26wrzesień2018

26 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Merkel zapowiada debatę o kompetencjach Brukseli po wyborach w Niemczech

Merkel zapowiada debatę o kompetencjach Brukseli po wyborach w Niemczech

Kampania wyborcza w Niemczech rozpoczęta. Raczej pewna zwycięstwa kanclerz Angela Merkel zasugerowała, że po wyborach powinna odbyć się debata na temat kompetencji Brukseli w stosunku do państw członkowskich. 

angela-merkel-smile

Początek kampanii

Angela Merkel, która w zeszłym tygodniu rozpoczęła wyścig do fotela kanclerza, wybrała dobry moment na początek kampanii wyborczej – według  opublikowanych w środę danych, w drugim kwartale gospodarka Niemiec wzrosła o 0,7 proc. To dobra wiadomość także dla polskiej gospodarki, ściśle powiązanej z zachodnim sąsiadem.

Z kolei jej główny rywal o fotel kanclerski w wyborach  - kandydat SPD – Peer Steinbrück – swą kampanię wyborczą rozpoczął sobotnim wiecem pod Bramą Brandenburską w Berlinie.

Dyskusja o kompetencjach Brukseli po wyborach?

W zeszłym tygodniu, w wywiadzie dla niemieckiej telewizji Phoenix, Merkel powiedziała, że państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny bliżej koordynować swoją polityką w celu zwiększenia konkurencyjności swoich gospodarek. Dodała jednak, że "nie wszystko musimy robić w Brukseli". Według niej "więcej Europy" nie oznacza koniecznie transfer kompetencji z poziomu narodowego na poziom unijny. "Możemy mieć także więcej Europy poprzez intensywniejszą koordynację polityk narodowych" – dodała Merkel.

Powiedziała również, że dyskusja na ten temat odbędzie się po wrześniowych wyborach w Niemczech. Okazją do tego będzie spotkanie Rady Europejskiej pod koniec października, czyli już po niemieckich wyborach.

Niemcy są zwolennikami utrzymywania dyscypliny budżetowej w UE. Jednocześnie nie popierają ograniczania środków na unijną politykę regionalną oraz działań podważających jednolity rynek UE.

Dlatego otwarte poruszenie możliwości dyskusji na temat kompetencji Brukseli to nowy akcent w polityce niemieckiej. Z pewnością spodoba się on Wielkiej Brytanii, która opublikowała w lipcu pierwszą serię raportów oceniających brytyjskie członkostwo w Unii Europejskiej. Są one częścią prowadzonych konsultacji, które mają być podstawą do renegocjacji warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE przed planowanym na 2017 rok referendum w sprawie jej członkostwa w Unii Europejskiej.

Z raportów wynika, że Londyn będzie chciał mieć opt-out, czyli możliwość nieuczestniczenia w niektórych dziedzinach integracji europejskiej, m. in. w sprawie polityki społecznej i zatrudnienia. Wielkiej Brytanii zależy także na specjalnym traktowaniu londyńskiego City, co wiąże się z tworzoną unią bankową. 

Według londyńskiego think-tanku Open Europe, słowa Angeli Merkel mogą świadczyć o próbie zatrzymania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Dobre sondaże dla Merkel

Według ostatnich sondaży obecna koalicja CDU/CSU cieszy się poparciem 41 proc. obywateli, ich główny rywal, socjaldemokraci (SPD) mogą liczyć na 25 proc. poparcie, a obecny koalicjant, liberałowie – 5 proc. Jeśli CDU/CSU wygra wybory, Angela Merkel zostanie po raz trzeci kanclerzem Niemiec. Wybory do Bundestagu odbędą się 22 września. (aw)

Autor: www.euractiv.pl