25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Kontynent się łączy

Kontynent się łączy

Komisja Europejska planuje ułatwiać życie konsumentom, między innymi poprzez kompletne wyeliminowanie opłat za roaming. Są również plany wsparcia możliwości rozwojowych firm telekomunikacyjnych. 

ceny-roaming

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła ambitny projekt reformy rynku usług telekomunikacyjnych o nazwie „Połączony Kontynent". Przygotowała go unijna komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Zaproponowała ona całkowite zwolnienie konsumentów (po znaczących obniżkach w minionych latach) z opłat za roaming na terenie Unii, a także traktowanie międzynarodowych połączeń telefonicznych w Europie jako lokalnych – czyli też bez dodatkowych opłat.

Za to przedsiębiorców w branży może ucieszyć propozycja ujednolicenia przepisów dotyczących telekomunikacji we wszystkich krajach członkowskich, co powinno ułatwić inwestycje. Kroes chciałaby również zobaczyć wspólną unijną deklarację o podtrzymywaniu przez UE neutralności internetu we wszystkich jej aspektach.

Cała Komisja wspiera projekt

Pakiet reform telekomunikacyjnych poparł i podkreślił jego znaczenie, również przewodniczący KE José Manuel Barroso w swoim dorocznym raporcie o stanie Unii (o którym szerzej piszemy Opens external link in new windowTUTAJ i Opens external link in new windowTUTAJ). Barroso powiedział, że „kluczowym dla europejskich interesów strategicznych oraz rozwoju gospodarczego jest dążenie do jednolitego rynku telekomunikacyjnego".

"Jest to niezwykle ważne zarówno dla przemysłu telekomunikacyjnego, jak i dla ludzi, którzy są sfrustrowani ograniczeniami w korzystaniu z internetu i innych usług mobilnych" - dodał.

UE ostatnio awansuje w rankingach dostępu do nowoczesnych technologii komunikacyjnych. Kroes zwraca uwagę, że wszelkie ułatwienia na tym rynku „to już nie tylko kwestia dotycząca wyłącznie tego sektora". "Rozwój telekomunikacji wspomoże rozwój wszystkich pozostałych gałęzi gospodarki, które polegają na nim, by być atrakcyjnymi na rynku globalnym. [Mój] plan pozwoli europejskiemu sektorowi telekomunikacyjnemu skutecznie konkurować z jego amerykańskim i azjatyckim odpowiednikiem" – twierdzi Kroes.

Dostęp do internetu rozszerzony

Projekt „Połączonej Europy" nie pomija internetu. Oprócz poszerzenie dostępu do niego, zakłada również podjęcie aktywnych działań przeciwdziałających jego cenzurze i ograniczaniu zawartości. Kroes podkreśla, że blokowanie i „dławienie" przez operatorów tych czy innych stron oraz inne formy ograniczania możliwości korzystania z internetu, dotyka 200 mln obywateli UE.

Komisarz chce również większej przejrzystości umów i pozwolenia konsumentom na łatwe sprawdzanie, jak dostarczyciel internetu się z nich wywiązuje. Jednocześnie KE nie chce tłamsić różnorodności w ofertach, jakie przedstawiają firmy i rozumie problemy infrastrukturalne, które mogą wprowadzać pewne ograniczenia. Komisja chce jednak zapewnić, by internet w Europie ograniczały jedynie obiektywne problemy, a nie czyjaś subiektywna cenzura.

Ułatwienia dla firm

W „Połączonej Europie" KE zawarła rozwiązania, które mają ułatwić prowadzenie działalności firmom telekomunikacyjnym. Sztandarowym wśród nich będzie wspólna autoryzacja prowadzenia działalności we wszystkich 28 państwach członkowskich (zamiast, jak jest obecnie, wymagać 28 oddzielnych autoryzacji – po jednej na każde państwo). „Połączona Europa" ma też na celu uproszczenie kwestii prawnych, co powinno ułatwić krajowym firmom prowadzenie działalności w całej Unii.

Ułatwieniem dla firm będzie również skoordynowanie przyznawania częstotliwości między państwami członkowskimi. KE spodziewa się, że sprawi to nie tylko, że przedsiębiorstwa w branży częściej będą się decydowały na przekraczanie granic państwowych w swojej działalności, ale że także obywatele będą mieli dzięki temu lepszy i szerszy dostęp do usług telekomunikacyjnych.

KE wyraża nadzieję, że „Połączony Kontynent" poprawi sytuację wszystkich podmiotów, których dotyczy: obywateli, firm z branży oraz państw, a przez to Unii jako całości. Ten pakiet legislacyjny ma pomóc Europie i jej mieszkańcom wejść w pełni w XXI wiek i korzystać z tego, co oferuje. (kk)