infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

3 sposoby na ochronę lakieru samochodu

środa Czerwiec 3, 2020

Ochrona lakieru samochodowego to zadanie trudne, ale możliwe do skutecznego przeprowadzenia.

Ewentualnym uszkodzeniom, wynikającym z ciągłego narażania pojazdu na czynniki atmosferyczne, kwasy i tłuszcze, można zapobiegać. Takie działania realizowane powinny być na bieżąco, gdyż z czasem powierzchnia auta zaczyna oksydować, matowieje i traci kolor, co pogarsza jego estetykę i trwałość. Sposobów na zabezpieczenie lakieru jest kilka. My skupimy się na trzech. Są to: wosk na mokro, powłoki ceramiczne i kwarcowe oraz folie transparentne.

1. Wosk na mokro

2. Powłoki ceramiczne i kwarcowe

3. Folie transparentne

Warto dodać, że na tych trzech metodach pula możliwości się nie kończy. Poszczególne sposoby różnią się wykonaniem oraz kosztem realizacji.

Wosk na mokro

Woskowanie samo w sobie tworzy na lakierze warstwę ochronną, sprawia, że brud osadza się wolniej, a drobne rysy stają się mniej widoczne. Jest to jednak czynność mocno angażująca, wymagająca mozolnego polerowania, co sprawia, że nie każdy ma chęć robić to regularnie. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest właśnie wosk na mokro. Preparat może być stosowany bezpośrednio po umyciu auta, co oszczędza czas przeznaczony na wysuszenie karoserii. Ważne jest jedynie, aby działać w optymalnej temperaturze powietrza: ani zbyt niskiej, ani zbyt wysokiej. Najlepszy byłby przedział pomiędzy 16 a 25 stopni Celsjusza. Zbyt intensywne słońce sprawi, że woda i wosk wyschną zbyt szybko i uniemożliwią działanie. Wosk na mokro aplikuje się na lakier za pomocą specjalnego aerozolu, co ułatwia jego równomierne nałożenie, także w niedostępnych zakamarkach.

Oferta rynkowa w zakresie preparatów do woskowania na mokro jest bogata i obejmuje produkty w różnej rozpiętości cenowej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej metody? Istotna jest w niej regularność. Cały proces powinno się powtarzać przynajmniej cztery razy w roku. Warto to robić zwłaszcza przed i po zimie.

Powłoki ceramiczne i kwarcowe

Innym sposobem zabezpieczenia lakieru jest stosowanie powłok ochronnych. Ich zaletę stanowi trwałość: pojedyncza aplikacja zapewnia spokój nawet na kilka lat. Minus, niestety, to znacznie wyższa cena, przekraczająca nawet długotrwałe woskowanie. Powłoki ceramiczne i kwarcowe sprawiają, że na lakierze powstaje dodatkowa warstwa ochronna, zabezpieczająca przed warunkami atmosferycznymi oraz zarysowaniami. Samochód wolniej się brudzi i znacznie łatwiej jest go umyć. Sama powłoka ceramiczna jednak w żaden sposób nie upiększy lakieru, a dodatkowo odbierze mu naturalną gładkość i poślizg. To efekt hydrofobowych właściwości i odpychania wody. Aby je nieco zniwelować, powłoki często nakłada się w dwóch warstwach: zasadniczej i wygładzającej, mniej odpornej, stanowiącej wykończenie.

Powłoka kwarcowa natomiast to mniej trwalsza i bardziej ekonomiczna opcja. W odróżnieniu od ceramiki kwarc dostępny jest w sprzedaży detalicznej. Utrzymuje się na samochodzie przez kilka miesięcy, maksymalnie do roku i zapewnia  ochronę przed warunkami atmosferycznymi, podkreślając głębię koloru i szklistość lakieru.

Folie transparentne

Popularnością cieszą się również folie transparentne, które skutecznie zabezpieczają przed warunkami atmosferycznymi, zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Mogą być bezbarwne lub kolorowe, co dodatkowo pozwala zmienić wygląd całego pojazdu. Oklejanie również wiąże się z dość wysokim kosztem. Metr kwadratowy folii to powyżej 100 złotych, inwestycja w cały samochód to konieczność wydania kilku tysięcy. W większości przypadków doliczyć trzeba także montaż, gdyż przy braku wprawy czynność ta jest skomplikowana i czasochłonna. Trwałość folii również szacuje się na kilka lat.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
23.9
°C
54
%
5
km/h
0.0
mm
85
%
Nadchodzące wydarzenia:

Brak wydarzeń