infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Bezpieczne ferie

wtorek Styczeń 15, 2019

Uczniowie szkół z kilku województw (m.in. Wielkopolski) rozpoczynają ferie zimowe. Tradycyjnie lekarze PPOZ przygotowali „mały kalejdoskop” bezpiecznych ferii.

Dla uczniów i ich rodziców. Tegoroczne ferie zimowe w Wielkopolsce rozpoczynają się 14 stycznia          i potrwają do 27 stycznia. Z wypoczynku skorzystają tysiące uczniów naszego województwa. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków – śnieżna aura ma sprzyjać amatorom przygód na górskich stokach. Ruch na świeżym powietrzu to nieocenione dobrodziejstwo, szczególnie dla młodego organizmu spędzającego długie godziny nad książkami. To świetna okazja na dotlenienie mózgu i poprawy kondycji fizycznej. Zachęcamy do zabaw na śniegu, ale radzimy unikać ryzykownych sytuacji. Do zjazdów na sankach wybierajmy miejsca z dala od ruchliwych ulic            i skrzyżowań. Łyżwiarze powinni korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na zamarznięte tafle jezior, kanałów, czy stawów. Lód, nawet jeśli z pozoru wydaje się gruby, w każdej chwili może się załamać – ostrzega Bożena Janicka.

Wychodząc na powietrze, bardzo ważny jest sposób ubierania dostosowany do panującej temperatury, tak aby organizmu ani zbytnio nie wychłodzić, ani nie przegrzać. Na głowie zawsze powinna być czapka, a na szyi szal. Bardzo ważne są rękawice i ciepłe, nieprzemakalne buty. Na stoku głowę powinien chronić kask, a oczy przeciwsłoneczne okulary lub gogle. Twarz sparujemy kremami z filtrem UV. Minusowe temperatury, mroźny wiatr       i rażące słońce to prawdziwa mieszanka wybuchowa dla cery.

Gdy zimno, organizm domaga się ciepła, także od środka. Dlatego ważna jest dieta. W codziennym menu podstawą powinny być warzywa i owoce oraz pełnoziarniste pieczywo. Witaminy A, C i E, zwiększają odporność organizmu i regulują metabolizm (zalecane dostępne pomidory, papryka czerwona, brokuły, seler naciowy i pomarańcze). Jeśli zmarzniemy, nieoceniona jest gorąca herbatka z cytryną i imbirem oraz sok z czarnej porzeczki i dzikiej róży. Nasze porady kierujemy nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także i przede wszystkim do rodziców-mowią lekarze PPOZ.

W kraju, poza miejscem zamieszkania:mamy prawo skorzystać z pomocy lekarskiej w przychodni działającej w miejscu tymczasowego pobytu, w godz. 18.00- 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy należy zgłosić się do ambulatorium tzw. wieczorynki. W sytuacjach poważnego zagrożenia zdrowia pomocy, należy szukać w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w najbliższym szpitalu. Gdy znajdziemy się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych uzasadnione jest wezwanie karetki pogotowia ratunkowego wykręcamy numer alarmowy 999 lub 112.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
9.3
°C
89
%
6
km/h
0.0
mm
0
cm
3
%
Nadchodzące wydarzenia: