25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Specjalne dwutysięczne stypendium

Specjalne dwutysięczne stypendium

- W tym roku liczba przyznanych dotychczas stypendiów przekroczy 2 tysiące. Pragnąc uczcić to wydarzenie, postanowiliśmy wyróżnić dwutysięczne stypendium – powiedział wczoraj na konferencji prasowej w Koninie senator Ireneusza Niewiarowski, prezes Towarzystwa Samorządowego. 

konfa

 

Znaczne różnice w dostępie do edukacji oraz wzrost potrzeb edukacyjnych młodego pokolenia stały się głównymi przesłankami do utworzenia w 2000 roku Funduszu Stypendialnego Towarzystwa Samorządowego. Tegoroczne stypendia to już XIV edycja programu.

Fundusz wspomógł do tej pory 2019 młodych, zdolnych uczniów (w tym 102 stypendia zostaną przyznane na bieżący rok szkolny), 826 ze szkół gimnazjalnych i podstawowych, 1040 – szkół średnich i 153 studentów. Łączna kwota przeznaczona na wypłatę stypendiów to 2 077 400 zł.

- Dzięki uprzejmości naszego wieloletniego darczyńcy - firmy Hortimex, przyznane, specjalne stypendium będzie miało wyższą kwotę. Przedsiębiorstwo obchodzi 25-lecie istnienia i poprosiło gości uroczystości, aby zamiast kwiatów, upominków wpłacili cegiełkę na Fundusz Stypendialny - informuje senator.

Szczęśliwy stypendysta zostanie wyłoniony w drodze losowania podczas uroczystości w Centrum Edukacji i Rozrywki Park Makiet Mikroskala mieszczącym się przy ul. Świętojańskiej w Koninie, które imprezę objęło patronatem. Dodatkowo od tego roku wprowadzone zostanie stypendium „specjalne” za szczególne osiągnięcia.

- Dziś, aby dostać stypendium trzeba mieć 4,7 średnią ocen i 350 złotych dochodu na członka rodziny. Czasy się zmieniają i mamy świadomość tego, że musimy zmienić te parametry. Zmiany te ogłosimy na uroczystości w Mikroskali – dodał prezes TS.

Obecnie trwa nabór wniosków w ramach Programu Stypendialnego „Agrafka Agory” skierowanego do maturzystów, pragnących kontynuować naukę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie. Termin składania wniosków upływa 11 października. Bliższe informacje o programie na naszej stronie internetowej www.stypendia.ts.konin.pl.

W trakcie konferencji senator odniósł się również do budżetu obywatelskiego. Spotkanie na ten temat odbyło się wczoraj w konińskim Ratuszu.

- Konin może stać się kolejnym miastem w Polsce, które będzie miało taki budżet w strategii miasta. Dziś ma go 30 miast. To ważne dla rozwoju Konina, ale przede wszystkim dla rozwoju kapitału społecznego. Podkreśliłem, że taki system na wsi funkcjonuje już wiele lat. Najlepszym tego przykładem jest Fundusz Sołecki, który w tym roku będzie realizować ponad 22 tysiące wsi . Bardzo ważna jest również rola edukacyjna budżetu partycypacyjnego, ponieważ nic tak nie uczy poruszania się w sferze samorządowych ustaw jak praktyka – dodał senator.

I. Niewiarowski dodał, że prace na budżetem obywatelskim powinny odbywać się dwutorowo.

- Z jednej strony spotkania, rozmowy z mieszkańcami. A z drugiej tworzenie Rad Osiedli jako jednostek pomocniczych. Na osiedlu łatwiej budować wspólnotę i wypracować strategię rozwoju – powiedział senator.