infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

7 wskazówek na temat zarządzania pieniędzmi dla rozwoju firmy

sobota Październik 17, 2020

Każdy właściciel firmy, która działa na rynku dłużej niż kilka tygodni powie ci, jak bardzo ważne jest zarządzanie pieniędzmi.

Kiedy musisz płacić comiesięczny ZUS nie chcesz przecież wpisywać w wyszukiwarkę takich terminów jak “Slottica opinie”, by znaleźć kasyno i wygrać w nim brakującą sumę. Ważniejszą rzeczą niż zysk przedsiębiorstwa jest bowiem jego płynność finansowa, która pozwala regulować zobowiązania, nie tylko wobec urzędów państwowych, ale również kontrahentów. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, jak ją zachować w twojej firmie.

Oddziel pieniądze firmy od własnych środków

Finanse w małej firmie, zwłaszcza jednoosobowej, potrafią być nieźle pomieszane. Codzienne wydatki, opłaty, faktury – wielu początkujących przedsiębiorców skupia się na prowadzeniu swojego biznesu, wydatki pokrywając z różnych kont, często dokładając do biznesu z własnych środków.

Zdaniem ekspertów to spory błąd. Może cię kosztować nie tylko nieuniknione straty finansowe, ale także problemy z fiskusem. Zwłaszcza jeśli nie zdecydujesz się na korzystanie z usług księgowych. Rozdzielne rachunki przydadzą się także, jeśli będziesz chciał sprawdzić jak ci idzie, czy ubiegać się o pożyczkę.

Monitoruj wydatki

Wielu właścicieli firm ma tendencje do wydawania niewielkich kwot na, wydawałoby się, potrzebne rzeczy. Obiad z kontrahentem opłacony z firmowej karty czy tusz do drukarki – to dość nieznaczne kwoty, które jednak dodane do siebie na koniec miesiąca zamieniają się w realne sumy.

Klara Czerwińska, ekspert ds. marketingu, ostrzega by szczególnie monitorować wydatki na reklamy w mediach społecznościowych. Wiele firm decyduje się reklamować np. na Facebooku, jednak ze względu na brak doświadczenia wydają na ten cel znacznie więcej niż powinny. A fakt, że rozliczenie następuje w dolarach sprawia, że w grę wchodzą także różnice kursowe, które potrafią znacząco zwiększyć kwotę na comiesięcznej fakturze.

Płać faktury na czas

Plagą polskiego biznesu są zatory płatnicze. Wynikają one z opóźnień w płatnościach, przez co przedsiębiorcy tracą miliony złotych. Wiele firm specjalnie narzuca też długie terminy płatności, by w praktyce skredytować swoja działalność kosztem kontrahentów.

Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz biznes, opóźnienia w płatnościach mogą być dla ciebie zabójcze. Zwłaszcza, że unijne przepisy pozwalają wierzycielowi narzucić dodatkową opłatę za odzyskiwanie należności. Dlatego warto zapisywać w kalendarzu terminy płatności, aby ich przypadkiem nie przegapić.

Pamiętaj, kto zalega ci z płatnością

Zarządzanie pieniędzmi i biznesem to także czasem konieczność upominania się o własne pieniądze. Nawet jeśli przepisy nie nakładają na ciebie takich obowiązków, warto prowadzić jakąś formę rejestru wystawionych faktur i oczekujących płatności.

Dzięki temu zawsze będziesz wiedział, kiedy powinieneś mieć środki na koncie i kiedy należy zadzwonić do nierzetelnego kontrahenta. Pamiętaj, że od tego roku mniejsze firmy dostały narzędzia, które pomogą odzyskać pieniądze z nieopłaconych faktur.

Ogranicz nieprzemyślane wydatki

Wielu przedsiębiorców nie myśli w ogóle o strukturze ich wydatków. To spory błąd, który może odbić się czkawką przy słabszym miesiącu – jeśli nie wiesz, na co wydajesz pieniądze, nie będziesz wiedzieć, z czego możesz zrezygnować najpierw.

Ta porada dotyczy także unikania wydatków, które są niepotrzebne w twojej firmie. Często słyszy się o “rejestrach firm” czy opłatach za wizytówkę w wyszukiwarce. W praktyce są to niezbyt skomplikowane oszustwa, w których to ty płacisz za niepotrzebne usługi.

Pomyśl o poduszce finansowej

Rada, która raczej kojarzy się z domowym budżetem może znaleźć zastosowanie również w twojej firmie. Środki finansowe, które pomogą w razie niespodziewanych wydatków, to coś o czym warto pamiętać. Warto te pieniądze mieć na koncie firmowym – ze względu na przepisy podatkowe.

Oczywiście z oszczędnościami też nie można przesadzać, bo możliwość inwestowania w rozwój firmy jest również bardzo ważna. Jak mówi stare przysłowie – niewykorzystane okazje potrafią się zemścić.

Negocjuj wszelkie umowy przed ich podpisaniem

Choć brzmi to jak rada dla szefa wielkiej korporacji, ma ona znaczenie również dla mniejszych przedsiębiorstw. Pamiętaj, nie musisz zgadzać się na pierwszą ofertę, jeśli chodzi o dowolną umowę – założenie firmowego telefonu czy otworzenie konta bankowego często wiążą się z możliwością negocjacji warunków.

I nie chodzi tu tylko o wysokość comiesięcznego rachunku, ale na przykład o czas na zapłatę faktury czy wysokość kar umownych. Choć raczej nie nastawiaj się na to, że w każdym miejscu uda ci się uzyskać lepszą ofertę niż klient “z ulicy”.

Podsumowanie

Początkujący przedsiębiorcy często stają przed wyzwaniem, jak zarządzać małą firmą. Zadanie to nie należy do najprostszych, jednak jeśli chcesz utrzymać się na rynku, będziesz musiał nauczyć się zarządzania dodatkowym budżetem. Bez tego raczej trudno będzie ci liczyć na odniesienie sukcesu.

 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
9.4
°C
89
%
5
km/h
0.0
mm
0
cm
100
%
Nadchodzące wydarzenia: