25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Msza pożegnalna ks. Wojciecha Sokołowskiego MIC

Msza pożegnalna ks. Wojciecha Sokołowskiego MIC

Wielki siewca Bożego Słowa. Msza św. pożegnalna ks. Wojciecha Sokołowskiego MIC, wice przełożonego licheńskiej wspólnoty zakonnej księży marianów.  

DSC00023

Po 8 latach posługi duszpasterskiej ks. Wojciech Sokołowski MIC, wiceprzełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej zgromadzenia księży marianów, odchodzi z Lichenia. Od 12-go sierpnia zostanie kustoszem Sanktuarium Maryjnego w Stoczku Klasztornym na Warmii.
Podczas Mszy św. o godz. 12:00 mariańska wspólnota zakonna, parafianie, pracownicy licheńskiego sanktuarium oraz licznie zgromadzeni pielgrzymi modlili się wraz z ks. Wojciechem oraz dziękowali za osiem lat jego posługi w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

Eucharystii przewodniczył abp Jan Paweł Lenga MIC, z którym ks. Wojciech Sokołowski MIC współpracował w latach 1994-1996 pełniąc posługę wikariusza w nowo powstałej mariańskiej parafii na Michajłowce w Karagandzie (Kazachstan). W koncelebrze uczestniczył także ks. Eugeniusz Makulski MIC, kustosz senior licheńskiego Sanktuarium, który podczas homilii wygłoszonej do zgromadzonych w licheńskiej bazylice wiernych, przedstawił ks. Sokołowskiego jako „wielkiego siewcę Bożego Słowa:
„Siał obficie z serca pełnego wiary i miłości. I to ziarno, rzucane na glebę ludzkich serc - wschodzi, rośnie, dojrzewa i wydaje plon” – powiedział ks. Eugeniusz Makulski MIC.
I dodał – „Jako seniorowi wypada mi dzisiaj, przed tym Obrazem Cudownym Matki Najświętszej, złożyć najgorętsze podziękowania za 6 lat na stanowisku przełożonego klasztoru. Za to wspaniałe przełożeństwo, pełne ofiarności i ojcowskiego serca, wielkie Bóg zapłać za pracę na tym stanowisku” – powiedział kustosz senior.

Pracę w Licheniu ks. Wojciech Sokołowski rozpoczął w 2005 roku. Przez sześć pełnił funkcję przełożonego domu zakonnego, a przez kolejne dwa był wice przełożonym wspólnoty. Dla ks. Sokołowskiego to bardzo ważny i długi okres w jego kapłańskim życiu:
„Był to wyjątkowy czas. Pracowałem wcześniej w różnych krajach, w różnych miejscach, w różnych placówkach prowadzonych przez księży marianów, ale czas posługi tutaj był czasem wyjątkowym, ale także czasem niełatwym. Na ten czas posługi w licheńskim Sanktuarium jako przełożonego wypadło wiele wydarzeń. Także intensywny rozwój Sanktuarium związany w przeniesieniem Obrazu (Matki Bożej Licheńskiej) do licheńskiej bazyliki” -wspomina ks. Sokołowski.

Do innych, ważnych wydarzeń i zadań, które miały miejsce za jego urzędowania, zalicza m.in. beatyfikacje sługi bożego o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzania Księży Marianów, organizację na nowo posługi księży marianów w Sanktuarium po przenosinach Cudownego Obrazu do bazyliki czy też przeprowadzkę księży i braci do nowego domu zakonnego usytuowanego w pobliżu nowo wybudowanej świątyni.

Ks. Wojciech Sokołowski urodził się 29 marca 1964 roku w Ciechanowie. 16 czerwca 1991 roku w Warszawie przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1991-1996 pracował na misjach na Białorusi oraz w Kazachstanie. Od 2005 roku jest członkiem licheńskiej wspólnoty księży marianów, której przez sześć lat (do 2011) był przełożonym. Przez ostatnie dwa lata pełnił funkcję wice przełożonego domu zakonnego. W tym czasie skupił się także na posłudze misjonarskiej, realizując Misje Święte na terenie całego kraju.

Od 12-go sierpnia 2013 roku, decyzją ks. Pawła Naumowicza MIC, przełożonego Prowincji Opatrzności Bożej Zgromadzenia Księży Marianów, został mianowany kustoszem Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym (Warmia).


Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium