18październik2018

18 Październik 2018    |    Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Czas na zmiany

Czas na zmiany

Czego brakuje w Koninie? Czy Konin może być smart city ? Na te pytania odpowiadali kandydaci do parlamentu z listy Nowoczesna Ryszarda Petru.20151012 094553

Kandydaci mówili także o tym, że w Koninie ubywa mieszkańców. Konin, który w szczytowej formie demograficznej miał 85 tys. mieszkańców, dziś ma już tylko zaledwie 77 tys. Prognozy GUS przewidują dalsze spore spadki, według tych danych w 2030 roku Konin będzie miał zaledwie 67 tys. mieszkańców. Problem wyludniania się miast, zwłaszcza byłych miast wojewódzkich, jest już zjawiskiem dość powszechnym, ale czy nieuniknionym? Są miasta, które lepiej niż Konin radzą sobie z tym zjawiskiem- twierdzi Nowoczesna.

Spadek liczby ludności wynika z 2 czynników: pierwszy to  zmniejszająca się liczba urodzin nowych obywateli, drugi migracja za wykształceniem i pracą. Rząd musi skupić się na rozwiązaniu problemów demograficznych, samorządy mają wpływ na ten drugi czynnik. Mogą tworzyć atrakcyjne warunki gospodarcze i podnosić standard życia mieszkańców- mówili dziś kandydaci Nowoczesnej.

Tymczasem w Koninie opracowywane są kolejne strategie rozwoju gospodarczego regionu, które nie są skutecznie wdrażane; przyjęte mechanizmy realizacji zadań nie przynoszą efektów, a metody działań nie są zmieniane, brakuje wymiernych efektów w postaci satysfakcjonującej liczby pozyskanych inwestorów, wzrostu wskaźników rozwoju gospodarczego, ruchu turystycznego, wyników edukacyjnych; brakuje atrakcji dla mieszkańców miasta, czas to zmienić - deklarują kandydaci.