infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Duże wygrane mogą pogłębiać uzależnienie od hazardu

piątek Maj 13, 2022

Jak wynika z najnowszych badań polskich i francuskich naukowców, wysokość wygranych ma bezpośredni wpływ na ryzyko uzależnienia się gracza od hazardu.

Wygrane nie muszą być ogromne. Wystarczy, że otrzymana kwota zaskoczyła gracza i wywołała w nim chęć ponownego wygrania co najmniej takiej samej sumy.

Jak mówi dr Bernadeta Lelonek-Kuleta z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, badaczy interesowało, jak zachowują się gracze po otrzymaniu wygranych różnej wielkości. W eksperymentach wzięło udział 3736 osób, które grają w kasynach internetowych, loteriach i zakładach sportowych.

W pierwszych etapach badanie wykazało, że najbardziej atrakcyjnym czynnikiem skłaniającym do kontynuowania gry nie jest sam proces, ale prawdopodobieństwo wygranej. Chociaż rozrywka, skrajne emocje, podniecenie, możliwość otrzymania bonusów powitalnych bez depozytu i innych nagród również odgrywają swoją rolę.

Najbardziej ekscytującym odkryciem było to, że to nie wysokość wygranej wpływa na chęć dalszej gry, ale jej wartość dla gracza. Zjawisku temu nadano nawet nazwę - sensowna wygrana.

W badaniu około 40% graczy z Polski miało znaczącą wygraną, podczas gdy 20% z nich miało ją tylko raz. Jednocześnie 15% graczy twierdzi, że znaczące wygrane trafiły do nich kilka razy.

Większość szczęśliwców nie podawała kwoty, ale twierdziła, że znacząca wygrana to kwota, którą można dodać do rodzinnego budżetu i która będzie odgrywać rolę w przyszłości. Niektórzy zauważyli, że udało im się wygrać znaczną kwotę w okresie poprzedzającym święta lub ważne wydarzenia, grając na niskie stawki.

Spośród tych, którzy w końcu odkryli kwotę, ci, którzy powiedzieli, że wygrali znaczące sumy, mówili o kwotach od 1000 zł wzwyż. Według nich, takie kwoty można wydać na zakupy w supermarkecie lub w Internecie, więc przeznaczanie tych pieniędzy na dalszą grę nie ma sensu i należy je wycofać.

Ponadto badania wykazały, że osoby, które miały szczęście zdobyć kilka wygranych, są bardziej podatne na uzależnienie w przyszłości.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
7.4
°C
92
%
14
km/h
0.0
mm
0
cm
100
%
Nadchodzące wydarzenia: