26wrzesień2018

26 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Międzywojewódzkie ćwiczenia strażaków z ratownictwa wodnego

Międzywojewódzkie ćwiczenia strażaków z ratownictwa wodnego

Nurkowie ze specjalistycznej grupy wodno – nurkowej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Koninie wraz ze strażakami z Komend Miejskich PSP w Toruniu i Włocławku, Komendy Powiatowej w Radziejowie oraz jednostkami OSP z Bytonia i Orle (woj. kujawsko – pomorskie) uczestniczyli w ćwiczeniach doskonalących ratownictwa wodnego na jeziorze Gopło w miejscowości Połajewo, powiat Radziejów. 

DSC07385
DSC07387
DSC07411
DSC07423
DSC07430
DSC07443

Głównymi celami do osiągnięcia było między innymi sprawdzenie procedur dysponowania grup specjalistycznych, przećwiczenie współpracy biorących udział w ćwiczeniach zastępów straży oraz wykorzystanie do działań na akwenach sprzętu specjalistycznego.

Po szkoleniu teoretycznym, w części praktycznej zrealizowano między innymi założenia związane z podejmowaniem na łódź ratowniczą osób poszkodowanych z wody oraz udzieleniu im kwalifikowanej pomocy medycznej. Ćwiczono także poszukiwania zatopionych manekinów ćwiczebnych przy pomocy sonaru i robota do prac podwodnych. W ćwiczeniach uczestniczyli także policjanci pełniący służbę patrolową na tych akwenach.

Przeprowadzone ćwiczenia pozwoliły na wymianę doświadczeń pomiędzy ratownikami z różnych jednostek straży pożarnej. Sąsiadujące ze sobą powiaty – koniński i radziejowski – usytuowane są na terenie, na którym znajduje się dużo akwenów wodnych. Współpraca taka pozwala poprawić bezpieczeństwo w regionie, gdyż konińscy strażacy są coraz częściej dysponowani do działań ratowniczych na akwenach nie tylko na terenie powiatu, ale także często poza nim.

Tekst: st. kpt. Sebastian Olesiak, zdjęcia: mł. kpt. Leszek Baniecki, KW PSP Toruń.