infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Wydarzenia

 • czw
  08
  Cze
  2023
  nie
  11
  Cze
  2023
  10:00 18:30 17:00 19:00CKiS - DK Oskard w Koninie

  Gotowi na filmowy klaps? Nie przegapcie 69. OKFA w kinie w Koninie!

  Dobre filmy, ciekawe spotkania, żarliwi twórcy i niekończące się rozmowy – niech zbliżająca się 69. edycja OKFA po raz kolejny będzie wspólnym świętem kina niezależnego. CKiS w Koninie przygotowało dla Was filmową mieszankę wybuchową. Jesteśmy przekonani, że przeglądając rozkład jazdy Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych, wybierzecie coś dla siebie.

  Program

  8 czerwca (czwartek)
  10.00 – 14.00, 15.00 – 18.00 - projekcje konkursowe| wstęp wolny
  18.30 – pokaz specjalny „Roving woman” Michała Chmielewskiego | bilet 15 zł

  9 czerwca (piątek)
  9.30 – 13.30, 14.30 –17.30 – projekcje konkursowe | wstęp wolny
  18.30 – pokaz specjalny „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej i spotkanie z Dorotą Pomykałą i Anną Jadowską – prowadzenie Łukasz Maciejewski | bilet 20 zł film + spotkanie
  21.30 – Ala Kryształ – live-act wizualno-dźwiękowy (pokaz zamknięty)

  10 czerwca (sobota)
  10.00 – 12.00 - omówienia filmów konkursowych przez Jury
  12.15 - 13.30 – pokaz specjalny „Boylesque” Bogny Kowalczyk (pokaz zamknięty)
  19.00 – gala wręczenia nagród
  koncert galowy Tymon Tymański Kwartet „Republika” | bilet 60 zł

  11 czerwca (niedziela)
  11.00 – O!PLA na OKFA – poranek z polską animacją dla dzieci 6+ | bezpłatne wejściówki
  17.00 – pokaz specjalny filmów nagrodzonych na 69. OKFA | bezpłatne wejściówki
  19.00 – pokaz specjalny „Pisklaki” Lidii Dudy | bilet 15 zł

  Długi weekend, krótki metraż

  W konkursie głównym znalazło się w tym roku 58 krótkometrażowych obrazów, które obejrzycie wraz z jurorami - Krzysztofem Majchrzakiem, Anną Jadowską, Beatą Dzianowicz, Wiolą Sową oraz Łukaszem Maciejewskim. Kto zdobędzie Grand Prix festiwalu? Zapraszamy do wspólnego oglądania - bezpłatne pokazy konkursowe 8 i 9 czerwca.

  „Kobieta na dachu” i w Kinie Oskard

  W tym roku będziemy gościć znaną i cenioną aktorkę filmową i teatralną Dorotę Pomykałę. Za rolę Miry w „Kobiecie na dachu” otrzymała nagrodę na nowojorskim Tribeca Film Festival, gdyńskim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Orła za najlepszą główną rolę kobiecą.
  Dawno nie było w polskim filmie tak pięknie, a zarazem boleśnie nakreślonego portretu kobiety po sześćdziesiątce, wyrazistego, choć bardzo subtelnego i oszczędnego w środkach. Tuż po seansie zapraszamy na spotkanie z Dorotą Pomykałą oraz reżyserką i scenarzystką „Kobiety na dachu” Anna Jadowską, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Aktorkę podczas OKFA będzie można zobaczyć również w krótkim metrażu biorącym udział w konkursie – „Moje Stare” Nataszy Parzymies. 9 czerwca, g. 18.30, bilety tylko 20 zł (film + spotkanie)

  Co się stanie, gdy znika kobieta?

  A co powiecie na intrygujące, zanurzone w specyficznym klimacie kino drogi? Jest i taka propozycja. Nie przegapcie „Roving Woman” - pełnometrażowego debiutu fabularnego Michała Chmielewskiego o kobiecie, która tracąc dom i środki do życia, wyrusza w podróż w poszukiwaniu pewnego mężczyzny. Producentem filmu jest legendarny reżyser Wim Wenders. W rolach głównych występują Lena Góra („Król”) i nominowany do Oscara John Hawkes („Do szpiku kości”). 8 czerwca, g. 18.30, bilet 15 zł

  Dziecięcy świat

  Sporą dawkę emocji przyniesie obsypany nagrodami film dokumentalny Lidii Dudy „Pisklaki”. Siedmiolatkowie Zosia, Oskar i Kinga zabierają widza w podróż do świata dziecięcej empatii, artystycznej ekspresji, humoru i siły charakteru. Świata, w którym przyjaźń, miłość i bliskość są niezbędne, by przeżyć najtrudniejsze chwile w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. 11 czerwca, g. 19.00, bilet 15 zł

  Bez tego pokazu filmów nasz festiwal byłby niekompletny. Seans ma już sporą grupę fanów, a my wciąż czekamy na nowych. W niedzielę 11 czerwca o 11.00 pokażemy wyjątkowy zestaw THE BEST OF O!PLA 2023 - „TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!” prezentujący najnowsze polskie filmy animowane skierowane do dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-10 lat). Tytuły brały udział w 11. Ogólnopolskim Festiwalu Animacji O!PLA 2023. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Oskardu.

  Republika na nowo

  Muzycznym wydarzeniem OKFA będzie koncert charyzmatycznego trójmiejskiego artysty Tymona Tymańskiego, który wraz z kwartetem Cztery Czwarte wykona piosenki legendarnej Republiki, uświetniając galę wręczenia nagród.
  Tymon podjął się muzycznej konfrontacji z nowofalową legendą lat 80. i nagrał płytę z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego, aranżując je w odmienny, nowatorski sposób. Muzyka jest wypadkową wieloletnich doświadczeń sceniczno-produkcyjnych Tymańskiego, oscylującą na pograniczu postrocka, postjazzu i nowoczesnej elektroniki. 10 czerwca, g. 19.00, bilet 60 zł

  Najlepsi z najlepszych raz jeszcze

  Skoro gala wręczenia nagród, to stanie się jasne, które filmy najbardziej docenili nasi jurorzy. Tym samym będzie można w niedzielę 11 czerwca o g. 17.00 zobaczyć filmy nagrodzone podczas tegorocznej edycji OKFA. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Oskardu.

  Ponadto podczas Festiwalu 8 czerwca (14.00-18.00) i 9 czerwca (10.00-14.00) odbędą się także warsztaty z animacji poklatkowej dla dorosłych. Natomiast 10 czerwca w warsztatach scenariopisarskich z Magdaleną Wleklik wezmą udział autorzy filmów uczestniczący w festiwalu.

  Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
  Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.
  Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Wielkopolskiego.
  Współorganizator: Miasto Konin
  Patronat honorowy: Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina, UNIQA Światowa Unia Filmu Niezależnego
  Patronat artystyczny: Szkoła Filmowa w Łodzi, Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM
  Partner honorowy: Federacja Niezależnych Twórców Filmowych
  Partnerzy: Nagrody im. Jana Machulskiego, Biblioteka Scenariuszy Filmowych, Powiat Koniński, Konińska Fundacja Kultury, Koniński Dom Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Legalna Kultura
  Sponsorzy: ZUO Sp. z o.o. w Koninie, UNIQA Konin, PKS w Koninie S.A., Drukarnia Print Terminal, Energo Tech, Pensjonat nad Zalewem
  Patronat medialny: TVP Kultura, Kino, TVP 3 Poznań, Kultura u Podstaw, PRESTO Muzyka Film Sztuka, Filmosfera, LM.pl pierwszy portal w regionie, Przegląd Koniński, Info Konin, TV Wielkopolska, Głos Koniński, RMF MAXX zaprasza, Radio Konin, Radio Supernova, Konin nasze miasto, Meloradio.

  Program OKFA, szczegóły: www.ckis.konin.pl | www.okfa.ckis.konin.pl

   

 • pt
  09
  Cze
  2023
  18:30CKiS - DK Oskard w Koninie

  Wyjątkowe rozmowy o kinie na 69. OKFA.

  Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych OKFA to nie tylko prezentacje krótkich metraży, ale także pokazy specjalne, filmowe spotkania i rozmowy z twórcami. Tak będzie i tym razem, podczas 69. już odsłony naszego festiwalu.

  Dorota Pomykała jest uznaną aktorką teatralną, telewizyjną i filmową. Debiutowała na deskach Starego Teatru w Krakowie, dzisiaj jest członkinią zespołu aktorskiego tej sceny. Na dużym ekranie po raz pierwszy mogliśmy ją oglądać w wielokrotnie nagradzanym debiucie kinowym Agnieszki Holland „Aktorzy prowincjonalni”.

  W ostatnim czasie uznanie krytyków i publiczności przyniosła jej rola Miry w filmie „Kobieta na dachu”. Aktorka otrzymała za tę kreację nagrodę za najlepszy występ w filmie międzynarodowym na nowojorskim Tribeca Film Festival, nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Orła za najlepszą główną rolę kobiecą. I właśnie z tym niezwykłym obrazem Dorota Pomykała przyjedzie do Konina.

  Mira wstaje wcześnie rano, rozwiesza pranie, gotuje obiad, kupuje pokarm dla rybek i… z nożem kuchennym napada na bank. Bohaterka to zbliżająca się do emerytury położna, matka dorosłego syna i żona męża, który o niej zapomniał. Kilka pozornie drobnych finansowych decyzji sprowadza na nią katastrofę, która kompletnie przemebluje jej rzeczywistość: domową, zawodową, psychiczną.

  Po seansie zachęcamy do udziału w spotkaniu, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Jego rozmówczyniami będą Dorota Pomykała, a także reżyserka i scenarzystka „Kobiety na dachu” Anna Jadowska – twórczyni nagradzana na festiwalu w Gdyni, nominowana do Polskich Nagród Filmowych Orły. Warto nadmienić, że Anna Jadowska w tym roku zasiądzie w jury OKFA.

  Na pokaz specjalny i spotkanie po nim zapraszamy w piątek 9 czerwca o 18:30 do CKiS-DK Oskard.

  Bilety w cenie 20 zł do kupienia w kasie Oskardu i online ckis.konin.pl

 • sob
  10
  Cze
  2023
  19:00CKiS - DK Oskard w Koninie

  Gwiazdą wieczoru galowego 69. OKFA – Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych będzie Tymon Tymański – jedna z bardziej znaczących osobowości polskiej kultury niezależnej.

  Wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo współlider zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out, Mu.

  Skomponował muzykę do filmów: „Sztos”, „Przemiany” i „Wesele”. Jest także kompozytorem muzyki do filmu animowanego „Jak bóg Maior utracił tron” (1993) z cyklu „Czternaście bajek z Królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego. W 2007 zaczął pisać scenariusz offowego musicalu „Polskie gówno” (2015). W czerwcu 2014 film zdobył główną nagrodę w kategorii Inne spojrzenie na Polskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, natomiast w lipcu 2015 został wyróżniony Grand Prix oraz nagrodą za muzykę na koszalińskim festiwalu Młodzi i Film. W latach 2006–2009 prowadził w TVP program kulturalny Łossskot. W 2022 roku podjął studia reżyserskie w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

  „Republika”to projekt Tymona Tymańskiego, w którym trójmiejski artysta podjął się muzycznej konfrontacji z nowofalową legendą lat 80.

  Tymański rozpoczął pracę nad „Republiką” wraz ze swym kwartetem Cztery Czwarte na jesieni 2020 roku, wykonując piosenki toruńskiej supergrupy na koncertach. Niedługo po premierze jego solowego debiutu, dobrze przyjętych „Paszkwili”, Tymański wszedł do studia, żeby wybrać piosenki Republiki i zaaranżować je na odmienny, nowatorski sposób. Płyta „Republika” Tymona Tymańskiego z towarzyszeniem grupy 4/4 oraz z udziałem specjalnych gości ukaże nakładem wydawnictwa Agora.

  W nagraniach wzięli udział: songwriter Ziemowit Kosmowski (Iex-Brak, ex-Rendez Vous), gitarzysta Zbigniew Krzywański (ex-Republika), saksofonista Jacek Rodziewicz (ex-Republika, ex-Kobranocka), pianista Leszek Możdżer (ex-Miłość), songwriter Roman Puchowski (ex-Von Zeit) i znakomita wokalistka młodej generacji Natalia Capelik-Muianga. Dodatkowo na płycie można usłyszeć trójmiejskich saksofonistów Ireneusza Wojtczaka i Michała Jana Ciesielskiego, trębacza Dawida Lipkę (Zgniłość, Nyoko), perkusistę Jacka Prościńskiego (Mu, Lasy), kontrabasistę Macieja Sadowskiego oraz stałych członków formacji 4/4 – gitarzystę i producenta Marcina Gałązkę (Alfah Femmes), pianistę Michała Wandzilaka oraz perkusistę Tomasza Kopra (Zgniłość, Nyoko, Alfah Femmes).

  Muzyka jest wypadkową wieloletnich doświadczeń sceniczno-produkcyjnych Tymańskiego, oscylując na pograniczu post rocka, post jazzu i nowoczesnej elektroniki.

  Żaden polski zespół nie wywołał na mnie tak piorunującego wrażenia jak „Republika”, mówi Tymański.

  Uczyłem się pisać polskie teksty, nieustannie konfrontując z charyzmatyczną rockową poezją Ciechowskiego. Pojawienie się Republiki było wielkim wyłomem w polskiej muzyce rozrywkowej. Zainspirowało wielu rodzimych twórców, kierując ich w stronę oryginalnych, artystycznie wartościowych poszukiwań. Jestem coś winien Grzegorzowi i spółce, stąd potrzeba indywidualnego rozliczenia się z tamtą muzyką.

  bilety 60 zł w kasie Oskardu oraz online ckis.konin.pl

 • pt
  16
  Cze
  2023
  19:30Kino Oskard w Koninie

  Nominowany do Oscara za swoją zachwycająca rolę Paul Mescal w fenomenalnym duecie z debiutującą na wielkim ekranie Frankie Corio, którą okrzyknięto odkryciem roku. Najlepszy film roku według redakcji IndieWire, The Guardian oraz Sight and Sound. Małe-wielkie arcydzieło, czuły jak „C’mon, C’mon”, chwytający za serce jak „The Florida Project” film produkcji nagrodzonego Oscarem Barry’ego Jenkinsa („Moonlight”).

   

  Czarny koń sezonu nagród, już ponad 200 nominacji i wyróżnień; m.in. nominacja do Oscara, 7 nagród BIFA, w tym dla Najlepszego Filmu, 4 nominacje BAFTA, 4 nominacje Gotham Awards, 5 nominacji Film Independent Spirit Awards. Jeden z najlepiej ocenianych filmów ostatnich miesięcy: 95% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes i Metacritic.

   

  Przed seansem komentarz Łukasza Maciejewskiego, a po seansie zapraszamy na rozmowę o filmie, którą poprowadzi Aleksandra Kwiatkowska.

   

  bilet w kasie Oskardu oraz online ckis.konin.pl

Konin
21.1
°C
67
%
13
km/h
0.0
mm
86
%