infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Dwa areszty za znęcanie się nad rodziną

wtorek Listopad 19, 2019

Sąd Rejonowy w Turku na wniosek prokuratora oraz policjantów zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące dwóch mężczyzn podejrzanych o znęcanie się nad swoimi bliskimi.

Jeden z nich podejrzany jest o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad swoimi rodzicami, natomiast drugi nad swoim ojcem. Teraz mężczyznom grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Pierwszy z agresywnych mężczyzn został zatrzymany 7 listopada br. Śledczy ustalili, że od lipca do listopada tego roku 30-latek znęcał się nad swoimi rodzicami stosując przemoc psychiczną i fizyczną – wyzywał, uderzał, popychał i groził im pozbawieniem życia. Ponadto mężczyzna w kilkakrotnie uszkodził mienie należące do jego rodziców. Trafił do policyjnej celi, a policjanci gromadzili przeciwko podejrzanemu materiał dowodowy. Robili wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo pokrzywdzonym. Zatrzymany mężczyzna usłyszał w sumie pięć zarzutów za znęcanie i uszkodzenie mienia. Sąd Rejonowy w Turku przychylił się do wniosku prokuratora i policjantów i zastosował wobec 30-latka areszt na okres 3 miesięcy.

Drugi z podejrzanych 26-letni mężczyzna został zatrzymany 12 listopada br. po interwencji, którą zgłoszono policjantom. Mężczyzna w okresie od sierpnia do listopada tego roku znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoim ojcem. Zebrane przez śledczych materiały pozwoliły na przedstawienie podejrzanemu zarzutu znęcania się psychicznego i fizycznego, w ten sposób, że mężczyzna popychał, szarpał, bił, groził pozbawieniem życia i używał wobec pokrzywdzonego słów obelżywych. Temu mężczyźnie poza znęcaniem przedstawiono dwa zarzuty za kradzieże oraz jeden zarzut za uszkodzenie mienia na szkodę ojca. Na wniosek turkowskiej prokuratury miejscowy sąd zastosował wobec 26-latka środek zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w jednym z aresztów śledczych. Mężczyznom grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci przypominają, że przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie bliskich jest przestępstwem takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zgodnie z art. 207 Kodeksu Karnego kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeżeli czyn popełniony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli następstwem jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 lat.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
28.0
°C
58
%
11
km/h
0.0
mm
86
%
Nadchodzące wydarzenia: