infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Dlaczego sprzedawcy powinni oferować płatności online swoim klientom

środa Maj 5, 2021

Z najnowszych badań o zachowaniu polskich konsumentów w internecie „E - commerce w Polsce 2020”, które przeprowadziła firma badawcza Gemiuswynika, że codziennie prawie 29 milionów osób loguje się do sieci.

Przez cały 2020 rok Polacy dokonali zakupów online o wartości 100 miliardów zł. To o wielewięcej, niż prognozy, które powstały w okresie przed pandemią. Początkowo sądzono, że wzrost wydatków będzie mniejszy i osiągnie w 2020 roku zaledwie 70 miliardów zł. Zagrożenia związane z COVID-19 zmobilizowały Polaków do korzystania z zakupów i płatności online w nieobserwowanej do tej pory skali. W raporcie Gemius możemy przeczytać, że dla prawie 57% internautów motywacją do zakupu jest dostępność na stronie sprzedawcy różnych form płatności. Bez wątpienia rok 2020 był przełomowym dla wszystkich operatorów oferujących płatności elektroniczne; największymi beneficjentami tego procesu, były polski system płatności elektronicznych, płatności Blik w kasynach online, a także portfele elektroniczne. Aż 70% konsumentów dokonując transakcji zakupu, wybierało szybkie płatności elektroniczne. Najrzadziej decydowano się na transakcje wykorzystujące kody QR, SMS oraz płatności za pobraniem przy odbiorze.

Płatności online umożliwiają bardzo szybkie i wygodne zakupy. Oferowane w Polsce metody płatności, są przede wszystkim tanie i bezpieczne. Operatorzy nie doliczają żadnych opłat manipulacyjnych, a sam proces przesłania należności zajmuje zaledwie kilka sekund – pieniądze wpływają odrazu na konto sprzedawcy. Nowoczesne systemy księgowości, automatycznie zapisują transakcje, dzięki czemu oszczędza się czas i redukuje koszty związane z obsługą. Powszechnie wykorzystywane do tej pory elektroniczne przelewy bankowe, były obarczone dużą ilością błędów, powstałych głównie w trakcie wypełniania formularzy do realizacji przelewów. Klienci wpisywali nieprawidłowe numer kont oraz kwoty, a należności wpływały na konta sprzedawców dopiero po kilku dniach.

Nowoczesne systemy płatności online korzystają z zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Wszystkie wrażliwe dane podczas połączenia między stronami transakcji są kodowane i odczytywane jedna nie na urządzeniach, które bezpośrednio się komunikują, czyli komputerach lub smartfonach. Serwery niemają dostępu do zaszyfrowanych danych np. hasła użytkownika. Ponadto powszechnie stosowane są zabezpieczenia z wykorzystaniem protokołu HTTPS, który do minimum ogranicza możliwość przechwycenia i zamiany przesyłanych danych.

Gdy płacimy w sklepach, które znajdują się poza Polską i obsługują jedynie płatności w EUR, USD lub innej walucie, to korzystając z portfeli elektronicznych unikniemy, czasami bardzo dużych, opłat związanych z wymianą walut. Dodatkowo podczas płatności tradycyjnym przelewem lub kartą, bank przeliczy nasze pieniądze według kursu międzybankowego, który często jest kilkukrotnie większy od tego, który proponują operatorzy nowoczesnych metod płatności. Dzięki korzystaniu z płatności elektronicznych możemy zaoszczędzić naprawdę ogromne kwoty.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
28.9
°C
57
%
8
km/h
0.0
mm
41
%
Nadchodzące wydarzenia: