24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Pracujesz, gdzie chcesz - swoboda przepływu pracowników w UE

Pracujesz, gdzie chcesz - swoboda przepływu pracowników w UE

Wakacje to czas kiedy wielu studentów szuka sezonowej pracy za granicą. Również po okresie letnim absolwenci często decydują się na wyjazd do innych krajów UE w poszukiwaniu lepszych zarobków oraz żeby zdobyć doświadczenie zawodowe za granicą, a przy okazji podszkolić znajomość języków obcych. 

dialog obywatelski 7ik3
Od ponad dwóch  lat Polacy mogą już bez ograniczeń szukać pracy we wszystkich państwach Unii Europejskiej, również w Niemczech i Austrii, które po naszym wejściu do UE zdecydowały się na najdłuższy – 7-letni okres ograniczenia swobody przepływu pracowników.

Szukając pracy w innym państwie członkowskim UE mamy takie same prawa jak obywatele kraju, w którym chcemy znaleźć zatrudnienie. Prawa te obejmują nie tylko dostęp do pracy zarobkowej, ale także pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia ze strony odpowiednich instytucji, czy nawet wsparcie finansowe. To ostatnie prawo może być jednak ograniczone do czasu aż potwierdzimy związek z rynkiem pracy w danym kraju, np. przez odpowiednio długi czas w nim przebywając i poszukując pracy. Wyjątkiem od ogólnej zasady swobodnego dostępu do krajowych rynków pracy w całej UE mogą być jedynie niektóre rodzaje zatrudnienia w sektorze publicznym.

Swobodny przepływ pracowników obejmuje również prawo pracodawców do rozpowszechniania ofert pracy w innych krajach i zawierania umów z obywatelami pozostałych państw UE. Warto również pamiętać, że pod adresem www.ec.europa.eu/eures funkcjonuje Europejski Portal Mobilności Zawodowej, na którym znajdziemy oferty pracy z całej Europy. 

2013 to Europejski Rok Obywateli, poświęcony tematyce praw obywatelskich przysługujących osobom pochodzącym z 28 państw członkowskich UE. Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli omawia w swoim cyklu najważniejsze przysługujące Europejczykom prawa. Artykuły te pojawiają się również w "Monitorze Wielkopolskim" - comiesięcznym dodatku do "Gazety Wyborczej" i "Głosu Wielkopolskiego".