25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Wspólne działania nad wodą - zajęcia z bezpieczeńśtwa w Ślesinie

Wspólne działania nad wodą - zajęcia z bezpieczeńśtwa w Ślesinie

„Bezpiecznie nad wodą ” – pod takim hasłem nad Jeziorem Ślesińskim dla dzieci, młodzieży i dorosłych odbyły się wspólne zajęcia policji, strażaków i ratowników WOPR, poświęcone bezpieczeństwu podczas letniego wypoczynku. Wczorajsze pokazy i zabawy został przygotowany przez Wydział Prewencji KMP w Koninie i KWP w Poznaniu. 

0043w
dsc 0018w
dsc 0022w
dsc 0026w
dsc 0030w
dsc 0038w
dsc 0041w

Przed nami jeszcze kilkanaście dni, słonecznej pogody i ciepłe dni będą zachęcać do wypoczynku nad wodą. Musimy jednak pamiętać, z czym wiąże się taki wypoczynek. Jest to nie tylko przyjemność i zabawa, niestety gdy wykażemy się lekkomyślnością może pojawić się zagrożenie mogące doprowadzić do tragedii.

Tylko w lipcu w powiecie konińskim utonęły 4 osoby.   Najczęściej wypadki te powodowane są właśnie lekkomyślnością, niejednokrotnie połączoną u osób dorosłych z alkoholem. Groźnie jest również korzystanie z nielegalnych i niestrzeżonych kąpielisk. W trakcie dzisiejszego spotkania organizatorzy starali się uświadomić i uczulić na wszystkie niebezpieczeństwa, aby wypoczynek nad wodą był tylko przyjemnością. Policjanci Wydziału Prewencji KMP w Koninie i funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej   Policji w Poznaniu, opowiadali,  jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Wręczyli też dzieciom i dorosłym materiały profilaktyczne właśnie o tym, jak uniknąć zagrożeń podczas wypoczynku. Przygotowano atrakcyjne pokazy umiejętności służb ratownictwa wodnego.  Każdy chętny mógł też nauczyć się, jak wyciągnąć z wody tonącego i jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Dorosłe osoby mogły sprawdzić stan swojej trzeźwości oraz „sprawność i precyzyjność zachowania” w Alkogoglach, specjalnych okularach symulujących stan po spożyciu alkoholu. Były konkursy dla dzieci i dorosłych , a dorośli zwycięzcy mogli urządzenia do pomiaru stanu trzeźwości.

  W organizację pokazów włączyli się konińscy ratownicy- funkcjonariusze straży pożarnej, pracownicy  WOPR.  Każdy z pokazów był szczegółowo omówiony przez specjalistów, a dzieci ochoczo przyłączały się do dyskusji na temat bezpiecznego zachowania.

Źródło: KMP w Koninie