
    Sty
    2019
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

     

    Najnowszy album Anny Gadt, Zbigniewa Chojnackiego i Krzysztofa Gradziuka „Renaissance” zawiera osiem utworów należących dziś do kanonu dzieł kompozytorskich epoki renesansu. Psalmy, pieśni liturgiczne, utwory świeckie stanowią modelowy przykład ówczesnego spojrzenia na świat, relację człowieka z Bogiem, narodziny humanizmu i reformacji.

    Opowieść, którą snują Gadt, Chojnacki i Gradziuk jest daleko posuniętą interpretacją a niekiedy tylko swobodną inspiracją ówczesnymi kompozycjami. Nade wszystko jest jednak przemyślaną i konsekwentnie prowadzoną narracją, mającą wprowadzić słuchacza w świat free renesansu. Dla muzyków improwizujących wyzwaniem staje się odczytanie na nowo mocno określonych renesansowych kompozycji i spojrzenie na nie przez pryzmat całkowitej swobody wypowiedzi tożsamej dla wykonawców. Tym samym nowo zaprezentowane utwory Wacława z Szamotuł, Mikołaja z Krakowa, Gerwazego Gorczyckiego, Mikołaja Gomółki i Jana z Lublina są poruszające, duszne, niekiedy zatrważające i onieśmielające, zabawne, czułe, zmysłowe i dla wielu pewnie odpychające i kontrowersyjne.

    Współczesna dysonansowa harmonia, sonorystyka, odmienne gospodarowanie czasem i przestrzenią a także oryginalny dobór i wykorzystanie instrumentów (AKORDEON, PERKUSJA, GŁOS) pozwalają tłumaczyć renesansową rzeczywistość na współczesny język wykonawczy.
    Do albumu zostały włączone 3 improwizacje zarejestrowane spontanicznie w trakcie sesji nagraniowej, a także dwa utwory Anny Gadt.
    Wydawcą płyty jest Słowacka wytwórnia HEVHETIA.
    Patroni medialni: Jazzarium.pl / Jazz Forum / Jazz Press / Jazz Radio

  • śr
    30
    Sty
    2019
    18:00Centrum Kultury i Sztuki (Okólna 47a)

     

    Nowy rok z kinem offowym rozpoczniemy od kolejnej odsłony znanego już widzom „Śród z kinem niezależnym” projektu Najlepsze polskie 30’. Czwarty zestaw przygotowany przez Studio Munka zawiera trzy krótkie fabuły.

    „Users”
    Kobieta i mężczyzna. Sylwestrowa noc i przypadkowe spotkanie w Internecie. Algorytm łączy ich w parę. Szansa jak jeden do kilkudziesięciu tysięcy. Podobno sieć to ostatnia strefa wolności. Skoro wszystko wolno, to od czego zaczniemy? Ile można przeżyć w jedną noc? Może całe życie? Jest jedna zasada: coś mi się nie spodoba, znudzisz mnie, zawiedziesz – przełączam cię. Chcę coś poczuć. Można tu coś poczuć?
    „Users” to błyskotliwy i wnikliwy komentarz do romantycznych relacji w dobie algorytmów i komunikatorów, z przejmującymi rolami Mai Pankiewicz i Dobromira Dymeckiego.
    Film został wyróżniony na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za trafną i bolesną diagnozę współczesnych relacji międzyludzkich podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

    „Relax”
    Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, Dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne, i przemianować swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.
    W filmie „Relax” humor miesza się z groteską, a bystra obserwacja społeczna z pomysłową i zaskakującą inscenizacją. Reżyserka bierze na warsztat nasze przywary narodowe, punktując je i obśmiewając, nawiązując przy tym do najlepszych tradycji polskiej komedii spod znaku „Misia” i „Rejsu”.
    Film został nagrodzony na 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Nagroda Multimedia Polska za lekkość w sposobie opowiadania, powrót do tradycji polskiego kina komediowego oraz poruszenie ważnych zagadnień społecznych.
    Otrzymał również nominacje na 5. WAMA Film Festival - do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego
    • w kategorii „Najlepszy Scenariusz” - reż. Agnieszka Elbanowska
    • w kategorii „Najlepszy Aktor” - Łukasz Lewandowski

    „Jerry”
    Jerry podaje się za uzdrowiciela. Niektórzy twierdzą, że im pomaga, inni, że jest śmiertelnie niebezpieczny. On sam, zmęczony dotychczasowym życiem, nagle otrzymuje dar, który przychodzi do niego pod postacią… psa. Czy w niego uwierzy i czy uwierzy mu małomiasteczkowa społeczność? Czy potrzebny jest prawdziwy cud, by uwierzyć w uzdrawianie i nadprzyrodzone moce? Kim jest Jerry: słusznie napiętnowanym przez otoczenie oszustem czy człowiekiem obdarzonym niezwykłą mocą?
    W groteskowym, tragikomicznym „Jerrym” odnajdziemy klimat filmów Roya Anderssona, Bruno Dumonta i Wesa Andersona. Opiekę artystyczną nad filmem objął laureat Oscara, Paweł Pawlikowski, autorką zdjęć jest operatorka nagradzanych szwedzkich filmów, Ita Zbroniec-Zajt. „Jerry” pokazywany był już łącznie na ponad 20 festiwalach w kraju i za granicą.
    Film zdobył Nagrodę dla Najlepszej Etiudy na 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja za oryginalny pomysł, nieoczywiste wykorzystanie humorystycznej konwencji i fantastycznego psiego bohatera. Znalazł się w oficjalnej selekcji podczas Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand 2018 oraz zdobył nagrodę dla Najlepszego Reżysera na Łotwie w ramach Open Place International Short Film Festival.
    Otrzymał również nominację podczas 4. WAMA Film Festival - do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego
    • w kategorii „Najlepszy Scenariusz” - reż. Roman Przylipiak

  • pt
    22
    Lut
    2019
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

     

    Obiekty Mariana Stępaka w Wieży Ciśnień

    Kolejna propozycja wystawiennicza Galerii będzie związana z pracami prof. Mariana Stępaka z Zakładu Plastyki Intermedialnej w Toruniu. W swojej twórczości zajmuje się obiektem, tkaniną, malarstwem i performance’em. Jest autorem ponad sześćdziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.

    Artysta o wystawie w Wieży Ciśnień: „Zaprezentuję prace z ostatnich kilku lat, a spora ich część pochodzi z 2018 r. Jest to wybór z obecnego stanu mojej fascynacji tym, co spotykam na drogach mojej egzystencji. Tytuł ekspozycji wziął się z ostatniego, bardzo rozbudowanego cyklu pt. „Corporis”. Są to przestrzenne obiekty zbudowane ze zużytych ubrań. Ma to odzwierciedlenie w sytuacjach, które interesują mnie od czasu realizacji pracy dyplomowej w 1983 r., czyli eksploatowanie sytuacji związanych z materiami, które zakończyły swoje użyteczne funkcje dla człowieka”.
    Na wystawie artysta zaprezentuje także ostatnie prace z obszernego cyklu pt. „Skarpetki”. „Wcześniej tworzyłem prace półprzestrzenne z wykorzystaniem tej części naszej garderoby, zwykle nazywane obrazami tekstylnymi. Natomiast nowe wątki z tego cyklu - zdjęcia suszących się skarpetek na kaloryferze zacząłem wykonywać na swój własny użytek, jako czynność powtarzającą się permanentnie. Oprócz tego typu fotografii pokazane zostaną także notacje z wielowątkowego zestawu nazwanego „Sytuacje zastane”, który kontynuuję od kilkunastu lat. To przypadkowe napotykane obiekty lub zjawiska, bez jakiejkolwiek ingerencji, rejestrowane fotograficznie lub w formie plików wideo. Pochodzą one zwykle z notacji w przestrzeniach otwartych, ale niekiedy także z wnętrz, w tym również z własnego mieszkania. Były one anektowane i zapisywane jako sytuacje artystyczne. Przynajmniej w momentach, w których następowało swoistego rodzaju zaskoczenie (zauroczenie), że coś, na co możemy się natknąć w swoim otoczeniu może być postrzegane jak celowo zaaranżowane na potrzeby sztuki”.

    Na wernisaż zapraszamy 22 lutego o godz. 18.00, wstęp wolny.

  • śr
    27
    Lut
    2019
    18:00Kino Oskard kameralnie w CKiS przy Okólnej

    Oscar Nominated Shorts to polska premiera filmów krótkometrażowych wyselekcjonowanych do nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Program zawiera najnowsze filmy fabularne. Zaprezentowany zostanie zarówno zestaw tytułów nominowanych, jak i nagrodzonych w tegorocznej edycji najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie. Oscarowa noc będzie miała miejsce 24 lutego, a już trzy dni później nasi widzowie będą mieli okazję zapoznać się z uhonorowanymi tytułami w kategorii krótkich metraży.

    Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. Najważniejsi przedstawiciele branży filmowej od lat 30. nie zapominają uhonorować również krótkiego metrażu, który stanowi istotną część amerykańskiej kinematografii.
    Podczas tegorocznego rozdania nagród o złotą statuetkę zawalczy 17 filmów krótkometrażowych w 3 kategoriach: film animowany, aktorski i dokumentalny. Mimo że rzadziej wspominane w mediach niż filmy pełnometrażowe, krótkie produkcje prezentują równie istotne, inspirujące historie w innowacyjnej formie.
    Oscar Nominated Shorts 2019 to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym na świecie, skumulowanym w wyjątkowe doświadczenie filmowe.
    Fundacja Ad Arte jest wyłącznym polskim dystrybutorem dwóch zestawów Oscar Nominated Shorts – filmów aktorskich i animowanych.

    Program:

    Madre (Mother)
    Hiszpania, 19 minut. Reżyseria: Rodrigo Sorogoyen.
    Samotna matka odbiera telefon od swojego siedmioletniego syna, który jest na wakacjach ze swoim tatą. Rozmowa początkowo wywołuje radość, ale przeradza się w koszmar, kiedy dziecko przyznaje, że jest samo i nie może znaleźć taty, który wyszedł już jakiś czas temu.

    Fauve
    Kanada, 16 minut. Reżyseria: Jeremy Comte.
    W kopalni odkrywkowej dwóch chłopców oddaje się pozornie niewinnej grze o władzę, której jedynym obserwatorem jest matka natura.

    Marguerite
    Kanada, 19 minut. Reżyseria: Marianne Farley.
    Starsza kobieta zaprzyjaźnia się ze swoją pielęgniarką, która pomaga odkryć jej nieuświadomioną tęsknotę i pomóc pogodzić się z przeszłością.

    Detainment
    Irlandia, 30 minut. Reżyseria: Vincent Lambe.
    Dwóch dziesięcioletnich chłopców zostaje zatrzymanych przez policję pod zarzutem uprowadzenia i zamordowania niemowlęcia. Prawdziwa historia oparta na spisanych wywiadach dotyczących sprawy Jamesa Bulgera, która zaszokowała świat w 1993 i nadal powoduje oburzenie w Wielkiej Brytanii.
    W filmie znajdują się treści nieodpowiednie dla widzów poniżej 16 roku życia.

    Skin
    USA, 20 minut. Reżyseria: Guy Nattiv.
    W małym supermarkecie czarny mężczyzna uśmiecha się ponad stoiskiem z kasami do 10- letniego, białego chłopca. Pozornie nieszkodliwy moment powoduje wybuch bezwzględnej wojny gangów zakończonej szokującymi konsekwencjami.

    Łączny czas: 108 min.

  • pt
    08
    Mar
    2019
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

     

    Koncert Flare to polistylistyczny kolaż muzyki oraz indywidualnej wrażliwości.
    Projekt to głównie efekt współpracy wokalisty z Bartoszem Matusiakiem. Dwanaście kompozycji uzupełniają dwa utwory skomponowane przez Szymona Szybowskiego i Łukasza Borowickiego. Flare to wypadkowa estetyk ambient, ethno, rocka i swingu połączonych swobodną improwizacją wokalną.

  • pt
    15
    Mar
    2019
    18:00Centrum Kultury i Sztuki (Okólna 47a)

    „Beksiński nieznany” to wyjątkowa propozycja wystawiennicza pokazująca fotografie, fotomontaże i grafiki komputerowe jednego z najznakomitszych polskich artystów XX w., twórcy obdarzonego ogromnym talentem, wyobraźnią i wrażliwością.

    Wystawę prac wzbogacają pokazy wykorzystujące wirtualną rzeczywistość wprowadzające w inspirowany obrazami świat malarza (VR), filmy dokumentalne oraz wykłady multimedialne przybliżające życie i drogę twórczą.

    • wystawa prac artysty

    Wystawa ukazuje mało znany dorobek artysty obejmujący głównie prace fotograficzne pochodzące z lat 1955-1960 r., od fotografii malarskiej, w której artysta pokazuje wrażliwość na piękno, poprzez fotografię quasi-reporterską, abstrakcyjną czy kreacyjną. Część fotograficzną wystawy kończy fotografia drastyczna.
    Kontynuacją tej formy pracy artystycznej są wykonane w latach 1997-2000 fotomontaże - ciekawe pomysły na przetworzenie przy pomocy komputerowych programów rastrowych klasycznych tematów takich jak sylwetka ludzka, twarz czy pejzaż.
    Kolejna część wystawy poświęcona jest grafice modyfikowanej komputerowo. Widzimy tu znakomity warsztat artysty, ogrom pracy, jaki wkładał w każde tworzone dzieło, ale też fantastyczny efekt przy stosunkowo prostych środkach wyrazu. Artysta porusza się bowiem bardzo oszczędnie w prezentowanych formach, uzyskując zadziwiające efekty. Należy też brać pod uwagę jego biegłość w posługiwaniu się narzędziem, jakim był komputer, bo pamiętajmy, że dzieła te powstają, gdy Beksiński jest już po siedemdziesiątce.

    • Beksiński VR - wirtualne doświadczenie

    Oparte na wirtualnej rzeczywistości multimedialne doświadczenie pozwalające widzowi eksplorować przestrzenie inspirowane najbardziej znanymi obrazami Zdzisława Beksińskiego.
    Ideą projektu jest udostępnienie miłośnikom malarstwa nowej formy dialogu ze sztuką. Okulary VR izolują widza od świata zewnętrznego, pozwalając na osobistą podróż w głąb niezwykłej rzeczywistości.

    Informacje dla zwiedzających indywidualnie:
    • wernisaż 15 marca, g. 18.00, wstęp wolny
    • pozostałe dni zwiedzania 16-24 marca, g. 11.00-19.00, odpłatnie
    • bilety do nabycia w CKiS przy Okólnej:
    10 zł od osoby: wystawa,
    15 zł od osoby: wystawa + siedmiominutowy pokaz VR (ograniczona liczba stanowisk, min. 4)
    • widzowie indywidualni mogą skorzystać z wykładu multimedialnego w sobotę i niedzielę (16, 17, 23, 24 marca) o g. 17.00; bilet na wystawę upoważnia do wejścia na wykład

    Ze względu na wyjątkową propozycję wystawienniczą CKiS zachęca pedagogów do organizowania grup i skorzystania z wartościowego edukacyjnie pakietu dla szkół.
    Wszystkie ważne informacje są dostępne na www.ckis.konin.pl

  • pt
    15
    Mar
    2019
    20:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

     

    Skrzypcowe pejzaże, kreacje pełne przestrzeni i nastrojowych tonów, przełamywane pełnymi napięcia improwizacjami – tak w skrócie można określić koncertową wizytówkę Tomasza Mreńcy.

    Tomasz Mreńca to artysta tworzący elektroniczno-akustyczne kompozycje na pograniczu gatunków, balansując między ambientem a muzyką eksperymentalną. Pochodzący z Wrocławia twórca muzycznie wychodzi poza ogólnie przyjęte i znane podziały, preparując nagrane dźwięki i tworząc z nich wyjątkowy klimat, oparty na syntetycznych barwach syntezatorów, skrzypiec i nagraniach terenowych.

    Jest autorem dwóch solowych albumów, wydanego w lutym 2018 r. „Peak” (Nowe Nagrania) oraz opublikowanego w 2016, debiutanckiego „Land” (For Tune). Wrocławianin ponadto koncertuje z takimi artystami jak Baasch oraz Daniel Spaleniak. Mreńca realizuje się również jako kompozytor muzyki do spektakli teatralnych i innych nieszablonowych projektów.

    Jego koncerty bazują na złożonych, często nakładających się na siebie partiach skrzypcowych, które artysta łączy jednocześnie z głębokimi brzmieniami syntezatorów analogowych. Występy Mreńcy nie są oparte na sztywnych, kompozytorskich ramach, a raczej luźniejszych strukturach, które czujnie i z dużą świadomością kontroluje. Bardzo specyficzna muzyczna podróż, do której Tomasz zaprasza podczas swoich występów, to ukazanie wyjątkowo wrażliwego i świadomego artysty, ale również i niebanalnego oraz sprawnego instrumentalisty.

  • pt
    22
    Mar
    2019
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Wystawa „Kość z kości” to premierowa prezentacja otwartego cyklu obrazów, w którym prowadzę dialog ze swoim przyjacielem R. Bratt’em dotyczący tego, czego nie ma..., ale można próbować to ponazywać. Staram się więc, ponazywać to, co jest, to co bywa lub to czego brak. Nie znalazłem dotąd innego sposobu na poznanie świata, aniżeli nadawanie rzeczom „imion”.

    Inspiracją są informacje, obrazy, ściany, słowa, wydarzenia, słowem – otoczenie. Każdy z tych elementów może stać się ważnym źródłem. Nie chcę przeoczyć rzeczy dla mnie istotnych, a tym co znajduję, chcę się dzielić. Swoje prace konstruuję tak, by nie były one jedynie prostą kompozycją estetyczną, ale by mogły być również wyzwalaczem dla refleksji, by odbiorca mógł w nich znaleźć pytanie do siebie samego, a później powołaną myślą współtworzył moje obrazy. W tym rozumieniu mogę o swoich realizacjach mówić jak o komunikatach. Nie wartościuję, nie chcę. Co najwyżej pytam, bo... sam nie wiem.

    Radosław Czarkowski studiował w Poznaniu, dyplom obronił na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w PWSSP w 1992 roku. Od 1991 pracuje Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektem, instalacją. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w Polsce i za granicą.

  • śr
    27
    Mar
    2019
    sob
    30
    Mar
    2019
    12:00 19:00 19:45Kino Oskard Kameralnie w CKiS przy Okólnej, II LO

     

    27-30 marca - DOTKNIJ TEATRU Z TEATROTEKĄ

    Janusz Chabior, Mariusz Jakus, Łukasz Simlat, Michał Czarnik, Agnieszka Wosińska, Anna Próchniak i innych wybitnych aktorów zobaczymy w spektaklach na ekranie w Kinie Oskard Kameralnie, w ramach tegorocznej edycji projektu DOTKNIJ TEATRU.

    DOTKNIJ TEATRU to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, którego głównym celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów.
    CKiS – DK Oskard po raz kolejny włącza się w tę akcję, proponując prezentację spektakli na ekranie w ramach projektu TEATROTEKA.

    Od 27 do 30 marca konińscy teatromani obejrzą aż 4 ekranizacje: „Zabawy w dom”, „Falowiec”, „Słabi” i „Holzwege”. Ponadto 28 marca w II LO w Koninie, konińska młodzież weźmie udział w spotkaniu z Maciejem Nowakiem - dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu.

    27 marca - ZABAWY W DOM
    Kino Oskard Kameralnie w CKiS przy Okólnej, g. 19:45, bilet 5 zł

    Bohaterami tej psychologiczno-obyczajowej sztuki są młodzi, dwudziestokilkuletni ludzie, którym przyjdzie niebawem przyjąć nowe, nieznane im dotąd role: żony, męża, ojca, czy matki. Są na to zupełnie nieprzygotowani. Ich wspólną, rzucającą się w oczy cechą jest niedojrzałość. Oni wciąż raczej bawią się w dom rodzinny, zamiast go świadomie tworzyć. Pretekstem dramaturgicznym do kreślenia bardzo subtelnych relacji między bohaterami jest dla autorki moment, kiedy do mieszkania młodego, bezdzietnego małżeństwa wprowadza się sublokatorka, rówieśniczka i przyjaciółka obojga małżonków. Przez rok ich wspólnego zamieszkania, stanie się ona mimowolnym świadkiem, ale także katalizatorem wydarzeń, pod wpływem których zmieni się całkowicie życie tych trojga młodych ludzi.

    Występują: Sandra Drzymalska (Zenka), Paweł Tomaszewski (Sebek), Aleksandra Pisula (Ag), Bartłomiej Kotschedoff (Jakiś Zenek), Filip Milczarski (Dawid), Hankar Demir, Konrad Makowski (Lektorzy)
    AUTORKA TEKSTU: Dominika Łapka, REŻYSERIA: Tomasz Jurkiewicz
    CZAS: 51'57''

    28 marca – Teatr w sojuszu z publicznością?
    Spotkanie z Maciejem Nowakiem dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu
    II LO w Koninie, g. 12:00

    Spotkanie z Maciejem Nowakiem to wyjątkowa okazja spojrzenia na teatr XXI wieku z perspektywy krytyka, animatora kultury i dyrektora państwowej instytucji kulturalnej. Poprzez warsztaty z recenzentem i twórcą najważniejszych periodyków teatralnych, a także byłym szefem Warszawskich Spotkań Teatralnych i gdańskiego Teatru Wybrzeże, a obecnie dyrektorem artystycznym poznańskiego Teatru Polskiego licealiści uczyli się będą, jak spoglądać na sztukę teatru nie tylko z własnej perspektywy, ale także innych odbiorców, zastanowią się, czy krytycy prasowi przegrywają z wideoblogerami walkę o uwagę odbiorców, jak kreować repertuar teatru w zgodzie z własnymi przekonaniami, nie tracąc kontaktu z publicznością i – w końcu – czy w dobie mediów cyfrowych teatr może stracić swą moc oddziaływania na wyobraźnię młodej publiczności.
    Liczba miejsc ograniczona – zapisy: (63) 243 63 50/51 lub e-mail: r.rudowicz@ckis.konin.pl

    28 marca - FALOWIEC
    Kino Oskard Kameralnie w CKiS przy Okólnej, g. 19:00, bilet 5 zł

    Tytułowy „falowiec” to wybudowany w Gdańsku, jeden z najdłuższych w świecie, budynek mieszkalny. Budowany jako przykład nowoczesnej architektury PRL-u, stał się koszmarnym pomnikiem tego okresu.
    Główny inżynier, projektant gdańskiego falowca (w sztuce postać fikcyjna) mieszka w najstarszej części budynku. Właśnie spędza samotnie letni urlop w swoim mieszkaniu. Żona go opuściła i wyjechała z dwiema córkami do Niemiec Zachodnich. Któregoś dnia inżynier, nie mając specjalnie nic do roboty, wyrusza na przechadzkę po krętych ścieżkach mieszkaniowego labiryntu, który zaprojektował. Ze zdumieniem odkrywa, że w falowcu nieregularnie zatrzymuje się czas, że przypadkowo "zakrzywiając przestrzeń, zakrzywił czas". Bohater odbywa więc podróż w przyszłość, wysłuchuje niekończących się narzekań i skarg sąsiadów na swoje dzieło, poznaje przy tym najnowszą historię ostatnich czterdziestu lat w Polsce. Staje się świadkiem najważniejszych wydarzeń tego okresu, choć sam jeszcze ich nie przeżył, bo w jego mieszkaniu jest wciąż rok 1975. Sztuka otrzymała wyróżnienie w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI, rozpisanym przez WFDiF oraz Stowarzyszenie ZAiKS w 2016 roku.

    Występują: Janusz Chabior (Inżynier), Mariusz Jakus (Funkcjonariusz UB), Łukasz Simlat (Miotk), Marta Malinowska (Baba, Lekarka), Andrzej Mastalerz (Chłop, Facet, Redaktor), Magdalena Grąziowska (Córka), Grzegorz Mikołajczyk (Sąsiad Fotograf)
    AUTORKA TEKSTU: Monika Milewska, REŻYSERIA: Jakub Pączek
    CZAS: 30'22''

    29 marca – SŁABI
    Kino Oskard Kameralnie w CKiS przy Okólnej, g. 19:00, bilet 5 zł

    Kim są tytułowi „słabi” ze sztuki Magdaleny Drab? To ludzie, jakich wielu dookoła nas. Banalni i udręczeni własną banalnością, nieumiejący zmierzyć się z szarą codziennością.
    Popadający, a może tylko uciekający w depresję. Pragnący miłości i lepszego życia są zarażeni śmiercią, choć strach przed nią całkowicie ich paraliżuje. Główna bohaterka sztuki, to kobieta, która po urodzeniu dziecka popada w depresję. Ta depresja izoluje ją od rodziny i innych ludzi. Czy jednak na pewno macierzyństwo staje się przyczyną jej choroby? A może już wcześniej wykazywała słabość polegającą na byciu wrażliwym w świecie, w którym za siłę uważa się atrofię uczuć i prymitywizm zachowań?
    Sztuka Magdaleny Drab zwyciężyła w prestiżowym konkursie Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2017 roku.

    Występują: Karolina Kominek (Anina), Michał Czarnik (Mąż), Michał Meyer (Jan), Sonia Roszczuk (Taka Jedna), Szymon Nowak (Taki Jeden), Agnieszka Wosińska (Taka tam), Marta Malikowska (Inna taka / Pani Skurczona), Stefania Biedrzycka (Dziecko)
    AUTORKA TEKSTU: Magdalena Drab, REŻYSERIA: Arek Biedrzycki
    CZAS: 61'20''

    30 marca - HOLZWEGE
    Kino Oskard Kameralnie w CKiS przy Okólnej, g. 19:00, bilet 5 zł

    Sztuka inspirowana biografią Tomasza Sikorskiego – wybitnego, awangardowego kompozytora, pianisty, prekursora minimalizmu w muzyce, który zmarł w niejasnych okolicznościach w 1988 r. w wieku 49 lat. Twórca, niedoceniany za życia, zmagał się z depresją, alkoholizmem i osamotnieniem. Został znaleziony martwy w swym malutkim mieszkaniu na warszawskim MDM-ie.
    Autorka sztuki wykorzystuje konwencję teatru w teatrze. Akcja jest udramatyzowanym ciągiem domysłów, hipotez, przypuszczeń na temat ostatniego okresu życia i tajemniczej śmierci artysty, jakie snuje dwoje aktorów i reżyser przygotowujący spektakl o Sikorskim. Mamy do czynienia po części z inscenizacją, po części z dokumentem (wypowiedzi Teresy Różyłło, przyjaciółki artysty), po części zaś z koncertem. Wykorzystana w spektaklu muzyka Tomasza Sikorskiego nie jest jedynie ilustracją, lecz stanowi integralną część przedstawienia.

    Występują: Anna Próchniak (Aktorka), Tomasz Nosiński (Aktor I), Sławomir Grzymkowski (Aktor II), Michał Pepol (Wiolonczelista), Bartłomiej Wąsik (Pianista), Bogna Cyz (Pianistka), Teresa Rużyłło
    AUTORKA TEKSTU: Marta Sokołowska, REŻYSERIA: Tomasz Cyz
    CZAS: 46'41''

  • czw
    11
    Kwi
    2019
    14:00Klasztor oo. Franciszkanów w Koninie

    Stwórz wielkanocną palmę

    Centrum Kultury i Sztuki oraz Klasztor oo. Franciszkanów w Koninie zapraszają do udziału w KONKURSIE NA WYKONANIE PALMY WIELKANOCNEJ.

    Cel konkursu:
    • Podtrzymanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
    • Rozwijanie wrażliwości i doskonalenie umiejętności plastycznych.

    Konkurs ma charakter międzypokoleniowy i adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej, osób indywidualnych i grup.

    Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej. Do jej wykonania należy użyć naturalnych tworzyw (bibuły, suszonych kwiatów, zielonych gałązek, itp.).
    Minimalna wysokość palm 30 cm.

    Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 3 palmy, które muszą być starannie podpisane! (przymocowana do palmy osobna karteczka/kartonik zawierająca podstawowe informacje o wykonawcy: imię, nazwisko, szkoła, klasa).

    Uczestnicy indywidualni zgłaszają jedną palmę.

    Palmy należy dostarczyć 11 kwietnia (czwartek) 2019 r. w godzinach 14.00-16.00 do Klasztoru oo. Franciszkanów ul. Reformacka 2 wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia.

    Prace oceni Komisja artystyczna powołana przez organizatorów, która przyzna nagrody i wyróżnienia.

    Prace przechodzą na własność organizatora konkursu i wezmą udział w procesji w Niedzielę Palmową 14 kwietnia 2019 r. o g. 11.00 w Klasztorze oo. Franciszkanów.

    Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 28 kwietnia 2019 r. po mszy św. o g. 11.00 w Klasztorze oo. Franciszkanów.

    Informacji udziela Renata Rudowicz – CKiS (63) 2436350/51 e-mail: r.rudowicz@ckis.konin.pl

    Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

    Regulamin oraz karta dostępna na www.ckis.konin.pl

  • pt
    12
    Kwi
    2019
    18:00Centrum Kultury i Sztuki (Okólna 47a)

     

    Od 12 kwietnia w CKiS przy Okólnej będziemy mieli szansę dotknąć geniuszu Edwarda Dwurnika, obcując ze starannie dobraną kolekcją rysunków i obrazów zmarłego jesienią zeszłego roku artysty.

    To spotkanie z twórczością jednego z najbaczniejszych obserwatorów polskiej rzeczywistości.

    Wystawa składa się 35 prac z różnych okresów jego twórczości, w większości powstałych w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Pochodzą z wielu cykli, m.in. z najbardziej znanych: „Robotnicy”, „Błękitne” i „Sportowcy”, ale są też inne, które ogólnikowo przypisać można tematyce krajobrazu miast, realizowanej w specyficznej dla Dwurnika quasinikiforowej stylistyce.

    Na prezentację w Koninie wybrane zostały dzieła pochodzące przede wszystkim z prywatnej kolekcji dr. Piotra Ziajki z Sopotu, kolekcji Bogusława Deptuły z Warszawy, ale także ze zbiorów Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, np. „Archanioł”, która tę wystawę przygotowała specjalnie dla konińskiego Centrum Kultury i Sztuki, we współpracy z Agencją Zegart.

    Edward Dwurnik, jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy współczesnych. Urodził się 19 kwietnia 1943 r. w Radzyminie. Mieszkał i pracował w Warszawie, gdzie zmarł 28 października 2018 r.
    W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa oraz czasowo na Wydziale Rzeźby. Jest laureatem licznych nagród m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarności” (1983), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992).
    Jego dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz ok. 10 tysięcy rysunków.

    Wernisaż 12 kwietnia, g. 18.00
    Wystawa do 28 kwietnia
    CKiS w Koninie, ul. Okólna 47a

    Wernisaż – wstęp wolny
    Pozostałe dni zwiedzania – 5 zł
    Bilety do kupienia w kasie CKiS – Okólna 47a

    Wystawa czynna poniedziałek-piątek 11.00-19.00
    Sobota i niedziela 14.00-18.00
    22 kwietnia 14.00-18.00

    Wystawa nieczynna 20 i 21 kwietnia

  • pt
    26
    Kwi
    2019
    19:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Szpety to warszawskie trio, które współtworzą: Antonina Nowacka, Gosia Zagajewska i Wojtek Kurek. Ich muzykę można opisać jako oniryczną i minimalistyczną, nawiązującą do teatru współczesnego czy zjawisk psychoakustycznych. Jest to improwizacja na dwa głosy, perkusję i elektronikę. Galeria CKiS Wieża Ciśnień zaprasza 26 kwietnia, o g. 19.00.

    Antonina i Gosia spotkały się w warszawskim Teatrze Powszechnym, gdzie wspólnie uczestniczyły w muzycznych warsztatach prowadzonych przez Raya Dickaty (Warsaw Improvisers Orchestra). Zapragnęły wówczas eksperymentować ze współbrzmieniem swoich głosów i wystąpiły a cappella wraz z Kasią Smoluk-Moczydłowską (Księżyc). Później zaprosiły do współpracy Wojtka Kurka, a ich pierwszy koncert, który odbył się w 2017 r. w Warszawie zapoczątkował działalność zespołu Szpety.

    Nagranie debiutanckiego albumu miało miejsce w podziemiach pokamedulskiego kościoła na warszawskich Bielanach. „Niezwykłą wagę ma dla nas przestrzeń, w której pracujemy i od początku wiedzieliśmy, że nie będziemy realizować nagrania w tradycyjnym studiu” - mówi Kurek. „Podziemia kościoła pokamedulskiego cechują się niezwykłą akustyką. Muzyka przenika mury, naturalna akustyka miejsca wpływa na brzmienie w bardzo specyficzny sposób. Mieliśmy wspaniałą okazję eksplorować podziemia przez cały dzień, nasze kroki, interakcje ze znajdującymi się tam przedmiotami, dźwięki otoczenia – wszystko to składa się na ostateczne brzmienie nagrania. To nasza dźwiękowa interpretacja tej przestrzeni”.
    Debiutancki album Szpetów ukazał się w listopadzie 2018 r. w nowym sublabelu Instant Classic - Ersatz Recordings.

  • czw
    09
    Maj
    2019
    18:00Miejski Dom Kultury w Kole

     

    Koncert poprzedzi wręczanie statuetek Kariatyd.

    Najpiękniejsze melodie napisane przez polskich kompozytorów muzyki filmowej zabrzmią w wykonaniu czołowych gitarzystów jazzowych Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego podczas uroczystego wieczoru z okazji Dnia Animatora Kultury.

    Zjawiskowe tematy z niezapomnianych filmów jeszcze nigdy nie brzmiały tak szlachetnie. Marek Napiórkowski i Artur Lesicki – wybitni polscy gitarzyści jazzowi, a także przyjaciele od lat dzieciństwa - po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w duecie, formule wymarzonej, by w pełni ukazać ich wirtuozerię, a jednocześnie wydobyć to, co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej uzupełniają premierowe, autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł albumu: „Celuloid”.

    „Celuloid” – choć nawiązuje do czasów, gdy wspaniałe polskie filmy powstawały głównie na taśmie czarno-białej – skrzy się kolorami. Większość partii zostało zarejestrowanych w całości na żywo z użyciem gitar akustycznych i klasycznych, zbudowanych przez najlepszych lutników na świecie. W nagraniach słychać też frapujące dźwięki gitary dwunastostrunowej, mini Martina, charango i gitar elektrycznych.

    Płyta otrzymała nominację do nagrody FRYDERYK w kategorii Jazzowy Album Roku 2015.

    „Duet Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego to nagranie absolutnie niezwykłe. (…) To dwu gitarzystów, którym udało się stworzyć rodzaj pojedynczego instrumentu, muzycznego zespolenia osiągalnego dla największych mistrzów”. [Rafał Garszczyński, JazzPress]

    Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 r., głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę - dziesięciokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK w kategoriach Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Album Roku.
    Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują jego albumy solowe: WAW-NYC (2017), „Sextet - Trójka Live” (2016), „Celuloid” (2015), „UP!” (2013), „KonKubiNap” (2011), „Wolno” (2007, złota płyta), „Nap” (2005). Na jego płytach pojawiali się m.in. Clarence Penn, Chris Potter, Manuel Valera, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk.
    Wśród muzyków, z którymi grał i nagrywał warto wymienić takie postaci jak: Tomasz Stańko, Anna Maria Jopek, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Adam Holzman, Marcus Miller, Leszek Możdżer, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba… Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

    Artur Lesicki – gitarzysta jazzowy i kompozytor. Ma na swym koncie współpracę z czołowymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Peterem Herbolzheimerem i Adamem Holzmanem. Współpracował jako muzyk sesyjny z gwiazdami polskiej muzyki popularnej m.in.: Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Dorotą Miśkiewicz, Krystyną Prońko, Krzysztofem Kiljańskim, Mieczysławem Szcześniakiem.
    Uczestniczył w niezliczonej liczbie programów telewizyjnych oraz jako członek orkiestry i solista w największych polskich festiwali muzycznych. Jako lider autorskiego projektu Artur Lesicki Acoustic Harmony gitarzysta nagrał dwie znakomicie przyjęte płyty: „An Unbelievable Silence” i „Stone & Ashes”. Jest autorem cenionych edukacyjnych wydawnictw multimedialnych - szkoły gitarowej DVD „Rzemiosło i sztuka” cz. I i II oraz książki poświęconej grze akordowej „Jak oni to robią”.

    W programie wieczoru:
    - wręczenie statuetek Kariatyd
    - koncert „Celuloid”.

    Bilet 25 zł do kupienia w kasie Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (Okólna 47a), Miejskiego Domu Kultury w Kole oraz na www.ckis.konin.pl

     

  • sob
    11
    Maj
    2019
    10:00 11:15Centrum Kultury i Sztuki (Okólna 47a)

    Smykofonia „Kotek się myje, piesek już szczeka” koncerty dla dzieci (do 7 lat) i dorosłych

    15 zł od rodziny, wpłata na konto
    konieczne zapisy tel. CKiS 63 243 63 50/51

    Rok 2019 został ustanowiony Rokiem Moniuszkowskim, dlatego majowa Smykofonia nawiąże do twórczości tego polskiego kompozytora.

    „Kotek się myje, piesek już szczeka” - od takich słów zaczyna się jedna z pieśni Moniuszki, którą wykonają zaproszeni na nasz koncert artyści śpiewacy. Stanisław Moniuszko jest twórcą setek pieśni. W jego czasach brakowało polskiego repertuaru, śpiewano włoskie lub niemieckie piosenki. Moniuszko - patriota uzupełnia te braki, tworząc tzw. „Śpiewnik domowy” z nadzieją, że trafi pod strzechy. Nie zabraknie oczywiście radosnych, „smykofonicznych” pląsów przy muzyce innych kompozytorów.

    Interaktywne koncerty (40-45 minut) mają na celu popularyzację łatwych metod wspierających rozwój słuchu muzycznego najmłodszych. Kształt spotkań wynika z możliwości percepcyjnych małych dzieci. Utwory są raczej krótkie, zróżnicowane i mają przejrzystą fakturę. Wykonawcy nawiązują bliski kontakt z publicznością.
    Koncert poprowadzi ciocia Ada.

    UWAGA!
    Akredytacja: 15 zł od rodziny. Wpłatę prosimy przelać na konto CKiS.
    Nr konta: Santander Bank Polska SA 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.
    W tytule przelewu prosimy wpisać: Smykofonia.
    Liczba miejsc jest ograniczona.

  • sob
    18
    Maj
    2019
    16:00 18:30Koniński Dom Kultury KDK Konin
  • sob
    18
    Maj
    2019
    17:00 21:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Podobnie jak w latach ubiegłych Galeria CKiS Wieża Ciśnień włącza się w znaną i lubianą akcję Noc Muzeów. Sobotni wieczór wypełni muzyka Michała Jacaszka oraz Tria Brzoska/Marciniak/Markiewicz.
    Zapraszamy 18 maja. Proponujemy dwie koncertowe odsłony: godz. 17.00 i 21.00.

    MICHAŁ JACASZEK - kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami, fotografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi. Autor muzyki do filmu, teatru, słuchowisk. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Laureat prestiżowych nagród m.in.: International Documentary Association Award, Los Angeles USA, International Film Award „East-West. Golden Arc” Moscow, Two Theatres Grand Prix Award Sopot, Giffoni Valle Piana IT („Sala Samobójców”) – najlepsza oryginalna muzyka.
    Dyskografia:
    „Lo-Fi Stories” (Gusstaff), „Sequel (Gusstaff), „Treny” (Miasmah), „Glimmer” (Ghostly Int), „Pentral” (Gusstaff), „Pieśni” (NCK), „Catalogue des Arbres” (Touch), „Kwiaty” (Ghostly Int)
    www.jacaszek.com

    TRIO BRZOSKA/MARCINIAK/MARKIEWICZ to muzyczny eksperyment łączący poezję z gitarą elektryczną i trąbką w otwartych kompozycjach i improwizacjach. Poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule. Zespół wydał dwie płyty zatytułowane „Brodzenie” i „Wpław” w wydawnictwie Fundacja Kaisera Söze. Okładkę płyty „Wpław” projektowała Pola Dwurnik.

    Wojciech Brzoska (1978) - poeta, autor siedmiu książek poetyckich, ostatnio „W każdym momencie, na przyjście i odejście” (2015). Publikował w wielu ważnych polskich czasopismach literackich i kulturalnych oraz w periodykach zagranicznych, m.in. „Sodobnost” (Słowenia), „Zeichen & Wunder” (Niemcy), „Cordite Poetry Review” (Australia) oraz w licznych antologiach, w kraju i za granicą. Jego wiersze tłumaczone były na: angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński, serbski i hiszpański. Współzałożyciel i wokalista zespołu Brzoska i Gawroński, z którym wydał płyty: „Nunatak” (2012) oraz „Słońce, lupa i mrówki” (2015).

    Łukasz Marciniak (1984) zamieszkujący Katowice gitarzysta, kompozytor, pasjonat muzyki. Współtworzył duo improwizowane Makemake grające otwarte kompozycje w duchu ambient, free jazz oraz muzyki kompozytorów współczesnych - płyta „From the earth to the moon” (2016), „Something between” (Zoharum 2017). Aktualnie działa również w zespole io - trio grającym współczesną muzykę kameralną. W działaniach solo pracuje nad własnym językiem artykulacji (pizzicato, preparacje), w swojej grze wykorzystuje także przestrzeń i oddech, łącząc go z noisem i elektroniką. W duetach występował m.in. z Leną Czerniawską, Kubą Sokołowskim, Jackiem Mazurkiewiczem.

    Marcin Markiewicz (1977) - trębacz, wokalista, autor tekstów, związany ze sceną reggae. Współzałożyciel i lider zespołu Konopians. Animator kultury, fotograf.

  • sob
    18
    Maj
    2019
    17:30Strefa K w Konińskim Domu Kultury
  • pon
    20
    Maj
    2019
    18:00Koniński Dom Kultury KDK Konin
  • pt
    24
    Maj
    2019
    nie
    26
    Maj
    2019
    15:00 17:30 19:45Kino Centrum KDK
  • śr
    29
    Maj
    2019
    nie
    02
    Cze
    2019
    10:00Koniński Dom Kultury

     

    Przełom maja i czerwca zapowiada się w Koninie bardzo filmowo.

    Za sprawą OKFA – to już 65 edycja - Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby zabierzemy widzów m.in. w pasjonującą podróż po najnowszym polskim kinie offowym, spotkamy się z wybitnymi osobowościami Krzysztofem Zanussim oraz Janem Kantym Pawluśkiewiczem, zatopimy się w energetycznym i radosnym „Art Popie” Miki Urbaniak i Victora Daviesa. Dodatkowo w ramach pokazów specjalnych zaprezentujemy oryginalne, autorskie produkcje uznanych twórców.
    65. OKFA rozpoczynamy 29 maja a kończymy 2 czerwca.
    Zapraszają: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych oraz Koniński Dom Kultury.

    Tegoroczną edycję OKFA zainauguruje jedna z legend artystycznego Krakowa Jan Kanty Pawluśkiewicz. Znakomity twórca otworzy wystawę „Voyage”, na którą składają się prace wykonane autorską, unikatową techniką żel-artu. Artysta nie tylko opowie o swoich obrazach, ale zobaczymy go także w muzycznej odsłonie (29 maja, środa, g. 18.00).

    OKFA – najstarsze w Polsce wydarzenie filmowe – niezmiennie wspiera niezależnych twórców oraz promuje ambitny, niekomercyjny i wartościowy repertuar. W tym roku w konkursie głównym będzie można zobaczyć 60 produkcji wyłonionych ze 198 nadesłanych. Nagrody główne, w trzech sekcjach: film amatorski, niezależny oraz studencki, przyzna jury: Magdalena Łazarkiewicz, Anna Zamecka, Krzysztof Majchrzak, Łukasz Maciejewski i Tomasz Drozdowicz.
    Na projekcje konkursowe (30 i 31 maja, czwartek, piątek) wstęp jest bezpłatny.

    Swój werdykt na OKFA przedstawi również jury młodych oraz jury społeczne, do którego zapraszamy osoby pełnoletnie, które chciałyby aktywnie uczestniczyć w festiwalu i być częścią filmowego święta. Na zgłoszenia czekamy do 20 maja. Warunki udziału na stronie www.okfa.ckis.konin.pl.

    Drugim gościem specjalnym festiwalu będzie znakomity reżyser, producent, scenarzysta Krzysztof Zanussi, który po projekcji filmu „Eter” spotka się z publicznością (31 maja, piątek, g. 18.30). W najnowszej produkcji Krzysztofa Zanussiego zobaczymy Andrzeja Chyrę i Jacka Poniedziałka, który wciela się w rolę lekarza prowadzącego eksperymenty z użyciem eteru – substancji uśmierzającej ból, odbierającej świadomość, tajemniczej i śmiertelnie niebezpiecznej.

    OKFA to okazja do zobaczenia interesujących filmów w ramach pokazów specjalnych. Czwartkowy wieczór (30 maja, g. 18.30) rozpocznie „Monument” - drugi, oczekiwany przez wielu widzów film Jagody Szelc, autorki „Wieży. Jasnego dnia”. „Monument” to hipnotyczna i przerażająca opowieść o grupie studentów hotelarstwa, którzy późną nocą przybywają do tajemniczego hotelu, by odbyć w nim praktyki. Szybko okazuje się, że miejsce nie należy do zwyczajnych. Film na festiwalu w Gdyni zdobył nagrodę w konkursie Inne Spojrzenie.

    Po „Monumencie” kolejny thriller „Zwierzęta” (g. 20.30). W swoim najnowszym filmie Greg Zgliński, autor doskonałego „Wymyku” z Robertem Więckiewiczem, opowiada historię Nicka i Anny, pary, która wyjeżdża na wakacje do Szwajcarii, by przezwyciężyć kryzys małżeński. Po tajemniczym wypadku bohaterowie zaczynają doświadczać dziwacznych wizji – żadne z nich nie wie, czy poszczególne wydarzenia rzeczywiście mają miejsce, czy też może rozgrywają się w ich wyobraźni.
    Bilet na dwa filmy 10 zł.

    W ramach pokazów specjalnych zaproponujemy także doskonały dokument Tomasza Drozdowicza „Maksymiuk. Koncert na dwoje”, opowiadający o charyzmatycznym artyście, słynnym dyrygencie, Jerzym Maksymiuku i jego żonie Ewie, która - nie dzieląc z muzykiem jego daru – jest mu absolutnie niezbędna, jako warunek tworzenia i trwania. Film jest opowieścią o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent. Po projekcji z publicznością spotka się reżyser Tomasz Drozdowicz. 1 czerwca, sobota, g.11.00, wstęp wolny.

    Niedzielny pokaz specjalny film Łukasza Grzegorzka „Córka trenera” (2 czerwca, niedziela, g. 18.30) to pełna dyskretnego humoru historia ojca, w tej roli doskonały Jacek Braciak, i jego nastoletniej córki Wiktorii, którzy podróżują po Polsce, biorąc udział w zawodach w tenisie ziemnym. Z czasem dołącza do nich dobrze zapowiadający się zawodnik Igor i cała trójka wyruszy w długą podróż, podczas której każdy będzie chciał osiągnąć swój cel.

    Kto otrzyma najwyższe laury jubileuszowej OKFA, przekonamy się w sobotni wieczór (1 czerwca, g. 19.00) podczas uroczystej gali, którą kolorowo i energetycznie wzbogaci duet Mika Urbaniak i Victor Davies. Ostatni projekt „Art Pop” Miki Urbaniak – córki legendarnych artystów: Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka - stworzony z wszechstronnym muzykiem, kompozytorem i malarzem Victorem Daviesem zawiera covery z lat 80. i 90. w świeżym, nowym brzmieniu. Płyta będzie miała premierę w maju br.

    OKFA nie zapomina o młodej publiczności. Od kilku lat proponujemy pokaz polskich filmów animowanych dla dzieci 5+, które będzie można obejrzeć 2 czerwca o g. 11.00, wstęp wolny. Niezwykłe obrazy, wykonane w różnorodnych technikach, mogą zachwycić nie tylko małą, ale również dorosłą publiczność. Proponujemy niedzielę z filmami, które brały udział w 7. Ogólnopolskim Festiwalu Animacji O!PLA.

    PROGRAM:

    29 maja (środa)
    18.00 – inauguracja 65. OKFA: wernisaż Jana Kantego Pawluśkiewicza „Voyage” i spotkanie z artystą (wstęp wolny)

    30 maja (czwartek)
    10.00-14.00, 15.00-18.00 – projekcje konkursowe: najlepsze polskie produkcje niezależne, amatorskie i studenckie (wstęp wolny)
    pokazy specjalne:
    18.30 – „Monument” reż. Jagoda Szelc
    20.30 – „Zwierzęta” reż. Greg Zgliński (bilet 10 zł na dwa filmy „Monument” i „Zwierzęta”)

    31 maja (piątek)
    10.00-14.00, 15.00-17.30 – projekcje konkursowe (wstęp wolny)
    18.30 – pokaz specjalny „Eter” i spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim - prowadzenie Łukasz Maciejewski (bilet 10 zł)

    1 czerwca (sobota)
    11.00 – pokaz specjalny „Maksymiuk. Koncert na dwoje” i spotkanie z reżyserem Tomaszem Drozdowiczem - prowadzenie Łukasz Maciejewski (wstęp wolny)
    13.00 – omówienia filmów konkursowych przez Jury
    19.00 – gala wręczenia nagród
    Mika Urbaniak & Victor Davies - koncert „Art Pop” (bilet 35 zł)

    2 czerwca (niedziela)
    11.00 – O!PLA na OKFA – pokaz polskich filmów animowanych dla dzieci 5+ (wstęp wolny)
    17.00 – pokaz specjalny filmów nagrodzonych na 65. OKFA (wstęp wolny)
    18.30 – pokaz specjalny „Córka trenera” reż. Łukasz Grzegorzek (bilet 10 zł)

    Festiwalowi towarzyszy wystawa Jana Kantego Pawluśkiewicza „Voyage”.

    sprzedaż biletów: kasa CKiS przy Okólnej oraz www.okfa.ckis.konin.pl i www.ckis.konin.pl

     

  • sob
    01
    Cze
    2019
    19:00Koniński Dom Kultury

    Hipnotyzujący głos Miki, świeże, zaskakujące aranżacje Victora, energetyczne brzmienia, unikalne interpretacje znanych utworów z lat 80. i 90. Wykwintna mieszanka stylów muzycznych oraz fussion dźwięków i ekspresyjnych kolorów z obrazów Victora.

    To wszystko będzie można usłyszeć i zobaczyć podczas koncertu galowego 65. OKFA, który uświetni jubileuszową edycję festiwalu.

    1 czerwca I 19.00 I Koniński Dom Kultury
    bilet: 35 zł w kasie CKiS – Okólna 47 a lub online www.ckis.konin.pl, www.okfa.ckis.konin.pl

    Mika Urbaniak to wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Córka dwojga legendarnych artystów – ikon jazzu: Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka.
    Jej charakterystyczny, pełen melancholii timbre głosu hipnotyzuje słuchaczy, a rytmiczny, porywający i poetycki styl rapowy jest pełen ekspresji oraz dowodzi bogatej, twórczej wyobraźni. Od lat koncertuje na całym świecie. Współpracowała z takimi artystami jak: Lenny White, Tom Browne, Al McDowell, Richard Bona i Hiram Bullock. Występowała również z Quincym Jonesem i jego Big Bandem.
    Pierwsza płyta „Closer” zdobył prestiżową nagrodę Fryderyk za najlepszy album w 2009 r. Mika współpracowała z producentem Victorem Daviesem przy tworzeniu albumu „FollowYou”, który otrzymał nagrodę Best Pop Album i „Once in a Lifetime”, inspirowanym muzyką jazzową. Płyta „Art Pop” będzie miała premierę w maju br.

    Victor Davies - londyńczyk o afrykańskich korzeniach. Wyjątkowo utalentowany i wszechstronny muzyk, kompozytor, aranżer, malarz. Tworzy od 14 lat. Pierwszy album Victora zyskał ogromne uznanie krytyków i entuzjastyczne recenzje – Magazyn „Q” napisał, że: „utwory Daviesa mogą sprzedawać światło słoneczne Australijczykom”. Kolejny album „Hoxton Popstars” był numerem jeden w Japonii, a utwór „Fire” utrzymywał się na liście przebojów przez kilka tygodni. Trzeci krążek „Hearthe Sound” nagrał z nominowaną do nagrody Grammy brazylijską artystką Bebel Gilberto, którą urzekły charakterystyczne dźwięki Victora będące wyrafinowanym połączeniem akustycznej i popowej estetyki.
    Dużo podróżował – ma na swoim koncie m.in. trasę koncertową po Europie, USA i Japonii, gdzie występował w legendarnych klubach Blue Note. Współpracował z wieloma znakomitymi artystami na całym świecie, jak: Quincy Jones, Richard Bona, Roy Hargrove, Louie Vega, Bebel Gilberto, Smolik, Maryla Rodowicz, Marysia Sadowska, Skubass, Urszula Dudziak i inni.
    Victor nadal rozwija swoją kreatywną wizję świata w różnych mediach – tworzy klipy muzyczne, filmy i jest znakomitym malarzem.

  • czw
    06
    Cze
    2019
    20:00plac przed Konińskim Domem Kultury
  • nie
    16
    Cze
    2019
    13:00amfiteatr w Kramsku

    Prezentacje kapel ludowych, zespołów śpiewaczych i tanecznych, kiermasz sztuki ludowej i tradycyjnych potraw, warsztaty dla dzieci i dorosłych, wystawa oraz potańcówka „Oj, dana, dana…” składają się na ciekawy program Festiwalu Kultury „W stronę tradycji”.
    Na wydarzenie zapraszają: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku. 16 czerwca, g. 13.00, amfiteatr w Kramsku.

    Festiwal jest spotkaniem interdyscyplinarnym i wielopokoleniowym. Integruje ludzi ze zdolnościami muzycznymi, tanecznymi, plastycznymi, których łączy wspólna pasja i misja pielęgnowania ludowej polskiej tradycji.

    W części konkursowej festiwalu na scenie zobaczymy żywiołowe kapele ludowe, zespoły śpiewacze, solistów śpiewaków, solistów instrumentalistów, gawędziarzy oraz zespoły taneczne.

    Dla miłośników rękodzieła przewidziano kiermasz sztuki ludowej, na którym swoje prace zaprezentują regionalni artyści. Wśród twórców będą m.in. Piotr Staszak, Henryk Jankowski, Mariusz Markiewicz, Marianna Iwińska (rzeźbiarze), Janusz Wiśniewski (wikliniarz), Łukasz Dzieciątkowski (garncarz), Katarzyna Kołakowska-Frontczak (wyroby szydełkowe, rzeźba), Zofia Sobieraj (koronkarstwo).

    Festiwal to również doskonała okazja, aby prezentować zanikające zawody. Dorośli oraz dzieci mogą wziąć udział w otwartych warsztatach: sypania wzorów piaskiem, garncarskich, wikliniarskich i rzeźbiarskich, które poprowadzą: Jadwiga Tyksińska, Łukasz Dzieciątkowski, Janusz Wiśniewski oraz Piotr Staszak.

    Integralną częścią wydarzenia jest wystawa prac zgłoszonych na konkurs „Tradycje w twórczości plastycznej”. Prace mają zarówno charakter ludowy, jak i stylizowany. Uczestnicy dostarczają: pisanki, pająki, lalki, obrazy malowane na szkle, kwiaty z bibuły, haftowane obrusy i serwety, rzeźby. W trakcie Festiwalu będzie je można obejrzeć w świetlicy katechetycznej obok amfiteatru, natomiast od 19 czerwca do 20 lipca – w Gminnym Ośrodku Kultury w Kramsku.

    Na zakończenie Festiwalu przewidziano potańcówkę „Oj dana, dana…”. Będzie to zabawa taneczna oparta na muzyce tradycyjnej, granej na żywo. Prowadzenie i koordynacja zabawy: Anna i Krzysztof Respondek oraz Anna Maria Gałczyńska – instruktorzy ds. dziedzictwa niematerialnego z Kalisza. Potańcówka to przede wszystkim okazja do spotkania z ludźmi i nauki tańca, dodatkowo będzie jej towarzyszyć ognisko.

    Festiwal to ostatnia odsłona projektu „LUDOWE MECYJE 2019 – edukacja, animacja, warsztat” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
    Współfinansowanie: Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

  • pt
    30
    Sie
    2019
    19:00Kościół Św. Bartłomieja

    Zsombor Sidoo z Wegier uznawany jest za jednego z najbardziej obiecujących gitarzystów swojego pokolenia i mimo młodego wieku zwraca uwagę jurorów oraz publiczności międzynarodowych konkursów gitarowych.

    Na muzyczne wydarzenie zapraszają: Akademia Gitary, Centrum Kultury i Sztuki, Kościół Św. Bartłomieja oraz Miasto Konin.

    Zsombor Sidoo urodził się w 1997 r. w Budapeszcie (Węgry). Naukę rozpoczął w wieku 8 lat i początkowo pobierał lekcje u Laszlo Gulyása. Dwa lata później jego mentorem został dr József Eötvös, który wówczas wykładał na Akademii Muzycznej w Budapeszcie - Zsombor brał u niego lekcje do roku 2011. W 2012 r. zastąpiła go Melinda Tóth, a rok później obowiązki nauczycielskie przejął prof. Paolo Pegoraro. Pedagog przyjął Zsombora na Kurs Przygotowawczy, który odbywał się w Konserwatorium Wiedeńskim. Dwa lata później, muzyk rozpoczął studia tej samej klasie, a w semestrze zimowym 2016/2017 otrzymał stypendium miasta Graz.

    Zsombor Sidoo uznawany jest za jednego z najbardziej obiecujących gitarzystów swojego pokolenia i mimo młodego wieku, zwraca uwagę jurorów i publiczności międzynarodowych konkursów gitarowych. Koncertuje w prestiżowych salach, ma na swoim koncie występy w Bazylice Santa Eufemia w Grado, Mozarthaus w Augsburgu, Ehrbar Hall w Wiedniu czy Fricsay Ferenc Concert Hall w Segedynie.

    Jest laureatem międzynarodowych konkursów takich jak XI Międzynarodowy Konkurs im. Anny Amalii dla młodych gitarzystów (Weimar), X Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Oberhausen (Niemcy) czy XV Międzynarodowy Konkurs Gitarowy Premio Enrico Mercatali w Gorizii (Włochy). Muzyk współtworzy również wydarzenia kulturalne związane z muzyką współczesną.

    Kościół Św. Bartłomieja w Koninie, g. 19.00, wstęp wolny

  • sob
    31
    Sie
    2019
    19:00Kościół Świętego Ducha - Parafia ewangelicko-augsburska

    Zapraszamy na kolejny wyjątkowy koncert w ramach Akademii Gitary. 31 sierpnia zagra Leszek Zaleski Quartet. Zespół tworzy muzyczną, nastrojową mieszankę jazzu i smooth jazzu, przyprawioną niezwykłymi improwizacjami gitarowymi i fortepianowymi. Wszystkiemu towarzyszy wyrazista sekcja rytmiczna.

    Oprócz licznych koncertów klubowych, kwartet ma na swoim koncie występy festiwalowe na Jazz dell'Arte (Jazz On Grass) oraz na Wrocławskim Festiwalu Gitarowym Gitara+.
    Wykonywane utwory są kompozycjami lidera Leszka Zaleskiego, który czerpie inspiracje z twórczości takich artystów jak Pat Metheny, John Scofield oraz Brad Mehldau. Kwartet Jazzowy współtworzą absolwenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu: Leszek Zaleski (gitara), Dawid Troczewski (fortepian), Piotr Sypień (kontrabas), Marek Jakubowski (perkusja). Wśród zespołów i muzyków, z którymi koncertował kwartet znajdują się: Brad Terry, Dennis Hernandez, Krystyna Prońko, Stan Borys, Krzysztof Cugowski oraz Skaldowie.

    Na koncert zapraszają: Akademia Gitary, Centrum Kultury i Sztuki, Kościół Świętego Ducha - Parafia ewangelicko-augsburska oraz Miasto Konin.

     

  • pt
    13
    Wrz
    2019
    od 15:00:00CKiS przy Okólnej, Galeria Wieża Ciśnień, Pałac Reymonda

    NOC KULTURY 2019

    Centrum Kultury i Sztuki w Koninie przygotowało bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Nocy Kultury, na którą zaprasza w piątek, 13 września. To będzie 9 godzin niezwykłych przeżyć i doznań dla wszystkich, którzy kochają sztukę. Popołudnie, wieczór i noc wypełnione wystawami, koncertami i filmowymi seansami, a także warsztatami artystycznymi i cyrkowymi, rozgrywającymi się w CKiS przy Okólnej, w Galerii Wieży Ciśnień oraz Pałacu Reymonda. Wstęp wolny!

    STREFA UCIECHOWO (g. 15.00-18.00)
    plac przy CKiS
    To strefa cyrkowych sztuczek i twórczych działań dla dzieci w każdym wieku pod okiem wypróbowanych i niezwykle kreatywnych animatorów. Podczas zajęć cyrkowych wszyscy chętni śmiałkowie będą mogli spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach, kręceniu talerzami czy żonglowaniu chustkami. Nie zabraknie także aktywności akrobatycznych na linie, a także uwielbianych przez wszystkie dzieci wielkich baniek mydlanych. Dzięki nam zostaniecie sztukmistrzami! Dla tych, którzy wolą działania twórcze, przygotowaliśmy kilka stanowisk warsztatowych. Będzie można lepić w glinie, malować przy sztalugach, a także tworzyć prace plastyczne na wielkoformatowych tkaninach, które potem zawiesimy wokół nas, w otwartej przestrzeni. Każdy będzie mógł poczuć się artystą!

    7 FILMÓW, PO KTÓRYCH ROBI SIĘ NIE/DOBRZE (g. 18.00)
    wystawa prac Andrzeja Dragana w Galerii CKiS Wieża Ciśnień
    Od roku 2013 Andrzej Dragan, pochodzący z Konina a związany z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego naukowiec i artysta, tworzy krótkometrażowe filmy artystyczne, inspirowane teoriami fizycznymi. Podobnie jak wcześniej fotografie charakteryzuje je specyficzny rodzaj autorskiego stempla, wieloznaczność, wyszukana symbolika oraz mnogość interpretacyjna. Można powiedzieć, że stanowią niekiedy rodzaj wstęgi Möbiusa (w postaci stylizowanej na symbol recyklingu), historii bez początku i końca, które łączy bardzo indywidualne przedstawienie rzeczywistości i postaci z osobistego uniwersum twórczego. Faktury, emocje i klimat filmów Andrzeja Dragana łączy też niestereotypowe podejście do „brzydoty”, pokazując tym samym, że piękno jest pojęciem dryfującym. Jak sam autor zaznacza, każdy szczegół tych filmów jest ważny.

    100 x ANDRZEJ TOMASZEWSKI (g. 19.00)
    Centrum Kultury i Sztuki
    To w zasadzie pierwsza, a już na pewno pierwsza tak obszerna, wystawa konińskiego nadrealisty w jego rodzinnym mieście. Pokazujmy sto rysunków i obrazów, z których większość pochodzi od prywatnych kolekcjonerów. Przewodnim motywem prac Andrzeja Tomaszewskiego jest człowiek, postać ludzka. W specyficzny sposób „przetworzona”, pokazana w różnych sytuacjach daje nam możliwość „obserwacji” skomplikowanych relacji międzyludzkich. Pokazuje emocje i popędy, z którymi człowiek boryka się od wieków. Ekspozycja powstała we współpracy Centrum Kultury i Sztuki z Miastem Konin i inauguruje cykl prezentacji konińskich artystów.
    http://galerytomaszewski.com/

    ZIMNV – support (g. 20.00)
    plac przy CKiS
    Trio młodych muzyków zagra przed koncertem Fisz Emade Tworzywo. Powstały na początku 2018 roku zespół tworzy muzykę z pogranicza indie popu i alternatywy - taneczne gitarowe kompozycje skąpane w warstwie przestrzennych syntezatorów i energetycznych partii perkusyjnych. Za ciepłym, kojącym głosem wokalisty i pozornie prostymi tekstami można znaleźć liczne nawiązania do popkultury i podwójne dno. W październiku 2018 roku zespół wydał konceptualny mixtape „Kto?”, czerpiący muzyczne i tekstowe inspiracje z dzieł takich twórców jak Kumka Olik, Kombajn do zbierania kur po wioskach, Grzegorz Ciechowski czy Marek Grechuta. Krótko po premierze mixtape’a Zimnv ujawnił, że pracuje nad debiutanckim albumem. Pierwszy singiel promujący kolejne wydawnictwo zespołu ujrzał światło dzienne w lutym 2019 roku. Świeżutki materiał z drugiej płyty zabrzmi zatem w ramach konińskiej Nocy Kultury.

    FISZ EMADE TWORZYWO (g. 20.00)
    plac przy CKiS
    To jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej. Po sukcesach ostatnich projektów grupa powraca z nowym albumem „Radar”. Tym razem panowie sięgają do muzycznego tygla lat 80., inspirując się muzyką disco, ale też rockiem, zarówno klasyczną americaną, jak i krautrockiem. Z inspiracji wydobywają własne, niepowtarzalne charakterystyczne brzmienie. Znajdziemy tu utrzymane w klimacie lat 80. bity, mocne rockowe solo i syntezatorowe dźwięki, które w rękach znakomitych muzyków z zespołu TWORZYWO oczarowują swoim niezwykłym retro klimatem.
    Ta autorska interpretacja muzyki sprzed kilku dekad zabiera nas w piękną sentymentalną podróż – to „muzyka drogi”. Z jednej strony daje wytchnienie, z drugiej - zmusza do wyostrzenia zmysłów. Nastawienia swojego własnego „radaru”. Melancholijna, ale i ironiczna. Opowiada historię miłosną w trudnych, rozpolitykowanych i niepewnych czasach.

    MUZYKA Z NIEISTNIEJĄCYCH FILMÓW (g. 21.00)
    Marcin Olak solo w Galerii CKiS Wieża Ciśnień
    To cykl tematów, koncepcji i założeń, rozwijanych w improwizowanych przetworzeniach. Gdyby były muzyką do obrazu, najprawdopodobniej byłoby to coś czarno-białego, z niewieloma dialogami. Akcja rozwijałaby się powoli, ale konsekwentnie wciągałaby widza w wykreowany świat, aż do momentu zatarcia granic między fikcją a rzeczywistością. Marcin Olak – z wykształcenia gitarzysta klasyczny – gra inaczej. Tworzy wielopoziomowe, rozbudowane faktury, wykorzystując możliwości dynamiczne i artykulacyjne instrumentu – tak, jak jest to przyjęte w europejskiej tradycji gitarowej. Dzięki temu możliwości wyrazowe stają się zdecydowanie bliższe temu, czego słuchacze zwykle spodziewają się po fortepianie.

    OD PORTRETU DO AKTU (g. 22.00)
    wystawa fotograficzna w Pałacu Reymonda
    Majowe warsztaty fotograficzne zorganizowane przez Centrum Kultury i Sztuki dla Konińskiego Klubu Fotograficznego FF były strzałem w dziesiątkę. Choć skupiły artystów, którzy mają już spore fotograficzne doświadczenie, to jednak - realizowane pod okiem specjalisty w nietuzinkowym prezentowaniu uroku kobiecego ciała i tajemnicy kobiecej duszy - przyniosły zaskakujące, zarówno dla twórców, jak i obserwatorów, efekty. Wybraliśmy ponad 20 prac, które w wielkoformatowych wydrukach prezentujemy w surowych, ale niezwykle pięknych, wnętrzach Pałacu Reymonda. Ze względu na warunki „galerii” wystawa jest w zasadzie jednodniowym, a ściślej rzecz ujmując jednonocnym, wydarzeniem, więc tym bardziej warto przybyć na wernisaż, spotkać autorów portretów i aktów, posłuchać dobrej muzyki i „posiedzieć” w towarzystwie dobrej fotografii.

    OBYWATEL MIŁOŚĆ (g. 23.00)
    Kino Oskard Kameralnie
    To arcyważny i obowiązkowy dokument dla zainteresowanych życiem i twórczością Grzegorza Ciechowskiego! Po wieloletnim milczeniu Anna, żona muzyka, opowiada historię miłości i życia z liderem legendarnej Republiki. Powstał bardzo osobisty i emocjonalny obraz o wielkim uczuciu, które narodziło się i trwało na przekór przeciwnościom. Film jest również mapą do lepszego zrozumienia twórczości artysty. Opowiada o kulisach i powodach powstawania wielu piosenek. Nigdy niepublikowane materiały archiwalne wykorzystane w filmie pokazują artystę w nieznanym dotąd świetle. Widzimy Grzegorza jako głowę rodziny, ojca i męża. Wreszcie dzięki tej opowieści możemy lepiej zrozumieć jego życiowe wybory. Oglądając film, patrzcie na „Obywatela” jak na pełną emocji historię miłości mężczyzny i kobiety nakręconą po prawie dwóch dekadach przez innego mężczyznę, kochającego tę samą kobietę.

    Program:

    CKiS – Okólna

    15.00-18.00 – Strefa Uciechowo
    19.00 – 100 x Tomaszewski - wystawa
    20.00 – Fisz Emade Tworzywo - koncert
    support - ZIMNV
    23.00 – Obywatel miłość – film

    Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    18.00 – 7 filmów, po których robi się nie/dobrze - wystawa Andrzeja Dragana
    21.00 – Marcin Olak – koncert

    Pałac Reymonda

    22.00 – Od portretu do aktu - wystawa

    • Na wszystkie wydarzenia NOCY KULTURY wstęp jest wolny, jedynie na seans filmu „Obywatel Miłość” oraz koncert Fisz Emade Tworzywo obowiązują bezpłatne wejściówki.

  • śr
    25
    Wrz
    2019
    19:15CKiS przy Okólnej

    25 września – Środa z kinem niezależnym
    Miejsce: Kino Oskard Kameralnie w CKiS przy Okólnej, g. 19.15, wstęp wolny

    Jak pieśń głosi „Mimozami jesień się zaczyna”. U nas zaczyna się kolejnym pokazem kina niezależnego, na który gorąco zapraszamy po wakacyjnej przerwie. Pierwszy w nowym sezonie seans z cyklu „Środa z kinem niezależnym” planowany jest na 25 września. O 19.15 w Kinie Oskard kameralnie pokażemy krótkie metraże nagrodzone przez jury 65. OKFA - Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby, który odbył się w Koninie na przełomie maja i czerwca. Część filmów laureatów już mogliśmy obejrzeć na specjalnym pokazie kończącym festiwal, teraz zaprezentujemy kolejne produkcje, które znalazły się w werdyktach jury głównego, jury młodych oraz jury społecznego.
    Wstęp na projekcję jest wolny.

    W programie:

    „Tsantsa” reż. Robin Lipo / Szkoła Filmowa w Łodzi, 30’, film studencki, fabularny
    Kino drogi o dojrzewaniu w związku. Młoda para Polaków jedzie za pracą do Norwegii. Podróż i napotkanie kłopoty ujawniają ich prawdziwe twarze.

    „Wściekła samotność” reż. Daniel Zagórski, 9’, film amatorski, animowany
    Nie jesteś sam, bo wszyscy zachorowali na samotność, więc jesteś tylko wściekle samotny.

    „Wiki” reż. Veronica Andersson / Warszawska Szkoła Filmowa, 29’, film studencki, fabularny
    Wiki jest autystyczną i ciekawą świata dziewczyną, która po śmierci babci musi zmierzyć się z trudną rzeczywistością życia pod jednym dachem z matką alkoholiczką. Jednak coś rozświetli jej szarą egzystencję.

    „Przygotowanie” reż. Aleksandra Żabierek / UAM Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, 7’, film studencki, eksperymentalny
    Video-art mówiący o dojrzewaniu dziewczyn. Początkowa scena nawiązuje do filmu Zbigniewa Libery „Jak traktuje się dziewczynki”. Kolejne symboliczne obrazy odwołują się do poznawania własnego ciała oraz miesiączkowania. W tle fragmenty pamiętnika dziewczynki w wielu 9-13 lat.

    „Tama” reż. Natalia Koniarz / WRiTv UŚ w Katowicach, 22’, film studencki, dokumentalny
    Syn zabiera w podróż ojca, z którym przed laty zerwał kontakt. Jadą do górskiej samotni, gdzie kiedyś zbudowali leśniczówkę. Wspólna praca przy budowie tamy staje się pretekstem do podjęcia rozmowy i próby odbudowania relacji.

  • czw
    03
    Paź
    2019
    18:00Urząd Stanu Cywilnego w Koninie

    Fotograficznym projektem, który ożywia autorkę „Róży bez kolców”, konińskie Centrum Kultury i Sztuki oraz działający przy nim Koniński Klub Fotograficzny FF wpisują się w obchody Roku Zofii Urbanowskiej. Jego finałem jest wystawa, której otwarcie zaplanowano na czwartek, 3 października, na godzinę 18.00 w Urzędzie Stanu Cywilnego, czyli w dworku pisarki.

    Fotograficzna sesja plenerowa odbyła się w gorącą czerwcową sobotę. Ośmioro fotografów, Julia Słodkiewicz, Natalija Wawrzyniak, Monika Gałązka, Renata Rudowicz, Piotr Tylman, Roman Trochimowicz, Tomasz Biedziak i Dominik Domański postanowiło uchwycić „ducha” związanej z Koninem pisarki, którego ucieleśnieniem były cztery młode modelki z II LO: Natalia Klimczak, Anna Siepka, Dominika Jaśkowiak i Maria Jaszczak. Pasjonaci fotografowania szukali inspiracji w stylowych wnętrzach dworku Zofii Urbanowskiej i Zamku w Gosławicach. Powstało kilkadziesiąt fotografii, na których uczennice z Konina w rozmaity sposób wcielają się w postać Zofii Urbanowskiej, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku.
    Efekt ich zmagań poznamy na wystawie w Urzędzie Stanu Cywilnego, podczas otwarcia której zagra jeden ze zdolnych uczniów PSM, a fragmenty powieści czytał będzie Damian Kruczkowski.

    Partnerami projektu KKF FF oraz CKiS są zatem: Urząd Stanu Cywilnego, Muzeum Okręgowe w Koninie, Państwowa Szkoła Muzyczna i Miejska Biblioteka Publiczna.

  • pt
    11
    Paź
    2019
    18:00CKiS przy Okólnej

    Cykl portretów ciężarnych kobiet autorstwa Joanny Domagały – absolwentki poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, będzie można oglądać w Centrum Kultury i Sztuki od 11 października. Wraz z autorką gorąco zapraszamy na wernisaż.

    „Rusałki i pazie” stanowią cykl portretów kobiety odważnej, która podejmuje wyzwanie bycia matką. Ciąża jest krótkim momentem w życiu kobiety tak, jak ulotne jest życie motyla. Każdej modelce został przypisany inny motyl z rodziny rusałek i paziów. O takim dopasowaniu decydowały charakter, poza lub strój, które współgrały z kolorem lub kształtem skrzydeł wspomnianych owadów.

    Życie w ciele matki i narodziny są wpisane w ludzką egzystencję a oczekiwanie na narodziny dziecka nie jest jedynie okresem przejściowym, ale niezwykle ważnym doświadczeniem kształtującym podmiotowość i tożsamość kobiety. Ciążę możemy rozpatrywać nie tyko pod kątem osobistego doświadczenia kobiety, ale także jako wydarzenie symboliczne, kulturowe, społeczne i polityczne.

    „Rusałki i pazie” powstały dla wszystkich kobiet – mówi autorka prac. Zarówno dla tych, które przeżywały ten odmienny stan, jak i dla tych, które go nie zaznały. Poprzez cykl swoich prac pragnę podnieść rangę macierzyństwa w świadomości ludzi i podkreślić jego trud.

    Joanna Domagała urodziła się w 1986 r. w Braniewie na Warmii. W 2006 r. ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie, w 2011 r. ukończyła studia magisterskie na kierunku edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności pedagogika sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Uzyskała dyplom w pracowni malarstwa u prof. A. Leśnika.

    Obecnie pracuje jako nauczyciel plastyki i przyrody. Oprócz malarstwa interesuje się rzeźbą, rysunkiem, ceramiką i fotografią. W 2006 r. wyszła za mąż i przeprowadziła się do Wielkopolski, tam mieszka wspólnie z mężem i trzema synami.

    Jest autorką cyklu obrazów pt. „Róż po osiemdziesiątce”. Prace te były wystawiane w Wielkopolsce - w Poznaniu, Koninie, Starym Mieście, Rzgowie, Grodźcu oraz na Warmii i Mazurach - w Braniewie, Pieniężnie, Ornecie i Miłakowie.
    Otwarcie wystawy: 11 października, CKiS, g. 18.00, wstęp wolny.

  • pt
    18
    Paź
    2019
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

     

    Utalentowani, młodzi artyści z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, które obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia, pokażą swoje prace 18 października w Galerii CKiS Wieża Ciśnień. Uzupełnią je zdjęcia Macieja Frydrysiaka, pedagoga PLSP, prowadzącego Pracownię Fotografii.

    Autorami zdjęć są: Marcin Derda, Klaudia Florkowska, Wiktoria Kamińska, Gabriela Kowacka, Weronika Szczepaniak, Natalia Zduńczyk.

    Zapraszamy na wernisaż, start g. 18.00.

  • pt
    25
    Paź
    2019
    18:00KAWKA, KARAFKA CAFE BAR

    W ostatni letni weekend w Gołuchowie odbył się organizowany przez CKiS plener fotograficzny, którego uczestnikami w lwiej części byli członkowie Konińskiego Klubu Fotograficznego FF. Już sama przestrzeń Domu Pracy Twórczej i park wokół Zamku Książąt Czartoryskich wystarczyłyby, by zachłysnąć się miejscem i znaleźć niezliczoną ilość podniet do fotografowania. Jednak dodatkową, absolutnie niebagatelną, atrakcją gołuchowskiego pleneru było warsztatowe spotkanie ze Stanisławem Kulawiakiem, fotografem wyrosłym z idei Czernikowskiego autentyzmu, który zaproponował spojrzenie na otaczającą rzeczywistość pod zupełnie nowym dla wielu kątem. Dyskusje i analizy trwały do późnych godzin nocnych. Pan Stanisław zaprosił także swego przyjaciela, Grzegorza Kosmalę, który przywiózł do Gołuchowa niesamowity aparat umożliwiający operowanie strefą ostrości przy ruchomych dwóch płaszczyznach (obiektywu i negatywu).

    W plenerze udział wzięli: Dominik Domański, Piotr Tylman, Zbigniew Kędzierski, Roman Trochimowicz, Monika Gałązka, Edyta Otremba, Julia Słodkiewicz, Anna Małkowicz i Renata Rudowicz.

    Zwieńczeniem pleneru są powstałe w dużej liczbie fotografie pejzażowe. Jak zawsze postaraliśmy się wybrać najlepsze kadry, które w wielkoformatowych wydrukach zaprezentujemy na wystawie „Plener Fotograficzny Gołuchów 2019”.

    Na wernisaż zapraszamy 25.10.2019 r. o godz. 18.00, tym razem do Kawki, Karafki przy ul. Zofii Urbanowskiej 12. Charakter tego kawiarnianego wnętrza sprawił, że postanowiliśmy zorganizować wernisaż zgodnie z widniejącym na ścianie hasłem: CHILLAX. Zapraszamy zatem na pełne relaksu spotkanie z dobrą fotografią oraz z autorami zdjęć przy kawie i łakociach, a także dobrej muzyce, którą zapewni DJ Winix.

    Wejście na zaproszenie, które do odbioru są w CKiS oraz w Kawce, Karafce.

    Tego wieczoru, tylko dla nas, w Kawce Karafce do przygotowanego słodkiego poczęstunku, kawa czarna i biała oraz herbata z pomarańczą, cytryną, imbirem i goździkami w promocyjnej cenie 5 zł.
    Wystawę można oglądać od 25 do 30 października 2019 r.

    Organizatorzy: CKiS, KKF FF.
    Współorganizator: Kawka, Karafka CAFE BAR.

  • śr
    30
    Paź
    2019
    18:00kino Oskard kameralnie w CKiS ul. Okólna

    Dwa ostatnie w tym roku seanse Środy z kinem niezależnym poświęcamy dużemu projektowi, który od 25 lat corocznie odbywa się w Krakowie.

    To Międzynarodowy Festiwal Filmowy ETIUDA & ANIMA, najstarszy w Polsce festiwal filmowy konfrontujący osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych.

    Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu.

    Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy.

    Od wielu lat, po zakończeniu festiwalu, organizowane są prezentacje filmów nagrodzonych w kraju i za granicą w ramach imprezy Objazdowa Etiuda&Anima.

    Właśnie w ramach tej akcji w Koninie pokażemy krótkometrażowe produkcje fabularne i dokumentalne.

    Gościem spotkania będzie Agnieszka Zając z biura organizacyjno-programowego festiwalu.

    I pokaz – 30 października, g. 18.00

    Konkurs ETIUDA I – Nagrody główne i regulaminowe 102’

    Grand Prix – Złoty Dinozaur

    „Bonobo”, reż. Zoel Aeschbacher, Ecole cantonale d’art de Lausanne, Szwajcaria 2018, 18’23’’

    Kiedy w bloku psuje się winda, losy Felixa – niepełnosprawnego emeryta, Any – samotnej matki oraz Seydou – młodego pasjonata tańca, zaczynają się przeplatać aż do wybuchowego końca, będącego testem granic ich wytrzymałości.

    Srebrny Dinozaur

    „Za miesiąc”, reż. Jonas Kaerup, Der Danske Filmskole, Dania 2017, 30’

    W fabryce ulokowanej gdzieś na pustkowiu grupa pracowników czeka na coś bliżej nieokreślonego. Raz w miesiącu dzwoni telefon. Po drugiej stronie ktoś nieustannie przekazuje tę samą wiadomość: „Bądźcie cierpliwi. Jesteśmy w drodze”.

    Brązowy Dinozaur

    „Niebieska letnia symfonia“, Filmakademie Baden-Württemberg, reż. Sinje Köhler, Niemcy 2017, 29’

    Publiczny basen. Miejsce, gdzie można pomarzyć oraz podrzemać. Miejsce, gdzie wszystko wydaje się przyjemne – przynajmniej na pierwszy rzut oka. Zapach lata unosi się w powietrzu.

    Nagroda pozaregulaminowa firmy Heliograf, przyznana przez jury za najlepsze zdjęcia dla studenta szkoły filmowej z Krajów Wyszehradzkich

    Tomasz Gajewski za film „Heimat”, reż. Emi Buchwald, Łódzka Szkoła filmowa, Polska 2017, 24’12’’

    Pięcioosobowa, dosyć specyficzna rodzina spotyka się na komisariacie. Dorosłe dzieci muszą zeznawać przeciwko mężczyźnie, który pobił ich ojca.

  • czw
    07
    Lis
    2019
    18:00CKiS przy Okólnej

    Bożena Rychlewska w 2017 roku na 39. Przeglądzie Twórczości Plastycznej „O Złotą Sztalugę”, organizowanym przez CKiS, otrzymała nagrodę za zestaw rysunków wykonanych techniką pastelową, po roku zaś – na kolejnym Przeglądzie – nagrodę główną za zestaw prac malarskich. Jako laureatka tejże nagrody otrzymała propozycję zorganizowania indywidualnej wystawy w 2019 roku.

    Prace, które powstały na 39. i 40. Przegląd oraz te wykonane na prezentowaną wystawę są jednymi z pierwszych namalowanych przez Panią Bożenę po bardzo wielu latach. I jak mówi sama autorka: "Moje obrazy to przede wszystkim zabawa formą i próba odkrycia na nowo różnych możliwości, jakie daje malarstwo a technika ich wykonania jest nadal na etapie eksperymentów i poszukiwań. W tym moim malarstwie dużo jest jeszcze naiwności i niedoskonałości, jednak pozwala mi ono spojrzeć inaczej na coś, co w rzeczywistości wydaje się oczywiste i banalne a satysfakcja, której dzięki niemu doświadczam, nie ma sobie równych".

    Motywem przewodnim wystawy są kwiaty - taki właśnie na pozór banalny temat, lecz przecież trudno wyobrazić sobie historię sztuki bez motywów kwiatowych. Setki lat praktyk malarskich to ogrom prac poświęconych tej tematyce. Za jej pośrednictwem przekazywane są też różne treści natury symbolicznej. I tak kwiaty mogą być odbiciem piękna i doskonałości świata, ale i ulotności, nietrwałości wszystkiego co ziemskie. Mogą też oznaczać zmartwychwstanie i odnowę życia, niektóre zaś wyrażać ideę konkurowania sztuki z naturą, zgodnie z manierystyczną koncepcją „sztuki jako drugiej natury”. W zależności od danego okresu, kwiaty utożsamiano z symbolami mitologicznymi, religijnymi, a nawet medycznymi. Zagadkowych interpretacji bukietów, wiązanek, splotów czy wianków jest nieomal tyle, co samych gatunków tych roślin.

    Symbolika kwiatów nurtowała wielu. Wielcy artyści malowali je na swój własny, niepowtarzalny sposób. Do nas kwiaty przemawiają niezwykłą urodą oraz wieloznacznością i dla każdego z nas ich mowa może brzmieć inaczej. /Krystyna Mikołajczak/

    Bożena Rychlewska ukończyła Liceum Plastyczne w Kole oraz studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Obecnie jest pracownikiem administracji w licheńskim sanktuarium.

  • pt
    08
    Lis
    2019
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Galeria CKiS Wieża Ciśnień przygotowuje kolejną ekspozycję, tym razem nawiązującą do twórczości wielkiego polskiego pisarza Stanisława Lema. Fascynuje się nią od lat artysta Adam Łucki. Ilustruje jego teksty na niespotykaną skalę, tworząc właściwie nowe, spójne uniwersum wizualne.
    Wystawa „Amorobile C8-H11-N”, choć wynika z fascynacji twórczością wielkiego pisarza, jest też opowieścią o miłości jako zjawisku biologicznym i kulturowym, które jest rodzajem gry o najwyższą stawkę – kształt, sens i wymiar życia jednostki. Gra jest w tym wypadku rozumiana jako idea i jako forma, galeria staje się przestrzenią działania na niby i naprawdę, scenografią dla spektaklu o sprawach ostatecznych.

    Adam Łucki urodził się w 1983 r., w Krośnie Odrzańskim. Studiuje malarstwo w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest autorem scenografii do spektakli teatralnych. Prace prezentuje podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych.

    „Mówię o miłości przez Lema. Mówię o chemicznym procesie, o cudzie, o poszukiwaniu, o błędach, o uszlachetnianiu, o poligonach emocjonalnych, o metodzie, o odrobinie cudowności, o przepływie energii, o elektryczności między ludźmi, o widmie przenikającej lubieży, o megamorach, o rozczarowaniu, o braku, o uniesieniu, o dobrej karcie, o łaskawej gwieździe, o drodze, o niemożności, o piorunach, o wybuchach lirycznych, o polach mocy, o potencjałach możliwości, o rozamorowaniu, o kaprysach.” - Adam Łucki

  • czw
    14
    Lis
    2019
    19:00Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie

    Błażej Król – pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego jeden z najoryginalniejszych twórców polskiego nieoczywistego popu. Współtworzył i współtworzy: UL/KR, Lauda, Kobieta z wydm. Od 2014 działa także na własną rękę, jako Król, próbując przełożyć podziemną wrażliwość na radiowy język, doszukując się przy tym prostoty i nośności w wielowarstwowej liryczności.

    „Nieumiarkowania” to kolejna próba skoku popowego undergroundu w objęcia alternatywnego mainstreamu. Kolejna – i najbardziej udana. Nowy album Króla roztacza aurę błogości przeradzającej się w niepokój i nerwowe podniecenie, która raz za razem uderza w tony kontemplacji, a jednocześnie szuka oddechu wśród parkietowych pląsów. Jeśli poprzednie wydawnictwa Króla miały poetyckie oraz marzycielskie niedopowiedzenia, tak „Nieumiarkowania” mogą wręcz porazić swoją intensywnością oraz naturalnością. W warstwie muzycznej mamy do czynienia z frywolnym synthpopem z punkowym zacięciem, ponowną rehabilitacją szlagierowej tkliwości, ambientowymi pasażami otulonymi tanecznymi wiązkami i chęcią odnalezienia w pop/rocku mrocznej przebojowości. Ten miszmasz jest trudny do okiełznania, ale przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia wszystko jest do ogarnięcia. „Nieumiarkowania” klimatem nawiązują do kilku dekad naraz, oddając hołd ejtisom (np. zamykający całość „Gula” ma coś z „Gliniarza z Beverly Hills”) i równolegle nie zapominając o teraźniejszości – o tym, co dzieje się w najbardziej komercyjnych rozgłośniach i programach muzycznych.

    Miejsce koncertu: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie

    Bilety 45/55 zł: kasa CKiS przy Okólnej 47a oraz www.ckis.konin.pl

    Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

  • pt
    15
    Lis
    2019
    18:00CKiS przy Okólnej

    Zbiorowa wystawa całorocznego dorobku fotograficznego członków Konińskiego Klubu Fotograficznego FF. Zaprezentujemy prace o zróżnicowanej tematyce i stylistyce. Zobaczycie fotografie z konkursów i zadań organizowanych podczas spotkań klubowych, zdjęcia dokumentujące wydarzenia miejskie, portrety oraz te, których wyróżnienia dokonają sami fotografowie.

    15 listopada, Galeria Za Progiem w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, ul. Okólna 47a, g. 18.00.
    Wystawę można oglądać do 28 listopada.

    Wstęp wolny.
    Do zobaczenia.

  • pt
    15
    Lis
    2019
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Marta Motyl – pisarka i historyczka sztuki. Autorka powieści „KochAna. W pułapce anoreksji i bulimii” (2012), „Odcienie czerwieni” (2016), „Moc granatu” (2017) i „Kolekcjonerka” (2019). Opisywane historie nasyca emocjami i erotyką. Nie istnieją w nich granice obyczajowe ani granice wyobraźni.

    Współpracuje z artystami, instytucjami kultury, fundacjami, tworząc teksty poświęcone sztukom wizualnym. Wielbicielka niekonwencjonalnych połączeń w sztuce i w życiu.

    „Kolekcjonerka” to pierwszy tytuł autorki wydany nakładem wydawnictwa Lira.
    Wyrafinowanie czy wyuzdanie? Na pewno zmysłowość malowana słowem. Bohaterka książki, Magda, nazywa siebie gejszą. Podsyca i realizuje pragnienia, pozuje do aktów. Zostaje płatną kochanką starszej od siebie Mecenaski. Pod podszewką erotycznej relacji kryją się niejednoznaczne motywy i niejeden sekret. Czy niosą historie z przeszłości? Czy zaważą na przyszłości? Zanurz się w buzujących nastrojami zwierzeniach Magdy i dopieść zmysły lekturą!

    „Marta Motyl umie pisać o seksie (...). Język <<Kolekcjonerki>> aż się wije, tańczy na rurze zmysłowych znaczeń, która zamienia się w rurkę z kremem, by skończyć jako soczysta wisienka, niekoniecznie w torcie” – Rafał Gawin, poeta, krytyk literacki

    Spotkanie poprowadzi konińska malarka Ewa Gaj.

    Galeria CKiS Wieża Ciśnień, g. 15 listopada, g. 18:00.

  • pt
    22
    Lis
    2019
    19:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Radek Wośko Atlantic Quartet to projekt flagowy, założony przez polskiego perkusistę jazzowego i kompozytora z Kopenhagi Radka Wośko, który wydał już 10 albumów z własną muzyką, a także wystąpił w uznanym przez krytyków międzynarodowym projekcie z udziałem niedawno zmarłego polskiego trębacza Tomasza Stańko.

    Zespół łączy muzyków z Danii, Norwegii i Polski, prezentując nowoczesny jazz na najwyższym poziomie. Muzyka czerpie zarówno z głębokich słowiańskich korzeni, kultury nordyckiej, jak i współczesnej muzyki klasycznej.

    Członkowie grupy są solidnie zakorzenieni w nowoczesnym jazzie, ale tworzą równolegle w innych dziedzinach sztuki; Stian Swensson jako kompozytor muzyki kameralnej i Søren Gemmer z akustyczno-elektroniczną improwizacją i czytaniem poezji z duńskim aktorem Thure Lindhardtem.

    Zespół grał na wielu znakomitych festiwalach, w tym Jazztopad Festival (PL), Hanza Jazz (PL), Copenhagen Jazz Festival (DK) i HC Andersen Festival w Odense (DK).

    „Z drugiej strony zespół Radka Wośko zintegrował heterogeniczne elementy z różnych gatunków dzięki wyrafinowanemu, starannemu sposobowi kształtowania konturów i rzeźbienia dźwięku”.
    Henning Bolte, jeden z wiodących dziennikarzy jazzowych w Europie, dziennikarz w Jazzism (HOL), Written In Music (HOL), recenzja koncertu z Jazztopad Festival w Polsce w 2017 r.

    Zespół wszedł do studia w marcu 2019 r., aby nagrać nowy materiał, który stanowi kontynuację docenionego przez krytyków debiutanckiego albumu, wydanego w 2016 r. w uznanej polskiej wytwórni jazzowej MultiKulti Project. Nowa płyta SURGE miała premierę 7.10.2019 r.

    Stian Swensson - gitara
    Søren Gemmer - fortepian, wurlitzer
    Mariusz Praśniewski - kontrabas
    Radek Wośko - perkusja

    22 listopada, Galeria CKiS Wieża Ciśnień, g. 19.00, wstęp wolny

  • nie
    24
    Lis
    2019
    18:00Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie

    Taneczna opowieść o Instagramie – spektakl dla młodzieży „INSTA SHOW”

    Rzeczywistość prawdziwa i wirtualna, tożsamość współczesnych nastolatków, kreowanie wizerunku w mediach społecznościowych i szczerość tego przekazu – m.in. z takimi zagadnieniami zmierzyli się twórcy „INSTA SHOW”.

    „INSTA SHOW” to spektakl z dziedziny tańca współczesnego poruszający tematy bardzo bliskie młodym ludziom. Dotyka tematu popularnego, portalu społecznościowego Instagram. Twórczynie Magdalena Przybysz i Agata Życzkowska zrealizowały performans z młodymi ludźmi, by przekaz uczynić jak najbardziej autentycznym.

    W spektaklu biorą udział gimnazjaliści i licealiści: młodzi, zdolni tancerze i performerzy wybrani do projektu w drodze castingu. Instagram jest pretekstem do opowiedzenia o młodym pokoleniu poprzez ruch i story telling. Twórczynie projektu zachęcają młodych do tego, aby swoim głosem opowiedzieli o tożsamości nastolatków.

    Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Scena dla tańca 2019.
    Prezentacja spektaklu jest częścią projektu „HOTELOKO dla młodzieży”.

    „INSTA SHOW” odbędzie się 24 listopada (niedziela), o g. 18.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie (ul. Przemysłowa 3D), wstęp jest bezpłatny. Spektakl dla dzieci od 12 lat, młodzieży i dorosłych.

    Zaprasza Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

  • czw
    05
    Gru
    2019
    18:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

    Kolejnym twórcą, którego prace zostaną zaprezentowane w Galerii CKiS Wieża Ciśnień jest akwarelista Tomasz Olszewski.

    Na otwarcie wystawy zapraszamy 5 grudnia o g. 18.00.

    Urodzony w 1970 r. w naszym mieście artysta jest znakomitym przykładem self-made-mana. Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechniki Poznańskiej rysował i malował od dziecka, ale z trwającymi dość długo przerwami. Tak naprawdę bardzo aktywnie zaangażowany jest w twórczość plastyczną dopiero od 2014 roku, tym bardziej zaskakujące są efekty jego „przesuniętej w czasie” erupcji talentu.

    Olszewski tworzy głównie akwarele. Dlaczego? Bo są piękne, delikatne, ulotne i  nieprzewidywalne. Tworzy w atelier i plenerze. Maluje głównie pejzaże i marynistykę, a także kwiaty i architekturę. W jego dorobku znaleźć można z jednej strony najcenniejsze zabytki i najciekawsze miejsca Konina, z drugiej – wielkomiejskie widoki ulic czy placów Łodzi, Poznania i Nowego Jorku. Można zarówno zatopić się w urokach rzek, jezior czy lasów (i to w różnych porach roku), jak i odnaleźć poetycki wymiar wielkomiejskiej zabudowy.

    W grudniu 2015 r. jedna z prac Olszewskiego została nagrodzona w 37. Przeglądzie Twórczości Plastycznej „Złota Sztaluga”, cyklicznie organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, a w kolejnej edycji inna z akwarel przyniosła mu nagrodę główną.
    Prace Tomasza Olszewskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Włoszech i Norwegii.

    Wiedziałem jedno, akwarela zawsze mi się podobała. Wiele razy podziwiałem obrazy starych mistrzów, siedząc w bibliotece, przeglądając kolorowe albumy o malarstwie polskim i europejskim. W przeciwieństwie do innych technik, akwarela była lekka, pastelowa, pełna niedopowiedzeń. To mnie w niej pociągało i pociąga do dzisiaj. To technika nieobliczalna, zaskakująca. Dla mnie tworzenie każdego obrazu to przygoda, wycieczka w piękną, tajemniczą krainę; nigdy nie wiem do końca, jak się ta przygoda zakończy. Jak będzie wyglądał finalnie ukończony obraz.
    (…) Pragnę, aby moje malarstwo przetrwało próbę czasu jako swoisty dokument, zapis moich czasów, chwil ulotnych i pięknych. Aby jak najdłużej cieszyło oko jego odbiorcy. Kiedyś, gdzieś przeczytałem piękne zdanie: artysta zawsze tworzy po to, aby jego dzieło żyło dłużej, niż on sam, i tego sobie najbardziej życzę”.

    Urokliwe prace Tomasza Olszewskiego można podziwiać również w przestrzeni naszego miasta – na niektórych przystankach i w autobusach MZK. To kolejna odsłona projektu SZTUKA nas SZUKA realizowanego wspólnie przez Centrum Kultury i Sztuki oraz Miasto Konin.

    Wernisaż: Galeria CKiS Wieża Ciśnień: 5 grudnia, g. 18.00, wstęp wolny.

  • sob
    14
    Gru
    2019
    nie
    15
    Gru
    2019
    12:00plac Wolności w Koninie

     

    Jeśli szukasz inspiracji na zbliżające się święta i chcesz w radosnej atmosferze spędzić weekend, przyjdź 14 i 15 grudnia na JARMARK – KOLĘDĘ NA WYSOKOŚCI. Zapraszają: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Miasto Konin.

    Na konińskiej starówce pojawią się kolorowe i pachnące kiermasze, uliczkami pospacerują zimowe postaci, na scenie oprócz chórów, solistów i orkiestr pojawi się żywiołowy ZAKOPOWER. Atrakcją wydarzenia będzie z pewnością pokaz lodowych rzeźb oraz jedyne w swoim rodzaju rodzinne warsztaty.

    Ważnym elementem jarmarku będą kiermasze, na których znajdziecie m.in.: oryginalne bombki, stroiki, gwiazdy, aniołki, ceramikę, przedmioty ozdabiane techniką decoupage, poduszki i akcesoria dziecięce ręcznie wykonywane, biżuterię, wyroby szydełkowe, haftowane, wieńce świąteczne, ręcznie malowane zakładki, choinki, a także wiele smakołyków: barszcz, kapustę, pierogi, krokiety, ciasta, sery, chleby na naturalnym zakwasie, konfitury itp.

    Podczas jarmarku świątecznego stworzymy przyjazną przestrzeń do działań artystycznych. Zaplanowaliśmy warsztaty, podczas których będzie można stworzyć niepowtarzalne ozdoby ze słomy, kolorowy stroik oraz przyozdobić pierniczki i spakować je na prezent.
    Zapisy na warsztaty tel. (63) 243 63 50/51. Liczba miejsc ograniczona.

    W tym roku muzyczną atrakcją (14 grudnia, g. 18.00) będzie wieczór kolędowy z zespołem Zakopower oraz Kapelą Sebastiana Karpiela Bułecki! To będą dwa różne, przeplatające się koncerty w czasie jednego wieczoru. Program tworzą oczywiście polskie kolędy i podhalańskie pastorałki. Utwory w tradycyjnym, góralskim i akustycznym wykonaniu (skrzypce, basy podhalańskie, dudy) mieszają się z tymi energetycznymi, nowocześnie zaaranżowanymi. Będzie można posłuchać, jak się kolędowało i nadal kolęduje na Podhalu oraz zaśpiewać razem z Sebastianem i kolegami.

    Skoro zima, skoro Gwiazdka, to na naszym Jarmarku nie może zabraknąć gości, którzy tylko w grudniu nas odwiedzają. Wpadnie do nas Śnieżynka i bałwanek Olaf wraz z przyjaciółmi. Zaproszenie przyjęli również Królowa Śniegu i jej zaczarowany renifer. Tradycyjnie, przez dwa dni, na specjalnym stanowisku na dzieci czekać będzie Święty Mikołaj, z którym można zrobić sobie zdjęcie.

    Podczas jarmarku nie zabraknie również kulinarnej atrakcji. Ponownie nieoceniony kucharz Krzysztof Górski przygotuje pachnący bigos.

    Ponadto na jarmarkowym placu stanie wielka niespodzianka z lodu (15 grudnia, g. 12.30) i dopiero w finale niedzielnego pokazu dowiemy się, co kryje. Po spektakularnej „odsłonie” - przy użyciu mechanicznych pił - pojawią się mieszkańcy Lodowej Krainy. Tylko od temperatury zależy, jak długo z nami pozostaną i jak długo każdy z Was będzie mógł sobie zrobić z nimi zdjęcie. Autorami lodowego pokazu będą najlepsi rzeźbiarze lodowi w Polsce. Proponujemy również warsztatowe spotkanie z mistrzami, w którym będzie mogło wziąć udział pięć rodzin lub drużyn. Pod ich opieką uczestnicy wyrzeźbią w lodzie dowolną postać.

    Program:

    14 grudnia / sobota

    g. 12.00-19.30 – Jarmark świąteczny, Plac Wolności
    g. 13.00-17.00 – Selfie z Mikołajem, Plac Wolności
    g. 14.00-16.00 – Słomka do słomki – świąteczne ozdoby - warsztaty, Ratusz
    g. 14.30-16.00 – Piernikowe i lukrowe szaleństwo – warsztaty, Ratusz
    g. 14.30-16.00 – Przystrojone święta – warsztaty, Ratusz
    g. 18.00-19.30 – ZAKOPOWER Kolędowo, Plac Wolności

    15 grudnia / niedziela

    g. 12.00-17.00 – Jarmark świąteczny, Plac Wolności
    g. 12.00-16.00 – Selfie z Mikołajem, Plac Wolności
    g. 12.00 – występ Orkiestry Dętej Quantum Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwale, Plac Wolności
    g. 12.30 – RZEŹBY LODOWE – pokaz i warsztaty, Plac Wolności
    g. 13.00 – występ Scholi św. Maksymiliana, Plac Wolności
    g. 13.45 – występ Zespołu Wojownicy Światła, Plac Wolności
    g. 14.30 – występ Studia MY VOICE, Plac Wolności
    g. 15.15 – występ Chóru Misericordia z Konina, Plac Wolności
    g. 16.00 – występ Zespołu WOKALIZA z Goliny, Plac Wolności
    g. 16.30 – występ Szkoły wokalno-aktorskiej FAMA, Plac Wolności

    *** podczas Jarmarku nie zabraknie konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, dodatkowo zlicytujemy kilkanaście choinek, a dochód zostanie przeznaczony podopiecznym Fundacji Podaj Dalej

  • wt
    17
    Gru
    2019
    20:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień

     

    Galeria CKiS Wieża Ciśnień zaprasza na słuchowisko na żywo, monodram jednego aktora w wykonaniu poznańskiego aktora Pawła Siwiaka.

    Poezja futurystyczna Brunona Jasieńskiego uwolniła nowe, wciąż nie do końca wykorzystane pokłady dźwiękowej ekspresji języka. Jasieński - awangardowy, futurystyczny poeta w sposób radykalny podejmował treści związane ze społeczeństwem, wizją państwa, postępu i modernizacji życia. Bezkompromisowa treść znalazła bezkompromisową formę. Jednakże w rzeczywistości pozaliterackiej historia Jasieńskiego to fascynujący i przerażający przykład człowieka pożartego przez system, który go uwiódł. Konkwista poety na rubieże języka polskiego zakończyła się polityczną matnią, tworząc głęboki rys czasu przedwojnia.

     

    Projekt zrealizowany Na Festiwal Słuchowisk.
    Tekst: Bruno Jasieński, Patryk Lichota
    Reżyseria i udźwiękowienie: Patryk Lichota
    Obsada: Paweł Siwiak

    Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Poznań.

    wstęp wolny

Konin
23.3
°C
56
%
14
km/h
0.0
mm
83
%