25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Nowy szef europejskich chadeków

Nowy szef europejskich chadeków

Nowym przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej został Francuz Joseph Daul. Otrzymał on we wtorek 112 z 124 głosów obradującego w Brukseli Zgromadzenia Politycznego tej partii. 

1b264a38-4bca-11e3-a6d8-0025b511226e

EPL zrzesza 73 centrowe i centroprawicowe partie z 39 państw Europy; należą do niej m.in. PO i PSL.

Daul zastąpi Martensa

Daul, który jest również szefem frakcji chadeków w Parlamencie Europejskim, dokończy mandat zmarłego w październiku wieloletniego przewodniczącego EPL, byłego premiera Belgii Wilfrieda Martensa.

„Z pokorą i z głęboką świadomością nadanego mi przywileju podejmuję nowe obowiązki" – napisał Daul we wtorek na Twitterze. Zapowiedział przy tym kontynuację prac swojego poprzednika. „Jego (Martensa) determinacja i niezachwiane zaangażowanie w obronie naszych wspólnych wartości są i pozostaną przykładem i inspiracją dla nas wszystkich" – dodał nowy szef EPL.

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej EPL Daul zwrócił uwagę, że otrzymał mandat prowadzenia partii „w czasie tak ważnych wyzwań, jak wybory europejskie w maju 2014 roku". Zapowiedział też, że swoją energię poświęci temu, "by przekonać obywateli do głosowania za Europą, która będzie im służyć". Potwierdził ponadto, że EPL będzie prowadziła kampanię wyborczą w całej UE, ze wspólnym kandydatem, którego wybiorą uczestnicy kongresu ugrupowania, który odbędzie się na początku marca w Dublinie.

„Zrobię wszystko, co możliwe, by kontynuować doskonałą pracę Wilfrieda Martensa, którego przywództwo i zaangażowanie uczyniło EPL największą i najbardziej wpływową partią polityczną w Europie" – zapewnił nowy przewodniczący europejskich chadeków.

Francuski polityk na czele EPL co najmniej do 2015 roku

66-letni Daul pochodzi ze Strasburga. Jest członkiem francuskiej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). W Parlamencie Europejskim zasiada od 1999 roku.

Niektóre brukselskie media sugerowały niedawno, że szanse na objęcie funkcji przewodniczącego EPL miałby były premier Polski i były szef PE Jerzy Buzek. On sam zapewniał, że o to nie zabiegał. Kongres statutowy EPL, który wybierze nowego przewodniczącego, planowany jest na jesień 2015 roku.

Europejska Partia Ludowa tworzy obecnie najliczniejszą grupę polityczną w Parlamencie Europejskim. Z europejskich chadeków wywodzi się 13 szefów rządów w krajach UE (w tym polski premier Donald Tusk, kanclerz Niemiec Angela Merkel czy premier Hiszpanii Mariano Rajoy) i sześciu spoza Unii. Do EPL należy też 13 z 28 członków Komisji Europejskiej, również obecny jej szef, Portugalczyk Jose Barroso, a także szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej jest polski europoseł Jacek Saryusz-Wolski. (bba)

Autor: www.euractiv.pl