infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

5 maja – Światowy Dzień Higieny Rąk

niedziela Maj 5, 2019

Dbanie o higienę rąk to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod profilaktyki zdrowotnej.

Na dłoniach gromadzą się zabójcze bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, których największym wrogiem jest woda i mydło. Pamiętajmy o tym na co dzień, nie tylko z okazji 5 maja, Światowego Dnia Higieny Rąk - apeluje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Dziesięć lat temu Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła program Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka, który został skierowany na redukowanie liczby zakażeń poprzez promowanie higieny rąk na wszystkich poziomach ochrony zdrowia na całym świecie. Głównym celem Światowego Dnia Higieny Rąk, przypadającego na 5 maja, jest podniesienie świadomości o tym, że tak prosta czynność, jak mycie i dezynfekcja rąk przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa opieki, tak w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Statystyki mówią, że nawet 90 procent zakażeń szpitalnych można by uniknąć, gdyby higiena rąk była na wyższym poziomie.

Obowiązek mycia rąk, który powinien być nawykiem, często jest bagatelizowany. Szacuje się, że co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie do domu. Co drugi mężczyzna i co czwarta kobieta w Polsce nie myją rąk po wyjściu z toalety-mowią lekarze PPOZ.

O obowiązku częstego mycia rąk przypominają też Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Brudne ręce zwiększają ryzyko zarażenia się grypą, zachorowania na biegunkę, wirusowe zapalenie wątroby typu A, infekcje oddechowe, gronkowca, salmonellę, bąblowicę, owsicę, rotawirusy, glistę ludzką, giardiozę, czy toksokarozę.

Innym problemem jest fakt, że większość Polaków, nawet jeśli myje ręce, to i tak robi to nieprawidłowo. Mycie rąk powinniśmy zacząć od kciuka. Potem szorujemy skórę między palcami. Zawsze powinniśmy to robić 40-60 sekund przed jedzeniem, obowiązkowo po powrocie do domu, czy po wyjściu z toalety. O higienie rąk szczególnie należy pamiętać w szpitalach i placówkach ochrony zdrowia (tu wskazana jest dodatkowa dezynfekcja). Co ważne - nawyk mycia rąk już od najwcześniejszych lat powinni swym dzieciom wszczepiać rodzice.  To niby prozaiczna czynność, ale tak naprawdę podstawowa - podkreśla Bożena Janicka

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
23.6
°C
70
%
27
km/h
0.0
mm
94
%
Nadchodzące wydarzenia:

Brak wydarzeń