infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Bezpieczne wakacje

środa Czerwiec 19, 2019

Jak bezpiecznie spędzić wakacje przypominają lekarze PPOZ. Nieważne, czy ten czas spędzimy w domu, czy na wyjazdach musimy pamiętać, że brawura i lekkomyślność mogą zakończyć się tragicznie.

Korzystajmy z wymarzonej swobody i wolności z rozsądkiem i rozwagą - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ. Lato to przede wszystkim słońce. Kąpiele słoneczne są zalecane ze względu na witaminę D, jednak wysokie temperatury mogą być zabójcze dla organizmu, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Gdy temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza, wzrasta zagrożenie udarem cieplnym. Niekontrolowane, długotrwałe przebywanie na słońcu może także doprowadzić do poważnych poparzeń.

Po sezonie letnim do naszych gabinetów częściej zgłaszają się pacjenci narzekający na przebarwienia i zmiany na istniejących już znamionach. Nie zawsze jest to nowotwór, jednak zdarzają się i takie przypadki. Słońce ma dobrotliwy wpływ na nasze zdrowie, ale tylko wtedy gdy wiemy, jak z niego korzystać. Absolutnie nie wolno wychodzić na plażę, czy spacerować w upały bez wcześniejszego zabezpieczenia się dobrym kremem z filtrem UV  - mówi Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ zalecają stosowanie kremów z wysokim filtrem UV, a także przypominają o ochronie głowy (kapelusz, czapka, chusta). W upały powinno się też wypijać więcej płynów. Dziennie zaleca się nawet dwa litry, najlepiej wody mineralnej. Przy wysokiej temperaturze nie jest wskazane spożywanie lodów. Najłatwiej wtedy o infekcje. Wystrzegajmy się spożywania posiłków w niesprawdzonych barach i punktach gastronomicznych. Latem częściej dochodzi do zatruć salmonellą.

Przyjemną ochłodę dla organizmu dostarczają kąpiele w wodzie. Lekarze PPOZ radzą, aby unikać niestrzeżonych kąpielisk i nie wskakiwać do wody, gdy organizm jest rozgrzany. Może dojść do szoku termicznego, a nawet śmierci. Ogromnym zagrożeniem jest skakanie na główkę w miejscach do tego nie wyznaczonych i gdy grunt jest nieznany. Uderzenie głową o dno może skończyć się kalectwem - ostrzega szefowa PPOZ.

W upalne dni warto zadbać o wzmacniającą i lekkostrawną dietę. W menu powinny się znaleźć produkty wspomagające produkcję melaniny i dostarczające witaminy A (wątróbka, ryby, żółte sery i żółtka jaj).

Bombą witaminową są także owoce i warzywa sezonowe: truskawki (sezon w pełni), papryka, pomidory, cytryny, pomarańcze, kiwi (witamina C - wzmacnia skórę i ma działanie odtruwające). Na zdrowie i urodę wpływ mają rośliny strączkowe, melony, marchewka, szpinak - zapobiegają odwodnieniu i utrzymują opaleniznę

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
25.0
°C
49
%
20
km/h
0.0
mm
28
%
Nadchodzące wydarzenia:

Brak wydarzeń