infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Dwie styczniowe rocznice

wtorek Styczeń 19, 2021

76. rocznica wyzwolenia Konina i 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego zostaną uczczone w tym tygodniu w Koninie.

20 stycznia o 11.00 władze miasta i przedstawiciele organizacji społecznych oddadzą hołd tym, którzy zginęli 76 lat temu w dniu wyzwolenia Konina spod okupacji hitlerowskiej. Na Placu Wolności, pod tablicą upamiętniającą śmierć dwóch koninian: Lucjana Ptaka i Aleksandra Miłkowskiego, którzy zginęli ratując załogę płonącego radzieckiego czołgu, złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Wiązanki i znicze będą złożone na grobie żołnierzy radzieckich, na cmentarzu parafialnym przy ul. Staromorzysławskiej oraz na zbiorowej mogile żołnierzy polskich poległych w latach 1939-45 znajdującej się na cmentarzu przy ul. Kolskiej.

22 stycznia o 13.00 na Wale Tarejwy zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Zygmunta Waryłkiewicza - oficera wojsk powstańczych w 1863 r. Zygmunt Waryłkiewicz to uczestnik walk m.in. pod Cieplinami, Krzywosądzem i Nową Wsią, aresztowany przez władze rosyjskie, przewieziony do Konina i postawiony przed wojennym sądem polowym jako „organizator band powstańczych”. Skazany na śmierć, rozstrzelany na konińskim błoniu 5 listopada 1863 r. w wieku 26 lat. Tablica została umieszczona na ponad 3,5 tonowym głazie z odkrywki Tomisławice, który przekazała miastu firma PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin. W 158. rocznicę Powstania Styczniowego przy głazie upamiętniającym ojca Maksymiliana Tarejwo - kapelana wojsk powstańczych złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Ze względu na pandemię uroczystości będą miały skromny charakter i odbędą się zgodnie z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
6.5
°C
78
%
15
km/h
0.0
mm
0
cm
100
%
Nadchodzące wydarzenia: