17październik2018

17 Październik 2018    |    Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Dzisiaj funkcjonariusze konińskiej drogówki przeprowadzą działania pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem działań jest ujawnianie nieprawidłowych zachowań pieszych, rowerzystów, motorowerzystów oraz motocyklistów – czyli osób potencjalnie narażonych na największe obrażenia podczas zdarzeń drogowych. 

policja11

 

W/w grupa uczestników ruchu drogowego stanowi znaczny odsetek ofiar wypadków drogowych i prawie zawsze towarzyszą im rozległe obrażenia ciała. Często niestety winnymi tych wypadków są właśnie piesi. Najczęstszymi przyczynami wypadków z ich udziałem są:

przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, po zmierzchu nie oświetlonych,

wchodzenie na jezdnie w czasie, kiedy zbliżający się pojazd jest już zbyt blisko,

niestosowanie elementów odblaskowych w ubraniach – po zmroku taki pieszy nie kontrastuje z otoczeniem i jest niemal niewidoczny dla kierowcy samochodu

Pamiętajmy, że samo przejście dla pieszych nie gwarantuje nam bezpiecznego przejścia na drugą stronę ulicy. Jako piesi stosujmy również zasadę „ograniczonego zaufania” do zbliżających się pojazdów. Nie mamy żadnej gwarancji, że kierowca widzi nas, nie wspominając już o takich, którzy z powodu delikatnie mówiąc braku kultury nie ustąpią nam pierwszeństwa na przejściu dla pieszych.

Policjanci będą się bacznie przyglądać zachowaniom niechronionych uczestników ruchu drogowego i niestety wyciągać konsekwencje w postaci mandatów karnych za rażące naruszenia zasad ruchu drogowego. Przyznają jednak, że zachowanie pieszych szczególnie na terenach silnie zurbanizowanych mocno się w ostatnim czasie poprawiło, choć jest dalekie od doskonałości. Przejść dla pieszych nie można malować na jezdniach co 50m, czasami trzeba kawałek przejść i nadrobić drogi, aby bezpiecznie znaleźć się po drugiej strony naszych coraz bardziej ruchliwych ulic.

źródło: KMP w Koninie