24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Nowy pakiet pomocowy dla Grecji pewny. Kontrowersje wokół anulowania długu

Nowy pakiet pomocowy dla Grecji pewny. Kontrowersje wokół anulowania długu

Ateny potrzebują nowego pakietu pomocowego, powiedział Wolfgang Schaeuble. Opinie na ten temat są podzielone, także w łonie CDU. Komisarz Guenter Oettinger sądzi, że to „będzie niewielka dwucyfrowa liczba miliardów”. 

esnhjk76cfgykj

Minister finansów Wolfgang Schaeuble nie przypuszczał, że swoją uwagą o trzecim pakiecie pomocowym dla Grecji wywoła tak burzliwą dyskusję. W ub. wtorek (20.08) na przedwyborczym wiecu partyjnym minister przyznał, że Grecja potrzebuje większego wsparcia niż oczekiwano i państwa strefy euro będą musiały po wyborach do Bundestagu zająć się przygotowaniami kolejnego pakietu.

„Niewielką dwucyfrową liczbę miliardów”

W wywiadzie dla „Welt am Sonntag” (25.08) niemiecki komisarz ds. energii Guenther Oettinger potwierdził potrzebę takiej pomocy na lata 2014-2016. Pakiet pomocowy opiewałby na mniejszą kwotę niż dwa poprzednie. Określił ją jako „niewielką dwucyfrową liczbę miliardów”. (Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego chodzi o 10,9 mld euro) W wywiadzie komisarz nie wykluczył też dalszej redukcji greckiego zadłużenia.

Oettinger dodał jednakże, iż „w nowy pakiecie pomocowym nie będzie brana pod uwagę redukcja długu”.

Na łamach „Welt am Sonntag” za szybkimi decyzjami ws. redukcji długów Grecji, wypowiedział się ekonomista Europejskiego Banku Centralnego Juergen Stark (CDU). Stark wskazał na dziesięciomiliardową dziurę w greckim budżecie publicznym na rok 2014 i potrzebę wsparcia finansowego Greków „szczególnie przez europejskich partnerów”. „Na skutek tego jednak wzrośnie zadłużenie, dlatego pożyczkodawcy publiczni Grecji będą musieli zrezygnować z części roszczeń finansowych” uważa.

Niemiecki szef resortu finansów ponownie wykluczył w sobotę (24.08) kolejną redukcję greckiego długu.

Na rozmowy o pakiecie pomocowym za wcześnie

W wywiadzie dla tygodnika „Wirtschaftswoche” Wolfgang Schaeuble nie chciał rozmawiać na temat wysokości pomocy finansowej dla Grecji, ponieważ uważa, że jest na to za wcześnie.

Podobną opinię wyraził w sobotę (24.08) wobec spiegel-online premier Bawarii i szef CSU Horst Seehofer. „Nie musimy dyskutować o pomocy dla Grecji. To nie będzie sprzyjało wdrażaniu reform w zadłużonych krajach”. Wzmiankę Wolfganga Schaeuble o trzecim pakiecie pomocowym dla Grecji Seehofer określił w czwartek (22.08) jako „niezbyt szczęśliwą”.

Szef klubu poselskiego liberałów Rainer Bruederle, powiedział w niedzielnym wydaniu Bilda (Bild am Sonntag), że rozgorzała dyskusja niewiele daje. „Nie powinniśmy przedwczesnymi dyskusjami osłabiać nacisków na Grecję, aby kontynuowała reformy”.

Dotychczas udostępniono Grecji w ramach dwóch kredytowych pakietów pomocowych ok. 240 mld euro. Niemcy ponoszą największy ciężar pomocy. W pierwszy pakiet pomocy dla Grecji Niemcy zainwestowały 15,17 mld euro, a przy drugim pakiecie, który zapobiegł bankructwu Grecji, niemiecki rząd poręczył kredyt w wysokości 67,8 mld euro dla zadłużonych państw strefy euro. Przy pierwszej redukcji długu prywatni wierzyciele zrezygnowali z 53 procent roszczeń, czyli z ponad 100 mld euro.

źródło: dw.de