24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Jedź ostrożnie !

Jedź ostrożnie !

We wtorek wieczorem przy ul. Spółdzielców w Koninie doszło do wypadku drogowego . Dwie młode piesze kobiety w ciężkim stanie zostały przewiezione do szpitala. W ciągu dnia konińscy policjanci odnotowali inne groźnie wyglądające zdarzenia drogowe, na szczęście ich uczestnicy nie odnieśli poważnych obrażeń. Wysokie temperatury powietrza mogą powodować zmęczenie zarówno u kierujących, spowolnienie reakcji, dlatego policjanci apelują o rozważną i spokojną jazdę, jak również o odpowiedzialne zachowanie pieszych na drodze. 

policja11

Policjanci o godz. 20.35 otrzymali zgłoszenie o wypadku drogowym przy ul. Spółdzielców w Koninie. Przybyli na miejsce funkcjonariusze ustalili, że 63-letnia kobieta kierująca samochodem Toyota Yaris, jadąc ulicą Spółdzielców w kierunku ulicy Poznańskiej, potrąciła lewą stroną pojazdu przechodzące po przejściu dla pieszych (od strony Kauflandu) na drugą stronę ulicy, dwie młode kobiety w wieku 21 i 22 lat. Obie piesze w ciężkim stanie zostały zabrane do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny tego wypadku.

Tego samego dnia rano, 10-letni chłopiec, jadąc na rowerze, zjechał z chodnika na ulicę Szarych Szeregów pod jadące prawidłowo auto. Rowerzysta z złamaną kością udową został przewieziony do szpitala. Kilka godzin później przy ulicy Jędrzejewskiego w Koninie 34-letni motocyklista podczas wyprzedzania innego samochodu, nie zapanował nad swoim pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie posesji. Kierowca Hondy został zabrany do szpitala. Do szpitala trafiła również młoda kobieta w ciąży, która była pasażerką samochodu, który zderzył się z drugim pojazdem na skrzyżowaniu ulic: Przemysłowej i Okólnej. Kobieta na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń, w tym samym dniu została zwolniona do domu.

Policjanci przypominają, że upały, oślepiające słońce może powodować u kierujących i pieszych, zmęczenie, ograniczenie widoczności, spowolnienie reakcji, dlatego też powinniśmy poruszać się po drogach rozważnie, bez zbędnego pośpiechu, by móc w porę zareagowć na nagłą sytuację na drodze. Nieprzemyślane zachowania, brawura i pośpiech potęgują ryzyko tragedii.

Niech przestrogą będą dane statystyczne wypadków z całego kraju. Ostatni weekend w Polce okazał się najtragiczniejszym w te wakacje: w 331 wypadkach zginęły 44 osoby, a 410 zostało rannych. Najgorsza była sobota –  zginęło 27 osób, a 148 zostało rannych. Gdyby nie nadmierna prędkość, wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, wyprzedzanie na trzeciego, nie doszłoby do tych zdarzeń. Pomimo licznych apeli, wśród wielu prowadzących auta rozsądek zszedł na dalszy plan. Górę natomiast wzięły – brawura, lekkomyślność, pewność siebie i brak odpowiedzialności.
Policjanci stale apelują, by nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. Mimo to podczas ostatniego weekendu w powiecie konińskim zatrzymali aż kilkunastu nietrzeźwych kierujących. Te osoby stanowiły ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg i dla swoich bliskich, którzy z nimi jechali.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami za tzw. jazdę po użyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila - kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Dlatego jeszcze raz zwracamy się do wszystkich zmotoryzowanych i pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i dalekowzroczność w swoim zachowaniu.

źródło: KMP w Koninie