Wydarzenia
-
śr18Maj202218:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie
Czy ktoś jeszcze słucha muzyki? A jeśli nawet słucha, to czy słyszy? Czy ma czas się nią interesować? Może niepotrzebnie załamujemy ręce, bo tak naprawdę to powrót do hołubionego „kiedyś-to-było”, kiedy to muzyka była integralnym elementem rzeczywistości. Niezbędnym spoiwem, nawet jeśli tylko jako tło uczty albo darcia pierza.
A może nowe technologie aktywizują biernych odbiorców, dają nam narzędzia ułatwiające tworzenie? Jeśli tak, to co z tego wynika dla nas i dla tzw. sztuki?
Na spotkanie z Piotrem Tkaczem zapraszamy w środę 18 maja o 18:00 do Galerii Wieża Ciśnień. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Piotr Tkacz – krytyk muzyczny, didżej, animator kultury grający i organizujący koncerty oraz inne wydarzenia od 2008 roku. Współtwórca festiwalu FRIV oraz cyklu za duszno, w latach 2015-16 koordynator programu muzycznego Centrum Amaran. Jako publicysta stale współpracuje z magazynem „Glissando”, „Ruchem Muzycznym”, portalami Czaskultury.pl i Kultura u podstaw oraz Radiem Kapitał. Występował m.in. w Amsterdamie, Oslo, Szanghaju, Shenzhen, Pradze, Ostrawie, Budapeszcie. Gościnne wykłady dawał m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, w Kulturhauz w Toruniu, BioCentral w Hradcu Králové oraz na FAMU w Pradze. Współpracował z takimi festiwalami jak Animator, Malta, Musica Electronica Nova, Sanatorium Dźwięku, Mediations Biennale, Nowa Siła Kuratorska.
-
pt20Maj2022nie22Maj202219:00CKiS DK Oskard
Dajcie się wciągnąć w muzyczny świat improwizacji, lekkiego frazowania i mistrzowskiej wirtuozerii. W maju CKiS DK Oskard zabiera Was, od 20 do 22 maja, na nieprzewidywalny i pełen emocji 29. JAZZ FESTIVAL JAZZONALIA.
Wydarzenie rozpocznie się od mocnych, kobiecych akcentów. W piątek będzie można usłyszeć Agę Derlak w nowym projekcie. Do jej quintetu dołączyła Basia Derlak oraz Jerzy Małek. I tak powstał… Aga Derlak Septet. W tym projekcie dźwięk spotyka się ze słowem, czyli wierszami, które artystka napisała na przestrzeni ostatnich miesięcy. Wieczorem podamy balsam na uszy i dla duszy. Spotkamy się z Agą Zaryan, która w czasie pandemii wypracowała z zespołem zupełnie nowe brzmienie i piękne kompozycje.
Jazzomaniaków zaprosimy także na nocne granie. W Klubokawiarni NOT odbędzie się jam session w wykonaniu Marty Rubik Quintet. Jeżeli lubicie nowoczesny jazz z domieszką muzyki ilustracyjnej, folku i muzyki klasycznej – to zdecydowanie propozycja dla Was.
Sobota będzie wyjątkowa – zapraszamy na Wieczór Prezydencki. Tego dnia Konin na chwilę zamieni się w… Trójmiasto. Na scenie wystąpią muzycy, którzy przyjadą znad Zatoki Gdańskiej. Wieczór rozpocznie koninianin z urodzenia – Jacek Rodziewicz, który z zespołem Rodziewicz Quartet zabierze nas w muzyczną podróż po swojej najnowszej płycie „ROJAZZVITCH”. W sobotę zawita do nas także Leszek Możdżer, który tym razem wystąpi solo. Wirtuozerski warsztat, niezwykła muzyczna wyobraźnia i charyzmatyczna osobowość to gwarancja dobrego wieczoru.
Tego dnia nie zabraknie także jam sassion. W świat improwizacji zabiorą nas trójmiejscy muzycy – saksofonista Dariusz Herbasz oraz Leszek Dranicki, gitarzysta i wokalista.
Festiwalowa niedziela to spotkanie z jednym z największych artystów polskiej sceny muzycznej ze Stanisławem Soyką, który zagra z Big Bandem PSM I i II st. w Koninie.
Wydarzenie poprowadzi dziennikarz muzyczny Andrzej Zieliński (Program 2 Polskiego Radia). Podczas festiwalu będzie można zwiedzać wystawę finałową 3. Międzynarodowego Konkursu Plakatu „We Want Jazz“. Na fanów muzycznych biografii będzie czekać słuchowisko: „Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko”. To historia oparta na faktach, ale nie zabraknie w niej też fikcyjnych akcentów.
Program:
20.05.2022 r. | piątek
19.00 sala widowiskowa CKiS DK Oskard
Aga Derlak Septet
Aga Zaryan
22.30 Klubokawiarnia NOT: * Marta Rubik Quintet – jam session
22.30 Kino Konesera: * Słuchowisko w Kinie „Istnienie poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” w reż. Michała Chołki21.05.2022 r. Wieczór Prezydencki | sobota
19.00 sala widowiskowa
Rodziewicz Quartet
Leszek Możdżer solo
22.30 Klubokawiarnia NOT: * Dariusz Herbasz & Leszek Dranicki – jam session
22.30 Kino Konesera: * Słuchowisko w Kinie „Istnienie poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” w reż. Michała Chołki22.05.2022 r. | niedziela
18.00 sala widowiskowa: Big Band PSM I i II st. w Koninie feat. Stanisław Soyka
20:15 Kino Konesera: * Słuchowisko w Kinie „Istnienie poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” w reż. Michała Chołki
* Wstęp wolny za okazaniem karnetu. Liczba miejsc ograniczona.Trzydniowe karnety w cenie 180 zł do kupienia w kasie CKiS DK Oskard lub online: http://jazzonalia.konin.pl/karnety/ oraz www.ebilet.pl
-
czw26Maj202218:00Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie
Każdy z filmów to odrębna podróż, zarówno w warstwie wizualnej, jak i treściowej. Łączy je dominanta nierealności i onirycznego charakteru.
Przestrzeń rozdarta pomiędzy jawą a snem, introwertyczna, pełna drobnych wzruszeń i niepokojów, gdzie rozmyślania z życia współczesnego człowieka przedstawione zostały w sposób metaforyczny i poetycki.
W filmach zastosowane zostały różne techniki m.in. obrazy powstałe w wyniku pracy na makietach, zlepek zdjęć, rysunków i malarstwa, łączenie elementów rzeczywistych z obrazem na ekranie komputera. Całości dopełnia autorska ścieżka dźwiękowa oraz własne kompozycje muzyczne.
W programie pokazu następujące filmy:
„Dzień ogólny” 2016
„Odległość” 2016
„Bezsenność” 2017
„Spacery nasenne” 2017
„Motyle i samoloty” 2017
„Listy z wydm” 2017
„Zamknięte drzwi nie skrzypią”2018
„Dym z herbaty” 2019
„Okamgnienie” 2021Rafaela Jasionowicz - artystka wizualna. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2013). Ukończyła Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych.
Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych m.in. „Odległość”, „Czas opadania”, „Gęsty poziom” oraz projekcji filmów eksperymentalnych np. „Zmrok”, „Wszystko się jeszcze wydarzy”.
Aktywność w różnych obszarach sztuki: film eksperymentalny, fotografia, rysunek, wideo, obiekt, instalacja, kompozycja muzyczna, poezja. -
pt10Cze202218:30CKiS DK Oskard
Gościem festiwalu filmowego OKFA jest aktor Łukasz Simlat, z którym widownia spotka się po projekcji filmu „Sonata”.
To pełnometrażowy debiut fabularny reżysera i scenarzysty Bartosza Blaschke – laureata OKFA 2017. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę za profesjonalny debiut aktorski dla Michała Sikorskiego.
Ta niewiarygodna historia wydarzyła się naprawdę! Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenia swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.
Niesamowicie imponuje, z jaką pewnością Blaschke idzie przed siebie – tam, gdzie inni tonęliby już w lukrze i łzawości, twórca wynurza się w kapoku wypełnionym dystansem, rzeczowością i konkretem. Artur Zaborski, Elle
Prowadzenie spotkania: Łukasz Maciejewski.
bilety 20 zł (spotkanie i film "Sonata") tutaj lub w kasie Oskardu
www.okfa.ckis.konin.pl
Nadchodzące wydarzenia:
-
śr18Maj2022
-
pt20Maj2022nie22Maj2022
-
czw26Maj2022
-
pt10Cze2022